Skocz do zawartości

[uchwyt ścienny] czy jest bezpieczny?


torad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się na zamocowaniem uchwytu [haku] w garażu na którym przechowywałbym moją szosę. Rozwiązanie to jest podyktowane ograniczonym miejscem?

1. czy taka pozycja jest bezpieczna dla roweru, opon itd?
2. czy dolne koło powinno dotykać podłogi czy powinno być też oparte o ścianę?
 

w załączeniu zdjęcia poglądowe uchwytu.

 

pozdrawiam,
Adam

uchwyt2.jpg

uchwyt3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawias może być, tylko żeby hak w nim luźno nie latał. Na zdjęciu wyżej można młotkiem stuknąć w blachę zawiasu i już będzie opór, dzięki któremu nie będzie hak się samoczynnie chować.

Edytowane przez Lezia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mandoleran napisał:

A może lepiej trochę zainwestować i coś fajniejszego kupić niż te wszystkie hakowe wieszaki https://rtrbikes.com/product/kranked-twist/

 

Dzieki za link,

ciekawe rozwiazanie bede brał pod uwagę

co do innej wypowiedzi na temat szkoda kasy…. To tutaj się z tym nie zgodzę, w przypadku droższych rowerów jest dla mnie ważne aby był on odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami albo osunięciem się z uchwytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ano właśnie. Stoję teraz przed identycznym dylematem i szukam podobnego rozwiązania. Te haki może i są spoko, ale po pierwsze nie wszystkie koła wejdą (mam dość wysoki stożek) + jakoś nie pasuje mi opieranie całego ciężaru roweru na jednym punkcie. Nie powinno się nic stać, ale jakoś mam to z tyłu głowy... Poza tym na hak trudniej włożyć rower jeśli ma to jakieś znaczenie. 

I chyba wybiorę Steadyracka: https://www.bikeinn.com/rowery/steadyrack-classic-bike-wall-mount/137516079/p

Ten RTR wygląda nawet solidniej, ale estetycznie jakoś mi nie podchodzi, jest dość mocno odsunięty od ściany i ramie nie ma możliwości schowania.

Z podobnych jest jeszcze "uboższa" wersja podobnego rozwiązania: Wieszak ścienny na rower - Mini Twist - bike2box.com, ale tu też estetyka pozostawia trochę do życzenia 😛 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, torad napisał:

1. czy taka pozycja jest bezpieczna dla roweru, opon itd?
2. czy dolne koło powinno dotykać podłogi czy powinno być też oparte o ścianę?

1. Dla opon jak najbardziej. Dla obręczy niekoniecznie, zależy z czego zrobiona, w jakim kształcie. Jak ostry stożek i delikatna, to wieszak za oponę może być lepszy.
2. Jeżeli rower nie jest bardzo ciężki, a widelec i główka ramy wyjątkowo delikatne, to wszystko jedno. Z praktyki przy kole w powietrzu łatwiej zawiesić i przestawiać rower, przy kole na ziemi rower mniej podatny na rozbujanie przy przypadkowym potrąceniu.

Warto pomyśleć o wieszaku, który umożliwi odchylanie roweru, przekręcenie do ściany, żeby mniej zawadzał. Przy kilku rowerach, to praktycznie mus.
Przy pojedynczym rowerze można też pomyśleć o wieszaku za ramę, równolegle do ściany.

5 minut temu, safian napisał:

Poza tym na hak trudniej włożyć rower jeśli ma to jakieś znaczenie.

Zależy jaki hak, jak grube koło z oponą.
Ja mam haki zwisające w dół (Krosstech Cris-3) i jedyna trudność to ciężar roweru, tylny pełny błotnik. Z drugiej strony wieszaki kolejowe są zazwyczaj dosyć ciasne i tam mam problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, KSikorski napisał:

Trzymam tak rowery od 3 lat i nie widzę negatywnych stron rozwiązania. Jedynie co, to uchwyt musi mieć hak na stałe, nie na zawiasie. W przeciwnym razie wieszanie roweru to męka. Polecam hak od bitula.
Dolne koło u mnie opiera się o ścianę.

widzisz nie zwróciłem na to uwagi, że hak jest ruchomy, będę miał to na uwadze

 

12 godzin temu, safian napisał:

Ano właśnie. Stoję teraz przed identycznym dylematem i szukam podobnego rozwiązania. Te haki może i są spoko, ale po pierwsze nie wszystkie koła wejdą (mam dość wysoki stożek) + jakoś nie pasuje mi opieranie całego ciężaru roweru na jednym punkcie. Nie powinno się nic stać, ale jakoś mam to z tyłu głowy... Poza tym na hak trudniej włożyć rower jeśli ma to jakieś znaczenie. 

I chyba wybiorę Steadyracka: https://www.bikeinn.com/rowery/steadyrack-classic-bike-wall-mount/137516079/p

Ten RTR wygląda nawet solidniej, ale estetycznie jakoś mi nie podchodzi, jest dość mocno odsunięty od ściany i ramie nie ma możliwości schowania.

