Skocz do zawartości

[Amortyzator]Rock Shox Reba - Porady serisowo-eksploatacyjne


Orzech89

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo, czysty pancerz w manetce jest bardzo ważny. Jeśli przy czystym pancerzu problem dalej występuje, można rozebrać tłumik i sprężynkę, która jest zawinięta na iglicy, mocniej naciągnąć np. o jeden obrót.

Sprężynka jest w korpusie tłumika a korpus jest otwierany od dołu ( są tam zatrzaski które trzeba podważyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, czysty pancerz w manetce jest bardzo ważny. Jeśli przy czystym pancerzu problem dalej występuje, można rozebrać tłumik i sprężynkę, która jest zawinięta na iglicy, mocniej naciągnąć np. o jeden obrót.

Sprężynka jest w korpusie tłumika a korpus jest otwierany od dołu ( są tam zatrzaski które trzeba podważyć)

Rozumiem, że chodzi Ci o wersje z pushlock'iem.

Właśnie dziś rozbierałem Rebcie '08 SL i nie trzeba nic podważać :)

Jak wykręcimy tłumik kluczem nasadowym, to wystarczy tą samą śrubę za której pomocą odkręcaliśmy wspomniany tłumik wykręcić ją w prawo (gwint jest tam lewoskrętny) trzymając oczywiście mocno damper.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam!

 

Wkrótce zabieram się za serwis reby (2008) i mam pewien mały problem.

Przy najeżdżaniu na przeszkodę (np: krawężnik) która powoduje szybkie ugięcie się widelca słychać stukanie. Reba nie musi uginać się mocno... ważne żeby było to szybkie ugięcie. Stuk nie jest głośny i nie wpływa na pracę widelca ale trochę denerwuje i chciałbym usunąć problem podczas serwisu.

 

Czytałem ze rozwiązaniem może być podmiana jakiegoś o-ringa na trochę mniejszy... ale nie wiem który dokładnie.

 

Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie jedna rzecz mianowicie jak ustawie amora sztywnego dźwignia PushLoc w dół to jak trochę pojeżdżę to się blokuje PushLoc i trzeba pomóc sobie ręką ewentualnie docisnąć kierownicę. Może ma ktoś jakiś pomysł co to może być ? i cze te typy tak mają ?

 

tak jak pisał detonator problem (oprócz zasyfionego pancerza od manetki) może tkwić w sprężynie odpowiedzialnej za odbicie manetki, znajdującej się wewnątrz tłumika. W mojej starej Torze z manetką końcówka sprężyny podczas obrotu obcierała o korpus tłumika, co było powodem identycznych objawów jak u Ciebie. Wystarczyło trochę pilnikiem potraktować tu i uwdzie i problem jak ręką odjął. Pomysł z naciągnięciem sprężyny o dodatkowy obrót też będzie właściwy.

 

 

 

 

witam!

 

Wkrótce zabieram się za serwis reby (2008) i mam pewien mały problem.

Przy najeżdżaniu na przeszkodę (np: krawężnik) która powoduje szybkie ugięcie się widelca słychać stukanie. Reba nie musi uginać się mocno... ważne żeby było to szybkie ugięcie. Stuk nie jest głośny i nie wpływa na pracę widelca ale trochę denerwuje i chciałbym usunąć problem podczas serwisu.

 

Czytałem ze rozwiązaniem może być podmiana jakiegoś o-ringa na trochę mniejszy... ale nie wiem który dokładnie.

 

Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?

 

dzieki

 

bez rozbiórki amora wiele nie zdiagnozujesz. Da się chociaż określić z której goleni (prawej czy lewej) dochodzą te stuki? I w ogóle, czy jesteś pewien, że stuki dochodzą z amora, a nie np. ze sterów? Czasami problemem okazuje się banał (np. uderzający o korpus przewód od hamulca hydraulicznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stuka reba na 100%... nie ma opcji żeby to było coś innego. Stuk jest taki głuchy... niemetaliczny... ciężko opisać.

