Skocz do zawartości

[rama full] Wybór między M'ką, a L'ką (giant trance)


james5

Rozmiar ramy  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Rozmiar ramy



Rekomendowane odpowiedzi

Siema, chciałem się Was zapytać o dobór wielkości ramy w rowerze - fullu. Sam jeździłem tylko Hardtailami i to raczej niedużymi. Dla ułatwienia załóżmy, że rower będzie służył w celach trailowych (ewentualnie czasami na jakieś mniejsze grawitacje). Mam ~186cm.

Ja, tak jak wspomniałem, jeździłem HT, które nie były jakoś specjalnie duże, a wręcz rozmiarówkę miały około 17" (wiem, ze cale tutaj nie zdradzą jak duża była rama, ale coś w okolicach M). Kiedy przyszedłem się przejechać na sprzęcie to okazało się, że w sklepie dostępna jest tylko L'ka. Powiem szczerze, że na początku myślałem, że będzie spoko. Tym bardziej, że sprzedawca mówił, że M'ka to nie nie nie, będzie za mała. Ale... Wydała mi się po prostu duża. siodełko musiało iść prawie na sam dół (zostało może z 10cm sztycy na widoku max), żebym mógł dotykać stopą ziemi. Ale wsiadłem i się przejechałem. Standardowo sprawdziłem, jak się czuję z takimi rzeczami, jak wheelie i manual. O ile z wheelie nie było problemu, o tyle manuala robiło się bardzo ciężko, a i tak nie byłem w stanie zrobić go tak, żebym mógł bo pociągnąć chociaż przez parę metrów. Nie wiem, jak się jeździ na fullu - może ludzie na nim po prostu przejeżdżają przez różnego rodzaju zeskoki, dziury, whoopsy. Może do tego właśnie służy ten tylni wahacz. Bo jeśli miałbym zrobić to tak, jak swoim HT to nie ma opcji.
Pojechałem więc do drugiego sklepu giant w okolicy. Była tam M'ka. Ten sprzedawca jednak powiedział, że M'ka będzie za mała i pewnie i tak kupię L'kę. Przejechałem się M'ką i wychodził i manual i wheelie (jak na pierwszy przejazd lepiej niż na L'ce). Ale rzeczywiście czułem, że miał być to rower kupiony już większy, spokojniejszy, a na M'ce znowu bym szarpał na każdej nierówności.

Także mam pewien impas, bo nie wiem, czy wziąć L'kę i po prostu przyzwyczaję się do rozmiaru ramy - nawet przy mniejszej grawitacji, jakiś skokach, zeskokach. Czy wziąć M'kę, bo na L'ce nie będzie mi tak wygodnie. Bo może jest jednak tak, że na fullu jeździ się tak, że olewach te mniejsze i średnie nierówności - wszystko ma wybrać zawieszenie, to wtedy przytomnie zawrócę w stronę HT.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym się zastanawiał między L, a XL przy Twoim wzroście. Chyba, że chcesz rower do whellie czy manuala ;) Nie wyobrażam sobie, że na M'ce która ma 431 mm podsiodłówki czułeś się dobrze, ja mam 170 cm i podsiodłówkę 441.

Ja bym brał na Twoim miejscu XL i zmienił mostek bo te 80mm to takie trochę średniowiecze ;)

 

PS: A może po prostu Tobie się wydaje, że masz 186 cm? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 181 cm. Mój Giant Trance 3 w rozmiarze L wydaje się dobrze dobrany a mimo to rura podsiodłowa wysunięta jest prawie na max. Myślę że dla kogoś o wzroście 186 cm będzie za mały. Powinieneś przymierzyć się do XL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KNKS, a podsiodłówkę masz oryginalną 375mm czy  400mm?

