Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, xgrzehoox napisał:

Czy mogę wymienić KMC X8 za KMC Z9

Zależy w którą stronę wymieniasz... X8 będzie na kasecie 9s pracował gorzej niż łańcuchy 9s a Z9 niby jest 9s ale sam w sobie to po prostu gówno nie łańcuch... więc skorzystaj z propozycji kolegi @chudzinki i kup sobie X9 ewentualnie CN-HG93 od shimano.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

pytam, ponieważ nie mam pojęcia jaki łańcuch kupić do zestawu Nuvinci 380 wraz z activline plus.

Koledzy zamontowali mi kmc e10 (wybór łańcucha dokonał sklep "internetowy") lecz za  bardzo go skrócili i jak jest mokro piasek wadzi mi o błotnik (osłonę kabli w błotniku).

Myśleliśmy że się wyciągnie a tu zonk 2k km i dalej jest naciągnięty.

Co mam kupić aby nie przepłacić i długo trzymało.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Mod Team
Godzinę temu, RabbitHood napisał:

Będzie szybkie pytanie - jak wygląda wymienność blatów między grupami?

To zależy.  Z napędem są kompatybilne oczywiście, z korbami nie koniecznie. Jeżeli mamy korbę standardową 1 lub 3 rzędową w rozmiarze 104 98% zębatek będzie tam pasować. Natomiast w shimano od przejścia na dyna sys zębatki z deore nie koniecznie pasują do slxa czy xtka. Nie tyle nie pasują kształtem ale i offset mocowania bywa różny przez co odległość miedzy 1 i 2 w przypadku dwublatów jest inna. Dla singli jest chyba bezproblemowo ale nie dam głowy uciąć. 

W każdym razie zmiana linii łańcucha i 2-5 mm to nie jakaś tragedia, a offsety raczej większe nie będą. Natomiast nie działanie przedniej przerzutki bo lancach ląduje pomiędzy zębatkami albo spada z korby to już problem. 

Kolejna ciekawostka: Łańcuch shimano 12 rzędowy nie pasuje, nie zawsze pasuje, nie zawsze działa na zębatkach NW od np absolute black. Tych klasycznych nie sygnowanych 12sp. 

Zaciągał, nie zazębiał sie ogólnie tragedia. Zmiana na KMC i po problemie. Być może jest to powiązane z większymi oczkami łańcucha, bo nie mieści mi sie on do mojego skuwacza ale to tylko domysł. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Kolejna ciekawostka: Łańcuch shimano 12 rzędowy nie pasuje, nie zawsze pasuje, nie zawsze działa na zębatkach NW od np absolute black. Tych klasycznych nie sygnowanych 12sp. 

Zaciągał, nie zazębiał sie ogólnie tragedia. Zmiana na KMC i po problemie. Być może jest to powiązane z większymi oczkami łańcucha, bo nie mieści mi sie on do mojego skuwacza ale to tylko domysł. 

 

A ostatnio radzili, tu na forum, wyrzucić KMC 12 rzędowy i kupić Shimano :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JWO napisał:

A ostatnio radzili, tu na forum, wyrzucić KMC 12 rzędowy

A co? Wydajesz wywrotkę pieniędzy na nowy rower i masz starą zębatkę kupioną trzy lata temu, więc niekompatybilną z łańcuchem shimano 12s i teraz założysz ją do korby shimano 12s więc przeszkadza Ci fakt źe łańcuch shimano 12s nie działa na zębatkach powstałych przed 12s u shimano?

Dobrze Ci radzono z łańcuchem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, 

Mój pierwszy post i początek forumowej przygody :) - pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów. 

Przechodząc do sedna. Przymierzam się do zmieny napędu w moim Marin Muirwoods (2021) na:

-  Shimano RD-T780 SGS

- Deore XT FD-T780

- Shimano SL-T8000 tylne

- Shimano Deore HG50-10

- łańcuch pewnie Record 10

Aktualnie zawieszone mam korbę Alivio HT2 (3x9), RD-M761 i przednia Deore (nie pamiętam modelu) 

Samo Alivio chciałbym zostawić - będzie działać z 3x10?

