Skocz do zawartości

[Buty i pedały SPD] wybór pierwszych butów i pedałów


Cross90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jeżdżę na rowerze crossowym, trasy od 50 do 200 km(głównie po szosie). Od kilku dni wertuje internet w poszukiwaniu najlepszej dla mnie konfiguracji buty-pedały. Temat jest tak rozległy, że postanowiłem poprosić o pomoc forum. Zależy mi na butach przewiewnych do wielogodzinnej jazdy w upale. Gdybym miał kupować dziś kupiłbym PD-EH500(podoba mi się,że platformy są dwustronne) i buty Shimano MT301 MT3. Jednak nigdy nie miałem do czynienia z obuwiem rowerowym. Nie wiem jak stopień twardości podeszwy ma się do komfortu jazdy. Dodam,że mam przebyte złamanie sródstopia przez co przywiązuje dużą wagę do wyboru obuwia. Liczę na wyrozumiałość i pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Czytam dużo o drętwieniu stóp itd. Jakie buty wybrać do preferowanej przeze mnie jazdy tak, aby zminimalizować ryzyko takich dolegliwości? Proszę o pomoc, pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie kupuj pedałów jednostronnych. To półśrodek, a ponadto im więcej możliwości wpięcia tym lepiej.

Jeśli miałbym polecać pedały to PD-M520 lub PD-M540.

Drętwienie zależy głównie od butów, ale każdy ma inny kształt stopy i ciężko jednoznacznie doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie pedały jednostronne to półśrodek? Jeżdżąc na modelach PD-M520 lub PD-M540 zawsze będę musiał jeździć w butach? Myślałem, że uniwersalność tego modelu PD-EH500 bedzie atutem, czasem dojeżdżam do pracy rowerem bez potrzeby wpinania butów...

Co do butów M089 jak z wentylacja tych butów? Na zdjęciu wyglądają na bardzo zabudowane.

Wybaczcie moje może głupie pytania w tym temacie,  ale jak pisałem wyżej jestem kompletnie zielony w temacie. 

Edytowane przez Cross90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
9 godzin temu, Cross90 napisał:

Myślałem, że uniwersalność tego modelu PD-EH500 bedzie atutem

Tak na to patrząc jest, natomiast jak zaczniesz jeździć w zatrzaskach to nie wrócisz do normalnych butów. Wiem to z doświadczenia. A potem jednostronne wpinanie jest uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, bogus92 napisał:

natomiast jak zaczniesz jeździć w zatrzaskach to nie wrócisz do normalnych butów. Wiem to z doświadczenia

 

 

Ja wróciłem. Jeżdżę na patformach i w five ten ach i nie wrócę do SPD. Uważam że SPD na wyścigi, ciężkie treningi są ok. Ale jak dla mnie czyli włoczenie się po lasach jazda po szutrach mazurskich, zwiedzanie, za często trzeba się wypinać, dość ciężko się chodzi w butach SPD choć niektóre modele niby są do tego przeznaczone, jak mówię dla mnie lepsze platformy i buty do tego przeznaczone stopa klei się do platformy jak trzeba. 

12 minut temu, Cross90 napisał:

Czy to bez sensu przy mojej jeździe? Moja ostatnia wycieczka to 115 km ze średnią prędkością 20 km/h. 

Jak upierasz się nad SPD. Bierz pedały jak kedzy piszą 520 lub 540, do tego wybierz buty które nadają się też do chodzenie, weź takie które będą ci się podobać wizualnie. Nie koniecznie wiązane, na klamrę, jak kasy starczy to boa, i cieszyć się z jazdy. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę moje dwa słowa w temacie. Jako zatwardziały SPDkowiec muszę szczerze powiedzieć że stałem się fanem pedałów jednostronnych z platformą. Mam kilka rowerów. MTB- tam bezkompromisowo latam na 540. Mam też gravela i jego traktuje jako woła roboczego. Treningi, dojazdy do pracy, luźne romantyczne przebieżki i tu pedały jednostronne są super. Do pracy w butach cywilnych, na trening w twardych butach MTB.

Jeśli miałbym dziś wybierać system spd na wejście....zdecydowanie miękkie buty w systemie spd+ jednostronne pedały. Jeśli poziom pedałowania przechodzi z romantico w cykloze to nie ma kompromisów- twarde buty + 540 ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revolta wybór jest bardzo prosty 😁 "wiem, że nic nie wiem"😂 jeszcze jedno pytanie... czy kupno takich butów online ma w ogóle sens? Czy bezwględnie trzeba je przymierzyć, poczuć na stopie?

2 godziny temu, woojj napisał:

Wtrącę moje dwa słowa w temacie. Jako zatwardziały SPDkowiec muszę szczerze powiedzieć że stałem się fanem pedałów jednostronnych z platformą. 

Jaki masz model tych pedałów z platformą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cross90 napisał:

https://www.centrumrowerowe.pl/buty-mtb-dmt-km4-pd24376/

Miał ktoś do czynienia z tymi butami, albo tą marką?

Jeśli tak jak pisałeś liczysz na uniwersalne rozwiązanie, to te buty do nich nie należą. W mojej ocenie nie da się w nich chodzić dłużej niż kilka - kilkanaście metrów.

Zamiast kombinować z jednostronnymi spd łączonymi z platformą popatrz lepiej w kierunku normalnych dwustronnych zatrzasków, bloków wielokierunkowych i turystycznych  butów SPD 

https://www.centrumrowerowe.pl/buty-rowerowe/turystyczne/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, woojj napisał:

Stare PDA 530

A jak one się ustawiają/przekręcają nie przypięte do butów? Ja kupiłem "platformy" przypinane do spd. Niestety okazało się że pedał zawsze się przekręca platformą w dół. Przekręcenie go jest trudniejsze i wolniejsze niż wpięcie buta w zatrzask. Po za tym przy zatrzymaniu, odruchowo przekręca się stopę jak do wypięcia i platforma się odpina :DGadżet zalega półkę z "przydasiami" :D.

Ja kupiłem coś pośredniego pomiędzy spd i spd-sl. PD-ES600 (shimano.com), z szerokim podparciem (jak w szosie) i z zaciskiem spd,  jednostronne. Dzięki temu masz "szosowe" pedały z butami "mtb", w których da się chodzić, czyli zgniły kompromis ;).

Teraz bym kupił SPD-SL, ale to inna historia ;) 

 

Cytat

To są buty pod platformy, a nie spd

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWOjak o tym pamiętasz jest spoko ;-))) Trzeba mieć z tyłu głowy że to półśrodek, praktyczny ale półśrodek. Trzeba mieć zdefiniowane swoje własne potrzeby. Mi się rozwiązanie sprawdza w gravelu, bo na nim częściej śmigam w zwykłych butach. Niedzielne treningi (przejażdżki) są w pełnym rynsztunku. Ale tam są głównie szutry więc jednostronne zatrzaski nie przeszkadzają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...