Skocz do zawartości

[2016] Nowa grupa Shimano XT M8000 11-speed


lucass3

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy punkt widzenia, że powinna być kaseta 11-36 11rz. Nie mówię, że nie, jednak potrzeba taka wynika z szosowego zastosowania roweru górskiego o jednym blacie. Przy dwu- i trójblacie najmniejsze zębatki kasety służą do dokręcenia na zjeździe i nie muszą być ciasno zestopniowanie. Wystarczy że są. Gdy jedzie się na jednym, małym blacie te zębatki zaczynają służyć do jazdy po płaskim i przydałaby szosowa ciasnota, której nie ma, bo to napęd MTB. Pewnej logiki Shimano nie można odmówić.

 

BTW, właśnie zacząłem objeżdżać w szosie 105 5800 11-32. I jazda na dobrze zestopniowanej kasecie to przyjemność. Jest to dla mnie kolejny argument za dwublatem. Zwłaszcza że z 2x10 z kasetą 11-36 jestem zadowolony.

Wychodzi na to, że chyba najrozsądniej napęd modyfikować co dwie ewolucje :) U mnie przy przejściu 2x9 na 2x11 był efekt lol i nie żałuje wydanej na niego kasy. Napęd jest bardzo uniwersalny.

 

Co do 1x dla mnie ideałem byłoby: korba spiderless + 2 sety koronek (28T - góry, 32T - reszta) + kaseta 9-45. Zestaw póki co utopijny ale jak obserwuje rynek to coś powoli zaczyna dobrego dziać w tym kierunku.

 

 

Przejście z 2x9 na 2x10 moim zdaniem dużo daje. Lepszą jakość zmiany biegów. Kaseta 9sp 11-34 jest gorzej zestopniowana niż 11-36 10sp. i ma mniejszy zakres, więc warto.

 

Z 10 na 11 rz. warto przy jednym blacie. Przy dwóch niekoniecznie.

 

Kaseta 9-45 powiadasz. Zakres przełożeń duży, tylko ile biegów trzeba, żeby stopniowanie nie było kulawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawy punkt widzenia, że powinna być kaseta 11-36 11rz. Nie mówię, że nie, jednak potrzeba taka wynika z szosowego zastosowania roweru górskiego o jednym blacie. Przy dwu- i trójblacie najmniejsze zębatki kasety służą do dokręcenia na zjeździe i nie muszą być ciasno zestopniowanie. Wystarczy że są. Gdy jedzie się na jednym, małym blacie te zębatki zaczynają służyć do jazdy po płaskim i przydałaby szosowa ciasnota, której nie ma, bo to napęd MTB. Pewnej logiki Shimano nie można odmówić.

 

Ale gdybyś miał wybór, to założył byś to, co tobie odpowiada, a tak jesteś skazany albo na kombinacje we własnym zakresie, albo przyjąć z pokorą to, co daje nam seryjnie producent.

 

Dokręcenie na zjeździe tak, nie wymaga ciasnoty, ale jazda po płaskich szutrach już by tego wymagała i dla tego powinien być wybór.  Logika Shimano jest nastawiona na zysk, a nie na kompleksowe zaspokojenie potrzeb nabywcy. Nabywca ma dać kasę i kupić po to, by za 2 lata powrócić do sklepu i wyłożyć na nową, jedynie słuszną logikę firmy. Proste. Gdyby tak wspaniale o nas dbali, to mieli  byśmy te 5 korb i 5 kaset do wyboru zarówno w 10 jak i w 11s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dokręcenie na zjeździe tak, nie wymaga ciasnoty, ale jazda po płaskich szutrach już by tego wymagała i dla tego powinien być wybór.  
 

 

Powinien bo? Bo Tobie osobiście to pasuje? Bo masz rower górski do jeżdżenia poza górami? OK, możesz mieć taki pogląd, ale przyjmij do wiadomości, że jesteś poza typowymi potrzebami a Shimano chce zaspokajać typowe potrzeby.

 

 

 

Logika Shimano jest nastawiona na zysk, a nie na kompleksowe zaspokojenie potrzeb nabywcy. Nabywca ma dać kasę i kupić po to, by za 2 lata powrócić do sklepu i wyłożyć na nową, jedynie słuszną logikę firmy. Proste. Gdyby tak wspaniale o nas dbali, to mieli  byśmy te 5 korb i 5 kaset do wyboru zarówno w 10 jak i w 11s.
 

 

Logika KAŻDEJ firmy jest nastawiona na zysk. Przyjmij to do wiadomości.

 

Chcesz kasety szosowo-górskiej. Nie jest to typowe, więc nie nie dziw się, że takiego produktu nie ma. Może pokombinuj z wymianą małych zębatek w kasecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz 80% populacji, że jeżdżąc góralem po nizinnych terenach mają nietypowe potrzeby, to cię wyśmieją.

