Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście zmiana na małych koronkach się pogorszy. W zależności od innych szczegółów (typ przerzutki, rodzaj kasety, itp.) pogorszenie będzie większe lub mniejsze. W tym momencie istotny jest próg akceptacji rowerzysty. Jedni uznają, że takie pogorszenie jest nie do przyjęcia, a inni przyjmą to "z dobrodziejstwem inwentarza"  i będą zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Przeczytałem prawie cały temat (możliwe że nie doczytałem czegoś istotnego) i nadal mam problem z moim napędem. Mój set 1x10 składa się z:

-NW od HCC 34T(nowy)

-3 rzędowej korby XT (linia łańcucha została skorygowana podkładkami pod blat, tyle ile to było możliwe)

-łańcucha KMC 10.93 (nowy)

-kasety Sunrace CSMX3 10S 11-42 (nowa)

-manetka XT 10S

-przerzutka SLX m7000 SGS 10S (nowa) na nowym haku do ramy.

Wszystko to siedzi na ramie Kellys TNT 90 29er. Sprawa wygląda następująco, zakres kasety "chodzi" od góry do dołu ale problem występuje podczas wrzucania na większe zębatki kasety w przedziale 15-18-21-24 do 28. Na podanych zębatkach wrzucanie na większą zębatkę praktycznie nigdy nie następuje za pierwszym razem i idzie mocno oporowo. Zrzucanie na mniejsze zębatki w całym zakresie jeszcze jakoś leci ale jednak zmiana biegów pozostawia wiele do życzenia. Z tego co wyczytałem to mój 10-cio rzędowy SLX nie jest w stanie dobrze działać z kasetą 11-42 i jego maks. zakres to ponoć 11-40. Ponoć rozwiązaniem powinna być przerzutka SLX M7000 albo XT M8000 tylko że nie w 10s lecz w 11s. Czy żeby mój napęd działał sprawie jedyną opcją będzie zmiana przerzutki na 11s. i nie ma innej tańszej alternatywy? Niby są jeszcze jakieś customowe wózki, ale z tego co patrzyłem to ich cena się na kalkuluje. Jeżeli ostatecznością będzie wymiana mojej przerzutki z 10s. SLX na 11s. to czy opłaca się dopłacać te 60zł do XT chcąc mieć trwalszą i sztywniejszą przerzutkę? Rozumiem że 11s. tylko w wózku GS, chyba że jest jeszcze jakaś opcja od SRAM'a która by podeszła do mojej manetki XT 10s?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belmondo, dokładnie tak jak napisałeś. Kup RD-M7000 GS 11rz i będzie po sprawie. Przerzutka XT nie jest warta dopłaty ponad SLX.

 

Tylko w sumie teraz dziwnie wyszło z tą deorką m6000 10s która niby działa z kasetami 11-42, a mój SLX m7000 10s. niby max. 11-40. Tak btw. ten starszy SLX RD-M675 Shadow+ 10s. ponoć obsługiwał kasety 11-42 a nowszy SLX m7000 10s. ma już niby problem i max 11-40? To prawda z kompatybilnością tego starszego SLX'a że dawał rade z  kasetami 11-42? Teraz nie wiem co wybrać, Deore M6000 10s. czy SLX m7000 11s. I nie wiem dlaczego Deore M6000 10s. ma działać z 11-42 a mój SLX M7000 10s. już tego nie ogarnia mimo że jest wyższą grupą. A jeżeli ta deorka m6000 10s. to rzeczywiście jakieś objawienie wśród przerzutek 10s. to nie lepiej wybrać tę Deorke która jest pod 10s. zamiast SLX'a 11s. (mając manetkę XT 10s. i kasetę 10s.)? Wiem że dużo tych pytań ale to już będzie moja 3 przerzutka do kasety która ma przejechane max. 5km od serwisu do serwisu, a wszędzie po sprawdzeniu mojego napędu mówią co innego. Na końcu i tak wychodzi że nie mają pojęcia co zrobić a tylko biorą pieniądze...

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś kasety SLXa 10rz w rozmiarze 11-42 lub 11-40? Nie, ten 10 rzędowy SLX z serii 7000 jest pod kasety 11-32 do 11-36 czyli jest taki sam jak stare przerzutki 10rz.

