Skocz do zawartości

[2020] Deore 1x12


marcinusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Sugeruję się stroną Shimano: https://bike.shimano.com/en-EU/technologies/component/details/hollowtech-2.html

Dodatkowo wszelkie opisy wcześniejszych korb Shimano np. wspomnianej przeze mnie M590 mówiły o technologii Hollowtech: https://bike-advisor.com/reviews/shimano-deore-m590-crankset-2011.html

Z tego co napisałem wynikałoby, że Hollowtech to technologia pustych ramion, natomiast Hollowtech II to zastosowanie zintegrowanej, pustej osi suportu.

Stąd też uważam od zawsze, że HTII nie oznacza pustych ramion i nigdy wprost nie oznaczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

Sugeruję się stroną Shimano: https://bike.shimano.com/en-EU/technologies/component/details/hollowtech-2.html

Dodatkowo wszelkie opisy wcześniejszych korb Shimano np. wspomnianej przeze mnie M590 mówiły o technologii Hollowtech: https://bike-advisor.com/reviews/shimano-deore-m590-crankset-2011.html

Z tego co napisałem wynikałoby, że Hollowtech to technologia pustych ramion, natomiast Hollowtech II to zastosowanie zintegrowanej, pustej osi suportu.

Stąd też uważam od zawsze, że HTII nie oznacza pustych ramion i nigdy wprost nie oznaczało.

To tylko jakaś strona tak napisała, shimano nigdzie nie twierdzi że M590 to HT2, tylko 2-piece crankset. Hollowtech 2 to połączenie pustych ramion ze zintegrowaną osią 2-piece crankset. Opis HT2 od shimano jest prawidłowy bo HT2 "zawiera w sobie" 2-piece crankset ale nie na odwrót. Tak wygląda w środku HT2:

Spoiler

1588867858637.jpg

Na stronie korby M6000-2:

image.png.601f48fd5dff9ad1c4e5d4bf88137713.png

Na stronie korby M6100-1:

image.png.34525b166af99cb173150a8bfa426318.png

Edytowane przez Lawstorant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

Dodatkowo wszelkie opisy wcześniejszych korb Shimano np. wspomnianej przeze mnie M590 mówiły o technologii Hollowtech: https://bike-advisor.com/reviews/shimano-deore-m590-crankset-2011.html

Tutaj po prostu jest błąd.

Samo Shimano pisze przecież:

 HOLLOWTECH technology is an ultra-lightweight hollow crankarm created by SHIMANO with the company’s own proprietary forging technology that also maintains rigidity. The addition of HOLLOWTECH II technology integrates the bottom bracket axle with the right crankarm for more stiffness and a weight savings to achieve a high-dimensional balance. Its outboard bottom bracket bearing system provides better weight distribution and more pedaling stability, allowing for more efficient power transfer.

Czyli - Hollowtech to ramiona puste w środku, np stara korba XTRa M952 to Hollowtech

Hollowtech II to korba z ramionami pustymi w środku i zintegrowaną osią montowaną na łożyskach rozstawionych na zewnątrz mufy suportu.

Zintergrowana oś to w nomenklaturze Japończyków 2-piece crankset. W momencie kiedy wprowadzono nazwę Hollowtech II nie było po prostu w ofercie korb, które nie były Hollowtech, a miały zintegrowaną oś.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe są też nowe Alivio i nowe komponenty w Turnejach. Ale nic ciekawego, mogli w sumie zostawić i nie ruszać. Dodali w Alivio monolever do 2x i telewizorki na dół jak w altusie. W sumie nowe Deore też ma wersje z telewizorkami i też są na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie jest HT to puste ramie... HT2 to puste ramie i pusta oś, a "dwa piece" czyli zintegrowana ośka wiele razy, na wielu stronach w wielu sklepach było mylone z HT2 ale to nie to samo.

6 minut temu, Sabarolus napisał:

np stara korba XTRa M952 to Hollowtech

Nawet ją jeszcze mam ;)

received_548654439054035.jpeg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozamiatane. I bardzo dobrze, będzie większy wybór, niższe ceny a myślę też, że Shimano nie zostawi miłośników przednich przerzutek, bo tacy są, samym sobie. Do tego nie samym microspline/xD napęd 12s żyje :) Jest też szansa, że koncern o pięknej nazwie zrewiduje chorą u nas politykę cenową.