Ja nie chcę kasety szosowo górskiej, chcę mieć wybór kaset, by je dostosować do warunków i terenu w którym będę jeździł. Czy to tak ciężko zrozumieć? Jeśli tak bezkrytycznie przyjmujesz to co daje firma, to proszę bardzo, kupuj. Za 2 lata wywalą ci XT8000 z katalogu i dadzą XT8001 z jedynie słusznym napędem 11s i kasetami 10-38 żądając dodatkowo wymiany bębenka. Tak to się odbywa, karmienie po łyżeczce, zamiast od razu dać pełny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz 80% populacji, że jeżdżąc góralem po nizinnych terenach mają nietypowe potrzeby, to cię wyśmieją.

 

A gdy mnie już wyśmieją, to zaczną mieć rację?

 

Nie histeryzuj. Mój brat w tym roku odbudowywał XT 3x9 (akurat pasujące pod jego potrzeby) i nie miał żadnego problemu z dostępnością części a jest to grupa bodajże z 2008 r.

 

Sorry, ale moim zdaniem tupiesz jak dziecko, bo obecna odsłona XT nie pasuje pod Twoje specyficzne potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale doczekaliśmy czasów gdzie rozpiętość przełożeń i wybór szpejów jak tak ogromny, że narzekanie jest zwyczajnie żałosne. Niestety tak bywa jak jest za dobrze a tak jest obecnie. Część z was tutaj mam wrażenie nie odnalazła by się tak z 10 lat wstecz skoro jest mały wybór kaset. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beskid dobrze mówi. Jest ogromny wybór części, systemów, ilości rzędów, tarcz, kaset i milion innych czynników. Osoby, które mają o tym pojęcie dobrze wiedzą, czego im potrzeba i wybiorą części odpowiadające ich potrzebom. Reszta, dla której rower ma jeździć i tyle wybierze to co dał producent, albo doradzili w lokalnym rowerowym.

Temat dotyczy grupy XT, a nie rozprawy czy zakres przełożeń nada się na na jazdę po szutrostradach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po prostu niektóre osoby, chciałyby mieć dwublat w jednym blacie :) Żeby nie wiem jak kombinować, opcja 1x11 od shimano będzie urywać skrajne przełożenia. 2x11 byłoby bardzo dobre, gdyby faktycznie zaoferowali dodatkową kasetę 11-36 ze stopniowaniem 11, 12, 14...

 

Nawet w fatbike 12.5kg mam 1x10 (11-42) z tarczą 30T przód i do wszystkiego wystarcza, nie ma górki nie do podjechania. Przednia przerzutka została mi już tylko w szosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2 lata wywalą ci XT8000 z katalogu i dadzą XT8001 z jedynie słusznym napędem 11s i kasetami 10-38 żądając dodatkowo wymiany bębenka. Tak to się odbywa, karmienie po łyżeczce, zamiast od razu dać pełny wybór.

A rozwiązania z obecnego xt będziesz miał w 4 innych grupach i jeśli przełkniesz że części z podmiany nie mają znaczka xt i są ewentualnie lekko cięższe to będziesz w stanie normalnie jeździć.

 

 

 

Powiedz 80% populacji, że jeżdżąc góralem po nizinnych terenach mają nietypowe potrzeby, to cię wyśmieją.

A mają typowe? Bo jeśli oni się będą śmiać to ja mogę również pytając po kiego grzybka kupili rower mający w nazwie "górski"

 

 

 

Nabywca ma dać kasę i kupić po to, by za 2 lata powrócić do sklepu i wyłożyć na nową, jedynie słuszną logikę firmy.

A zdziwiłbyś się jak często nabywca wraca do sklepu w takim celu. Bo ma kaprycho i chce mieć coś nowego. A rower na grupie xt (a nie z jedną przerzutką na wabia) to jego miesięczna pensja, a nie roczna. A Twoje potrzeby - obywatela Polski, kraju miodem i mlekiem płynącego nie są i raczej nie będą brane pod uwagę.   

Zawsze możesz również zaprotestować i np kupić produkty konkurencji. Albo zrobić coś innego co obudzi głodnych zysku właścicieli firm, jak to było np z grip shiftami albo z grupą gx, w której mimo olbrzymiej kasety jest też korba z dwoma tarczami.

 

Gdyby tak wspaniale o nas dbali, to mieli  byśmy te 5 korb i 5 kaset do wyboru zarówno w 10 jak i w 11s.

To znaczy że dbali o nas bo w czasach 9sp wszystkie grupy miały te same rozpiętości kaset, te same zestopniowania korb. A czy dbali wtedy potrzeby tych, którzy chcieli mieć tylko jedną tarczę korby z przodu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dbali wtedy potrzeby tych, którzy chcieli mieć tylko jedną tarczę korby z przodu?

