Skocz do zawartości

[pogadajmy] czyli co dziś robiłeś rowerowego - reaktywacja cz. 18


Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się wreszcie trochę pokręcić. Co prawda wyjazd nieco się przesunął dzięki porannym opadom, ale od 10 dało się już na sucho polatać.
W tygodniu wyszło raptem 252 km. Dzisiaj wpadło 141 km. Te dwa wypady to trochę mało, ale ani pogody sensownej nie było, ani czasu luźnego 🤔.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na wariata się zebrałem i GarminConnect_20210808-212458.thumb.jpg.10e32d7c17aa294b79006f4a6714c748.jpg

Pojechałem to samo co wczoraj.  Nie powiem żeby się jechało dobrze bo jechało się mocno tak se.  Nie mogłem kadencji utrzymać najpierw a po przejechaniu niepołomickich szutrów z kolei nie mogłem się wkręcić i przeskoczyć nieszczęsnych 27/h.   Chyba za mało jedzienia dzisiaj zabrałem i nałożyła się wczorajsza jazda. Ale o dziwo ostatnie 10km dałem radę  jechać dość równo a myślałem że będę ten nieszczęsny wał męczył.  Pozatym coś się odzywa ból więzadeł co przeszkadza strasznie.  

Do zadowolenia z jazdy muszę urwać jeszcze 18 min. Czarno to widzę. Co gorszą nie bardzo widzę żebym wiele więcej przejechał obecnym tempem. Na razie 27,5 na 100km to chyba ściana. 

Chociaż jak by wyeliminować te kilka km szutrami... 🤔  Zawsze one trochę mnie wybijają z rytmu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jakos ostatnio cierpię na lenia. Albo jakiś drobny kryzys formy albo coś innego... Ostatnio padało więc jak umyłem rower wstawiłem go na dwa dni na chomika. Udręka :( Tyłek boli, pot się leje a moc gdzieś przy podłodze. Z ulgą przywitałem słońce. I tak średnia moc < 200W

Jak już stał na chomiku to korzystając z okazji postanowiłem wymienić klocki hamulcowe. I mi ocierają. Dwa dni walczyłem i nic. Tarcza wygląda na nie zgiętą. Nie wiem co jest, może jeden tłoczek nie odbija :(

Jak nie idzie  to po całości :)

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg a rozruszałeś tłoczki przy zmianie?  Jak zmieniałem to dobre kilka minut zajęło mi przekonanie ich żeby odzyskaly pełny zakres ruchu.  A droga opcja że nie są idealne i trzeba zacisk ustawić od nowa. 

Len mnie nie dziwi zdaje się że większość dystansu robisz sam. To nie koniecznie pomaga.  Jak jeździsz z kimś zawsze łatwiej się zebrać... Zdąża się nam jechać i dojść do wniosku że nam się nie chciało ale ktoś zapytał czy jedziemy z nadzieją że dostanie odpowiedź że nie i głupio było zostawić nam zostawiać się na lodzie. ..  i jakoś to leci 🤣

A swoją drogą może mi wytłumaczysz skąd taka różnica 

Screenshot_20210808-221357_Strava.thumb.jpg.f715f270b6c42dfad76755354b9d85e6.jpg

Ta sama trasa średnia zaledwie o 3,5km większą.  A strava wyliczyła sobie coś takiego.  Chociaż Garmin też stwierdził że warto zamknąć budzik...  Ale żeby taka różnica...Screenshot_20210808-222432_Connect.thumb.jpg.6fbb0dfad80f3a012ff8b373c873cb5e.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie kwestia lenia, źle napisałem., Po prostu słabo jakoś mi nogi pracują. 

Tłoczków nie ruszałem bo mi się nie chciało. Jeszcze by trzeba odpowietrzać :) Powinno sie wyjąć, odtłuścić, doczyścić najdrobniejszym papierkiem ściernym, włożyć, zalac, odpowietrzyć ... za leniwy jestem.

Różnica bierze się z pulsu. Relacja pulsu do mocy jest mocno zmienna w zależności od zmeczenia na przykład. Także od długości wysiłku. Ostatnia twoja jazda była z wysokim pulsem więc i RE wysokie. To nie jest zależność liniowa ! Ja na to srednio patrzę bo puls (w pzreciwieństwie do mocy) jest bardzo zalezny od poziomu naładowania bateryjki w pulsometrze. 

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wkg napisał:

Tłoczków nie ruszałem bo mi się nie chciało.

