Skocz do zawartości

[miejsce do życia] Gdzie warto zamieszkać dla roweru?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć braci cykliczna. Rozważamy z rodziną przeprowadzkę. 

Gdybyście mieli wskazać najsensowniejsze miejsce pod względem ekonomicznym i rowerowym w Polsce, gdzie by to było? 

I czy ktoś z Was z taką myślą się przeprowadzał? Czy realnie ułatwia to wypady czy proza życia i tak ściąga nas w koleinę dom - praca?

Ja pracą jestem związany z branżą IT, choć mogę pracować zdalnie sporą cześć czasu. Partnerka z branżą odzieżową (projektowanie / produkcja i scenografia). Córka jest związana z przedszkolem :D 

Rozważaliśmy Trójmiasto lub Katowice. Teraz mieszkamy w Poznaniu ale już trochę długo... 

Mnie interesują tereny pod MTB i gravel, niekoniecznie szosa. A wiec lasy i niebanalne górki. 

Zapraszam do rozważań na temat czy warto a jeśli tak  to gdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle opinii. Jeden woli to, drugi tamto. Ja na ten przykład nie wyobrażam sobie życia w Warszawie czy Poznaniu. Mogło by być Trójmiasto bo tam niegłupie okolice ale tak  daleko od gór, że bym chyba szczezł.

Obecnie Kraków, ale pochodzę z Podkarpacia i tam widzę małą ojczyznę. Rowerowo Kraków jest the best - blisko jest Lasek Wolski, całkiem niedaleko dolinki i Jura. Na wschód płaskie trasy w Puszczą Niepołomicką na czele. Na południe pogórze, a ciut dalej już prawdziwe góry.

Rzeszów i Tarnów też mają fajną lokalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jest tez Wrocław jako wielkomiejska baza wypadowa na południe i południowy wschód. 
 

Co do Kaszub, pewno muszę objeździć trochę żeby zrozumieć. Natomiast pięknie jest pojechać tam z gravelem. Byłem w Trojmiescie w zeszłym roku, objechałem Hel i kierunek Mierzei Wiślanej, na pewno wrócę tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg GUSu w Krakowie masz najlepsze płace w IT, do tego na pewno będzie łatwiej się załapać do projektowania ubrań niż w każdym innym mieście (może poza warszawą) chociażby z uwagi na wielkość.

Rowerowo bardzo spoko, jak wyżej - jura, góry, dużo różnych tras wokoło.

 

Choć pod sam rower to chyba bielsko biała jest najlepsza ale po co zarabiać mniej jak można więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków - rzut beretem w Beskidy (praktycznie wszystkie), Tatry też pod nosem. Dodatkowo masz świetne tereny na miejscu - Lasek Wolski, Ojców, Dolinki Podkrakowskie czy ogólnie cała Jura Krakowsko-Częstochowska. IMO jeżeli chodzi o dobre miejsce na rower posiadające wszystkie zalety dużego miasta i ma to być w Polsce to tylko Kraków, serio... mówię z doświadczenia po już kilka tych miast w Polsce i zagranicą sprawdziłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sam nie wiem co powiedzieć. Też myśleliśmy o przeprowadzce do Krakowa ale chyba jakoś mi to przechodzi.

Owszem - rowerowo tereny świetne. Blisko w Beskidy, dookoła też masa pięknych terenów, Jura, Ojców. Do Rzeszowa czy Przemyśla też rzut beretem - a tu również jest gdzie pojeździć. 

Ale sam Kraków znajomi którzy tam mieszkają raczej odradzają. Narzekają na powietrze (nadal), wszechobecne korki, wodę z kranu, ludzi w mieście, tłumy turystów. Ale to subiektywna opinia paru osób. 

Ja jeśli miałbym wybierać jakieś miejsce to w okolicach Krakowa, pytania na ile będzie łatwe pogodzić to z pracą czy przedszkolem/szkołą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MikeSkywalker napisał:

Ale sam Kraków znajomi którzy tam mieszkają raczej odradzają. Narzekają na powietrze (nadal), wszechobecne korki, wodę z kranu, ludzi w mieście, tłumy turystów. Ale to subiektywna opinia paru osób. 

W porównaniu do Warszawy w Krakowie jest dużo lepiej pod każdym względem, pomijając powietrze zimą :) Poza tym powietrze w podkrakowskich wioskach jest dużo gorsze niż w samym Krakowie, gdzie obowiązuje już zakaz palenia węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kamfan napisał:

W porównaniu do Warszawy w Krakowie jest dużo lepiej pod każdym względem ...

