Skocz do zawartości

[2400-3000zł] MTB na asfalt/las/trudniejszy teren


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem roweru MTB w przedziale 2400-3000zł. Dużo czasu podróżuje po płaskiej nawierzchni ale zdarza się też trudniejszy teren, na którym rower crossowy niestety ale nie ma już szans, dlatego też tą opcję odrzucam od razu na wstępie. Co mnie interesuje to napęd oparty minimum o Shimano Deore / Sram X5, fajnie byłoby mieć amor powietrzny ale mogę się obejść z Santour XCR / RockShox XC30. Patrzyłem po rowerach na kołach 27.5", jeśli jest jakaś ciekawa propozycja na 29" to jestem zainteresowany (romet mustang 29, merida big nine?).

Wzrost: 193cm

Waga: 82kg

 

Rowery które przykuły moją uwagę:

-DiamondBack HEIST 2.0 - 2999zł - aktualnie niedostępny, niby oczekiwanie na dostawę ale nie wiem czy ten konkretny model będzie jeszcze dostępny w takiej cenie. Bardzo ciekawy osprzęt jak za 3000zł

-B'Twin Rockrider 560 - 2699zł - muszę przyznać, że bardzo zaciekawił mnie ten rower, dość ciekawy osprzęt w takiej cenie, duża dostępność w sieci Decathlon, nawet przez chwile byłem go gotów zamawiać ale jednak stwierdziłem, że poszukam czy aby na pewno nie ma nic lepszego.

-Unibike Flite 27.5 2016r. - 2999zł - rower wygląda naprawdę kompletnie w kwocie 3000zł, powietrzny amor, osprzęt prawie w całości oparty o Shimano Deore (tył SLX).

-Merida Big Nine 300 2017r. - 3300zł - kwota trochę naciągana, chciałem się zamknąć do 3000zł, im mniej tym lepiej ale jeśli warto to mogę dorzucić te 300zł.

-Romet Mustang 27.5 2017r. - 2400zł - problem jest taki, że nie ma go nigdzie w sklepie stacjonarnym w mojej okolicy, znalazłem sklep internetowy, który niby ma go na stanie. Jak za taka cenę to wygląda chyba najlepiej z całej piątki wymienionych, stosunek cena / osprzęt.

 

Więc teraz pytanie, co byście doradzili drodzy forumowicze ? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś wysoki więc rower też będzie inaczej pod tobą pracował niż pod osobą niższą, nawet o podobnej wadze. Warto rozważyć 29kolo np https://roweroza.pl/rower-gorski-unibike-flite-29-2017?gclid=CjwKCAjwrqnYBRB-EiwAthnBFqHW7Xey--ECpPIlIVtKNQQ07kU9oQvWdN6JMEzaRgEIKJGxgdvP5xoC_ZYQAvD_BwE odpuść sobie meride. Z Rometem to już osobne tematy są odnoście dostępności :)

Musiałbys podzwonic np po martes sport i popytać u nich. Ale też warto szukać (chyba bez rezultatu jednak) koła 29.

Możesz też rzucic okiem na wygodnego w budżecie w promocji https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-talon-29-ltd-2017?ff=13&fp=178&gclid=CjwKCAjwrqnYBRB-EiwAthnBFvonkLmBtCppGWaOe9tSMc6V9Rik17mnalEAZD9BAlxpQ3o2fugWDRoCvmAQAvD_BwE warto ogarnąć temat jak najszybciej bo rozmiarówka się kończy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Odpuszczam Meride. Znalazłem Heista 2.0 z 2018 roku i strasznie mnie ciągnie w kierunku tego roweru. Problem jest jedynie taki, że nie posiada on taperowanej główki ale myślę, że zamontowany w nim Recon Silver powinien być dla mnie wystarczający do rekreacyjnej jazdy to nie musiałbym się martwić bardziej ograniczonym wyborem amortyzatora w przyszłości.

Czy napęd 1x11 to bardzo zły pomysł jeśli dużo poruszam się po płaskiej nawierzchni(asfalt)? Nie zamierzam się ścigać :) 

Myślę, że na mój wzrost odpowiednia byłaby rama w rozmiarze 22", taką mierzyłem z big nine'a i było ok.

Ciężko z znalezieniem tego co mnie interesuje z kołami 29" :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"problem" z heistem jest taki że to rower zdecydowanie pod zabawę w teren. Opony napęd koło 27,5. Nie chcę powiedzieć że nie widzę go w terenie o jakim wspominasz bo mój kolega stuntowskim GT do Kazimierza pojechał ale może być średnio na tym płaskim. W teren jak opisałes wystarczy 2x.. I opony 2,0 lub 2.1. 

Może uda Ci się upolować ceniony https://rower-sport.pl/mobile/pl/p/KELLYS-GATE-30-2017/3219?unibike 

Z 2016 za około 3tys.(pewnie równe) może też trafić się gate 10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzwoniłem po sklepach i słabo to wygląda, flite'a z 2017 czy 2016 już nie dostane, na to wygląda. 

