Skocz do zawartości

[Napęd - zmiana] Sram SX na co?


Rekomendowane odpowiedzi

W Shimano XT zmiana na szybsze biegi działa w dwie strony, można kciukiem, można palcem wskazującym. W Sram (bezprzewodowym) działa tylko w jedna stronę. Trzeba zmieniać palcem wskazującym, a on powinien być na klamce, a nie na manetce. Nie wiem jak jest w innych grupach Sram, ale jak w elektrycznej nie ma, to podejrzewam ze w mechanicznej tez. To duży minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Deore i SLX też można kciukiem zrzucać i wrzucać. W XT dochodzą 2 funkcjonalności: instant release (naciśnięcie dzwigni powoduje zmianę przełożenia, w niższych manetkach trzeba wcisnąć i puścić), multi release (można jednym naciśnięciem zrzucać po 2 przełożenia w kierunku mniejszych koronek).

Odnośnie wyboru to wolę zwykłe 12s Deore niż GX. Tańsze, bardziej niezawodne i dużo trwalsze. XT jest trochę lżejsze, ma lepszą manetkę i łożyskowane kółka przerzutki.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest bardzo ważna cecha. Fakt ze zmiana na cięższe przełożenia nie jest krytyczna i można to zrobić chwile później, ale zdejmowanie palca z hamulca jest niezbyt bezpieczne. Sam tak robię, ale w bardzo kontrolowanych warunkach i przy prędkości nie większej niż 35km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KSikorski napisał:

W Zasadzie jeden wał, niemniej wolę shimano z uwagi na:

- serwisowalne sprzęgło

W sram nie ma czego serwisować. Jest totalnie bezobsługowe

- lepszy (bezpieczniejszy) sposób zaciskania korby

Zdecydowanie zgadzam się, chociaż z drugiej strony shimano wprowadziło zębatki DM, do których potrzeba specjalnego klucza i to jest idiotyzm

- nie trzeba rozbierać manetki żeby przełożyć linkę

Też trzeba śrubkę odkręcić, z różnicą, że w SRAM schodzi cała klapka

- tańsze części zamienne.

NX jest podobnie wyceniony jak SLX


Ja osobiście wolę triggery od srama od manetek XT. Działają o wiele lżej i są bardziej ergonomiczne. Gdybym miał wybierać cały napęd poszedłbym w przerzutkę i manetkę GX z kasetą/korbą/łańcuchem od shimano


Jednakże, ze względu, że to nowy rower to w mojej opinii zmień tylko przerzutkę i manetkę na GX. Kaseta jest kowadłowada, ale dobra więc, wziąłbym łańcuch jak GX przy skromniejszym budżecie lub X01 (który jest praktycznie nie do zajechania) jak masz 220-50zł na łańcuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SRAM GX z linką w obie strony biegi zmienia się kciukiem i nie ma (jak w Shimano) opcji wskazującym. Shimano może być bardziej serwisowane, ale zapominamy, że SX ma pewnie bębenek zwykły i kasetę od 11s i tu jest blokada upgrade - zostanie jakaś podstawowa kaseta, pewnie z SX i dlatego stawiam na GX dla homogenicznego napędu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miałem na myśli - jak zostawimy kasetę no najlepiej iść w GX, a nie w Shimano. No chyba, że jakaś kaseta od Grbaruka pod kolor ramy. :)  . I w GX jak pisałem biegi w obie strony wrzuca się kciukiem. Wszystko gra. W Shimano to trzeba by się jeszcze zastanowić nad pasowaniem klamki do manetki.  Do tego teoretycznie można zmieniać na raty. Wpierw przerzutkę a jak nie będzie WOW, to manetkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetki na obejmę shimano 12s pasują akurat do każdej klamki. Problem jest tylko ze starszymi manetkami i nowymi klamkami

Jak komuś za ciężko naciskać XT (która taka ma być bo jest typowo pod sport) może iść w deore lub slx - działają bardziej miękko.

