Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Mam szybkie pytanie: czy są jakieś ładne zaślepki otworów na śruby mocujące zębatkę w korbie ? Zostały mi takie puste otwory po zdemontowanym młynku. Wiem, że zawsze mogę wkręcić śruby ale może są do kupienia jakieś gumowe/plastikowe zaślepki ?

 

Ponawiam pytanie bo być może zaginęło w gąszczu wypowiedzi. 


I druga kwestia. 1x10 już "on board". Wczoraj próbowałem wstępnej regulacji na stojaku ale napotkałem pewne trudności. Najogólniej pisząc mam wrażenie, że pomimo wkręcenia śruby regulacyjnej do końca, górne kółko jest zbyt blisko koronki kasety. Jest problem z wrzucaniem łańcucha na największą koronkę ew. na 2 ostatnie (zależnie od regulacji).

Sytuacja wygląda jak na zdjęciach. Długość łańcucha to 108 ogniw, zębatka z przodu to Argon 36T NW Trans Alp. Wcześniej na korbie siedziały 2 zębatki 38x24T i był OK. Przerzutka to "na oko" SGS ale nie dopatrzyłem się na niej żadnego oznaczenia jakoś...

Czy jedynym wyjściem jest wymiana śruby na ciut dłuższą czy może pozostały mi jeszcze jakieś "myki" w zakresie regulacji tego co mam ? 

 

4b9372e4ce0c947egen.jpg

 

5a9c7878721fe21cgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nastar

Masz ewidentnie za krótki łańcuch. Nie patrz na wzory. Dopasuj łańcuch tak, żeby na najmniejszej koronce i śrubie wkręconej na maksa, łańcuch był lekko napięty.

Ta twoja przerzutka jest bez Shadow+ jak widzę, one mają inną krzywiznę pantografu niż te nowsze 10rz. W specyfikacji pamiętam że optymalną kasetę podawano jako 11-34, gdzie te nowsze, z Shadow+ miały już 11-36. Może to miec znaczenie przy ogarnianiu kasety 11-40. Przerzutki Shimano 10rz z Shadow+ ogaraniają do 11-40 i nic ponadto.

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

IMO zakombinowałbym z dłuższą śrubą odsuwającą przerzutkę od zębatki bo według mnie nie ogarnia.

Później sprawdził czy prosty jest hak i przerzutka, wyregulował jej zakres śrubami i dostroił już na lince.

 

Trochę dziwnie podszedłeś do sprawy łańcucha: piszą na netach, chainstay z tabelki ;) ale jest szansa że na długość styknie. Nie wierz internetom i danym producenta, a miarce i oku :)

U mnie wygląda tak na największej koronce a działa super:

2vLBmMW.jpg

Wcześniej miałem dwa ogniwa więcej i zmieniarka działała wyraźnie ospale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dopasuj łańcuch tak, żeby na najmniejszej koronce i śrubie wkręconej na maksa, łańcuch był lekko napięty.

Tak zrobię.

 

 

 

Ta twoja przerzutka jest bez Shadow+ jak widzę,

Tak, to starszy typ bez żadnych "cieni" ;-) A może warto byłoby zmienić przerzutkę na coś co lepiej ogarnie kasetę 11-40 ? Przyznaję, że sam fakt zmiany przełożenia to dla mnie nie wszystko i kultura zmiany też się liczy.

 

 

 

Trochę dziwnie podszedłeś do sprawy łańcucha: piszą na netach, chainstay z tabelki

No, po to mamy fora żeby wszystkiego na swojej skórze nie sprawdzać zawsze. Dlaczego miałbym nie wierzyć danym producenta ramy dot. długości tylnych widełek ? Nie popadajmy w paranoję :-)

Hak i przerzutka proste - sprawdzałem przed regulacją.

Faktycznie u Ciebie wygląda to jeszcze gorzej niż u mnie ale skoro piszesz, że działa to OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak, to starszy typ bez żadnych "cieni" ;-) A może warto byłoby zmienić przerzutkę na coś co lepiej ogarnie kasetę 11-40 ? Przyznaję, że sam fakt zmiany przełożenia to dla mnie nie wszystko i kultura zmiany też się liczy.

To od razu na 11s. Jak do tej dasz dłuższą śrubę do odsunięcia przerzutki od kasety, to żegnaj kulturo pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastar ja mam jak u kolegi wyżej na zdjęciu i mi też śmiga jak złoto. Miałem trochę dłuższy łańcuch i nie ciągnął idealnie przerzutki pod zębatki. Sprawdz może na such czy przerzutka nie wchodzi na zęby kasety( bez łańcucha)

 

Rambi zrobiłem tak jak piszesz u mnie to się nie sprawdziło ( łańcuch za długi).

Więc wszystko zależy co zapodamy w napędzie.


Przerzutka m7000 11S dobrze gra z 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pokaż zdjęcie z łańcuchem na małej zębatce.

Proszę bardzo. 

Problem w tym, że jak wyreguluję baryłką dobrą zmianę przełożeń to bardziej napięta linka powoduje, że ramię przerzutki zahacza o największą koronkę kasety. Sama przerzutka bez łańcucha wychylona ręką w stronę kasety pracuje elegancko, ma nawet mały zapas i o nic nie zahacza.

Jaka diagnoza: za krótka śruba czy za krótki łańcuch ?

 

a9db84964933a76cgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...