Skocz do zawartości

[propozycja] tematy społecznie szkodliwe


Rekomendowane odpowiedzi

Jejku, jeszcze to wałkujecie?

Marysia, chętnie umówiłbym się z Tobą na piwko:)

Tofi - nie chciałbym spotkać się z Tobą na piwku:)

Nie róbcie z forum kaznodziejskiej ambony. A tamten gościu co został zbanowany to, wg mnie, był dalece ironiczny.

Moderator to nie rodzić i kropka. Ja już dawno bym zamknął temat aby typki mojego pokroju, nie mogły sie w nim wypowiadać i postów nabijać. Idźcie doradzać jaki amor kupić, jak serwisować, jakie oleje stosować itp, a nie umoralniać. Od tego są starzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli brak bata (w jakiejkolwiek formie, jak np. zwrócenie uwagi) to rezultaty niekiedy mogą przybrać coś co może się wydawać abstrakcyjne, jak np. zamieszki na wyspach półtora roku temu - tym którzy mieli mózg odjęło rozum i poszli instynktownie za tłumem, bo nikt nie reagował, a jak już była reakcja to spóźniona.

 

@safian

Nie wiem po co linkujesz moją wypowiedź wskazującą prawidłowe poruszanie się za dużym pojazdem - wspomniana odległość wystarczała bym był widoczny dla kierowcy (widziałem lusterko), oraz przy prędkości z jaką się poruszałem dawała mi duże pole manewru w ewentualnej sytuacji kryzysowej.

Wskazówki we wskazanym dotyczyły bezpiecznej jazdy i nawet podałem ich źródło, więc WTF? Znów próba ataku na osobę zamiast rzeczowego argumentu?

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Znów próba ataku na osobę zamiast rzeczowego argumentu?

Ależ ja Cię nie atakuję.

 

Wskazuję Ci tylko, że nie nam oceniać co jest szkodliwe a co nie, według niektórych jazda za TIRem może być bardzo szkodliwa, więc idąc Twoim tokiem rozumowania temat powinien zostać usunięty, podobnie jazda ze słuchawkami w uszach.

 

No i proszę o wskazanie, gdzie ktoś promuje ewidentnie niebezpieczne zachowania (takie jak jazda bez oświetlenia w nocy, jazda po pijaku, albo pod prąd), które jakby nie było są określone w PORD-zie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda tirem nie jest niebezpieczna, ale "wal w osobówkę" juz tak. jak widzisz nie chodzi i o moje daie a obiektywne spojrzenie na sprawę.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o te posty które ewidentnie łamią prawo a o te które szkodzą innym użytkownikom dróg, w tym także rowerzystom. Tak jak to ktoś na forum napisał o brytyskim prawie, gdzie jest mustn't i shouldn't, jedno oznacza że coś jest zakazane a drugie, że się tego nie powinno robić, choć zakazane prawem nie jest. W słuchawkach na rowerze? Na postoju nie ma sprawy, ale jazda w słuchawkach to najczęściej odcinanie się od otoczenia, czyli celowy brak uwagi (w polskim prawie to 6 pkt. karnych za " Spowodowanie innego niż kolizja drogowa zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego"). Kasować wątek? To już decyzja moderatora, to co ja bym zrobił to naświtlił spawę i wątek zamknął ewentualnie wskazał inne rozwiązania i podtrzymał dyskusję. Jazda za pojazdem? Wskazałem bezpieczną odległość. Różnica jest taka że zrobiłem to jako zwykły użytkownik, a nie jako moderator którego słowa powinny być wyrocznią na forum, czyli można posłuchać ale można olać i nakręcać innych na niebezpieczną jazdę.

 

Oczywiście, ze się zgadzam, ze forum to nie instytucja pilnująca prawa i porządku, ale co do moralizowania to właśnie od tego są fora - wymiana poglądów aby obrać dobry kierunek działań.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda za tirem nie jest niebezpieczna - to powiedziałem ja, Tofi, wyrocznia w sprawie szkodliwości społecznej czynu i wszelakich niebezpieczeństw :laugh: Fajne.

Ja głupi myślałem, że na forum rowerowym dowiem się coś o sprzęcie i jak takie zabawki serwisować, a tu o moralność chodzi. Już się wszystko wyjaśniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie warto zamykać się jedynie na tematy techniczne? Forum to pewna społeczność ludzi jeżdżących na rowerach i kreowanie poprawnych zachowań na drogach leży w interesie takiej grupy.