 

Ja mam 190cm i jeżdżę na XL z 2014 r. i jest ok. Na 186cm mógłby być za duży. Z racji tego, że obecny trance jest też nieco dłuższy, to tym bardziej polecałbym L. Natomiast w żadnym wypadku nie M dla 186cm wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigam na Trance 2 2016. Mam dokładnie 186 cm wzrostu, przekrok 88 cm. Przymierzając się do zakupu sugerowałem się w pierwszej kolejności rozmiarówką od Gianta dla tego modelu, która wskazywała rozmiar L. Kiedy siadłem na eLce i mimo zupełnie innej geometrii ramy, szerokości kierownicy etc. względem poprzedniego roweru - poczułem się jak w domu, wiedziałem że to to. Fakt, mam sztycę dość mocno wysuniętą, bo jednak mam długie giry, ale jeździ mi się dobrze. Uważam, że za Mką nawet nie powinieneś się rozglądać przy naszym wzroście :P

 

https://giantcdn-qu2qwwv2de7wv85rz.stackpathdns.com/remote/www.giant-bicycles.com/_upload_us/bikes/series/sizingsheets/TRANCE_SIZING.jpg

 

Co do manuala na fullu - z moim obserwacji wynika że jest to inna rozmowa niż na HT - musisz wziąć pod uwagę zawieszenie i konieczność dociśnięcia go w celu wyrwania roweru do manuala. Inaczej tylni zawias spacyfikuje Twoje próby poderwania przedniego koła. No i tak, na fullu ścieżkowcu jeździ się jak mówisz - małe/średnie nierówności łyka zawieszenie, większe przechodzisz w locie/na tylnym kole korzystając z dobrodziejstwa tylnego zawiasu :P W sumie jak się zagapisz, to 140/140 pomoże Ci przetrwać nawet większe wyboje, do których źle podszedłeś :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ale... Wydała mi się po prostu duża. siodełko musiało iść prawie na sam dół (zostało może z 10cm sztycy na widoku max), żebym mógł dotykać stopą ziemi. 

 

 

Ty rower czy hulajnogę kupujesz ? To że możesz postawić stopę na ziemi nie jest wyznacznikiem właściwej wysokości siodła. 

Przy 186 nawet bym na M nie spojrzał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze odpisali - o M-ce nawet ni myśl, L-ka może być ciut za mała, a XL w razie czego mostkiem skrócisz. Jeśli faktycznie masz 186 cm i jesteś w miarę foremny, to XL będzie odpowiedni. Natomiast warto się dobrze przemierzyć, korzystając z pomocy kalkulatora:

https://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#type

Mnie dzięki temu udało się idealnie dopasować szosę, nawet nie mierząc jej w sklepie ;).

 

Także zwymiaruj się. i zobacz co Ci pokaże.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

siodełko musiało iść prawie na sam dół (zostało może z 10cm sztycy na widoku max), żebym mógł dotykać stopą ziemi.

To nie jest prawidłowa forma dopasowania ramy. [

quote name=james5' timestamp='1499316622' post='1997242] Standardowo sprawdziłem, jak się czuję z takimi rzeczami, jak wheelie i manual.

Mam wrażenie ,że te standardy nie dotyczą rowerów do AM.

 

 

Bo może jest jednak tak, że na fullu jeździ się tak, że olewach te mniejsze i średnie nierówności - wszystko ma wybrać zawieszenie,

Jak myślisz, po co jest zawieszenie? I tłumik z tyłu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak dla mnie może być za mała. Zależy też oczywiście od geo, od wymiarów górnej rury, reach'u i reszty. Ja sam mam L a jestem ponad 10cm niższy.  Jednak mam starą dosć ramę, jeśli wybierzesz nowe, bardziej progresywne geo konstrukcje to sytuacja sie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A jeździłeś wcześniej na kole  27,5 czy 26? Pamiętaj ze na większym kole zawsze będziesz musiał zmienić technikę i trochę więcej siły włożyć w manuale itp zabawy co wynika chociażby z różnicy wielkości tylnego trójkąta i wagi.

No i nie jest to wyznacznik doboru rozmiaru!

 

Najlepiej zrób  sobie weekend w Bielsku ( http://endurotrails.pl/wypozyczalnia/ ) i pojeździj w terenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...