Skocz do zawartości

[Turystyczny] jaki gravel dla nierozciagnietych?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, w zeszlym roku kupilem boreasa 2 grx w rozmiarze 54. Mam 175 cm/67kg, musialem mocno skracac mostyki, przesuwac siodlo do przodu, dawac wieksze katy w mostkach.
Ostatecznie ciagle mam niewygodnie tj, siodlo siedze na srodku zamiast na guzach kulszowych, a jazda na klamkomanetkach do udreka, bo ucisk jest bardzo duzy.
Bike fitting nie wiele dal, bo juz wiecej sie nie dalo wyciagnac z tego roweru.
Mysle nad sprzedaza i kupnem czegos bardziej dla majacych problem natury rozciagliwosci.
Budzet to mysle ze 4-6k. W sumie nie zalezy mi na wypasie jezeli chodzi o komponenty, ale na wygodzie.
Fitter mowi, ze powinienem szukac rower z duzym stackiem i malym reachem, ale ratio stack/reach w boreasie to wyglada na wygodna pozycje, a prawda jest taka, ze dla mnie nie jest wygodnie. 
Objawy to bol karku, mega niewygodnie sie jedzie na klamomanetkach (duzy ucisk na dlonie).
Dzieki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie gravela i kup rower z prostą kierownicą. Swoją drogą, niezależnie od zakupu roweru, skoro uważasz że jesteś nierozciągnięty zacznij się rozciągać. Nawet kilka minut dziennie ale robione regularnie w niedługim czasie przyniesie efekty. Często skutkiem braku rozciągnięcia są bóle kręgosłupa więc takie ćwiczenia na pewno Ci nie zaszkodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla każdego roweru masz tabelkę, w której jest wskazany stack/reach/górna rura. Oferta jest tak szeroka, że trzeba badać interesujące Cię przypadki. Ekstremalnym przypadkiem jest Marin Four Corners, ale to bardziej turystyk niż typowy gravel. Topstone alu też ma z tego co pamiętam mało agresywne geo. Ten "fitter" powinien też dać Ci bezwzględne wartości jeżeli podszedł rzetelnie do roboty, nie wiem co to jest "mały reach" oraz "duży stack" - po to robi się fitting żeby operować na wartościach co do mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, olo850 napisał:

Dla każdego roweru masz tabelkę, w której jest wskazany stack/reach/górna rura. Oferta jest tak szeroka, że trzeba badać interesujące Cię przypadki. Ekstremalnym przypadkiem jest Marin Four Corners, ale to bardziej turystyk niż typowy gravel. Topstone alu też ma z tego co pamiętam mało agresywne geo. Ten "fitter" powinien też dać Ci bezwzględne wartości jeżeli podszedł rzetelnie do roboty, nie wiem co to jest "mały reach" oraz "duży stack" - po to robi się fitting żeby operować na wartościach co do mm.

bylem na swoim rowerze, podpial mnie na koncu pod te czujniki, ale tam wychodzily tylko mankamenty, a on generalne to fizjoterapeuta i stwierdzil, ze musze niektore miesnie pocwiczyc... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przymierzam się do zakupu crossówki Rometa i przychodzę z zapytaniem: czy komponenty w jedynce i piątce różnią się tak znacząco w trakcie jazdy, że warto uzbierać dodatkowe 900 zł na kupno Rometa 5 czy różnica jest marginalna? Kiedyś miałem górala, ale nie interesowało mnie zbytnio czy dane hamulce są jakościowe, czy też nie. Korzystając z okazji chciałbym też zapytać czy firma Romet jest odpowiednia do kupienia crossówki czy może polecacie jakąś inną firmę oraz czy rama 18/19 calowa jest dobra dla osoby o wzroście 181 cm. Mój budżet to około 2000 zł.

Przepraszam pomyliłem wątek. Proszę moderatora o usunięcie.

Edytowane przez Emhyrx
Pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boreas 2 (M) Stack/Reach 1.499. Marin (M) Stack/Reach 1.532 To nie są takie same wartości. A jak popatrzysz na sam Stack to w Marinie kierownica jest kilka cm wyżej.

Na wygodę na rowerze ogólnie wpływa oczywiście jego geometria ale też przygotowanie ciała - czyli rozciągnięcie oraz sprawne mięśnie core. Jeżeli są bardzo słabe to nie podtrzymują korpusu i cały ciężar przy pochylonej pozycji spoczywa na rękach. Więc trzeba zadbać o ogólną sprawność organizmu. Nie musisz biegać od razu na siłownię i wyciskać 100 kg przez godzinę ale 2-3 razy w tygodniu po 15-30 min ćwiczeń poleconych przez fizjoterapeutę + codziennie kilka minut rozciągania powinny wystarczyć. Bo teraz jest Ci niewygodnie na rowerze a za 20-30 lat nie zawiążesz butów bez stołeczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chester_hemingway napisał:

tak... natomiast czy mozesz mi odpowiedziec czemu ten np four corners mialby byc wygodniejszy skoro proporcja stack do reach wcale nie jest wieksza niz w boreasie. CO tak naprawde wplywa na wygode na gravelu? Nie mam na mysli siodla...

