Skocz do zawartości

[Amortyzator] Jak sprawdzić czy widelec pasuje? Offset i kwestia e-bike


Rekomendowane odpowiedzi

Mam rower KTM MACINA CHACANA 792 gdzie rozpiska geometrii jest tutaj: https://www.ktm-bikes.at/archive/detail/macina-chacana-792-12-g-shimano-deore-xt-frozen-moss-mango-2022

ma on najtańszy amortyzator Suntour Zeron 35 Air 29" RLR 130mm 15x110 taper i to nie byłoby jeszcze problemem jak sposób zdejmowania i zakładania koła w tym modelu. Tam jest jakaś blokada i nawet serwis KTM niby się podśmiewa, że mam problem ale jak widziałem wychodzi im co 5 raz.
Mam 2 pytania, wynikające jedno z drugiego:

  1. Czy rzeczywiście do e-bike muszą być specjalne wersje widelców przednich? Bo szukam w moim rozmiarze i nie występują. Nie będę go katował czy nawet brał w góry ale rozumiem, że taki rower waży więcej.
  2. Na stronie producenta nie mam podanego, albo nie umiem znaleźć parametru offset dla tego roweru. Chcę zamienić fabryczny widelec  na Fox 34 Factory Float GRIP2 BOOST 130 mm MTB Suspension Fork 29”, który ma offset 44 mm. Będzie pasował? Koła 29 cali z oponami 2,6.

Nie znam się na rowerach i mam wrażenie, że serwis KTM mnie naciąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower waży więcej , a użytkownik to już nie ? Wkładają takie same amorki do analogów niezależnie od tego czy rider ma 50 czy 115 kg. Jako taki sens podziału widzę w ciężkich fulach do enduro , gdzie rzeczywiście te 100g więcej na koronie może czasami pomóc przy ostrym łomocie . Znając życie to ten Zeron ma tylko ładną naklejkę e-bike approved :) 

Natomiast nie wiem czy bym wybrał 34 do elektryka . Raczej bym celował w Liryka/Pike z goleniami 35. Offsetem tak bardzo się nie przejmuj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego Foxa znalazłem z dwóch powodów: jest ładny i w kolorach KTM :) oraz był jednym z niewielu ze skokiem 130 mm, tak jak ten firmowy. Jest dużo z innym skokiem a raczej nie chcę zmieniać geometrii ramy.
Przeglądam w ogóle co jest na zachodnich stronach bo mają większy asortyment i dla tego rozmiaru jest mały wybór.
Nie znam się na szczegółach, co z tej listy byście wybrali jako najlepszy wybór? 
https://www.bike24.com/cycling/parts/bike-forks?dynamicAttributes[72][477]=477&dynamicAttributes[80][491]=491
jest na niej proponowany chyba przez Was RockShox Pike Ultimate Charger 3 RC2 Debon Air+ Suspension Fork - 29" - 130mm - 44mm Offset - Tapered - 15x110mm Boost. 
Będzie OK czy tańszy Yari lub Select Charger będzie wystarczający a budżet przeznaczyć na wymianę dampera, bo też najtańszy dali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Fox 34 i mimo, żem lekki, nie uważałem go za zdecydowanie sztywny, raczej bym szedł w stronę 36 w elektryku albo wspomnianego Pike, szczególnie, że to ultimate. Suntour to firma kojarząca się z tanimi widelcami, ale Zeron taki najtańszy nie jest. Jak zamienisz na Yari to może być siekierka na kijek bo to widelce w tej samej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wojcio napisał:

Miałem Fox 34 i mimo, żem lekki, nie uważałem go za zdecydowanie sztywny, raczej bym szedł w stronę 36 w elektryku albo wspomnianego Pike, szczególnie, że to ultimate. Suntour to firma kojarząca się z tanimi widelcami, ale Zeron taki najtańszy nie jest. Jak zamienisz na Yari to może być siekierka na kijek bo to widelce w tej samej cenie. 

czyli ten będzie ok? 
https://www.bike24.com/p2642467.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widelce e-bike ready to czysty bullsh*t. Rower jest cięższy powiedzmy 10 kg. A co jesli na analogu  jeździ ktos kto wazy 60 kilo a drugi 100? Zwykłe rowery nie mają widelców "wzmocnionych" zależnie od rozmiaru ramy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rafalszy napisał:

Mam rower KTM MACINA CHACANA 792 gdzie rozpiska geometrii jest tutaj: https://www.ktm-bikes.at/archive/detail/macina-chacana-792-12-g-shimano-deore-xt-frozen-moss-mango-2022

ma on najtańszy amortyzator Suntour Zeron 35 Air 29" RLR 130mm 15x110 taper i to nie byłoby jeszcze problemem jak sposób zdejmowania i zakładania koła w tym modelu. Tam jest jakaś blokada i nawet serwis KTM niby się podśmiewa, że mam problem ale jak widziałem wychodzi im co 5 raz.
Mam 2 pytania, wynikające jedno z drugiego:

  1. Czy rzeczywiście do e-bike muszą być specjalne wersje widelców przednich? Bo szukam w moim rozmiarze i nie występują. Nie będę go katował czy nawet brał w góry ale rozumiem, że taki rower waży więcej.
  2. Na stronie producenta nie mam podanego, albo nie umiem znaleźć parametru offset dla tego roweru. Chcę zamienić fabryczny widelec  na Fox 34 Factory Float GRIP2 BOOST 130 mm MTB Suspension Fork 29”, który ma offset 44 mm. Będzie pasował? Koła 29 cali z oponami 2,6.

Nie znam się na rowerach i mam wrażenie, że serwis KTM mnie naciąga.

Blokada? Mówisz o systemie q-loc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...