 

No i do tego zmierzam, sens zwiększania w nieskończoność  ilości koronek kasety, ma tylko uzasadnienie w napędzie 1 rzędowym. W 2 rzędowym przynajmniej dyskusyjne, a tym bardziej pod obecną postacią. Coś wam pokażę:

http://uzurpator.com.pl/?konwersje-1xx,131

Do mnie ten art przemawia i ewidentnie pokazuje, że 9s wcale się nie zestarzało, a 10s osiągnęło by szczyt, gdyby producent chciał wykonać ideał z odpowiednimi korbami 2x. 11s kaseta to albo dołożenie kolejnej koronki o rozmiarze 46 czy większym dla napedu 1x, albo np. 12z by zawęzić dół kasety dla 2x. W przeciwnym wypadku zaburzony jest bardzo skok przełożeń, który nie wszystkich musi satysfakcjonować.

 

 

A mają typowe? Bo jeśli oni się będą śmiać to ja mogę również pytając po kiego grzybka kupili rower mający w nazwie "górski"

 

Tak można odpowiadać, jeśli pojęcie "nizinne tereny" da się zastąpić słowem "całkowicie płaskie".  Podejście zero jedynkowe, albo góry albo płasko z całkowitym pominięciem terenów pośrednich czyli górki i płasko, jak choćby wzgórza morenowe Północnej Wielkopolski, 3MPK, Kaszuby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kontrowersyjne, gdyż mnie na ten przykład maksymalna prędkość  jazdy wali na tęczowo...

Kontrowersyjne dla ciebie, ale nie dla tych co się ścigają :)

 

Pobawiłem się trochę procentami skoku biegu i pokażę wam co mi wyszło w kasetach:

9s

11/13/15/17/20/23/26/30/34 lub 35/36

12/13/15/17/20/23/26/30/36

 

10s

11/12/13/15/17/20/23/26/30/36

11/13/15/17/20/23/26/30/35/42

12/13/15/17/20/23/26/30/35/42

 

11s

11/12/13/14/15/17/20/23/26/30/36

11/12/13/15/17/20/23/26/30/35/42

 

1x11

11/13/15/17/20/2326/30/35/42/48?

 

I co w zw. z tym? A no to, że wcale nie zrezygnowaliśmy z górskiego zakresu biegów (niektórzy tak sugerowali twierdząc, iż powstaną szosowe kasety) robiąc ciaśniejszy dół kasety. Środek został pozbawiony śmiesznych skoków po 10 i 9%, góra poszerzona o większy skok (30=>36 to 16,7%), który czuć na bardzo stromym podjeździe.

Dodatkowo widać, iż w 10s można tak samo zrobić kasetę o rozpiętości od 11 do 42z w której skok nie przekroczy 15%. Wystarczyło tylko dorobić kilka zębatek do korby, by tworzyć sobie przykładowe 36/26 i po problemie. No ale to marny zysk, lepiej jak ludzie zakupią nowe 11s w całości, zamiast odpowiednio sobie za grosze zmodyfikować już doskonałe 10 rzędów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Kontrowersyjne dla ciebie, ale nie dla tych co się ścigają

 

Śmię postawić tezę, że takich jak ja jest wiecej niż takich jak Ty :)

 

Procenty-sręty... Tak długo jak nie uda mi się uzyskać przy zestawniu 1x cokolwiek przełożenia w spektrum 2.9 na górze i 0.55 na dole nie zrezygnuję z zestawu 2x cokolwiek na rzecz 1x...

 

Przynajmniej w rowerze górskim używanym w górach...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Śmię postawić tezę, że takich jak ja jest wiecej niż takich jak Ty

Nie zaprzeczam, choć czytając forum, odnoszę najczęściej inne wrażenie :)

 

 

 

Tak długo jak nie uda mi się uzyskać przy zestawniu 1x cokolwiek przełożenia w spektrum 2.9 na górze i 0.55 na dole nie zrezygnuję z zestawu 2x

Nie oznacza to jednak, że chcąc choć zbliżyć się do tych zakresów, potrzeba przechodzić w 11s i wymieniać połowę napędu. Tak, wiem, nie masz wyjścia :(

 

 

 

i 0.55 na dole

Gratuluję umiejętności, poważnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Nie oznacza to jednak, że chcąc choć zbliżyć się do tych zakresów, potrzeba przechodzić w 11s i wymieniać połowę napędu.

 

Trzeba...  

 

Przy blacie 30T i kasecie 10/50 (która jeszcze nie istnieje...) ciagle nie mam najmiękciejszego biegu 0.55 tylko 0.6.

 

Zestaw 34/20T i kaseta 12/36 zadowala mnie w zupełności. Nie bardzo wiem o jakich umiejetnościach prawisz ale cieszę się Twoją radością :)

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...