1. Każdemu wygodnie na czym innym, to kwestia anatomii, stopnia rozciągnięcia i wytrenowana. 

2. Żeby porównywać sobie stack/reach (co sens ma w sumie średni) trzeba jeszcze potrafić te wyniki zinterpretować. Poza tym te parametry dotyczą ramy a nie tego co do niej dokręcasz. Policzysz sobie stack/reach dla rometa m i fc m to ci wyszło, że "niewiele się różnią" a w rzeczywistości główka ramy (więc i automatycznie kierownica) jest w marinie 4 cm wyżej. Wiesz dlaczego stack/reach tego nie pokazał? Bo można sobie w ten sposób porównywać ramy, które fizycznie mają te same gabaryty i nie ma to żadnego sensu w przypadku rowerów, gdzie podejście do geometrii jest totalnie różne. 

 

Ile masz przekroku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ no tak ma to sens, ale czy osiagnalbym podobne efekt gdybym dokupic adapter ,,wyciagajacy'' kierownice wyzej w osi pionowej?
Mam teraz ustawione 76,7 cm od środka siodła do środka osi suportu

Godzinę temu, chrismel napisał:

Boreas 2 (M) Stack/Reach 1.499. Marin (M) Stack/Reach 1.532 To nie są takie same wartości. A jak popatrzysz na sam Stack to w Marinie kierownica jest kilka cm wyżej.

Na wygodę na rowerze ogólnie wpływa oczywiście jego geometria ale też przygotowanie ciała - czyli rozciągnięcie oraz sprawne mięśnie core. Jeżeli są bardzo słabe to nie podtrzymują korpusu i cały ciężar przy pochylonej pozycji spoczywa na rękach. Więc trzeba zadbać o ogólną sprawność organizmu. Nie musisz biegać od razu na siłownię i wyciskać 100 kg przez godzinę ale 2-3 razy w tygodniu po 15-30 min ćwiczeń poleconych przez fizjoterapeutę + codziennie kilka minut rozciągania powinny wystarczyć. Bo teraz jest Ci niewygodnie na rowerze a za 20-30 lat nie zawiążesz butów bez stołeczka.

ja cwicze oporowo na silowni, moze nie wielkie ciezary, ale cwicze. Natomiast to co mam slabe to miesien gruszkowy, srodkowy posladkowy oraz zebaty przedni... to powoduje, ze ja sie tak nie klade na rowerze bo mi biodra nie pozwalaja... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć wyżej kierownicę to najprościej kupić mostek z dużym wznosem, np. taki: https://rowerplus.pl/mostki-ahead/7399-bbb-highrise-bhs-25-mostek-318-mm.html?s=0

Jak chcesz mieć mniejszy reach to możesz zmienić kierownicę na taką z ultra małym. Osobiście znam tylko dwie:

https://dedaelementi.com/gera-carbon-handlebar

https://ritcheylogic.com/bike/handlebars/comp-corralitos-handlebar

Poza tym w kierownicach gravelowych jest flara która wymaga pochylenia klamkomanetek. A te nawet w GRX są zaprojektowane do ustawienia równoległego co może powodować ucisk na dłonie. Dopiero w najnowszym GRX 12s to się zmieniło. Generalnie - temat rzeka a zdalne i skuteczne doradzenie jest praktycznie niemożliwe.

I koledze chodziło o Twój przekrok a nie wysokość siodełka. A tak w ogóle to nie masz tego siodełka za wysoko ?

 

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, chester_hemingway napisał:

Mam 175 cm

 

5 godzin temu, chester_hemingway napisał:

Mam teraz ustawione 76,7 cm od środka siodła do środka osi suportu

6 godzin temu, chrismel napisał:

 Masz przekrok w rejonach 86/87 cm? Albo coś nie tak z wysokością siodełka albo faktycznie masz długie nogi. Jeżeli masz długie nogi to korpus będzie krótszy.  Jak masz krótki korpus to trzeba się mocniej wyciągnąć/pochylić  do kierownicy. Jaki masz zasięg ramion? Mierząc  ręce wyciągnięte jak Jezus w rio. 
Jaki masz obecnie zamontowany mostek?

Edytowane przez Enadxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy to Ty serwujesz nam tylko wybrane informacje od fittera, czy on sam nie powiedział nic konkretnego. Przecież to powinno być tak, że nikt na forum nie powinien pomóc lepiej niż właśnie on.

Edytowane przez SpinOff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, albo nie skumałeś fittera albo byłeś u kogoś, kto naciągnął Cię na kasę. 

