Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam modernizację napędu. Interesuje mnie wymiana korby i suportu.

Na ten moment jest tak:

- suport MEGAEVO BB, 73mm BSA Threaded
- korba FSA Gradient - GRADIENT modular crankset 1X | FSA (fullspeedahead.com)
Poza tym z tyłu M8100, kaseta i łańcuch M7100.

Chciałbym korbę wymienić na Shimano M8000. I teraz mam wątpliwości. 

1. Montuje suport BB-MT800 (shimano.com) - to raczej proste i oczywiste, 
2. Problem mam z korbą. Ma być 1x ale na stronie Shimano jest kilka rodzajów.

FC-M8100-1 (shimano.com) linia łańcucha 52 mm 
FC-M8120-1 (shimano.com) linia łańcucha 55 mm
FC-M8130-1 (shimano.com) linia łańcucha 56,5 mm

I teraz nie wiem która korba będzie pasować do mojego roweru - https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2021-rift-zone-c2

Pytanie która korba, czy jakieś dodatkowe podkładki do suportu albo korby będą koniecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EathanWeź tą z z linią 52mm, to odpowiednia wartość dla piast 148, te 55mm to jakiaś dziwna fanaberia shimano.

@Michal2008 Jesteś pewny, że masz długi wózek (sgs)? One są do kaset 11-36, do kaset 11-41 są krótkie wózki (GS)

Obrazowo wygląda to tak:

Wózek długi SGS:

big_sgs-m6000.jpg?lm=1505462324

Wózek krótki  (GS):

600x600-141543_15223323766692.jpg

Zwróć uwagę, że w przypadku krótkiego wózka nie zmienia się jedynie jego długość ale też konstrukcja, górne kółeczko jest w innej pozycji niż w wózku długim, nie jest ono w osi obrotu wózka tylko ma offset! To właśnie umożliwa obługe zakresu 11-41. 

A teraz jasna odpowiedź: jeśli posiadasz krótki (a zakładam, że tak jest) to kaseta 11-36 powinna hulać bez problemu, gorzej w odwrotną stronę.

Edytowane przez Rumcajs.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Michal2008 napisał:

będę też musiał zmienić przerzutkę na wersję z krótkim wózkiem

Jeżeli szedł byś w drugą stronę to tak wtedy trzeba zmieniać , ale jak idziesz w dół to nie musisz 

Czasem jak jest krótszy wózek pomaga wymiana śrubki od naprężenia przerzutki na dłuższą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rumcajs. napisał:

@EathanWeź tą z z linią 52mm, to odpowiednia wartość dla piast 148, te 55mm to jakiaś dziwna fanaberia shimano.

Takie rady to namawianie do druciarstwa. To nie dziwna fanaberia Shimano - 55mm to linia łańcucha, bardzo ważny parametr w napędach rowerowych 1x gdzie występują duże przekosy łańcucha. Zastosowanie się do twojej  rady będzie skutkować dobrą pracą tylko na miękkich przełożeniach a na twardszych  nie będzie to dobrze działać i będzie powodować nadmierne zużycie łańcucha.

Edytowane przez sztorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sztorm napisał:

Takie rady to namawianie do druciarstwa. To nie dziwna fanaberia Shimano - 55mm to linia łańcucha, bardzo ważny parametr w napędach rowerowych 1x gdzie występują duże przekosy łańcucha. Zastosowanie się do twojej  rady będzie skutkować dobrą pracą tylko na miękkich przełożeniach a na twardszych  nie będzie to dobrze działać i będzie powodować nadmierne zużycie łańcucha.

Dokładnie odwrotnie. LL 55 mm jest wg mnie zbyt duza, zauważ, że dla boost robili już 52-53 mm korby. Tu chodzi o szerokość opony, żeby korba z 55 mm ll pasowała do wszystkich rowewrów. Lepsza moim zdaniem 52-53 mm linia lancucha

Godzinę temu, piter614 napisał:

Jeżeli szedł byś w drugą stronę to tak wtedy trzeba zmieniać , ale jak idziesz w dół to nie musisz 

Piter, te przerzutki - ich nie można zamiennie zostosować, jedna GS jest do 11-42 ( 46 ponoć też da radę )  a druga max 11-36 , min 11-32( SGS )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SoloTM napisał:

Dokładnie odwrotnie. LL 55 mm jest wg mnie zbyt duza, zauważ, że dla boost robili już 52-53 mm korby. Tu chodzi o szerokość opony, żeby korba z 55 mm ll pasowała do wszystkich rowewrów. Lepsza moim zdaniem 52-53 mm linia lancucha

Bzdury, absolutnie nie chodzi o szerokość opony bo przy oponie 2,25 i przy najlżejszym przełożeniu i optymalnej LŁ łańcuch od opony jest o prawie centymetr. 52-53mm robili przy napędach 2x a nie 1x gdzie łańcuch pracuje na całej kasecie nie tylko na jednej lub drugiej połówce. 55mm do wszystkich rowerów to jak letnie opony do jazdy w zimie samochodem. Po to robią trzy linie łańcucha aby jak najbardziej zoptymalizować pracę napędu a nie dawać jeden rozmiar do wszystkich rowerów. Coś co jest do wszystkiego zazwyczaj do niczego się nie nadaje.

 

Edytowane przez sztorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Michal2008 napisał:

Obecnie mam napęd 2x10 deore M6000. Kaseta 11-42 + korba 34-24. Czyli przerzutkę mam z długim wózkiem.

Raczej masz przerzutkę GS do takiego zestawu, czyli z KRÓTKIM  wózkiem. Ergo, ta przerzutkę zadziała z kasetą 11-36. Pokazana wyżej Deore GS to wersja bez sprzęgła. Ty zapewne masz M6000 GS ze sprzęgłem. Jest dobra, nie zmieniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rumcajs. napisał:

Jesteś pewny, że masz długi wózek (sgs)? One są do kaset 11-36, do kaset 11-41 są krótkie wózki (GS)

 

10 minut temu, KurczakNorris napisał:

Raczej masz przerzutkę GS do takiego zestawu, czyli z KRÓTKIM  wózkiem. Ergo, ta przerzutkę zadziała z kasetą 11-36. Pokazana wyżej Deore GS to wersja bez sprzęgła. Ty zapewne masz M6000 GS ze sprzęgłem. Jest dobra, nie zmieniaj.

Mam wersję GS (sprawdziłem) i jest ze sprzęgłem. Jest to info 100% że będzie to prawidłowo działać?

na stronie shimano dla GS jest podane

Największa zębatka_Maks.

42T

 

Największa zębatka_Min. 42T

 

czyli jakby jednak trzeba wymienić na SGS?

1 godzinę temu, SoloTM napisał:

Piter, te przerzutki - ich nie można zamiennie zostosować, jedna GS jest do 11-42 ( 46 ponoć też da radę )  a druga max 11-36 , min 11-32( SGS )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup/pożycz kasetę 10s 11-36, załóż i sprawdź. Powinna działać bez łaski, ewentualnie dasz krótszy łańcuch. Jeśli nie będziesz zadowolony, to wtedy zmienisz przerzutkę na SGS. Czyżbyś potrzebował ciaśniej stopniowanej kasety/cięższych przełożeń w Meridzie? To może zamiast kasety zmień tylko same blaty korby z 24-34 na 26-36? Przednia przerzutkę da radę. Blat 34 w korbie mtb 2s to moim zdaniem nieco mało, 36 jest w sam raz, 38 dla wytrenowanych i po płaskim.

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KurczakNorris napisał:

Najlepiej kup/pożycz kasetę 10s 11-36, załóż i sprawdź. Powinna działać bez łaski, ewentualnie dasz krótszy łańcuch. Jeśli nie będziesz zadowolony, to wtedy zmienisz przerzutkę na SGS. Czyżbyś potrzebował ciaśniej stopniowanej kasety/cięższych przełożeń w Meridzie? To może zamiast kasety zmień tylko same blaty korby z 24-34 na 26-36? Przednia przerzutkę da radę. Blat 34 w korbie mtb 2s to moim zdaniem nieco mało, 36 jest w sam raz, 38 dla wytrenowanych i po płaskim.

bardziej chcę się pozbyć dziur w obecnej kasecie czyli potrzebuje ciaśniej zestopniowanej kasety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sztorm napisał:

Takie rady to namawianie do druciarstwa. To nie dziwna fanaberia Shimano - 55mm to linia łańcucha, bardzo ważny parametr w napędach rowerowych 1x 

Zatem uważasz, że firma SRAM odwala druciarstwo stosując linię 52mm do ram boost a do non-boost 49mm? Nie sądze, sądzę iż 52mm to najlepsza LŁ do ram boost. Zresztą samo Shimano ma wyraźnie napisane, że FC-M7100-1 jest dedykowana do O.L.D. 142 i 148:

korby.thumb.jpg.bb750da8dd5f38917e63d265e1dad623.jpg

Link: https://productinfo.shimano.com/#/com?q=FC-M&cid=C-432&acid=C-559

Tak więc, radze nie oskarżać pochopnie kogoś o druciarstwo tylko najpierw samemu się zaznajomić z tematem.

Edytowane przez Rumcajs.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ale FC-M8120 dla O.L.D. 148 jest też dobrym wyborem. Moim zdaniem FC-M8100 dla O.L.D. 148 sprawdzi się tylko i wyłącznie przy wykorzystywaniu w większości miękkich przełożeń co w praktyce występuje rzadko. Przy wykorzystywaniu twardszych przełożeń optymalną będzie korba FC-M8120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Michal2008 napisał:

bardziej chcę się pozbyć dziur w obecnej kasecie czyli potrzebuje ciaśniej zestopniowanej kasety...

Więc kup 11-36. Będzie działać z Twoją przerzutką. Odnośnie do dyskusji GS a SGS: w deore m6000 przerzutka SGS z długim wózkiem jest nie tyle do kasety 11-36 ile do korby 3s, która w tej grupie także jest i paruje się ją z taką kasetą. Długi wózek ma poradzić sobie z długim łańcuchem potrzebnym do trzyrzędowej korby, wybierać nadmiar kiedy np. jedziesz na młynku 22t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przerzutka przednia: FD-RX815-F DI2 może być montowana na przedni hak lub obejmę. U mnie będzie montowana na obejmę. Czy przy zakupie tej przerzutki muszę zwrócić uwagę na typ mocowania czy jest górny czy dolny? Czy jest tylko 1 wersja tej przerzutki? Analogiczne pytanie dotyczy tylnej przerzutki RD-RX815 jest jedna jej wersja czy są różne wersje w zależności od długości wózka? Jaką kasetę interesuje mnie głownie 11x34 i  suport wybrać do GRX 2X11 DI2 jeżeli brać pod uwagę zejście z paru gramów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Czy taki zestaw ma rację bytu?
- Korba Shimano FC-TY501 2x7/8-speed 46-30

- Przerzutka przednia SHIMANO TOURNEY TY TOP SWING (mocowanie z obejmą), 2x8/7-rzędowa

- Przerzutka tylna SHIMANO TOURNEY TY z średnim wózkiem (6/7-rzędowa)

- Wolnobieg 7v 13/28

- Dźwignie przerzutek Shimano Altus SL-M315 2x7s  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

Przerzutka NX może źle współpracować z tak małą kasetą. Dedykowana jest pod kasety 11-42T, w związku z tym praca przy kasecie 11-28T może być upośledzona.

A Jeśli do koła rowerowego dam Sram PG-1130 Apex 11rz. 11-42

A w trenażerze Elite Direto XR zostawię tego CS-R7000 11rz. 11-28, bo ten trenażer właśnie z taką kasetą jest sprzedawany i z nim ją kupiłem?

To może tak zostać, w sensie czy można mieszać łańcuch, przerzutkę SRAM z kasetami Shimano? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieszać łańcuchy i kasety pomiędzy shimano i sramem... (zwracając uwagę jednak na parę rzeczy)

Problemem jest to że nie każdą kasetę (zakres kasety) obsłuży każda przerzutka - to nie ma nic wspólnego z producentem jednej czy drugiej części.

Nie trudno sobie wyobrazić że przerzutka która ma przesuwać swój wózek wzdłuż łuku który dyktują zębatki kasety np. 11-23, to nie ta sama przerzutka która musi sobie radzić z łukiem zębatek w kasecie np. 11-51 - a przecież obie kasety występują jako jedenastorzędowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...