Dopiero teraz wyszedł napęd 10rz w którym kaseta ma rozmiar 11-42 i jest to Deore 6000 ale to, że oba nowe napędy mają tę samą rzędowość nie oznacza, iż są kompatybilne ze sobą w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Arni220. Teraz pozostaje ostatnie pytanie, co będzie lepiej działać z moją kasetą  Sunrace CSMX3 10S 11-42 i manetką 10S XT. Wybrać tą Deorke m6000 10S. GS czy może jednak ten SLX 11S M7000 GS? Osobiście bardziej się skłaniam do tej Deorki bo jest dedykowana pod 10s. a większa kompatybilność niż 11-42 raczej mi nie będzie potrzebna. Najważniejsze jest to by to jak najlepiej ze sobą pracowało, przerzutka była sztywna i dobrze wykonana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, kolega twierdzi, że nie warto brać XT, skolei zawsze było tak, że SLXowi było bliżej do Deore niż do XT. Twój wybór, ja bym sobie zainwestował w XT, ale u mnie konkretnie by to było pod ściganie, u ciebie może by wystarczyła faktycznie Deore, które wcale nie jest złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że XT jest już pod 11S. Nie będzie żadnej różnicy w działaniu przerzutki 11s z manetką 10S w stusunku do przerzutki 10S i manetki pod 10S? Wiem żę 10S manetka ma działać z przerzutką 11S, tylko pytanie brzmi, jak dobrze to działa? Nie wiem czy kompatybilność Deorki 10S z manetka 10S nie jest w stanie zapewnić lepszej pracy niż mieszanka XT 11S z manetką 10. Rzeczywiście ten slx i deore zbytnio się nie różnią na pierwszy rzut oka i XT wydaje się dawać największą różnicę ale nie wiem czy kompatybilność manetki 10S i przerzutki 10S nie da lepszego rezultatu niż 2 klasy wyższa XT 11S pomieszana z 10S manetką.


Jeszcze tylko dodam że napęd będzie stosowany do amatorskiego trenowania i wyścigów XC/maratony a teren jaki będzie musiała obsłużyć to: las (często błoto), szutry, strome zjazdy i podjazdy z kamieniami i korzeniami, czasem jakieś malutkie dropy czy też zjazd ze schodów lecz bez przesady bo nie mam ciężkiego fulla tylko ht z Rebą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo przecież SLX 11s jest pod 11s, co za różnica? :)

Nie, nie będzie różnicy bo przerzutki pod 10 i 11s mają w praktyce taki sam skok. Nie będziesz pierwszym, który taki manewr zrobi. Ale tak jak mówię, masz obawy, to kup Deorke 6000 i będziesz miał pewność.

Jest cały temat o kompatybilności napędów, poczytaj:

https://www.forumrowerowe.org/topic/221227-kompendium-kompatybilnosc-napedow-1-12s/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo przecież SLX 11s jest pod 11s, co za różnica? :)

Nie, nie będzie różnicy bo przerzutki pod 10 i 11s mają w praktyce taki sam skok. Nie będziesz pierwszym, który taki manewr zrobi. Ale tak jak mówię, masz obawy, to kup Deorke 6000 i będziesz miał pewność.

Jest cały temat o kompatybilności napędów, poczytaj:

https://www.forumrowerowe.org/topic/221227-kompendium-kompatybilnosc-napedow-1-12s/

 

Czytałem ten main post z tematu Puklusa tylko ze z 2015 ale info było podobne (niestety natrafiłem na tego posta 5min. po tym jak napisałem swojego :/ ). Dowiedziałem się że manetka 10S musi działać z przerzutką 10 i 11S i wiele postów w temacie 1x10 to potwierdza. Ale chodziło mi bardziej o to która przerzutka zadziała lepiej z moją Sunrace CSMX3 10S 11-42 bo była też dyskusja że praca zależy też od połączenia kasety i przerzutki. Deorka M6000 10S. jest dedykowana pod obsługę max 11-42 a XT 11S. ma już kasety aż do 11-46 a moje pytanie brzmi czy w praktyce lepiej zadziała przerzutka dedykowana do kasety 11-42 czy przerzutka która w swojej ofercie ma dedykowane kasety z jeszcze większym zakresem. Trochę to to zagmatwane i domyślam się że to raczej nie robi różnicy lecz wolałbym poznać wasze zdanie :sweat:

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze rok czy 2 lata temu ten SLX 11s nie był dedykowany do kaset 11-46. Nie był, bo wraz z jego powstaniem nie powstała kaseta 11-46. Ta kaseta w grupie SLXa istnieje od niedawna stąd poszerzenie kompatybilności o te kilka zębów. 

 

