Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Już raz pytałem i ocena była, że spoko, ale mam problem. nowy łańcuch mocno hałasuje właśnie na blatach korby i czuć na pedałach wibracje. Łańcuch, kaseta, przerzutka są nowe. Blaty wyglądają tak, jak na zdjęciu. Dotrze się to, czy łańcuch się znisczy i tyle z tego będzie? 

20240301_131631.jpg

20240301_131359.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie, bo ostatnio się dowiedziałem, że napędy 1x12 (mam nx'a) do najtrwalszych nie należą. Łańcuch chyba mi się ostro wyciągnął, że już 1% wchodzi - przebieg jakos 2k km. Po każdej jeździe opłukuje z pyłu i rzadziej błota rower zraszaczam ogrodowym i raczej syfu nie mieliłem - co najwyżej kilka razy było słychać, że już suchy.

Zamówiłem inny przymiar, bo nie wiem czy obecnego kiedyś nie wygiąłem trochę i 3 różne łańcuchy na testy nx gx i kmc. Chcę je woskować i przerzucać co 200/300 km - pytanie czy już kasety nie musiałbym wymienić jak chce 3 łańcuchy na niej zajechać.

Załączam zdjęcia. Może ktoś będzie z nich w stanie ocenić czy jeszcze się nada reszta napędu.

Z góry dzięki za pomoc.

 

Messenger_creation_db69b7fe-eb83-43ab-89c6-455e09820e7d.jpeg

Messenger_creation_2e523aac-fe86-450f-8e11-985c59cc7024.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HatefulEvil napisał:

Panowie, bo ostatnio się dowiedziałem, że napędy 1x12 (mam nx'a) do najtrwalszych nie należą. Łańcuch chyba mi się ostro wyciągnął, że już 1% wchodzi - przebieg jakos 2k km

Życzę powodzenia we współpracy nowego łańcucha z najmniejszymi zębatkami kasety, gdzie już są wyraźne zadziory. 

Macie te swoje "trwałe" napędy 1x z mikroblacikami 30 z (a niech tam będzie i 34 z) mielone po asfalcie na najmniejszych koronkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta spoko, jeszcze popracuje, ale łańcuch @HatefulEvil to grubo przeciągnąłeś, widać to na przednim blacie jak wygniecione są wierzchołki zębów. Pomyśl o nowym. Następnym razem gdy zobaczysz, że łańcuch "wisi" na wierzchołkach zębów a we wrębach na dole prześwituje światło, to to jest najlepszy sygnał jak bardzo jest wyciągnięty, przymiar jest niepotrzebny. A w rzeczy samej najlepiej mierzyć długą suwmiarką przez "n" ogniw a potem rachunek na procentach😉.  To metody techników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marvelo napisał:

Życzę powodzenia we współpracy nowego łańcucha z najmniejszymi zębatkami kasety, gdzie już są wyraźne zadziory. 

Macie te swoje "trwałe" napędy 1x z mikroblacikami 30 z (a niech tam będzie i 34 z) mielone po asfalcie na najmniejszych koronkach. 

A jakbym zmienił 3 ostatnie koronki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HatefulEvil piszesz:

A jakbym zmienił 3 ostatnie koronki?

Przecież 2 ostatnie są w b.dobrym stanie. Przy okazji zrobię zdjęcie zużytej zębatki kasety, a jeszcze jeździła ze starym łańcuchem. Z grubsza wygląda to tak jak twój blat przedni: starte szpiczaste zęby.

@HatefulEvil przestań się martwić na zapas, załóż nowy łańcuch i w trasę. Gdy będzie hałasował to wtedy działaj: albo wymień wszystko na nowe, albo dożynaj na starym łańcuchu.  Ja ciągle jestem zdania, że naprawdę zużyty jest blat przedni, a ten stary łańcuch do wywalenia.

Edytowane przez Turysta05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2024 o 08:24, Lezia napisał:

Ja bym zostawił i zrobił próbę. Jest możliwe, że blat przyjmie nowy łańcuch.

Kaseta jest nowa?

Kaseta i łańcuch nowe, a na dwóch najmniejszych zębatkach i na dużej z przodu, czuć na pedałach  takie jakby chrobotanie, sam napęd nie wydaje niepokojących odgłosów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2024 o 23:27, Turysta05 napisał:

A jakbym zmienił 3 ostatnie koronki?

Przecież 2 ostatnie są w b.dobrym stanie. Przy okazji zrobię zdjęcie zużytej zębatki kasety, a jeszcze jeździła ze starym łańcuchem.

DSCF4337.thumb.JPG.a0964bb648ff404c9d0866a92df7e57d.JPG

DSCF4351.thumb.JPG.0fb8fa9d4640918e64764ef2d6ef1ef5.JPG

Ten napęd też do końca działał bez problemu na starym łańcuchu, choć niektóre zębatki już wyglądają jak zęby rekina (kaseta Suntour nawet nowa ma je nieco ostrzejsze niż Shimano). Po założeniu nowej kasety i łańcucha mały blat korby (42 zęby) bez problemów dogaduje się z nowym łańcuchem.

Ale czym innym jest możliwość przenoszenia napędu przez nawet bardzo zużyte zęby i dopasowany, stary łańcuch, a czym innym nawet niewielkie zadziory na najmniejszych zębatkach, które już uniemożliwią współpracę z nowym łańcuchem. 

Dla zębatek przednich, zwłaszcza powyżej 38-40 zębów, tolerancja na akceptację nowego łańcucha jest bardzo duża, nawet gdy zęby są już wyraźnie zaostrzone lub wręcz ich prawie nie ma. 

Dlatego jeśli chce się jeździć na kilku łańcuchach zamiennie, lepiej ten nowy założyć za wcześnie niż za późno. Jak widać, napęd Eagle 1x12 z blatem 32 zęby i 2000 km na łańcuchu SRAM to za dużo. Nie wyobrażam sobie, by jakiś tani, ósemkowy KMC X8 zrobił po takim przebiegu już takie szkody w zębatkach jak ten SRAM (który pewnie kosztuje znacznie więcej). Przy rotacji łańcuchów w warunkach terenowych lepiej to robić co kilkaset kilometrów, choć w szosie zdarzało mi się dobijać do 2000 km przed założeniem nowego do kompletu i nie było problemu z przyjęciem się łańcucha. 

P.S.

Te trzy najmniejsze zębatki kasety 12-ki są pewnie droższe niż cała moja kaseta 8-ka. 

Napęd 1x12? Nie, dziękuję. Kijem tego nie dotknę.  

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestionuję zasadności napędów wielorzędowych, bo wygoda jest.  Problem to kosmiczne ceny drenujące kieszenie rowerzystów którzy chcą z tego korzystać, i tak:  kaseta 7 rzędowa kosztuje tyle co wolnobieg 7rz, a przecież wolnobieg ma sprzęgło zapadkowe i łożyska, a więc jest technologicznie droższy w wykonaniu, to kaseta już przedraża, ale to dopiero początek, startujemy od 50-60zł.  Za każdą następną zębatkę w kasecie dopłacamy średnio 50zł (i więcej) aż w końcu dochodzi do ceny kasety 12rz ~500zł a nawet powyżej 1ooo zł. Czy wrócą dobre, dawne ceny?  Wygląda, że jednak tak, bo Chińczyki zauważyli trend rynku i tłuką te zębatki na precyzyjnych prasach, obróbka plastyczna, najtańsza i najlepsza (struktura materiału). Kiedyś to była domena Japończyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...