 

Problem oceny czy dany temat lub wypowiedź jest szkodliwa społecznie nie jest taki prosty. Łatwo ocenić na podstawie własnych wartości, ale spojrzeć obiektywnie nie zawsze. Np. czapka/kask z daszkiem ograniczają widoczność, tak samo okulary, ciepła kurtka i szalik krępują ruchy i ciężej się obejrzeć do tyłu. Pochylona sylwetka tak samo ogranicza możliwości rozglądania się. Ale czy to są postawy społecznie szkodliwe i należy je piętnować?

Odnośnie słuchawek, skoro są szkodliwe, to może zabronić jazdy głuchym lub niedosłyszącym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W słuchawkach na rowerze? Na postoju nie ma sprawy

No widzisz, w takim razie jak ktoś szuka słuchawek na rower to idąc tokiem rozumowania tak jak w przypadku tematu o jeździe za TIRami powinieneś polecić słuchawki, które w jak najmniejszym stopniu odizolują od otoczenia. Bo jak ja usunę taki temat to taka osoba i tak jakieś słuchawki kupi a tak być może jakoś wpłyniesz na bezpieczeństwo tej osoby uświadamiając ją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@zekker, należy odróżnić posty (wątki) jawnie nawołujące do łamania przepisów prawa, a wątki światopoglądowe. Póki ktoś otwarcie nie zachęca do jeżdżenia chodnikiem i celowego potrącania pieszych, to dlaczego zabronić mu chwalenia się swoimi idiotycznymi pomysłami. Zawsze możesz mu za takie zachowanie "pojechać". Wystarczy przypomnieć wątki z użytkownikiem "Malachiasz". Generalnie zaprezentował swój pogląd na świat, forum wystawiło mu ocenę i jegomość się już nie wypowiada, lub "grasuje" pod innym nickiem (bo Malachiasza spalił). To co proponuje Tofi, można uznać za propozycję ścisłej cenzury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mklos1, cenzura i moderacja to dwie różne sprawy. cenzura to usuwanie niepożądanych wypowiedzi a moderacja to kierowanie dyskusją, więc nie usuwasz wszystkiego jak leci, niekiedy naprowadzasz na właściwe rozwiązanie, a niekiedy potępiasz złe, a kasujesz to co jest niezgodne z regulaminem, więc od moderatora wymaga się więcej niż od cenzora, bo w definicji cenzury zawiera się konkretna ideologia, przy moderacji dozwolona jest otwartość na nowe aspekty, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami.

Nie wiem czy pamiętasz wyspę skarbów, ale John Silver też otwarcie nie nawoływał do buntu, nawiązując do twojej wypowiedzi można doprowadzić do sytuacji gdzie drugi użytownik forum napisze "ja też potrąciłem dzisiaj kogoś na chodniku i było fajnie". Psychologia tłumu jest taka a nie inna i wystarczy jedna osoba która się wyłamie w niedoprecyzowanym temacie by ruszyły za nią kolejne.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest okazja na forum przemówić do osoby, która np. może jutro potrącić kogoś bo jeździ z pełną świiadomością po chodniku w sytuacji gdy nie powinna lub wciągnąć kogoś w kolizję bo znów świadomie odcina swoją uwagę od ruchu drogowego. Pytanie co z tym chcesz zrobić? Moja propozycja jest taka by zadziałała moderacja zanim takie zachowanie przybierze formę mema. Masz jakiś inny pomysł niż czekać aż taka osoba doprowadzi do nieszczęśliwego zdarzenia? Jak dla mnie krótki post w zastępstwie czyiś tygodni rehabilitacji to mały koszt, dodatkowo dzieje się to na forum publicznym więc jest szansa na kolejne osoby które się zastanową nad swoim zachowaniem na drodze.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenzura – kontrola publicznego przekazywania informacji, ograniczająca wolność publicznego wyrażania myśli i przekonań. Polega na weryfikacji audycji radiowych, telewizyjnych, widowisk, Internetu itp. przez organy państwowe z punktu widzenia ich zgodności z prawem, polityką państwową, obronnością.

 

Moderator – osoba oceniająca komentarze, oraz inne treści wprowadzane na stronie WWW, kanale IRC, liście dyskusyjnej, serwisie społecznościowym lub na forum, zazwyczaj posiadająca dostęp do narzędzi technicznych, zarządzania treścią oraz kontami uczestników na poziomie wyższym niż zwykli uczestnicy (jak np. trwałe usuwanie komentarzy, blokowanie lub usuwanie kont). Celem moderacji jest zapobieganie trollowaniu, nadużyciu systemu komentarzy, zapewnieniu, że wpisy nie będą powodować kłótni i rozstrzyganie sporów między użytkownikami. Moderatorzy dbają o przestrzegania zasad netykiety, a czasami również o czystość języka polskiego używanego w dyskusji poprzez zwracanie uwagi lub poprawianie błędów ortograficznych. Moderowanie może być wykonywane w trybie prewencyjnym – publikacja treści zależy wtedy od moderatora - lub w trybie nieprewencyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co można osiągnąć takim usuwaniem/banowaniem/pałowaniem postów? Kto ma o tym decydować? Czyja więc wola ma być słuszna?

