Skocz do zawartości

[pedały SPD] Shimano M520 czy VP VX-2000?


Ink

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 2 pary 540 (2010 z odstępem miesiąca czy dwóch) i jedną 520 (2019).

540 ~38k km (głównie po mieście, cały rok) - luz ręką wyczuwalny ale podczas jazdy nie czuję, blok lata góra dół ale wydaje mi się, że trzymają poprawnie (nie testowałem ostatnio)
540 ~20k km (głównie po lasach i za miastem, ostatni sezon bardziej gravelowo) - luz mniejszy ale chyba były raz serwisowane z wymianą łożysk (niekompletne zapiski...), jw. blok lata i niestety nie trzyma za dobrze, przy sprincie prawy potrafi puścić
520 ~7k km (głównie po lasach i za miastem) - lekki luz na łożysku (być może w serwisie rok temu coś skorygowali, braki w notatkach), jw. bloki telepią się, tu też prawy pedał ma problemy z trzymaniem zwłaszcza jedna jego strona

Pod względem łożysk nie narzekam w obu, choć wymiana w 540 była z lekka bez sensu.
Na minus 520 szybsze zużycie, wytarcie się.
Żeby nie było, jeżdżę z blokami sh56 - wielokierunkowymi, więc łatwiej o przypadkowe wypięcie. Jednak nowe 520 trzymały poprawnie. Bloki ostatni raz zmieniane rok temu, więc nie powinny się jeszcze zjechać (około 3k km).

 

@cervandes@skom25
Możecie coś więcej napisać o tych zacinających się VP?
Dociekaliście w jakich sytuacjach blok może się zaciąć, nie chcieć wyjść? Który element w pedale za to odpowiada?
To były wasze pierwsze zatrzaski, czy któreś z kolei?

Mam vx-2000 i czekają na zamontowanie. Teraz się zastanawiam, w który rower to mniejsze zło full, gross czy mieszczuch.

 

Ma ktoś doświadczenia z innymi pedałami, np. Look X-Track, Exustar PM211 lub 213?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Look X-Track.

Bardzo dobre pedały, ale według mnie system wpinania/ wypinania działa nieco lepiej w Shimano, mimo że bloki są kompatybilne.

Tak czy inaczej, można je polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2022 o 21:32, zekker napisał:

@cervandes@skom25
Możecie coś więcej napisać o tych zacinających się VP?

 

Łoj, zapomniałem odpowiedzieć. Nie pierwsze, wcześniej miałem przez 20kkm M520. Umiem jeździć w zatrzaskach, zresztą cóż to za filozofia. Zakleszczenie polegało na tym, że czasem, raz na np 30 razy but przekręcony o kąt 45* normalnie strzelał, jakby był wypięty, ale nie dawało się uwolnić stopy i trzeba było ją wyszarpywać w różnych kierunkach. Zdarzyło mi się tak kilkanaście razy, w tym ten jeden, ostatni w sytuacji, gdy mogło z powodu braku wypięcia dojść do tragedii. Spakowałem i won. Butów miałem dwie pary, M089 i XC61, jedne i drugie to Shimano. Te same buty po przejściu na pedałki XT M8100, podobnie jak w M520 - nigdy nie sprawiły nawet najmniejszych kłopotów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Umiem jeździć w zatrzaskach, zresztą cóż to za filozofia.

Kwestia przyzwyczajenia i wyrobienia nogi. Na początku pod koniec dłuższych wypadów miewałem problemy z wypinaniem, tak jakby pedały za mocno trzymały lub mechanizm się zacinał (540 żeby nie było, że jakieś wynalazki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej kwestia brudu. Ja mam ustawione na minimum, bo w Gravelu jest mała szansa przypadkowego wypięcia. Wypinanie i wpinanie jest bardzo lekkie i w Shimano nigdy nie miałem problemu.

Za to w Look, zaliczyłem dwa razy glebę, mimo że to było rok temu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Generalnie nie wiem czy dołożenie do 540 miało jakiś sens. Pedały mają ze 150km zauważyłem, że z lewego wypchnęło sporo więcej smaru. Lewy kręci się sporo lżej (robi przynajmniej jeden obrót więcej przy zakręceniu z tą samą siłą), a prawy z wyraźnym oporem (jak nowy). Nie ma co prawda luzu w żadnym z nich ale spodziewałem się, że skręcają to w jakiś powtarzalny, a nie losowy sposób. 

Wrażenia z przesiadki na SPD bezcenne. Zastanawiam się dlaczego dopiero teraz założyłem to do roweru:D

Edytowane przez Ink
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 5.06.2022 o 10:02, cervandes napisał:

Luzem masz się martwić a nie wyciśniętym smarem z korpusu. Składa to człowiek, jeden wciśnie więcej smaru, inny mniej. To ile obrotów robi pedał po uderzeniu w niego nie ma znacznia - ma się kręcić płynnie, z minimalnym oporem. A 150km to żadne dotarcie.

Kolejny update. Pedały mają 660km i lewy z  którego wylazło więcej smaru, ma już lekki luz :down::devil: Takiej porażki się nie spodziewałem. Moim zdaniem to dokładnie ten sam szajs co M520.

Edytowane przez Ink
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje X-Track nie maja luzu.

Na razie jestem tylko po jednej jeździe około 50km.
Może nieco za mocno skręciłem regulację albo faktycznie wypięcie jest mniej płynne niż w 540. Kilka razy mało brakowało do gleby.
Na zdecydowany plus brak latania góra dół, nie mam w końcu tego telepania i stukania przy pedałowaniu z ciągnięciem.
Wydają się też mieć ciut lepsze podparcie buta.

VX-2000 na razie nie udało mi się wypróbować, chciałem założyć do mieszczucha ale nie dałem rady odkręcić starych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na minimum.

Założyłem X-Track i od razu dwie czy trzy gleby, kiedy na Shimano wywaliłem się niewiele więcej od 2014 roku.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...