Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Ze zdjęć i filmów które wyszły na Unbound, to geometria pantografu i wózka jest rzeczywiście taka jak w grupach górskich, ale mechanizm nożycowy w tylnej części jest krótszy niż w góralskich przerzutkach, więc pewno będzie to taka hybryda na szosowe łapy i górskie kasety. Czyli dokładnie tak jak GRX 11.

grx12.JPG

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to widziałem, choć takich wniosków nie 'umiłem' wyciągnąć ;-). Ale jeśli tak toś mnie zmartwił ;-(. 'Gupie' Sheet-mano, pewnie jednak do RZYGAMa pójdę więc obrażony ;-). Choć z drugiej strony z 45 do 51 to nie daleko i pewnie jakiś Garbaruk zaraz wózek to dego wyskrobie. 

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja dzisiejsza eskapada rowerowa została zaburzona irytującymi dźwiękami wydobywającymi się ze strony napędu trochę mocniej/częściej niż to zwykle bywa. Chyba jednak trzeba będzie zainteresować się przerzutką ze sprzęgłem.

Na chwilę obecną w rowerze jest napęd 9rz:
korba FC-M440 44x32x22

przerzutka przód: FD-M570

przerzutka tył: RD-M570

kaseta: CS-HG400 11-32

Te strzały łańcucha + telepanie przerzutki to nie kwestia zużycia elementów. Generalnie komponenty są w doskonałym stanie, kaseta ~1kkm, łańcuch (KMC X9.93) powiedzmy 500km (rotowanie). Na nie-wertepach kultura pracy jest imo bardzo dobra (nawet pod obciążeniem).

Powiedzcie proszę czy aby wszystko pracowało tip-top musiałbym zmieniać wszystko na 10rz (pewnie rozważyłbym 2x10), czy też można trochę pokombinować ? (oczywiście użyłem szukajki i „podobno” miszmasz działa ale chciałbym rozwinąć temat na ile będzie to upośledzone działanie)

Generalnie chciałbym zachować korbę + suport + przerzutka przód. Nie mam najmniejszych kłopotów ze sztywnością, mam zapasową zębatkę 32T, brak kluczy do zmiany standardu, nie chce mi się „opychać 10 komponentów” itd.
Czy w takim razie wystarczyłoby wymienić manetkę + kasetę + przerzutkę ze sprzęgłem + łańcuch (wszystko 10rz) ?
Powstałby ulep przód 9rz + tył 10rz wraz z takim łańcuchem. Czy to by dobrze działało (kultura pracy jest bardzo ważna), czy też „no tak …. średnio”?

 

No i na koniec wisienka na torcie – równie ważna jak kultura pracy jest estetyka kokpitu, tj kierownicy 😃. Pewnie chciałbym wymienić komplet manetek tj 3x10. Wydaje mi się że przednia manetka (3rz), ale teoretycznie przeznaczona dla dziesięciorzędowego układu działałaby z korbą FC-M44, prawda ? (czy też odstępy przednich zębatek trochę się różnią między 9rz a 10rz ?). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: up.
W sumie nie dziwię się że nikt z forumowiczów nie kwapił się w jakiś sposób odpowiedzieć na mój post, gdyż (po chwili zastanowienia 😀 ) pytania są takie średnio-mądre, a odpowiedzi już udzielono. Owszem, użyłem funkcji szukania (wyników wcale nie było multum), ale o dziwo nie zajrzałem przed zadaniem pytania do (przypiętego) tematu '[Kompendium] Kompatybilność napędów 1-12s' (chyba błędnie założyłem że temat dotyczy napędów 1x12, hehe ). Muszę przyznać że to kawał dobrej roboty, naprawdę jest tam masa informacji.

OK, jak już piszę to nadmienię że oczywiście "ulep przód 9rz + tył 10rz" działa idealnie. Nawet lepiej niż zestaw 3x9, ale najpewniej jest to kwestia pewnego defektu, którego nie byłem świadom. W mojej starej przerzutce były zamontowane kółka łożyskowane maszynowo (Tacx), które (moim zdaniem zaskakująco szybko - max 1.5kkm) raczej "dogorywały" (dolne w gorszym stanie). Łożyska 607rs. To ja miałem takiego pecha, czy po prostu "ulepszanie" fabrycznych ślizgowych kółek takimi "szpejami" to słaby pomysł ? (rower oczywiście nie szosowy, ale też nie tyrany non stop w błocie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów mógłby potwierdzić lub wie i ma. Tylna piasta Novatec D042SB z aliexpress. Czy z bębenkiem jaki oni to sprzedają i piszą ogólnie, że piasta jest "11s compatible", to wejdzie 11-rzędowa kaseta szosowa? Jeśli nie to, czy ktoś może polecić w miarę tanią piastę HG 11s road pod rozstaw 135 mm? Mi się nie udało takiej znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, w takim razie zostaje kombinowanie. Dobiorę kasetę Sunrace CSMS8 11-36T, która jest pod bębenek MTB. Czytałem, że 105 r7000 GS powinna obsłużyć 36T te 2T ponad zalecane przez shimano. Jest też kaseta shimano HG700, ale ma gorsze stopniowanie 11-13-15-17, a sunrace 11-12-13-15. Generalnie przerabiam stary rower na ramie stalowej cr-mo pod coś na kształt gravela. Korba będzie 48/32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ketrab123