No nie wiem. Warszawa ma jedną zaletę - jest miastem perfekcyjnie zorganizowanym w porównaniu. Transport, czystość, remonty, ścieżki rowerowe, nawet te wyśmiewane Bulwary. Hania to perfekcyjnie zorganizowała.  Mieszkałem 2 lata w Krakowie, 2 lata we Wrocławiu - organizacyjnie to średniowiecze :/ 

Na rowerze w okolicy tez się jest gdzie ujeździć ale gór nie ma.  KPN, Wawer, lasy między Warszawą a Zalewem  Zegrzyńskim wyprują Ci flaki i maja klimat. No, ale to nie góry.

Czysto ludzko i pod względem fun-factor Wrocław wymiata. Trójmiasto mało znam. No i w Warszawie kierowcy umieją jeździć - poza to koszmar :/ Zresztą są wytresowani przez rowerzystów jak psy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/edit

Ścisła okolica :

http://www.altimetr.pl/podjazd-kopiecpilsudskiego.html

Trochę tego jest :

http://www.altimetr.pl/wzgorza-tenczynskie.html

interwały prawie  w samym centrum, piękne :

image.png.e9a4b60e553e647b1e6c5cf1a7962a39.png

/edit2

Zarąbiście okolica ( choć czasem raczej dalsza niż bliższa ) wygląda :

http://www.altimetr.pl/baza-podjazdow-m-krakow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krakow ?? Chyba jedyna jego zaleta, ze w miare szybko mozna z niego dojechac w fajne miejsce na rower wsadzając rower do samochodu.

mieszkalem tam 5 lat - dziekuje ;-) Syf w powietrzu, ciasnota ...niczym sie nie wyroznia na tle innych miast ;-P ale trzymam kciuki za to maisto, niech pogonią  kopciuchy, moze bedzie chociaz sie dalo oddychac.

Zajrzalem tu, bo myslalem ze to jakas powazna rozkmina, czy moze Wlochy, czy jak Kwiato okolice Monako ;-) 

W Grenoble jest super git i robota w IT jest :> ...a tu jakies takie lokalne popierdułki  ;-)  

Ale ciekawe podejscie , wybierac najpierw miejsce gdzie da sie jezdzic a pozniej szukac tam zajecia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby nie dać się omamić stereotypom. W ciągu ostatnich kilku Kraków pojawiał się w polskich mediach jako ofiara smogu i fatalnego powietrza. Oczywiście to jest prawda, że ten problem występuje ale na bazie tego newsa wszystko co związane z Krakowem jawi się jako be. Dwa posty wyżej ktoś jadąc na smogu pisze o paskudnej wodzie w kranie gdy tymczasem krakowska kranówka jest jedną z najlepszych nie tylko w Polsce ale na świecie.

Problem ze smogiem owszem istnieje...ale ten sam problem dotyka prawie całej Polski. To nie jest tak, że krakusy palą śmieciami, a cała reszta jest cacy i grzeją się gazem. Problem smogu występuje tam gdzie zainstalowane są czujniki :)  Obecnie często w mieście powietrze jest lepsze niż na obrzeżach miasta ( krakowski obwarzanek) - minutę temu zerknąłem an AIRLY...Kraków na zielono - Warszawa na żółto.

Co do reszty, to, że Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce nie oznacza, że jest bardzo dużym miastem. Korki oczywiście są ( gdzie ich nie ma) ale na tyle dużo żeby stać w nich godzinami bo odległości nie są wielkie.

Co do terenów na rower - moje subiektywne zdanie. Nie ma lepszej miejscówki na rower w Polsce. I to jeśli chodzi o tereny w samym mieście i najbliższych okolicach jak i te do których można podjechać w 90 minut autem. Sam Lasek Wolski to rowerowe eldorado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, lewocz napisał:

W ciągu ostatnich kilku Kraków pojawiał się w polskich mediach jako ofiara smogu i fatalnego powietrza.

Trochę pewnie medialnie sprawa rozdmuchana.

Większość miast z tym się boryka. W Poznaniu pojawiają się nawet komunikaty o zakazie palenia w kominkach w dniach kiedy powietrze jest ciężkie od PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować tylko pozycji życiowej!! Przy wyborze miejsca zamieszkania, mało kto bierze pod uwagę warunki rowerowe (czy inne hobby).
Wybierz dobrze, bo jak dziecko pójdzie do szkoły to już tak łatwo nie będzie.

Polecam Amsterdam, miasto ładne, ścieżki rowerowe są, i rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo. Można pieszym na przejściu przejechać na pełnym gazie po piętach lub palcach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...