Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

A bo myślałem że nie znajdę zębatki 30 t na 110 bcd. Ale w tej sytuacji rozwiązałeś moje wątpliwości i dzięki za pomoc. Kupię sobie grxa. Nie ścigam się więc mi na jakiejś mega szybkiej zmianie na dużą tarczę korby nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres wychylania starej  przerzutki można sprawdzić już teraz, przed zakupem. w szosówkach u mnie przeważała jazda 53 na środek kasety… jak jest u Ciebie z mniejszym blatem? Napęd szosy robi olbrzymi przebieg i warto na podstawowym ( u Ciebie popularnym) ułożeniu dać najlepszą linię łańcucha… to żr GRX da się oswoić nie znaczy że to jest ideał.

nie mam wiedzy jak encyklopedia ale w moich czasach do bcd 110 ( czyli w 2016 roku - 5 śrub) najmniejsze zębatki miałem -znałem 34z

dopiero 110bcd na 4 śruby zmniejszył ilość zębów do 30….  Niech ktoś to zweryfikuje…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.
I ostatnia uwaga zejście przedniej przerzutki w dół, zmieniając blat z 52/53  na 46  trzeba ją obniżyć, rzadko bo rzadko ale czasem coś przeszkadza, raz miałem z tym problem…  teraz już zatarło mi się w pamięci…  jak jest z wymienioną Tiagrą trzeba w sprawdzić, może już u siebie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, uzurpator napisał:

Dowolne 110bcd ogranicza zębatkę do 34T. 30/31T w GRX są na mniejsze BCD 80mm

Były/są jeszcze korby Close Step MTB pod ninera i tam siedziały zębatki 30/40 ka na BCD 96

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda czuję się, jakbym znów miał tak z 14-15 lat i pytał "pana w rowerowym" czy to będzie działało, ale chyba nie mam innego wyjścia :P

 

Ogólnie zabieram się za rozbebeszanie dwóch rowerów i przy okazji trafiłem na fajny zestaw przerzutka + manetka na 10b, przez co chodzi mi po głowie przejście z 9 na 10. Obecny zestaw to kaseta Shimano 11-34 CS-HG400 9b + łańcuch KMC X9 + manetka SRAM X7 9b i to bym przełożył Żonie, natomiast sobie sprawił coś w kierunku:

- przerzutka tył + manetka SRAM GX 10b

- kaseta SRAM CS-HG50 11-34 lub 11-36

- łańcuch KMC X10

I dotąd ogarniam, ale czy ta kaseta wejdzie na piastę DARTMOOR X-Force? O taką: http://www.bikekatalog.pl/2009/komponenty/1550/Dartmoor.X-Force/ - to była typowa dla tamtych czasów piasta pod tarcze na dwóch łożyskach maszynowych, to samo co Accent / Novatec tylko z innym logiem. Czy do takiej piasty z takim bębenkiem pasuje tylko napęd poniżej 9b, czy 10 też? A jeśli pasuje, to czy jest alternatywa cenowo-jakościowa dla kasety HG50 i łańcucha X10?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych. Operacja się udała, pacjent zmarł. Korba grx do toagry założona zamiast 50/34 mam teraz 46/30. Ogólnie zmiana prosta problemy zaczynają się podczas regulowania zmieniarki. Jakoś nie pomyślałem na poczatku i spodziewałem się że przy takiej zmianie problemem będzie działanie skrajnych biegów w przekosie czyli 1:8 1:9 1:10 i 2:3 2:2 i 2:1 a że tak nie jeżdżę nie brałem tego pod uwagę jako problem. Natomiast okazało się zupełnie na odwrót leciutko łańcuch ociera mi o przerzutkę na 1:1 1:2 i mocno na 2:9 2:10 obawiam się że wózek jest zbyt wąski albo ja nie umiem tego wyregulować aż tak dobrze. Ewentualnie korba ma taki pizdzik metalowy w stronę prawego ramienia nie wiem po co i on mi wystaje i mam wrażenie że to właśnie on odpowiada za hałas na tych ciężkich biegach bo ten hałas dobiega właśnie wtedy kiedy prawe ramię korby wędruje blisko wózka przerzutki i ustaje jak przejdzie za połowę 😛Zmianę uważam za udaną zmiana między tarczami w żaden sposób nie jest gorsza niż w przypadku starej korby. A na wiosnę zobaczę jak to się sprawuje na drodze a nie na trenażerze i na ile mnie wkurza ocieranie na najcięższych biegach. Dzięki za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2024 o 14:07, bogus napisał:

Pasuje, nawet 12s założysz, jedynym warunkiem jest kaseta pod bębenek HG.

Nie wiem jak z alternatywami, ale to co podałeś w zbliżonym budżecie raczej nie będzie miało konkurencji.

Dzięki! W takim razie 1x10 powoli się składa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Pojeździłem trochę po zmianie napędu z 3 x 10 na 1 x 10

Kaseta 11-36

Obecnie przednia zębatka 34 i trochę brakuje mi miękkich przełożeń podczas pojazdów. 

Kaseta i łańcuch powoli kończą się i trzeba będzie je wymienić. 

Tylna przerzutka Shimano XT RD-M781-SGS, Shadow

Manetka Shimano SLX SL-M670, I-Spec, Rapidfire- Plus

Chciałbym zmienić kasetę na 11 - 42 ale podobno będzie problem. 

Opcja 1

Zmienić przerzutkę, kasetę, łańcuch na 10s i zostawić tylko starą manetkę. 

Opcia 2

Zmieniać wszystko na 1 x 11

Rower mam taki

https://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/rowery/mtb_29er_hardtail/cube/37908/ltd_race_29

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gad napisał:

 

urok jedynkowego napędu jest taki że nawet jak dopasujesz kasetę do terenu i swoich możliwości to pierwszą (najlżejszą koronkę) będzięsz znacznie szybciej zdzierał na podjazdach niż drugą i trzecią co przy nitowanej kasecie oznacza że kaseta będzie żyć tyle co ta koronka ... jak masz jeszcze manetkę i przerzutkę przód to może wróć do korby np 2x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, gad napisał:

Chciałem to zrobić po minimalnych kosztach 

Możesz 1x10 załozyć, ale m781 z tyłu Nie ogarnie 11-42, albo nawet jak ogarnie to będzie tragicznie działać. Najtańsza opcja to wymienić na RD-M6000

https://allegro.pl/oferta/shimano-deore-rd-m6000-gs-przerzutka-tylna-shadow-14512993710

Edytowane przez Chleje24na7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...