Skocz do zawartości

[bikepacking] Podróże na rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

..z czystej ciekawości podliczyłem ten kilogram różnicy w wadze o jakim pisze Robertoroberto, że nie warto brać go nawet pod uwagę bo co to znaczy w przypadku 25 kilowego roweru.

Wagi ortlieba jak i tubusa wziąłem ze sklepu szumgum, wagi apidury z ich strony (tak było mi najszybciej).W przypadku apidury brałem pod uwagę największy trójkąt, dużą torbę pod kierownicę i regulara pod siodło. W przypadku tubusa wybrałem średnie wagi. Pewnie jak by poszukał znalazłby lżejsze bagażniki dobrej, porównywalnej klasy.

I wychodzi naprawdę ciekawie, bardzo ciekawie.  Zatem zestawy jakie wspomniał Robert w swoim blogu ważą odpowiednio....

 

Sakwy wraz z bagażnikami - 5750 gramów. Ponad pięć kilo!

Zestaw apidury..... 1270 gramów :) 

 

Różnica to prawie 4,5kg!!! 

 

Anarchy, bardzo ładna wyliczanka ale obarczona błędem. To teraz dokonaj jeszcze raz wyliczanki ale rozważając tylko pojemność około 40 litrów.

Zestaw Apidury będzie wynosił 1270 g podczas gdy zestaw sakwiarski to

  • bagażnik o masie około 650 g
  • sakwy 40 l o masie około 1680 g

Razem mamy 2330 g czyli , wspomniana przez mnie na FB , różnica wagi 1060 g.

 

W zestawie sakwiarskim celowo nie doliczam dodatkowej torby gdyż mając bagażnik możemy umieścić dowolną rzecz w opakowaniu fabrycznym np namiot.

 

A jak to się przedstawia cenowo? Bagażnik Tubusa to wydatek 340 pln chociaż swobodnie można zejść do 150 pln za bagażnik. Cenę sakw znamy czyli około 300 pln.

 

Co zatem otrzymujemy  zestaw Apidury za ponad 2 tys pln oraz zestaw Ortlieba za 450 pln. Zatem otrzymujemy różnicę w masie 1 kg która kosztuje 1500 pln.

 

Czy to ma sens? Moim zdaniem nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

No ale bikepacking jak nic jest wymysłem szatana dla "baletnic co im rąbek spódnicy przeszkadza"

 

o tak, tak...

 

tylko kilka osób na tym świecie wie jak naprawdę wyglądało to słynne zdobywanie Pikuja na rowerze z sakwami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Roberto, moja wyliczanka to tylko dopełnienie Twojego rzetelnego porównania :) Nie było by jej gdyby nie Twoje na każdym kroku nawoaływanie jaki to bajkpaking jest zły, modny i bez sensu.
Czyli, że co? Że jednak nie ma co porównywać? A te 80 litrów bagażu? Czyli,że da się spakować w 40l czy nie? Trzymaj się raz wytyczonego przez siebie kierunku a nie lawiruj w zeznaniach, proszę. 
O porównaniu równomiernie rozłożonego bagażu (tak, tak wiem, za wysoko) względem ulokowania wszystkiego na tylnym kole nawet nie wspomnę. Może na asfalt.

to jak to było z tym Pikujem? :)
jak z tą alumatą?
tarpem jako maksimum?
kubkiem vs garnki?

ps: żeby nie było, ja nie bronię bikepackingu, ale nie lubię jak ktoś ludziom ciemnotę wcisk bo potem to się niesie. Nie każdy ma doświadczenie, wielu zaczyna, czyta i chłonie jak gąbka. Jak te 6 litrów wody w trasie ( :D ) Ostatnio szlak który robił Piotr przeszedł Łukasz Supergan, nawet on tyle nie niósł a szedł pustynią, piechotą gdzie ilość dziennych kilometrów jest dużo mniejsza niż rowerem... ech, szkoda klawiatury..

ps2: jak dobrze rzekł Jendrzych - nie ma co kłócić się które święta ważniejsze, zatem ja zdecydowany pas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pokrowcem jest siodełko brooksa. Zawsze na noc zakładam takie coś, albo worek z tesco bo może padać. A o dobre skórzane siodełko trzeba dbać. Tym bardziej, że tanie nie było.

Tak przypuszczalem, ze pewnie cos skorzanego, a cos tam wiem o pielegnacji tego, tylko bardziej myslalem, ze przed blotem, piaskiem, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie pakowania sprzętu. Mało tu Waszych fotek i jak się pakujecie.

 

 

Tak wygląta  z grubsza mój obecny setup...

 

46ujyh323ergfhul.JPG

 

Od lewego górnego rogu zgodnie z wskazówkami zegara...