Ja je tylko wciskam do końca i potem na dystansie zaciskam i tak kilka razy. Nie podejrzewasz mnie chyba o jakieś dziwne zabiegi z rozbieraniem 🤣 

Ten pomiar mocy...  Mógł by się przydać żeby nie dociskać za mocno jak jadę sam.  Fakt dzisiaj tętno miałem wyższe... Może za jakiś czas uda się pokombinować ten pomiar. 

Ale muszę uzbierać na te pedały garmina żeby się dowiedzieć czy pedałuje na okrągło czy nie... 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obawy przed deszczem i w celu odpoczynku po dwóch ciężkich dniach kręciliśmy się po pumptracku i malutkim terenie do ćwiczenia techniki (głównie zakręty z bandą). Efekt taki, że jestem wyczerpany jak po mocnej górskiej wycieczce. Na koniec powrót do kwatery szutrówką, a nie szosą wiec jeszcze 150m podjazdu doszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KrisK napisał:

Ale muszę uzbierać na te pedały garmina żeby się dowiedzieć czy pedałuje na okrągło czy nie... 🤣

Ja bym olał. One Ci powiedzą czy masz równe nogi. I co zrobisz z tą wiedzą ? Kupisz nowe kolano ?  A w końcu przyłoisz w kamień i pomiar szlag trafi.

Jak masz równe korby - długość i Q factor to łatwiej przekręcić ramię korby niż pedały. Ten pomiar i tak ma sens tylko usredniony - moc chwilowa jest zupełnie niepotrzebna i w sumie nieinteresująca.  Napniesz się, wykręcisz 1300 W przez sekundę i co Ci to powie ? Moc 30 sek, minuta, 20 min, godzina jest interesująca. 

Tez pomiar w mtb ma mniejszy sens bo i tak nic nie pokazuje gdy jedziesz z góry na hamulcu.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no  chyba bym nie był w stanie tyle dać za zabawkę.  Ale kolejne cyferki zawsze są kuszące.  Ale może chińczyk coś wymyśli 🤣

Zastanawiam się na ile te obawy o uderzenie są uzasadnione. Chyba wzięli to pod uwagę projektując.  Mnie bardziej by martwiła woda i błoto. Jednak pedały strasznie dostają  w tyłek. Na korbie trochę błota a one zabite na sztywno.... 

Piszesz że w MTB ma pomiar mniejszy sens... A jak to się ma do tych wszystkich wskaźników i poziomów wytrenowania? Zdaje się że pomiar mocy tu może mocno namieszać. Chyba że one dalej będą z tętna liczone...    🤔

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200 to nie jest znowu taki wydatek.

No nijak sie ma. To ma sens przy rownomiernej jeździe - szosa, gravel, podjazdy, mazowieckie maratony .. w górach na podjazdach czy pożarówkach. Jaki sens ma pomiar mocy w DH?  Na zjazdach wszystko bierzesz na uda a moc = 0. Przy jazdach wkoło Krakowa zdecydowanie ma sens. 

Pomiar mocy ma sens żeby widzieć czy idzie sie w dobrym kierunku. I tu dokładność ma małe znaczenie - tylko powtarzalność a ta jest bardzo wysoka.  Relacja mocy z pulsem (i to chyba z HRV, nie rozgryzłem tego) ma wływ na mierzoną VO2Max - chyba najsensowniejszy wskaźnik w Garmin Connect, reszta to raczej bzdurki.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiliśmy w Alpach wycieczkę górską z 1100m podjazdu. Pięknie było. Po drodze przejeżdżaliśmy dwa szlaki tak naturalne, że częściowo zarośnięte trawą (w tej okolicy mało prawdziwych ścieżek, głównie szuter), trochę fajnych dróg leśnych (wąskich i kamienistych) i sporo szutru. Zdecydowałem się na skrót szlakiem oznaczonym jako trudny - prawie umarłem, córka się przewróciła, a żona wykazała rozsądkiem i pojechała dookoła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- odebrałem koło z serwisu (wymiana szprychy + centrowanie)

- odpowietrzyłem hamulce (oj leciały bąbelki z tylnego zacisku ;) )

- wymieniłem okładziny hamulców

- wyczyściłem napęd

- nasmarowałem napęd

- zamontowałem nowe pachnące opony

- przetestowałem w praktyce stojak serwisowy z Lidla (bez problemu stabilnie utrzymał mojego crossa)

A wkrótce testy na jedynej słusznej trasie, czyli do Tyńca :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...