Masz napęd 3x8 więc jeśli chcesz więcej przełożeń np 9 czy 10 to na pewno będzie trzeba wymienić manetki. Jeśli miałbym coś polecać to przejscie na 2x9.

https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-alivio-fc-mt210-pd22736/?v_Id=143552

https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-przednia-shimano-alivio-fd-m3120-pd22738/

https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-alivio-rd-m3100-pd22735/

plus oczywiście manetki do tego plus suport. Wyszłoby z tego fajne unowocześnienie z jednolitą grupą i korbą z osią przelotową zamiast kwadratu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym już zostać przy tym napędzie 3x8. Kupiłem już kasetę na 8 rzędów 11-32t. Planowałem wymienić dwa wyeksloatowane blaty z przodu. mam też łańcuch kmc x8. Planowałem też wymienić suport(zostawić kwadrat). Teraz tylko mi zostały stare przerzutki tylna i przednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli masz je jakoś niesprawne to możesz wymienić, jednak wielkiego wyboru do 8 rzedów nie będzie. Nic z wyższych półek nowego nie ma chyba,że w czelusciach internetu znajdziesz. Moze deore sie trafi choć prędzej alivio które masz bądź altus jezeli zostajemy przy shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem nowicjuszem w temacie rowerowym sam posiadam obecnie GT idrive 3.0 bodajże z 2006r. ale nie jestem pewien. mam poważne problemy z napędem przód+tył  3x9 całość to  przód SHIMANO (nie wiem jaki) a tył SHIMANO ACERA.  problemem jest brak jakiegokolwiek normalnego przerzucania przełożeń zwłaszcza w niskim zakresie z przodu nie wchodzi 1 nawet pod wysokim obciążeniem a z tyłu losuje się przełożenia.

jeżdżę dość agresywnie i szybko (umówmy się że na fullu z 2006r. na dystansie 20 km na asfalcie średnia 25-30 km/h na oponach maxxis ignitor 26)

doradzilibyście może jakiś w rozsądnych pieniądzach napęd?

z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kuder, odnosze wrazenie ze konserwacja i regulacja to obce Ci terminy ;). Rower stary, wiec za duzo w niego nie wkladaj, bo nie ma sensu. Jak wszsystko jest 'od nowosci' to wymien linki, pancerze, kasete, lancuch i moze korbe. Accera grupa ciagle dostepna za niewielkie pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ketrab123 napisał:

Wolałbym już zostać przy tym napędzie 3x8. Kupiłem już kasetę na 8 rzędów 11-32t. Planowałem wymienić dwa wyeksloatowane blaty z przodu. mam też łańcuch kmc x8. Planowałem też wymienić suport(zostawić kwadrat). Teraz tylko mi zostały stare przerzutki tylna i przednia.

Możesz spokojnie wykorzystać przerzutkę 9 rzędową - ja ostatnio zakładałem RD 592 do napędu 8 rzędowego, łańcuch wchodzi w wózek bez problemu, a zakres zależy od manetki - jak masz 8 rzędową to tak będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO rower otrzymałem jako nowy jakieś 4 lata temu (dostałem na urodziny od ojca fana starych rowerów wszystko nowe sprowadzane) jest regularnie smarowany myty etc. 3 lata temu miałem na nim wypadek (nic mi się nie stało) ale połowa roweru nie nadawała się choćby do regeneracji ( złamana tylnia obręcz, potrzaskana tylnia przerzutka złamany tylni hak, złamana tarcza hamulcowa, rozerwane tylnie hamulce, wygięta przednia tarcza hamulcowa) miałem wtedy shimano deore od tamtego czasu miałem tylni napęd wymieniany 3 razy i za każdym razem problem się powtarza. i nie wiem czy to już wina tego wypadku czy mojego pecha do shimano.

warto dodać że wtedy oddałem rower do profesjonalnego serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...