 

Szmaty:

 

- kurtka przeciwdeszczowa Montane Velocity

- lekki polar kaczucha z Deca (nie pamiętam jaki model)

- chusta Buff

+ jakieś rezerwowe gacie i skarpety

 

Spanie:

 

- namiot Vango Blade 100 + dodatkowa podłoga

- materac Thermarest NeoAir Venture WM

- na samym dole jest worek kompresyjny od śpiwora Hannah Scout 120 Wide (ten prostuje się gdzieś w szafie, więc brak na foto)

 

GPS:

 

- uchwyt na telefon Xsories

 

Bushcraft:

 

- kosa Mora Garberg (nierdzewka, fulltang)

- 4m paracorda

 

Kuchnia:

 

- kartusz Coleman 250

- menażka dwuczęściowa Optimus Terra Solo

- palnik Coleman F1 Spirit

- kubas STS X-Cup

- łyżka Light My Fire

- ścierka z microfibry 40x40

 

Światło i prąd (wszystko na ogniwach):

 

- czołówka Fenix HL55

- lampa NiteFigter BT40S + pakiet

- ładowarka/powerbank Nitecore F1 + kabel USB

- zapasowe ogniwa 18650

 

Higiena/apteczka:

 

- ręcznik z microfibry

- szczoteczka + mała tubka pasty (nie ma na focie)

- folia NRC

- staza

- bandaż zwykły + elastyczny + gaziki zwykłe i z alko

- wichajster do wyciągania kleszczy z tyłka (brak na foto)

 

Ogień:

 

- krzesiwo Milltec

- kilka sztuk awaryjnych rozpałek (bawełniany płatek kosmetyczny nasączony woskiem i zaklejony powertape)

 

Żarcie:

 

- duże 120-150g szusze od Lyo, travelluch (teraz będę testować Adventure Food)

 

Woda (nie testowane jeszcze w boju):

 

- worek na brudną wodę Ortleib 4L (po nadmuchaniu bedzie robić również za poduszkę)

- foliowy worek strunowy 2L na odkażanie

- filtr Sawyer Mini 128

- tabsy Javel/Katadyn

- składana butelka 1L Hydrapak Stash (brak na foto)

- bukłak Hydrapak 3L (brak na foto)

 

Pakuję to  w to...

 

8hrg87brte78g2092ehjcd.JPG

 

Od lewej...

 

- Ortleib Seatpack 2017 (nówka funkiel nie przetestowana jeszcze)

- Drybag STS Event ULTRA-SIL 14L

- wiadomo ;]

- co nie wejdzie to wkładam w 18L plecak Deutera

 

To chyba najdłuższy post jaki wysmarowałem. Nie zmuszaj mnie więcej :]

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś do powyższego zestawu doszła taka trytytka wielorazowego użytku - HipLock Z-Lok. Szarpałem to to dziś i stawia na tyle opór, że stres związany z zostawieniem na 5 min sprzętu przed sklepem z drożdzówkami spada conajmniej o połowę. Żaden pijany żul z nożem tego nie odetnie bo ma stalowy rdzeń, a prawdopodobieństwo że będzie mieć w kieszeni nożyce do blachy jest na tyle małe że poprostu się skusiłem.

 

Najlepsze, że trytytka waży zaledwie 25g. 

 

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że wystarczy byle EDC z ostrzem choć częściowo ząbkowanym. Sam ucinam takim 70 gramowym nożykiem metalowe taśmy jak muszę ;) . Ale ktoś kto jest przypadkowym złodziejem może się zdziwić i to zaskoczenie wystarczy, żebym wyszedł ze sklepu. Nazwałbym to zabezpieczenie "backupowym" które mógłbym mieć w podsiodłówce zamiast zwykłej trytytki i zapomnieć o nim. Oczywiście jeśli planowałbym postoje to brałbym normalne zabezpieczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podejrzewam, że wystarczy byle EDC z ostrzem choć częściowo ząbkowanym. Sam ucinam takim 70 gramowym nożykiem metalowe taśmy jak muszę ;) . Ale ktoś kto jest przypadkowym złodziejem może się zdziwić i to zaskoczenie wystarczy, żebym wyszedł ze sklepu. Nazwałbym to zabezpieczenie "backupowym" które mógłbym mieć w podsiodłówce zamiast zwykłej trytytki i zapomnieć o nim. Oczywiście jeśli planowałbym postoje to brałbym normalne zabezpieczenie.

 

Z takiego założenia właśnie wychodzę. To ma być na chwilę i chronić tylko przed tzw. okazją. Niczego więcej od tej opaski nie oczekuję.

Poza tym np. na noc w lesie zazwyczaj wiązałem tylną obręcz do chainstaya paracordem żeby nikt mi z rowerem szybko nie spierdzielił. Teraz wykorzystam też tę opaskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ishi, temat ma 122 strony i szkoda by Twój wpis zniknął.  Czujesz się na siłach by stworzyć temat - kompedium o pakowaniu na wyjazd oraz o zawartości plecaka/sakw/toreb? Jeśli nie kompedium to przynajmniej zacząć temat o zabieranych rzeczach, a ja chętnie przeniosę go do działu turystyka i podepnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ishi, temat ma 122 strony i szkoda by Twój wpis zniknął.  Czujesz się na siłach by stworzyć temat - kompedium o pakowaniu na wyjazd oraz o zawartości plecaka/sakw/toreb? Jeśli nie kompedium to przynajmniej zacząć temat o zabieranych rzeczach, a ja chętnie przeniosę go do działu turystyka i podepnę.

