Skocz do zawartości

[piasta] Alfine 11 - faktycznie kiepski?


MikeSkywalker

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Mam właśnie taką.

Dobrze wiedzieć w takim razie że manetka pasuje bez problemu do Nexusa  :thumbsup:

 

A poza tym nie popadajmy w skrajności, skrzynie biegów i jakieś fikuśne ramy. Pozostańmy w temacie :)

 

Wniosek pierwszy jest taki że Alfine w wersji jedenaście jest kiepski. 

Wniosek drugi że Nexus 8 jest całkiem niezłą piastą. 

 

Pytanie pierwsze jest takie - czy lepszą od ósemkowego Alfine?

Pytanie drugie - jeśli jest to czemu?

 

Z charakterystyki Shimano wynikałoby że to właśnie Nexus jest mniej wytrzymałym "mieszczuchem" a Alfine można użyć również do innych zastosowań.  

 

Jeśli faktycznie jest na odwrót to może jeszcze zanim zagościłby u mnie Rohloff spróbowałbym właśnie Nexusa - jest tani, srolka jest pewnie do przeżycia pod warunkiem że gum nie łapie się często, można go męczyć. 

 

Niemniej jednak wcale nie jestem jakimś maniakiem zużywania sprzętu czy prosem cisnącym na podjazdach do rozpadu piasty. 

Zastanawiam się tylko czy tego typu piasty nie protestują obciążone bagażem albo podczas podjazdów które trzeba pokonywać na przełożeniu np. 1.0

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat tyczy się poprzedniej wersji Alfa - S500. Teraz w sprzedaży jest wersja S501. Napisałem do autora w sprawie porównania wersji 8 i 11 ale na forum był widziany ostatnio 3 lata temu :) 

 

Generalnie w temacie dość lakonicznie stwierdza że wersja 11 jest słabsza ale to trochę za mało żeby osądzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nexus/Alfine według mnie nie powinny się znacznie różnić, bo to praktycznie te same piasty.

Na szybko mi wychodzi, że sporo części (jak nie większość) są te same:

http://bike.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/EV/bikecomponents/SG/EV-SG-8R31-2783B_v1_m56577569830714872.pdf (zwykła Inter8)

http://www.shimano.com.au/media/techdocs/content/cycle/EV/bikecomponents/SG/EV-SG-8R36-2784B_v1_m56577569830714873.pdf (premium)

http://cycle.shimano.co.jp/media/techdocs/content/cycle/EV/bikecomponents/SG/EV-SG-S505-3298_v1_m56577569830817085.pdf (Alfine)

 

Między zwykłą, a premium jest różnica w uszczelnieniu i sprawności (mniejsze opory). Alfine ma mocowanie pod tarczę.

 

W kwestii zmiany dętki, to i tak jest więcej zabawy niż w zwykłym napędzie, bo trzeba odczepić linkę zmiany biegów, co bywa upierdliwe. To czy są nakrętki, czy szybkozamykacz mniej robi (ja mam jeszcze do zdjęcia linkę hamulca rolkowego i jego ramię przykręcane do ramy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odczepiam linkę w max 3 sek. pod warunkiem że nie jest zapieczony pancerz w uchwycie do niego przewidzianym. Jak zapieczony to wtedy trzeba się szarpać. Czasem trzeba się też namęczyć przy wsadzaniu wszystkiego z powrotem. Demontaż koła wydłuża się również poprzez różnego rodzaju osłonki łańcucha, napinacze koła itp. Ma to miejsce zazwyczaj przy droższych rowerach miejskich. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I proszę - oprócz opinii na temat piast mam jeszcze poradnik początkującego użytkownika. Ale to dobrze, pewnie się przyda. 

 

O ile zdecyduję do wiosny jaki napęd wybiorę. Jak na razie to opinie na temat wyższości Alfine/Nexusa nad drugą z opcji są raczej podzielone. Na korzyść tego pierwszego przemawia teoria producenta i hamulce tarczowe, i chyba jednak pozostanę przy ósemkowym Alfine bez pchania się w nexusową srolkę czy wersję 11 biegową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

(pełny pancerz, więc nie ma gdzie poluzować).

Możesz doprecyzować czym jest ten pełen pancerz?

