Skocz do zawartości

[5000-8000] Szosa/gravel/Allroad na recesję, kupować już czy czekać?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam dylemat egzystencjalny. Chcę kupić swoją pierwszą szosę w budżecie 5000-7000 i szczerze nie wiem czy czekać na ewentualne dostawy czy brać to co jest teraz dostępne. Przeglądałem co można kupić w tym przedziale cenowym i nie ma specjalnego wyboru. Problem w tym, że patrząc jak wszystko drożeje nie wiem czy sensownym jest czekanie na dostawy ( czy w ogóle jakieś jeszcze będą do końca roku? Wiecie coś w tym temacie?) czy kupno tego co jest teraz dostępne. Proszę o poradę w tej kwestii bo ostatni rower kupowałem przed pandemią i nie było wtedy takich problemów z podażą i rosnącymi cenami jak teraz 😒.

Chcę kupić rower, który pozwoli mi na bezproblemową jazdę przez kilka lat. Co do konfiguracji to moje preferencje są następujące: hamulce tarczowe (najlepiej hydrauliczne), sztywne osie, grupa 105. Rower w większości będę używać na asfalcie ale z racji tego, że dotychczas jeździłem głównie po górach i tylko rekreacyjnie po drogach to chciałbym mieć możliwość zjechania raz za czas na szuter. Może to być zatem zarówno gravel jak i szosa endurance. Wydaje mi się, że w obu przypadkach wymiana opon na węższe (gravel) czy szersze ( szosa endurance) nie powinna być problemem. Tak samo jest w kwestii kasety. Poprawcie mnie jeśli nie mam racji ;).

Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem byłby Romet Aspre 2 2022 ale, he he, chyba nie ma szans jego zakupu. Jedynym rowerem, który znalazłem i spełnia moje wymagania to Kross Vento DSC 5.0 2022. Czy jest jeszcze coś dostępnego w podobnych pieniądzach?

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wydaje mi się, że w obu przypadkach wymiana opon na węższe (gravel) czy szersze ( szosa endurance) nie powinna być problemem. Tak samo jest w kwestii kasety. Poprawcie mnie jeśli nie mam racji ;).

Geometria ramy nie mówi o tym jaką oponę można wsadzić do szosy. Włożenie węższej opony do gravela nie robi z niego roweru szosowego.

Cytat

Czy jest jeszcze coś dostępnego w podobnych pieniądzach?

Nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na Marin Gestalt 2. Napęd ma szosowy (Tiagra), dość wąskie opony - 32. Mam starszy model na oponie 30 i moim zdaniem jest ok na asfalt, na dziurach już skacze ale dziurawe asfaltowe odcinki czy dobre szutry przejedzie. Marin twierdzi, że to geometria beyond road i gravel i bla bla bla ale to całkiem fajny rower na asfalty. Wg producenta można tam wsadzić oponę do 35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy wątek nie został poruszony, czy warto się spieszyć i kupować juz teraz to co jest? Czy lepiej poczekać na dostawy (o ile będą)?

MIHAU_ pełna zgoda, tutaj tylko rozwiązania konstrukcyjne mają wpływ na to jaką oponę można zamontować. Chodziło mi o to, że w pewnym stopniu oba typy rowerów (czyli szosę endurance i gravela) można przekonfigurować tak aby nadawały się do stylu jazdy o jakim pisałem. Montując w szosie endurance  trochę szersze opony zwiększa się jej możliwości terenowe i analogocznie, zakładając węższe opony w gravelu zwiększamy możliwości jazdy po asfalcie. Zapewne różnice będą niewielkie ale nie chodzi mi też o całkowitą zmianę charakteru roweru. 

Jeśli chodzi o geometrię to warto chyba też zaznaczyć, że rozważam takie szosy i takie gravele, które są nastawione na wszechstronność, nie porównuję roweru aero do gravela z oponami wyciągniętymi z XC i sztycą regulowaną. Czy zatem porównując wspomnianego Rometa Aspre 2 i Krossa Vento DSC 5.0 różnica w geometrii będzie tak drastyczna?

 

SPIDELLI Patrzyłem na Marlina i kurcze nie zachwyca osprzętem. Napęd jest lżej skonfigurowany ale szczerze, "twarde" zestawienie raczej nie powinno być problemem. Nogę jakąś mam i chcę rozwijać się w kierunku jeszcze lepszych osiągów. W obecnym rowerze najlżejsze przełożenie jakie mam to 38-25 i daje radę na podjazdach w mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem drożyzna będzie jeszcze większa. Być może uda się trafić jakąś okazję z wyprzedaży jesienią, ale przy obecnym ssaniu rynku zostaną pewnie jakieś rozmiary S i XXL. Nie ma na co czekać, szkoda czasu, lepiej kupić i jeździć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, TexonBikes napisał:

Najważniejszy wątek nie został poruszony, czy warto się spieszyć i kupować juz teraz to co jest? Czy lepiej poczekać na dostawy (o ile będą)?

Ale na co chcesz czekać? Spodziewasz się jakiegoś modelu na rynku, który lepiej spełni twoje oczekiwania? W tym zakresie cenowym nie pojawiła się żadna nowa grupa, żadnej nie odświeżono itd. Jedynym co pojawi się w przyszłym roku to ewentualnie nowe malowania

 

Na obniżkę cen nie masz co liczyć, nawet jeśli przestaną rosnąć to i tak będzie to dla ciebie "droższe" bo wartość pieniądza spada

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku kupiłem 2 rowery odwiedzając małe sklepy rowerowe w mniejszych miastach. Stało trochę rowerów z poprzednich roczników.  Trafiłem właśnie Gestalta 2 2020 w cenie katalogowej 4999 zł. Dziś pewnie nie ma co liczyć na takie ceny....

Nie wiem jak sytuacja wygląda obecnie ale może warto zrobić takie tournee?

A nuż coś trafisz :)

Ew. wpisać się na listę oczekujących na jakiś konkretny rower... jeśli już się zdecydujesz.

Fajnie się kupuje rower ale jeździ - jeszcze fajniej ;)

Powodzenia!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...