 

 

Na kompedium się nie porwę bo ja bikepackingowo to jeszcze leszcz jestem! Wcześniej sprzęt służył mi głównie do backpakingu/bushcraftu jakiegoś lekkiego no ale przeniosło się to w sporej części na rower.

 

Założyć dedykowany temat i podpiąć prezentację szpeja pitu oraz te moje wypociny może i warto.

 

Tylko teraz tak sobie myślę, że to powinny być dwa odrębne tematy dla sprzętu [bikepacking] i [sakwiarstwo] bo to jednak dwa różne systemy i filozofie, które ostatnio nawet zaczęły sie próbować wzajemnie zwalczać :] Jak to wrzucimy do jednego wora to będzie rzeź.

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wcześniej z tego wątku wyłowiłem coś dla siebie. Była to stalowa menażka ZEBRA + kubek(fajnie pasuje do jej środka).  Planuję zakup nowego dobrego śpiwora na rowerowe wypady z noclegami od maja do końca września. Po polecacie na podstawie swojego doświadczenia? Cena do powiedzmy 400zł. Masa do ok.1200g. Jaki zakres temperatur brać pod uwagę na polskie głównie pomorskie wypady z namiotem? Lepiej brać śpiwór bardziej dopasowany , czy nieco większy i szerszy? W ostatnich postach pojawił się śpiwór HANNAH Scout 120 Wide. Czy ten jest wystarczająco trwały i zapewnia wystarczający komfort w użytkowaniu "na żywo" , a nie  tylko na papierze? Jakie wy używacie? Co polecacie?    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i niegłupi pomysł ze stworzeniem działu typu "Kompendium: jak się zbajkpakować" ale chyba łatwiej byłoby do każdej recki tutaj dodać słowo "Recenzja" na początku posta a do wpisów o pakowaniu - podobnie - "Kompendium".

 

Roboty mniej chyba a i zbyt podziałkowani nie zostaniemy..?

 

Luźna idea... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dwa wątki:

- ten, obecny, jako: "śmietnik", czyli rozważania około-torbiarskie, nowości, ciekawostki, dyskusje o ekwipunku

- nowy, zgodnie z hasłem "post your bikepacking setup [pics!]" z innych stronek, gdzie będziemy wrzucać nasze osobiste setupy, wraz z komentarzem i opisem wyprawy, pod którą był szykowany. Wraz z miejcem na dyskusję czemu tak a nie inaczej, co się sprawdziło a co zmienić. Kompendium wiedzy na bazie doświadczeń.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zrobić przedział:

"FOTOPACKING czyli bezdyskusyjna galeria co i w co zapakowałem"

 

Krótko i treściwie.

 

Bezdyskusyjny, by pokazać  tylko to co  (jak na foto u Ishiego) już  realnie mamy ,  aby wkleić w linku gdzie można to zakupić lub zamówić.

Miejsce na recenzję konkretnego zestawu i klamotów po powrocie  wypadu...

Moderowany, aby nie był miejscem na dyskusje tylko kompendium i i skarbem recenzji..

A reszta gadania, nowości, debaty. adoracje, wojny koncepcyjne niech płyną tutaj jak dotąd...

 

 

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez spania w krzakach i spijania porannej rosy obawiam się że twoje banany nic nie wniosą to omawianego tematu.

 

 

 

aki zakres temperatur brać pod uwagę na polskie głównie pomorskie wypady z namiotem? Lepiej brać śpiwór bardziej dopasowany , czy nieco większy i szerszy? W ostatnich postach pojawił się śpiwór HANNAH Scout 120 Wide. Czy ten jest wystarczająco trwały i zapewnia wystarczający komfort w użytkowaniu "na żywo" , a nie tylko na papierze? Jakie wy używacie? Co polecacie?

 

Tego Scouta kupiłem stosunkowo niedawno więc odnośnie trwałości jeszcze się nie wypowiem. Spałem w nim kilka razy (również w nadmorskich lasach) i był całkiem komfortowy. Przy temperaturach w nocy rzędu 5-10C spałem w samych gaciach. A że wybrałem wersję Wide - no cóż ja mały nie jestem, a poza tym nie lubię zbytniej krępacji.

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa szympansy jedzą banana,pada pytanie czemu twoj banan jest taki brazowy, udzielona odpowiedź - bo jem go drugi raz, Rambo myśle ze każda zdrowa fotorelacja jest dobra a kazda małociekawa jest małociekawa, czekamy na opis metody wiezienia banana bez zbrązowienia między pretami siodelka, Adam w poniedziałek slyszał o moim prototypie banan kariera na zatrzask lub kanapkacariera skarpeta kryptonajt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...