Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat w przypadku podpięcia przerzutki 9s pod manetkę 10s to sprawdzanie jest stratą czasu ;)

 

Poszukam Twojego filmiku i chętnie obejrzę. Jak wspomniałem Zee bardzo mi się podoba, ale póki co dużo wskazuje że rd-m7000 jest bezpieczniejszym wyborem do obsługi kaset 11-42 10s, gdyż jest do takowych zakresów zaprojektowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akurat w przypadku podpięcia przerzutki 9s pod manetkę 10s to sprawdzanie jest stratą czasu

W takim razie nie będziemy marnować cennego czasu i damy sobie spokój.

 

A możecie mi swoją drogą tak łopatologicznie wyjaśnić w skrócie dlaczego tak jest ? Przecież indeksowana jest manetka, ta z kolei "dogaduje" się z kasetą (ilość przełożeń, skok/odległość zębatek od siebie) a sama przerzutka ruch ma płynny i jeśli ogarnia zakres kasety to powinno być OK. Chyba, że chodzi o skos kasety 10sp. ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie, że w jednym systemie ciąg linki o 1mm odpowiada ruchowi przerzutki o 2mm, a w drugim ciąg 1mm odpowiada ruchowi o 1mm. Co musi się różnić, żeby w obu przypadkach zakres ruchu przerzutki był ten sam, wszak kaseta ma tę samą szerokość niezależnie czy to 9s czy 10s?

 

Pytanie nr 2: dlaczego Shimano jest niekompatybilne że Sramem?

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie nr 2: dlaczego Shimano jest niekompatybilne że Sramem?
Dynasys jest -czyli przerzutka i manetki pracujące 1:1 są kompatybilne. 

Przerzutka to taki wychylający się równoległobok. Przełożenie przerzutki zależy od punktu mocowania na tym równoległoboku (dżwignia) można tak nią kierować aby osiągnąć zamierzony efekt. Czasem ludzie kombinują z punktem zaczepu linki aby niemożliwe pogodzić ;-)))  Każda firma ma tu swój opracowany patent. Shimano w dynasysie przełożenie ma bliskie 1:1 dlatego da się pochytać srama z dynasysem w każdej możliwej kombinacji. Manetki obrotowe srama 8 (1:1) działają pięknie z XT 10 dynasys(1:1) na 8 biegów.;-)))) Sprawdzone na klientach ;-)))) 

Ja osobiście nie lubię shimano (bo nie) i używam komponentów tylko z ich stajni (przerzutka+manetka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem... Bo może BCD się nie zgadzać ? (104 vs. 96). 

Pytanie/problem jest następujący: co byście zaproponowali komuś kto z napędu SLX 3x9 chce przejść na 1(2)x10 też SLX lub wyżej ? Ten nawias to brak do końca decyzji o końcowej koncepcji.

Osobiście uważam, że najlepiej w tej sytuacji byłoby kupić korbę SLX 2rz, do tego manetkę prawą SLX 10sp + łańcuch 10sp. (KMC) + przerzutkę tył M7000 (ew. SLX/XT 10sp.) + kasetę Sunrace'a 11-40 lub 11-42. Oczywiście manetka lewa i przerzutka przód też do wymiany na SLX/XT.

W przypadku decyzji 1x10 na przód wskoczyłaby zębatka Argon-a zamiast 2 zębatek Shimano.

 

Jakieś inne sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz korbę slx 3 zębatki więc wywal wszystkie i wsadz zamiast środkowej jaką chcesz NW 9,10,11. Więc przód już Ci odpada.I powiem tak skoro na razie nie jezdziłeś na jednym blacie to spróbuj n z kaseta z którą masz. Tak sprawdzisz jak się jezdzi i czego Ci brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że korba oraz trochę innych gratów leci do innego roweru ;-) Pomysł z kasetą dobry - można przekonać się o działaniu zasady 1x10 chwilowo bez wydatku na Sunrace'a.

Sugestia przekazana do zainteresowanego. 

Edytowane przez Nastar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak kolega radzi, pojeździj na środkowym blacie i sam zdecyduj o potrzebnym zakresie. Wiele zależy od potrzeb, osobiście uważam, iż napęd 1xX jest napędem nie dla każdego, świetny do sportu, ale nie codziennej jazdy.

Osobiście proponował bym 2x10 w zestawie:

- korba od 2x11 36/26

- kaseta 11-40 zamiennie z 3 kasetami systemu 10s. To pozwoli na wiele manewrów konfiguracyjnych w zależności od terenu, potrzeb, wyjazdu itd. Niczego nie stracisz, z blatu 36 na kasecie 11-40 będziesz jeździł praktycznie tak samo jak na napędzie 1x10, koronka 26 rozszerzy ci bardzo zakres ilości biegów i żadne góry nie będą straszne. Bardzo fajny napęd, do którego bez problemu zawsze możesz dać ciasną kasetę 11-32 by jeździć po płaskim, a tego jedenastka już nie przewiduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopniowanie 36/26 jest lepsze do tak ogromnej kasety jaką jest 11-40. Gdybyś założył korbę 36/22 od 10s, to z młynka chyba nigdy być nie zapiął koronki 40z, bo tak miękko by było. No można by ewentualnie dać 38/26 ale nie wiem jak pojemności by się zgrały, a z tej 36/26 ktoś już robił napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jak wcześniej pisałem - kupiłem i zamontowałem dzisiaj przerzutkę RD-M8000 wraz z manetką XTR. Kaseta 11-40 Sunrice.

Podszedłem do wstępnej regulacji bo nie mam doświadczenia z tym typem przerzutki. Niby nic nowego ale zawsze trochę inna niż poprzedni SLX 10sp.

Natrafiłem na problem polegający na tym, że przy zmianie środkowych biegów łańcuch zahacza o korpus przerzutki (element do którego mocuje się linkę) rysując go brzydko od strony koła. Widać to nawet na załączonym zdjęciu. Nie za bardzo pomagało wkręcanie czy wykręcanie śruby regulacyjnej położenia górnego kółeczka. 

Czy jest jakiś specjalny sposób regulacji tej przerzutki ? Oczywiście na wstępie wyregulowałem skrajne wychylenia, zostawiłem sobie zakres na śrubie przy manetce itp.

Na kolejnym zdjęciu widać położenie wózka przerzutki przy ustawieniu na najmniejszej zębatce. Czyżby nadal był zbyt krótki ? A może zbyt długi ?

 

1aaaf3e55a5c6450gen.jpg

 

e9f0a164d2bb6abegen.jpg

Edytowane przez Nastar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...