Bo jeśli chodzi o to że jest on w jednym kawałku, czyli od manetki do piasty, to w przypadku demontażu i tak nie ma to znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w miejskim pociskaczu Nexuss 7 i jak dla mnie poracha.  Smigam na kadencji 90-95 o/min wiec mocno nie wciskam w pedal, i jak przesiadam sie na ten miejski rower to ... zabijaja mnie opory Nexusa. BArdzo chcioialbym miec ten sam rower z napedem klasycznym ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz doprecyzować czym jest ten pełen pancerz?

Bo jeśli chodzi o to że jest on w jednym kawałku, czyli od manetki do piasty, to w przypadku demontażu i tak nie ma to znaczenia.

 

Właśnie tak, w jednym kawałku.

Przy tradycyjnym montażu mogę zdjąć pancerz z uchwytów w kilku miejscach i dać linkę "na skróty". Pełny pancerz nie daje takiej swobody, do tego mam go zamocowanego na opaski zaciskowe, więc pole manewru bardzo małe.

https://picasaweb.google.com/114429717076057867312/NoweCzesci?noredirect=1#6140516369808598626

https://picasaweb.google.com/114429717076057867312/NoweCzesci?noredirect=1#6140516422269616594

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz na manetce na 1 bieg i pociągasz za pancerz zaraz przy piaście. Masz tam wystarczająco dużo miejsca. Czasem potrafi wypaść z pancerza końcówka i wówczas ciągnąc za pancerz trzeba małym śrubokrętem końcówkę wydłubać. 

Ps. Dobrze Ci się jeździ z tym błotnikiem w szprychach?    :)  :)  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam korbę 38 i zębatkę 18, czyli 2,(1).

Nie zauważyłem narzekania piasty, czego nie mogę powiedzieć o sobie ;) Daję radę tak do okolic 12%. Niezbyt często tak jeżdżę, ale wypady do lasu jak najbardziej się trafiają.

Od przyszłego roku będę miał codziennie 7-8% w drodze do domu i myślę o zmianie tylnej zębatki na 20 (jak zajadę obecne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w miejskim pociskaczu Nexuss 7 i jak dla mnie poracha.  Smigam na kadencji 90-95 o/min wiec mocno nie wciskam w pedal, i jak przesiadam sie na ten miejski rower to ... zabijaja mnie opory Nexusa. BArdzo chcioialbym miec ten sam rower z napedem klasycznym ;-)

 

 

Zalej olejem, będzie trochę lepiej. Tylko do nexusa musisz często dolewać ;) .

Porażką jest to, że shimano w tym modelu nie zrobiło przełożenia bezpośredniego, nie wiadomo czemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z podjazdami do kilkunastu procent? Piasta to znosi? 

Wszystko jest pewnie uzależnione od tego ile waży sam kolarz. Bo inną robotę będzie miał nexus jak waży kolarz 55 kg. a inną pracę do wykonania przy wadze 120kg. Jak ten 2 depnie w pedał na sporym podjeździe to na pewno coś chrupnie.

 

 

Zalej olejem, będzie trochę lepiej

Dla mnie to tak jak by ktoś powiedział "wciśnij do silnika kilo smaru, będzie lepiej" Skoro producent tego nie wykonał to nie widzę takiej potrzeby. Te piasty naprawdę sporo znoszą. 

 

 

Porażką jest to, że shimano w tym modelu nie zrobiło przełożenia bezpośredniego, nie wiadomo czemu...

Czym jest przełożenie bezpośrednie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czym jest przełożenie bezpośrednie?

W dużym skrócie bezpośrednie przeniesienie napędu z tylnej zębatki na korpus piasty, czyli 1:1 z pominięciem wewnętrznych zębatek. Takie przełożenie ma największą sprawność odpowiadającą tradycyjnym* napędom.

 

*Tradycyjne o tyle o ile, bo jeżeli mnie pamięć nie myli pierwsze zmienne przełożenia w rowerach to właśnie były przekładnie planetarne, a nie przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z linku to już skrajna skrajność. Nie mam pojęcia gdzie i po czym to jeździło, ale osobiście obstawiam że rower ten przejechał 10 x cały Londyn. Kilkanaście piast rozbierałem (może to jeszcze za mało by takie rodzynki znaleźć) i na takie bagno jeszcze nie trafiłem. Mam sporo klientów z nexusami i osoby te są właścicielami rowerów niekiedy grubo ponad 8 lat. Czasem się zdarza że smar w piaście jest jeszcze biały lub lekko szary. Co nie znaczy że rower przez 8 lat stał w garażu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...