 

Musze obejrzeć ją od środka, jeżeli nic nie znajdę to może sam serwis rozwiąże sprawę?

 

niestety nie jestem w stanie określić w której goleni stuka...

Edytowane przez 01LukasZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tez musze sie zabrac za mojego armorka :, tylko nie wime jaki olej wlac. Moze ktos jest z Bialegostoku i moze mi powiedziec w jakim sklepie kupic olej ?? Bo szukalem jzu po motoryzacyjnych ale lipa. Podpiwiem ze na Wysockiego w Bialymstoku jest sklep gdzie maja rozne oringi, cala sciana w pudeleczkach wiec mozna dopasowac :sorcerer:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie znajdziesz jaki olej wlać oraz ile go wlać.

Jeśli nie chce ci się szukać tu, to na stronie SRAM'a są manuale i tam jest wyszczególnione co i jak.

Osobiście leje motorexa i jest ok :P

Szukalme i wiem ile i gdzie. Ja sie pytalem gdzie w bialymstoku mozna kupic olej do Amortyzatorow..Kapiszi ?>??

I Znalazlem w koncu :icon_wink: w bialymstoku na alei 3 maja w sklepie motorowym;P a na Wysockiego w sklepie z lozyskami oringi roznej masci za grosze:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabrałem się w końcu za serwis reby ale mam pewien problem i to już na początku. Nie mogę wyjąć górnych goleni z dolnych... wszystko odkręcone... śruba wybita młotkiem ale jak ciągnę za golenie to wysuwają się do pewnego momentu i stop... poradzi ktoś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo ja jakiś niekumaty albo ten serwis reby nie taki łatwy jak wszyscy mówią :)

 

po paru problemach prawie udało mi się skończyć ale przed samą metą pojawił się problem... nie dam rady napełnić olejem lewej goleni (z MC) od dołu... w tym wentylku jest taka mała dziurka ze zamiast do środka wszystko wypływa na zewnątrz...

 

co poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej do tłumika wlewasz od góry :P

Odkręcasz korek ( razem z tłumikiem) kluczem 24mm ( najlepiej oczkowym )

 

Sorki za dwa posty ale zanikła mi możliwość edycji ;)

 

01LukasZ chyba źle Cie zrozumiałem i chodzi Ci o olej, który wlewa się w golenie dolne, czyli te 15 ml.

Tak więc nasuwasz dolne golenie na górne, ale nie do końca, tak powiedzmy z 5 cm. Obracasz widelec "do góry nogami" tzn pod lekkim kątem i strzykawką aplikujesz 15 ml oleju ( ja wlewam 20 ml )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... czyli tak... góra wiem jak się wlewa... ale dół nie jest mi do końca jasny. Z prawej strony (AIR) wlewamy 15ml do tej gwintowanej rurki z której uprzednio trzeba było wykręcić wentyl (czyli do komory negatywnej) zaś z lewej strony (MC) od dołu wlewamy olej do goleni dolnej (a nie do tej gwintowanej rurki jak to ma miejsce przy goleni prawej)?

 

mam jeszcze pytanie odnoście goleni dolnych... czyścicie je? w manualu 2006 nic nie ma na ten temat (chyba). Ja chciałem wyjąć uszczelki kurzowe bo jedna siedzi trochę krzywo ale strasznie "twardo" tam siedzą a ja nie chce ich uszkodzić bo nie mam zamienników. Jest jakiś dobry sposób na ich usunięcie?

 

dzieki...

 

kurcze... tak patrze na te zdjęcia w manualu i dochodzę do wniosku że trzeba z lewej i prawe strony od dołu wlać te 15ml oleju przez te dziury w goleniach dolnych... a ja próbowałem lać do tych srebrnych rurek które wystają z goleni dolnych :woot:

mam rację?

Edytowane przez 01LukasZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze... tak patrze na te zdjęcia w manualu i dochodzę do wniosku że trzeba z lewej i prawe strony od dołu wlać te 15ml oleju przez te dziury w goleniach dolnych... a ja próbowałem lać do tych srebrnych rurek które wystają z goleni dolnych :woot:

mam rację?