Skoro byłeś podpięty pod czujniki itd. to gość na pewno zrobił pomiary i wskazał, jak twoje ciało ma się do geometrii i rozmiaru roweru.

Jeśli nie miał uwag do ramy, mostka, siodła to albo jesteś w marnej formie i nad tym pracuj albo wywaliłeś kasę w błoto. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Enadxx napisał:

 

 Masz przekrok w rejonach 86/87 cm? Albo coś nie tak z wysokością siodełka albo faktycznie masz długie nogi. Jeżeli masz długie nogi to korpus będzie krótszy.  Jak masz krótki korpus to trzeba się mocniej wyciągnąć/pochylić  do kierownicy. Jaki masz zasięg ramion? Mierząc  ręce wyciągnięte jak Jezus w rio. 
Jaki masz obecnie zamontowany mostek?

Nie, mam juz tak ustawione siodelko i jak przyszedlem do fittera to mialem roznice doslownie 2mm... takze wysokosc siodla mam optymalna, jedyne co tam zmienil to przesunal wprzod. Zasieg mam taki ze jak siedze wyprostowany wyciagne rece do przodu i pochyle tulow to spokojnie siegam poza klamkomanetki, ale na dluzsza mete jazda na nich mnie po prostu meczy... obciaza dlonie. Mostek mam teraz 60mm, 25 stopni w gore... 


@przemeg napisalem wczesniej, ze zasugerowal ze moje cialo wymaga pocwiczenia niektorych miesni, ale powiedzial tez, ze ten rower ogolnie jest dla mnie ciut za duzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz taki przekrok na jaki wskazuję wysokość siodła to ci chyba nie zostaje nic innego niż się rozciągać 🙃 Cokolwiek innego nie kupisz i tak będziesz miał dużą dysproporcję między wysokością siodła a kierownicy. Możesz ogarnąć rower pokroju np. silexa ale w rozmiarze, którego będziesz potrzebował różnica poziomów wcale nie będzie wyraźnie mniejsza a dojdzie ci problem z bardzo dużym wysunieciem sztycy. 

Zacząłbym od krótszego mostka z duzym wzniosem (albo regulowanego do testów). Nie ma sensu kupować kolejnego roweru w ciemno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chester_hemingway napisał:

Zasieg mam taki ze jak siedze wyprostowany wyciagne rece do przodu i pochyle tulow to spokojnie siegam poza klamkomanetki [...]

powiedzial tez, ze ten rower ogolnie jest dla mnie ciut za duzy...

Jeżeli przy normalnym pochyleniu tułowia (normalnym czyli wynikającego ze zgięcia w biodrach a nie wyginania kręgosłupa) sięgasz poza klamki to rower nie może być za duży, a na pewno nie za długi

3 godziny temu, Mihau_ napisał:

Zacząłbym od krótszego mostka z duzym wzniosem

Gościu już ma mostek 60 mm ze wzniosem 25 stopni. Chyba by musiał kupić mostek regulowany, jak w trekkingach i dać go pionowo do góry 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, przemeg napisał:

Nadal nie  napisałeś,  jaki masz przekrok. Zmierz i napisz, bo trochę się domyślamy. 

Przekrok 83 cm (tj od podlogi do jaj (ksiazka/sciana))
Wrzucam tez zdjecia jak wygladam na rowerze.

 

4 godziny temu, Mihau_ napisał:

Jeśli masz taki przekrok na jaki wskazuję wysokość siodła to ci chyba nie zostaje nic innego niż się rozciągać 🙃 Cokolwiek innego nie kupisz i tak będziesz miał dużą dysproporcję między wysokością siodła a kierownicy. Możesz ogarnąć rower pokroju np. silexa ale w rozmiarze, którego będziesz potrzebował różnica poziomów wcale nie będzie wyraźnie mniejsza a dojdzie ci problem z bardzo dużym wysunieciem sztycy. 

Zacząłbym od krótszego mostka z duzym wzniosem (albo regulowanego do testów). Nie ma sensu kupować kolejnego roweru w ciemno 

wlasnie juz mam dosyc krotki... rower mi bardzo pasuje jezeli chodzi o same komponenty, podzespoly, wage itp... jedynie co do siodlo jest drama i ta niewygoda na klamkomanetkach...
myslalem nad zakupem Brooks 15 siodlo... 
 

349131e8-47ed-434e-a624-2f145b95137e.jpg

7293cea4-5de2-4773-8d10-14190d8ccc30.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chester_hemingway napisał:

Przekrok 83 cm (tj od podlogi do jaj (ksiazka/sciana))

Mierzac do worka, latem będziesz miał mniejszy przekrok niż zima ;)

P.S przekro mierzysz do pachwin, no chyba, że siedzisz na jajcach... :D

Edytowane przez Enadxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...