Mustanga nie ma ale to mnie nie dziwi. 

Kellys gate 30 - faworyt ale dostać go też ciężko, widziałem jakieś sklepy, które niby mają go ale w kwotach 3500-4000zł.

Kross Level B7, R7 - też cieżko kupić z 2017 roku, jak już coś jest to ceny od 3500zł albo brak rozmiaru.

Teoretycznie do wyboru został mi Heist 2.0 i Rockrider 560 - co myślicie o tym? Rozumiem, że heist to słabe rozwiązanie na płaskie nawierzchnie ale powiedzmy, że przymknę na to oko. Czy brak taperowanej główki to coś co powinno przekreślić zakup roweru za ponad 3000 w 2018 roku?

Co myślicie o Rockriderze 560? Wszystko fajnie, napęd na X5 wygląda całkiem sensownie ale ten amor na sprężynie trochę mnie zastanawia, no i jest dość tani bo mógłbym go mieć za 2700.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toi chcesz kupić rower bo Ci się spodobał, czy taki który będzie optymalny ?

Jak chcesz kupić Heista to kupuj, nie potrzebujesz niczyjego błogosławieństwa. Jak ma być optymalny to :

http://nrowery.pl/rowery/mtb-29/49-cayon-dr

Nie wiem dlaczego mają być kółka 27,5", to po prostu zły pomysł do zastosowania o jakim piszesz i Twojego wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku sezonu upolować dobry cenowo rower to wyzwanie :)

Unikaj 27,5. Ten heist jest serio serio w teren. Nie na drogi czy szutry w przewadze. Ten Cayon to dobra opcja skoro reszta się wykrusza(cena, rozmiar) 

Tu akurat L ale poszukaj w promocji lub ponegocjuj https://www.axel-sport.pl/rower-scott-scale-970-l-2017.html do 3500 może zamkniesz go w budżecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem się i myślę co będzie dobre do moich zastosowań,a nie co bardziej mi się podoba.

Ostatecznie wybiorę coś z tych dwóch:

Thorx 30 2017 - 3100

Gate 30 2017 - 3300

Teraz jeszcze zastanawiam się nad 27.5 vs 29", ale chyba wybiorę 29", myślę, że jest to lepsza opcja na płaską nawierzchnie.

Według moich obliczeń potrzebuję ramę w rozmiarze 21", czy macie jakieś uwagi co do tego? Na starym "góralu" przy kołach 26" też miałem ramę 21" i było ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim subiektywnym zdaniem te Kellysy to chore konstrukcje, kąt podsiodłówki jak z rowerów mtb z połowy lat 80 ubiegłego wieku, wymuszają wyjątkowo siłowe pedałowanie, nie moja bajka. W dodatku przy tym mają stosunkowo małą bazę kół  ...

Choć jeśli to mają być mtb do jazdy po szutrach i pagórkach to w takich warunkach jakoś dadzą radę ... z tych dwóch nieudacznych konstrukcji mniejszym złem wydaje się Gate, ma dłuższe tylne widełki więc nie będzie leciał na plecy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa z tym rowerem, na gate'a 30 2017 bym się zdecydował ale też dzisiaj trafiłem na wątek o kącie podsiodłówki, sam już nie wiem :confused: nie można mieć wszystkiego w ograniczonym budżecie.

A jak się ma ten gate do krossa level b7 2017? Tyle, że znowu musiałbym dołożyć ~250zł i tak właśnie ten budżet powoli się naciąga w górę, zaraz osiągnę kwotę 4000zł i będą inne modele, a nie chce aż tyle płacić bo nie wykorzystam potencjału takiego sprzętu i też nie ma tyle czasu na jazdę, żeby taki sprzęt kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rowerów gdzie dobrze można dobrać rozmiar to Trek lub GT. Sęk w tym że nie dostaniesz wszystkiego co byś chciał (czy ma np gate) w takim budżecie. Geometria Krossa to raczej pozycja agresywna, sportowa. Trek czy GT dość luźne, całodniowe. W tym wszystkim nie chodzi tylko o osprzęt ale o rower "kompletny". 

Masz ciekawa opcje, wartą polecenia 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parodia z tym zakupem, jeszcze dostępność jest strasznie słaba, też sobie wybrałem moment na zakup.

Jutro podzwonię po sklepach za gate'm 30 i krossem b7 bo też mi całkiem podchodzi, no może poza 1x11, trochę się tego boję.

Pytanie tak jakby w drugą stronę w nawiązaniu do postu wyżej od lederfox34. Co można by kupić w cenie do 3500zł co będzie dobre pod przyszłą rozbudowę, dobra rama z sztywną osią, taperowana główka i np albo dobry osprzęt albo dobry amortyzator. Powiedzmy poszukać czegoś z dobra ramą + osprzet deore a np jakiś tani uginacz do wymiany za pare msc, czy właśnie iść w drugą stronę, patrzeć na amortyzator a osprzęt wziąć z niższej pułki i stopniowo wymieniać? Chce rozważyć różne opcje zakupu, jednak rama to jeden z najważniejszych elementów roweru, lepiej na jej podstawie później wprowadzać droższe modyfikacje.