Odnośnie do hollowtech, wystarczy sprawdzić w słowniku. Mam korbę z tą technologią ale na octalink. Ma ramiona puste (hollow) w środku. Hollowtech II to ramiona puste w środku i zintegrowana oś. Wiele razy o tym było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KurczakNorris napisał:

myślę też, że Shimano nie zostawi miłośników przednich przerzutek, bo tacy są, samym sobie. Do tego nie samym microspline/xD napęd 12s żyje :)

Oczywiście, że sprzęt do 2xXX jeszcze długo będzie na rynku. Z ciekawości sprawdziłem i nie ma problemu, żeby dziś kupić kasetę XT 9 rzędową a to 3 generacje XT wstecz...

Ja nie mam z tym problemu, że nie ma kasety 11-51 na "zwykły" bębenek. Zawsze można wziąć 11-50 od innego producenta. Sam mam napęd z kasetą NX 11-50, przerzutką SLX i manetką obrotową GX i wszystko śmiga. Mało tego, 11-50 oferuje całkowicie wystarczający zakres przełożeń do fulla ścieżkowego (jak dla mnie). Do ściganta pewnie wolałbym 10-50 lub 10-51. Kasety są już dość przystępne cenowo, tylko nie da się przyoszczędzić omijając wymianę bębenka.

Myślę że w nowych rowerach szybko pojawi się sporo tanich piast na microspline i stare bębenki a tym bardziej napędy 2x od 2021 r. będą już tylko w najtańszych rowerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, uzurpator napisał:

Dobija mnie fakt, że jedyne opcje kaset w tych napędach to 10-50 lub pokrewne. Do jeżdżenia wokół komina to bym chciał 10-32 czy tam 10-36.

Szosowy Microspline i 12 rzędów to kwestia czasu. Właściwie czy to nie w tym roku mieli coś prezentować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, uzurpator napisał:

Dobija mnie fakt, że jedyne opcje kaset w tych napędach to 10-50 lub pokrewne. Do jeżdżenia wokół komina to bym chciał 10-32 czy tam 10-36.

A do jeżdżenia wokół komina nie wystarczy 1x10 z kasetą 11-36? Albo szosowe 11-32 11rz? Jest też chyba szosowe 11-34 11rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, some1 napisał:

Szosowy Microspline i 12 rzędów to kwestia czasu. Właściwie czy to nie w tym roku mieli coś prezentować ?

W przyszłym roku jest stulecie Shimano i zapewne to z tej okazji pokażą nowe Dura Ace. Teraz bym się nie spodziewal.

Jest nawet taka strona z odliczaniem:

https://www.shimano.com/en/100th/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marcinusz napisał:

A do jeżdżenia wokół komina nie wystarczy 1x10 z kasetą 11-36? Albo szosowe 11-32 11rz? Jest też chyba szosowe 11-34 11rz. 

"Wystarczy" to kwestia filozoficzna. "Wystarczy" mi 7rz 11-28 i jakieś 36 z przodu :^). Ale ja _chcę_ 10-36 w 12 rzędach. Na razie powolutku się zbliżam do 12rz z 11-34 :)

8 godzin temu, SoloTM napisał:

Będzie wszystko w Chinach w b dobrej jakości.

Tylko jaka przerzutka to obsłuży ? 

A sama przerzutka 12 sp deore ładna, ma coś w sobie z klasycznej szosy+ mtb + nowe technologie.

Na razie w 12rz w chinach jest 11-28, 11-32 i 11-34. Te dwie ostatnie mam, chociaż jeszcze nie jeżdżone. Nowe 12rz deore spokojnie to obskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cyklista napisał:

Czyżby szykował się nam kolejny standard mocowania tarczy w korbie tym razem na 8 śrub, jak ja kocham za to Shimano.

Pająk jest DM, zębatka jest, jak w SLX, pewno stalowa. Więc możesz sobie wymienić zębatkę na chińczyka za $5 jak tylko chińczycy zaczną je trzepać w ilościach wagonowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, uzurpator napisał:

Pająk jest DM, zębatka jest, jak w SLX, pewno stalowa. Więc możesz sobie wymienić zębatkę na chińczyka za $5 jak tylko chińczycy zaczną je trzepać w ilościach wagonowych.

O ile w ogóle odkręcisz te śruby, w SLX i XT wygląda to dokładnie tak samo, ale tych śrub nie ruszysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...