Z podobnych jest jeszcze "uboższa" wersja podobnego rozwiązania: Wieszak ścienny na rower - Mini Twist - bike2box.com, ale tu też estetyka pozostawia trochę do życzenia 😛 

Ten Steadyrac to ciekawe rozwiązanie, jak sprawdziłem to ma wiele pozytywnych opinii oraz wydaje się bezpieczny dla szprych

 

12 godzin temu, zekker napisał:

1. Dla opon jak najbardziej. Dla obręczy niekoniecznie, zależy z czego zrobiona, w jakim kształcie. Jak ostry stożek i delikatna, to wieszak za oponę może być lepszy.
2. Jeżeli rower nie jest bardzo ciężki, a widelec i główka ramy wyjątkowo delikatne, to wszystko jedno. Z praktyki przy kole w powietrzu łatwiej zawiesić i przestawiać rower, przy kole na ziemi rower mniej podatny na rozbujanie przy przypadkowym potrąceniu.

Warto pomyśleć o wieszaku, który umożliwi odchylanie roweru, przekręcenie do ściany, żeby mniej zawadzał. Przy kilku rowerach, to praktycznie mus.
Przy pojedynczym rowerze można też pomyśleć o wieszaku za ramę, równolegle do ściany.

Zależy jaki hak, jak grube koło z oponą.
Ja mam haki zwisające w dół (Krosstech Cris-3) i jedyna trudność to ciężar roweru, tylny pełny błotnik. Z drugiej strony wieszaki kolejowe są zazwyczaj dosyć ciasne i tam mam problemy.

Rozmawiamy o szosie TREK Domane AL3 Disc https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-szosowe/rowery-szosowe-wyczynowe/domane/domane-al/domane-al-3-disc/p/33082/ waga 10kg

 

@Sobek82 - gratuluje pomysłu :) 
ale w moim przypadku ze względu na ograniczone miejsce tylko pozycja "stojąca"

 

Dziękuje Wszystkim za cenne porady i pozdrawiam,
Adam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sobek82 napisał:

To tak na szybko robione, jest multum możliwości

No a gdzie telewizor? ;) . Moja małżonka kiedyś narzekała że trzymam rower w jednym z pokoi. Odkad złozylem jej rower i jezdzi na powaznie (nawet 200+ km), rower nawet w salonie moze stać :D :D :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej,

kupiłem ten model wieszaka https://uk.steadyrack.com/ 

był u mnie kolega z „branży” i kategorycznie odradził używania takich wieszaków gdyż odkształcają przednie koło. Wg niego ciężar nie jest równomiernie rozłożony itd… po roku używania wieszaka będę musiał centrować koło itd….. zrobił mi zamieszanie w mojej głowie. 

Pomieszczenie w którym chciałem przechowywać rower nie jest na tyle długie aby mógł stać dlatego wybrałem takie rozwiązanie,

 

pozdrawiam
Adam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ masz chyba rację 😀

rower stojący w sklepie to taki który nie ma żadnych odkształceń, jadąc po dziurawej drodze można zrobić więcej szkód….

tak na marginesie centrujecie kola co jakiś czas? 

PS wybaczcie moje głupie pytania ale dopiero zaczynam przygodę z szosą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła się centruje kiedy jest taka potrzeba. A to czy się taka pojawi to już mega indywidualna kwestia, zależy od jakości samych kół, sposobu użytkowania itd. U mnie średnio wypada raz na sezon, chyba, że w coś przydzwonię to wtedy częściej

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, torad napisał:

tak na marginesie centrujecie kola co jakiś czas?

Od czasu pozbycia się hamulców na obręcz i porzuceniu najtańszych obręczy, to bardzo rzadko.

3 godziny temu, torad napisał:

był u mnie kolega z „branży” i kategorycznie odradził używania takich wieszaków gdyż odkształcają przednie koło. Wg niego ciężar nie jest równomiernie rozłożony itd… po roku używania wieszaka będę musiał centrować koło itd….. zrobił mi zamieszanie w mojej głowie.

Mój mieszczuch waży około 20kg i wisi za przednie koło już kilka lat. Nawet jak się w jakiś sposób odkształciło (musiałbym trafiać zawsze tak samo), to nie na tyle żeby przy hamulcach tarczowych przeszkadzało. Bardziej martwiłbym się o amortyzator/widelec ale szosówka o wiele lżejsza.
No i ja mam te wieszaki, że koło punktowo na obręczy się opiera. Ty masz wieszak, który bardziej obejmuje całe koło (no dobra dwa punkty ale na oponie), lepiej się siły rozłożą, w bardziej naturalny sposób.

Zawsze można tak wymierzyć, żeby rower opierał się tylnym kołem o podłogę, wtedy będzie mniejszy ciężar wisieć na wieszaku. Mam tak w przypadku fulla, bo hak jest za nisko, żeby cały wisiał ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...