NX i SX to taka ściema - żadnej korzyści z tych 12s w takiej konfiguracji kasety nie ma. IMHO lepszym (bo tańszym, trwalszym i mniej problematycznym) rozwiązaniem jest deore 11s (z kasetą 11-51.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że przejście na Deore 11-51 to są ekstra koszty, np. zmiana kasety. Poza tym kaseta SX/NX lepsza jest na dole 15-17-19. Wg. mnie najsensowniejsza opcja w konteście cena/efekt:
1. Zmienić przerzutkę na GX
2. Zmienić manetkę na GX. W porównaniu do SLX i Deore jest przepaść na korzyść GX w kontekście jakości wykonania i ergonomii.
3. Wywalić łańcuch i wstawić przynajmniej GX lub X01 (żeby wydłużyć żywotność kasety bo NX jest słaby)

Inne zmiany według mnie to w zależności od fanaberii. 

 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Wojcio napisał:

No chyba, że jakaś kaseta od Grbaruka pod kolor ramy. :) 

Garbaruk to takie gówno, że głowa mała. 

@Dokumosa Kaseta 11s deore łapie luzy na nitach, więc też nie polecam nikomu.

Nie róbcie chłopu wody z mózgu, najprostrze i najtańsze rozwiązanie - przerzutka GX. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Rumcajs. napisał:

Garbaruk to takie gówno, że głowa mała. 

Kaseta Garbaruk może nie jest trwała, ale za to bardzo droga 😁

15 minut temu, Chleje24na7 napisał:

1. Zmienić przerzutkę na GX
2. Zmienić manetkę na GX. W porównaniu do SLX i Deore jest przepaść na korzyść GX w kontekście jakości wykonania i ergonomii.

I to jest idealne rozwiązanie. Jeśli priorytetem nie jest redukcja masy, to zmieniarka GX bez problemu obsłuży kasetę z niższej grupy, a manetka GX jest klasą sama w sobie w porównaniu z "plasteliną" od Shimano.

39 minut temu, Dokumosa napisał:

NX i SX to taka ściema - żadnej korzyści z tych 12s w takiej konfiguracji kasety nie ma.

Możesz rozwinąć powyższą myśl ? Bo moim zdaniem, w połączeniu z 34T to bardzo uniwersalne rozwiązanie.

Edytowane przez KNKS
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam mix Shimano, Korba SLX 12s, manetka XT 12s, kaseta i przerzutka to Deore 11s z serii 5000, stosunkowo tani i dobry napęd. Manetkę XT M8100 wybrałem z uwagi na ww. plusy, kaseta jak i przerzutka są względnie tanie. Latem po konkretnej glebie musiałem zmienić przerzutkę, nowa M5100 kosztowała 139 PLN, dziś na Allego kupisz za 102,90PLN. Miałem piastę z bębenkiem HG, której już nie chciałem zmieniać, stąd świadoma decyzja o napędzie 11s i jego ograniczeniach. W mojej skromnej opinii, jeśli nie chcesz dużo inwestować to wystarczyłaby zmiana przerzutki na Deore i manetkę Deore XT a kaseta mogłaby zostać. Ale to czy kaseta SRAM ma taki sam rozstaw koronek jak w Shimano to trzeba zweryfikować.

Ostatnie moje doświadczenia ze SRAMem to też był mix, X7 manetka i przerzutka X9 z kasetą SLX 10 s i wtedy to też dobrze działało. Ale to tak jako ciekawostka.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rumcajs. te firmy (bardziej manufaktury) mają zdolność do robienia ładnie wyglądającej tandety. Nie mają kompetencji i zaplecza żeby wypracować coś co mogłoby się pod względem texhnicznym równać z gigantami w bramży.

@przemokolarz manetka XT 11s i-spec II jest montowalna do klamek nowej gen - działa to lepiej z kasetą 11s.

@KNKS jedyny atut 12s to koronka 10T, bez tego jest to tylko dużo droższy substytut 11s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka GX ok 400 manetka 200 łańcucha 200 juz mamy 800. Za ok 1200-1300 kupię komplet SLX.

Co do łańcuch kiedyś czytałem o polecanym i wytrzymałym i chyba jeśli się nie myle był to KMC ale nie mogę nigdy znaleźć czy może był to sram? Hmm kojarzy ktoś?

Edytowane przez mareckiabc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...