Twoja kaseta zadziała równie dobrze z obydwoma przerzutkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej rozumiem że muszą za coś żyć. Na początku koleś stwierdził że moja przerzutka XT 10rz. jest uszkodzona i powiedział że jak kupie SLX M7000 10rz. to będzie działać i tak oto wyrzuciłem ponad 200zł w błoto po to aby usłyszeć od gościa że się poddaje i nie wie co zrobić. Teraz sprawdziłem tą 10rz. XT na mniejszej kasecie 11-36 i działa poprawnie mimo że miałem diagnozę iż nadaje się do kosza. Ostatnio to już totalna komedia, na chwile podmienili koło na inne z kasetą 11-36, zadziałało i stwierdzili że moja nówka kaseta jest uszkodzona, pytam się w którym miejscu i w jaki sposób? Oczywiście żadnej odpowiedzi nie otrzymałem bo jak 11-36 działa to 11-42 też musi "bo tak". Tylko że jak biorą za coś pieniądze, to niech nie biorą się za coś o czym nie mają pojęcia, albo chociaż niech nie wprowadzają w błąd... W innych serwisach jak nie wiedzieli co zrobić to chociaż nie wydawali błędnych opinii. Post trochę poza tematem, lecz chciałem wytłumaczyć dlaczego tak narzekam na serwisy które odwiedziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak w tym kraju jest ze często trzeba się doktoryzować samemu bo "specjaliści " albo biorą masę kasy albo nie dają rady. Ja dzięki temu wątkowi przeszedłem na 1x10 i cieszę się że istnieją takie fora jak to i tacy ludzie którzy dzielą się wiedzą.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co miałem studiować i szukać tego wpisu skoro uzyskałem opinie od doświadczonego serwisanta (mówił że miał do czynienia z dużymi kasetami Sunrace w 10S) któremu się płaci za jego pracę? Miałem do niego zaufanie bo ze starszym rowerem 26 zawsze wiedział o co biega i umiał doradzić oraz rzadko kiedy musiałem szukać pomocy na forach. Wszystkie rowery ogarniał samemu bo prowadził 1-osobowy serwis. Sam rozkminiłem to co autor miał na myśli w linku bo starałem się ustawić ten skos nawet wyginając hak przerzutki, ustawiając śrubę B itp. Nie wiedziałem że powstała Deorka 10rz. która obsługuje kasety 11-42 i że 11 rzędowa przerzutka będzie działać bez zarzutu z kasetą i manetką 10S a tym bardziej nie wpadłem na pomysł że serwisant przy 50'tce może mnie wprowadzać w błąd. Gdybym nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi od serwisanta (inny serwis też to potwierdzał) to wtedy bym przestudiował że moja przerzutka nie nada się to tej kasety i bym nie kupował jeszcze tego slxa m7000 10S. Studiować zacząłem dopiero wtedy kiedy serwisy wykazały brak kompetencji i pomysłu na rozwiązanie problemu. W sumie to jeden serwis wpadł na rozwiązanie, wyrzucić kasetę za 230zł do śmieci i wrócić do 11-36...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy szybko się zmieniają, widocznie serwisant został delikatnie z tyłu. Możesz mu podpowiedzieć przy okazji w czym był problem, że SLX nie zawsze = SLX

 

 

 

wyrzucić kasetę za 230zł do śmieci i wrócić do 11-36

Przy odpowiedniej korbie to wcale nie jest zły pomysł, także z ekonomicznego punktu widzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi dojdzie przerzutka i zamontuje na rower to się do niego przejadę z informacją. Co masz na myśli pisząc o odpowiedniej korbie? Ilość zębów na przedniej zębatce? Trochę się przywiązałem do napędu 1xx i nie chce wracać do przedniej zmieniarki bo przyjemniej mi się jeździ z 1 manetką, podoba mi się koncepcja prostszego napędu i jeszcze że do wymiany z przodu jest tylko 1 zębatka. Na 2x10 niby skosy by były mniejsze i też by to wychodziło lepiej dla kasety lecz jak już pisałem nie chce rezygnować z 1x10. Natomiast w jednoblacie świadomie chciałem mieć aż 34T z przodu aby nie młynkować na prostych co mi się zdarzało na rowerze 26 w 1x9 z kasetą 11-30 i 34T z przodu. A kaseta z takim zakresem oczywiście że będzie się szybciej zużywać ale to też świadomy wybór. Zdarzają mi się podjazdy które są długości około kilometra a są na tyle strome że nie jestem w stanie na nie normalnie wyjechać na moim 26 przy normalnej podjazdowej kadencji, tylko na największej koronce kasety muszę "drzeć" rower z taką siłą że zamiast tracić parę w nogach to najpierw tracę przyczepność tylniego koła. W międzyczasie znajomy sobie młynkuje i nie ma problemu kiedy Ja nawet nie mogę na chwile zwolnić bo jak już się zatrzymam to raczej nie ruszę z takiego przełożenia. Wydaję mi się że lepiej zastosować kasetę 11-42 zamiast drzeć rower na siłę tracąc przyczepność. Lepiej dla napędu wyjdzie brak tak intensywnego katowania małej koronki niż kaseta 11-36 która ma mniejszy skos. Wiem co potrzebuje bo nie od dziś przerabiam napędy 1xx. Jedyne co mnie w tym roku zaskoczyło to kasety Sunrace które pozwoliły na taki zakres w 10rz. i nie są jakimś XT 11-36 przerobionym na 11-42 tylko pełnoprawną 11-42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam w rowerze napęd 10 biegowy 32x11-40 (hell'o mtb i sun race) działa jak marzenie. W nowym rowerze złożyłem 11 biegowy napęd XT kaseta 11-46 z blatem 32 od Hellomtb, ale łańcuch spada, nawet na środkowych biegach. Czy ten blat nie nadaje się do napędów 11 biegowych?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...