Skocz do zawartości

[Amortyzator przedni] Wybór amortyzatora do ciężkiego roweru elektrycznego.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na początku tego roku zbudowałem rower elektryczny na bazie roweru B'Twin RockRider 540S.

Opis projektu.

Rower jest ciężki, waży około 25kg, ja około 80kg, więc nie zależy mi na tym czy amortyzator waży 1kg czy 3kg.

Przyszedł czas na zmianę przedniego amortyzatora ze sprężynowego SUNTOUR XCR 120mm na amortyzator z komorą powietrzną i tłumieniem odbicia.

 

Wymagania fizyczne amortyzatora:

  • Rozmiar koła 27,5"
  • Główka ahead 1 1/8"
  • Oś 9mm
  • Skok 100mm lub najlepiej 120mm
  • Blokada skoku nie jest mi potrzebna - nie używam jej

Zastosowanie:

  • Jazda po lesie, polach, asfalcie. Żadnych skoków, ciężkiego terenu.

Budżet:

  • Około 1000-1200zł

Obecne pomysły:

  1. Manitou Markhor 100mm        (jest możliwość usunięcia dystansu 20mm i zrobienia skoku 120mm, martwią mnie lagi o średnicy 30mm - nie wiem czy przy mojej masie ok 80kg będzie ok, lecz podobno mimo małej średnicy jest sztywny, czytałem o nim bardzo dużo dobrych rzeczy, na razie mój faworyt)
  2. Raidon XC LO-R                         (tutaj skok 120mm mam od razu, jest około 400zł tańszy niż Markhor)
  3. Epixon XC LO-R                          (również 120mm, około 200zł tańszy niż Markhor)

  4. Rock Shox 30 GOLD RL

  5. Rock Shox Judy Silver TK         (jest też wersja gold, prawie dwukrotnie droższa z innym rodzajem tłumika - warto dopłacić?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MaxCava napisał:

3, a jak Cię stać to 5.

Mówisz o Judy gold czy silver?

Teraz, BMXdoPieca napisał:

Do tej ramy możesz wsadzić amortyzator tapered z odpowiednimi sterami

Czyli zgodnie z tą instrukcją muszę sprawdzić czy średnica się zgadza aby osadzić nowe stery? Byłoby idealnie, ponieważ jest większy wybór pod główkę tapered i są one tańsze :)

https://piwnicarowerowa.pl/przekladka-amora-1-i-1-8-na-1-5-to-mozliwe-a-w-dodatku-za-darmo-tylko-w-piwnicy,26,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, BMXdoPieca napisał:

Powiem ci że na 100% pasują te stery które podlinkowałem do tej ramy bo sam ziomkowi wsadzałem ten amor do tego roweru z tymi właśnie sterami.

You made my day :)

Problem jest jeszcze w osi, aiona nie widzę w wersji 9mm. Co do ceny to również się zgadzam, że pół to raczej nie będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, greenmagic napisał:

You made my day :)

Problem jest jeszcze w osi, aiona nie widzę w wersji 9mm. Co do ceny to również się zgadzam, że pół to raczej nie będzie :D

Daj spokój, bajkopisarz aż głowa boli. Wsadzał Aiona w 9QR, do tego kupionego za 600 zł ( mówimy o nowym - nie o OLX i bajkach typu "Serwisowany co rok w serwisie, teraz przed sprzedażą też. Zaręczam, że 100 % sprawny " )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Blueforce napisał:

QR15

 

Tematem jest amor na oś 9.

Padło hasło Aion, to czekam na Aiona z osia 9 i za 600 zł.

 

A skoro temat tego sklepu wyszedł. Sporo ma taniego sprzętu, wiesz skąd ? Bo już się parę rzeczy chciałem kupić, ale kontrolka pali się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaxCava sam jesteś bajkopisarz, mogę ci pokazać identyczne rozwiązanie w moim rowerze :)

Teraz, MaxCava napisał:

QR15

Jaki jest problem w zmianie koła? hah

Kolega ma budżet ponad 1000zł, więc na koło spokojnie starczy, kolega @MaxCava się czepia :P

Teraz, MaxCava napisał:

A skoro temat tego sklepu wyszedł. Sporo ma taniego sprzętu, wiesz skąd ? Bo już się parę rzeczy chciałem kupić, ale kontrolka pali się.

Wiesz że ten sprzęt pochodzi z zwyczajnej nadwyżki magazynowej producentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy, proszę nie kłóćcie się... :D

Czy zmiana koła na takie z osią 15mm plus powyższy amortyzator jest lepszym rozwiązaniem niż taki pod obecne koło na oś 9mm?

I druga kwestia czy skok 130mm zamiast 120mm nie będzie przeszkadzać? Może on być większy?

https://allegro.pl/oferta/kolo-przednie-27-5-xlc-evo-15mm-rodi-black-rock-6969422245

Czy takie koło będzie dobre? Musiałbym zmierzyć szerokość obecnego. Ewentualnie DARTMOOR TOMCAT.

Czym się różnią obręcze 19mm od 24, 28mm szerokości? Chodzi o szerokość opony? U mnie są Schwalbe marathon plus mtb 27.5x2.2

To, że są tubesless ready nie oznacza, że nie mogę użyć dętki? Nie zamierzam na razie używać systemu bezdętkowego. 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
48 minut temu, greenmagic napisał:

Czy zmiana koła na takie z osią 15mm plus powyższy amortyzator jest lepszym rozwiązaniem niż taki pod obecne koło na oś 9mm?

Sztywna oś jest pod każdym względem lepsza niż 9ka na szybkozamykacz.

48 minut temu, greenmagic napisał:

I druga kwestia czy skok 130mm zamiast 120mm nie będzie przeszkadzać? Może on być większy?

W tym Aionie możesz zmniejszyć skok nawet do 100mm. Trzeba kupić i zamontować podkładki na sprężynie negatywnej. Albo zrobić sobie z rurki PCV.

48 minut temu, greenmagic napisał:

Czym się różnią obręcze 19mm od 24, 28mm szerokości? Chodzi o szerokość opony?

Szerokość obręczy.

48 minut temu, greenmagic napisał:

To, że są tubesless ready nie oznacza, że nie mogę użyć dętki?

W systemie tubeless możesz normalnie używać dętki, a jak się będziesz chciał przesiąść na bezdętkę to jest z górki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...