Ogólnie mam wrażenie, że nowy sprzęt powinien śmiało współgrać z resztą i samym rowerem, ale mam pytanie odnośnie przerzutki przedniej gdzie w specyfikacji jest kąt ramy: 66-69,

a w specyfikacji Marin'a kat rury siedziska ma 73 stopnie: https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2021-muirwoods, chyba że porównuję nie te katy (jest taka możliwość :D ). Czy to może powodować problemy?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pablos79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 11.10.2022 o 09:11, pablos79 napisał:

Samo Alivio chciałbym zostawić - będzie działać z 3x10

Korba sama w sobie będzie działać z łańcuchem jak najbardziej. Natomiast czy przerzutka będzie sie dogadywać z korba to zależy od korby. Klasyczny układ 9s to 44/32/22, przy czym dla 10 s to już różnie bywało. Ale ty wybrałeś komponenty trekkingowe, a one były bodajże w tej samej dyferencji co napęd 9s (te same różnice miedzy żebrakami) wiec działać powinno. 

Cytat

pytanie jaka największa zębatka wejdzie na kasety 11-42 a jaka do 11-46?

A to zależy od przerzutki tylnej tylko i wyłącznie. Bo możesz mieć 32t a możesz mieć 55t, nie ma to znaczenia jeżeli masz singla. Znaczenie ma jaką masz przerzutkę. Shimanowskie ss zmieści 11/36max. Jeżeli chcesz 11/42 to najlepiej coś z mimośrodowym kółeczkiem prowadzącym, czyli np rd-m6000 ale z mimośrodem, bo ta bez ( sa niemal identyczne) są do kaset 11/36 i max gdzie będzie działać bez problemów to 11/40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Posiadam krossa vento 4.0 rocznik 2020. Kaseta oryginalnie była 11-25, zmieniłem na 11-28, a pytanie czy moja tiagra obsłuży 11-32 ??

Od razu zapytam o łańcuch. Przyszedł czas na zmianę. Raz już wymieniałem i założyłem HG54. Jest sens zmieniać na coś lepszego czy HG54 wystarczy ?

 

Edytowane przez piotrekek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! :)
Mam pytanie o kompatybilność:
Obecnie mam:
1. Korba SR Suntour SIX (przerobiona na 1x) - na kwadracie (z tego co pamiętam 113mm)
2. Deore RD-M5120 SGS + kaseta 10x 11-36

Czy mogę wymienić "plug and play" na korbę FC-TY501-2 plus zmieniarka M370 (która była oryginalnie do tej korby)?
- wiem, że to korba teoretycznie 7/8 ale czy jest szansa że "zabangla" z łańcuchem i tylną przerzutką?
- zmieniarka wiem że 3x ale można ją chyba ograniczyć jakoś?
pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 19:44, Puklus napisał:

Korba sama w sobie będzie działać z łańcuchem jak najbardziej. Natomiast czy przerzutka będzie sie dogadywać z korba to zależy od korby. Klasyczny układ 9s to 44/32/22, przy czym dla 10 s to już różnie bywało. Ale ty wybrałeś komponenty trekkingowe, a one były bodajże w tej samej dyferencji co napęd 9s (te same różnice miedzy żebrakami) wiec działać powinno.

Dziękuję za informację i będę pamiętał na przyszłość. Trochę opóźnię upgrade,  gdyż udało mi się dostać korbę XT m700 + manetki XT 770 (komplet) i jestem pod wrażeniem działania - tzn. nie czuję na teraz potrzeby wymiany :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

szybkie pytanie. W tej chwili mam w swoim rowerze (Trek Marlin 7) korbę Deore F5100 (1 blat), na supporcie BB52, z tyłu kaseta Deore M4100, 10rz 11-46. 

Zależy mi na tym, żeby dodać większy blat na kasecie. Dlatego chcę zmienić napęd na 11-51, 11rz, co wiąże się z wymianą kasety, przerzutki i manetki i łańcucha. Chciałbym zachować korbę. Czy nie będzie tu jakichś problemów z linią łańcucha? Zdaje się suport ma regulację w tym zakresie?

Chcę wstawić kasetę CS-M5100.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...