W skrócie nie patrzeć żeby było wszystko super w danym budżecie bo ciężko o taki zakup tylko pójść w jedną bądź w drugą stronę na kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rama ma być ok to wybór jest spory. W momencie zmiany widelca musisz jednak brać nie tylko taper ale np brak sztywnej osi co oznacza zmianę koła (piasty) więc koszty będą rosły. 

W budżecie masz opcje w martes sport na ghosty do ewentualnej przymiarki (tam masz powietrznego epixon z goleniami 32np)

https://www.sklepmartes.pl/sporty/29010-meski-rower-kato-69-18ka5008-ghost.html#/pe-men/rozmiar-18/kolor-18ka5008 wiadomo że trzeba popytać gdzie rozmiar trafisz. 

Możesz zdzwonić się do nich https://rower.com.pl/merida-big-nine-500-666216 i zapytać też o rozmiary. Ale tu masz cienki ten widelec, powiedzmy pod sprzedaż ale brak sztywnej osi wymusi zmianę koła (przeplot piasty ewentualnie). Nie wiem czy dostaniesz rower w tej cenie, nowy że sztywna osią i dobrym amortyzatorem z jakimś tak osprzętem.. :)

Raczej średnia półka amor i osprzęt też średnia półka. Wyjątek Kross ale 1*11 niekoniecznie warto brać na płaskie trasy. (jak ktoś wszystkie za i przeciw rozważy) 

Rywalem b7moze być jeszcze peak z 2017.cena pewnie koło 3500 do dogadania z miłym sprzedawcą. Tam może nie być takiego problemu z rozmiarem dostępnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niedaleko martes to może się tam jutro przejadę zobaczyć tego ghost kato 6.9. Przy okazji widzę, że mają rozmiar max 19.5", czy nie będzie to za mało na mój wzrost?

Kross level B7 2017 widzę, że też ma ramę max 19".

Tą meridę 500 biorę pod uwagę ale trochę daleko mam do tego sklepu to ewentualna przymiarka byłaby dopiero za tydzień.

Dzisiaj zacząłem rozważać Mustanga 29" z 2018 roku, jest dość tani, ma już jakiś powietrzny amor + koła 29" + w miarę wyglądającą ramę, napęd to mieszanka Deore / Alivio / Acera. Czy jest sens kupować tego Romka? Osprzęt szłoby wymienić i cena startowa to 2650zł, nawet mógłbym zużyć osprzęt a za rok wrzucić wszystko na Deore. Nie wiem jakie opinie ma zamontowany w nim Raidon, ale przypuszczam, że jest to model bardzo podstawowy jeśli chodzi o powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przegladales wątki o romecie? Jest wirtualnie. Rzucili kilka sztuk a reszta wisi na stronach sklepów a nie ma jak sprowadzić. Gdyby był dostępny model byłby bardzo ciekawa opcja. 

Raidon jest w w lidze z RS recon czy widelcem od Meridy 500 lite (manitou) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się przypomniało odnośnie ramy, wiele osób jest bardzo zadowolonych z corrateca, seria bow. Specyficzna rama. Tu np też jest powietrzny xcr i deore (plus Poza grupowa korba)sprzęt w układzie 3x10,w budżecie. Można je ustrzelic w dużych miastach od przymiarki. (jeśli bez tego się nie da obyć) 

http://allegro.pl/rower-corratec-super-bow-fun-29-i7365619114.html oczywiście rozmiar do poszukania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzwoniłem, pojeździłem po sklepach, przemyślałem i udało mi się zakupić Mustanga 1 29 z 2018r. Poszedłem trochę na kompromis jeśli chodzi o napęd bo mam tutaj trochę mieszankę ale jest to chociaż uzasadnione ceną 2650zł. Szkoda, że Romet zrobił downgrade osprzętu względem 2017r. bo wtedy to dopiero była maszyna za takie pieniądze. Mam nadzieję, że nie będę żałował bo domyślnie celowałem jednak w trochę lepiej wyposażone rowery. Osprzęt się zużyje to wprowadzę odpowiednie zmiany :)

 Im dłużej się zastanawiałem tym znikały kolejne modele z sklepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To farta miałeś, może ze względu na rozmiar. Dobrze ze masz niezły już amortyzator (osobiście niegdy mnie Raidon nie zawiódł przez cały okres użytkowania) gdzie ustawisz sobie go pod wagę, Hallowtech w korbach (akurat ja należę do zwolenników) i dość uniwersalny napęd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyjechał z głębokimi odpryskami na ramie, zaraz go odsyłam... Tylko teraz mam wątpliwości co do tego lakieru na ramie, mój stary rower ma 12 lat i przeżył wszystko i nie ma odprysku a tutaj nowy rower i już uszczerbki + te dolne prowadzenie linek i dziurki w ramie od spodu gdzie będzie się gromadzić woda :confused: Teraz dopiero widzę, że ta rama to słaby element tego roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...