 

Masz rację. Nie wlewasz do środka tej (jak to określiłeś) srebrnej rurki (zresztą to niemożliwe), tylko do wnętrza goleni. I wlewaj jak masz golenie górne prawie wyciągnięte - tak, że "siedzą" tylko w górnych tulejach ślizgowych.Dopiero po wlaniu wsuń golenie głębiej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no oczywiście, ze czyścić.

 

Benzynką czystą, albo alkoholem. Uszczelki możesz wyciągnąć np. za pomocą klucza płaskiego tworząc dźwignię. Na you tube jest sporo filmów instruktażowych tego typu 

 

np. 

W tym filmie akurat uszczelek nie wyciągali, ale w którymś z podobnych filmów jest ta operacja. Poszukaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem sobie dziś sezon (wiem wiem, późno jak diabli, ale zajęty człowiek jestem : P).

 

Po kilku kilometrach wjeżdżając w teren poczułem, że coś wyjątkowo uderzyło mnie w ręce - okazało się, że po dobrych paru miesiącach stania w miejscu, Reba ugina się jedynie około 4cm a następnie blokuje się całkowicie. Za nic nie wbiję goleni głębiej. Podarowałem sobie dalszą jazdę, postawiłem rower do góry kołami co by olej w amorze mógł dla odmiany pospływać w przeciwnym kierunku i pytam - czy ktoś miał kiedyś podobny problem? A jeśli tak, to jakie działania odniosły skutek?

Nie powiem, nie chce mi się jakoś szczególnie go serwisować po raz kolejny. Do tego, uprzedzając pierwsze teorie, wszystko było złożone jak należy i działało bez zarzutu jeszcze przed zimą. Toteż pierwsze co przyszło mi na szybko do głowy, to że olej sączył się sączył powolutku, aż w końcu cały spłynął pod korek do komory negatywnej i w jakiś sposób przeszkadza. Choć po prawdzie to blokowanie jest tak nagłe (nie pojawia się żaden dźwięk stukania) jakby załączała się blokada : P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż pierwsze co przyszło mi na szybko do głowy, to że olej sączył się sączył powolutku, aż w końcu cały spłynął pod korek do komory negatywnej i w jakiś sposób przeszkadza. Choć po prawdzie to blokowanie jest tak nagłe (nie pojawia się żaden dźwięk stukania) jakby załączała się blokada : P

 

Hmmm... To miałoby sens, ale ogólnie oleju jest tam mało, aby aż o tyle ograniczać skok. Wymieniałeś w ogóle o-ringi?

Może spróbuj spuścić z niej powietrze, ale pewnie rezultat będzie taki sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak czy inaczej nie obędzie się bez zaglądania do środka. Równie dobrze mogę zrobić pełen serwis : P A skoro już przy tym jesteśmy - zna ktoś symbole o-ringów z rury pod zlewem, które pasowałyby zamiast oryginałów? Nie ma mowy żebym dam się zrobić RockShox'owi na zestaw serwisowy : P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko w tym wątku przewinęło się to kilkukrotnie.  :icon_wink:

 

LEWA (dual air):

25x2.5 (korek, uszczelka)

20x3.5 dwie sztuki

10x3

 

PRAWA - Mt. Control bez manetki (chodź to w tym wypadku chyba pies jeden)

25x2.5 (korek, uszczelka)

22x2.5

24x2.5

12x3.5

 

 

sam tego nie weryfikowałem, bo jeszcze nie miałem potrzeby. Nie wiem też, czy oringi roczników <2008 różnią się od 2009 i 2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem też, czy oringi roczników <2008 różnią się od 2009 i 2010

I to jest bardzo dobre pytanie.

A skoro już przy tym jesteśmy - zna ktoś symbole o-ringów z rury pod zlewem, które pasowałyby zamiast oryginałów?

Naprawdę, weźcie się ludzie wysilcie... Ja przekopywałem się przez ten temat z godzinę - czemu was miałoby to ominąć? :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...