Forum to dyskusja. Nie możną jej zabijać.

 

Już wcześniej pisałem co o tym myślę i proszę, Panowie, podyskutujcie na ideologiczne tematy prywatnie, zanim i tu odezwie się moderacja zamykając za kilka dni kilkunastostronicowy temat o wszystkim i o niczym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna definicja, opisuje możliwości jakie ma moderator, ale zniknęło z niej najistotniejsze, że moderator to osoba utrzymująca balans pomiędzy ekstremami. Jak by nie było moderator to makaronizm wszczepiony z angielskiego, gdzie moderatorzy istnieli na długo przed powstaniem internetu. W Polsce nie znajdziesz czegoś takiego jak kółko dyskusyjne w szkole, a tutaj jest to na porządku dziennym. Wkleję tutaj definicję z Colinsa

moderator

[ˈmɒdəˌreɪtə]

n

1. a person or thing that moderates

2. Presbyterian Church a minister appointed to preside over a Church court, synod, or general assembly

3. a presiding officer at a public or legislative assembly

4. a material, such as heavy water or graphite, used for slowing down neutrons in the cores of nuclear reactors so that they have more chance of inducing nuclear fission

5. an examiner at Oxford or Cambridge Universities in first public examinations

6. (in Britain and New Zealand) one who is responsible for consistency of standards in the grading of some educational assessments

7. a person who monitors the conversations in an on-line chatroom for bad language, inappropriate content, etc

'modeˌratorship

n

 

Jeśli muszę to tłumaczyć, to i tak tego nie zrozumiesz.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to przewodzenie kości jeśli chodzi o słuch, tylko powiedz ilu ludzi widziałeś z takim wynalazkiem na głowie? Od słuchawek się zaczęło bo podałem je jako przykład. Inne problemy to ninja na drodze bo lampka za ciężka czy też królowie chodnika. Nie chcę skupiać się na konkretach, bo temat jest o moderacji, a dokładniej o tym że ona kuleje.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

Co można osiągnąć takim usuwaniem/banowaniem/pałowaniem postów? Kto ma o tym decydować? Czyja więc wola ma być słuszna?

Forum to dyskusja. Nie możną jej zabijać.

Po kolei:

1. Kasowanie jest jedną z możliwości jakie ma moderator, ale nie napisałem że to właśnie o nią chodzi, nie wiem czemu wszyscy mi to imputują.

2. Moderator. Moderator w odróżnieniu od cenzora nie kieruje się regułami, tylko ma za zadanie utrzymać dyskusję w mainstreamie.

3. Ta umiarkowana, ang. moderate. A reprezentuje ją moderator. Chyba zgodzisz się ze mną że światopogląd to coś osobistego, ale poczucie, że nikt celowo nie powinien robi mi krzywdy jest u każdego, więc światopogląd to to nie jest. Jeżeli ktoś przechwala się świadomym ryzykowniem zdrowia innej osoby to upominając go reprezentujesz obiektywizm czy swoją wolę?

4. Toż to właśnie tłumaczę, ze w moderacji nie chodzi o kasowanie dyskusji, ale jeżeli nie ma moderacji, to po co jest moderator na forum?.

 

Pamiętajmy że u człowieka występuje mechanizm naśladowania, co będzie jeżeli zadziała on w przypadku seryjnego mordercy nie muszę tłumaczyć. Odpowiedzcie lepiej co będzie jeśli ktoś przeczyta że nie spotkała kogoś innego żadna kara, nawet upomnienie, za niebezpieczną jazdę, a dodatkowo stwierdził, ze tak jest lepiej. Niby jeszcze nie powiedział żeby inni tak robili, ale wobec braku odzewu może być ktoś następny powielający ten schemat.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro porównujemy do zabójstwa... I właśnie dla tego, cieszę się ze mieszkam Tutaj, gdzie mogę napisać na forum coś takiego. Inna osoba mi na to odpowie, według swych myśli. To się nazywa wolność słowa. Nie wszyscy i nie wszędzie mogą się tym cieszyć.

Eot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ze względu na brak mainstreamu w tej dyskusji oraz korzystając z uprawnień moderatora zamykam temat,który nie spotykał się z ogólną akceptacją społeczeństwa .

 

PS.

Proszę nie pisać na PW próśb i żadań o powtórne otwarcie tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tofi. Nie widzisz (lub nie rozumiesz) różnicy pomiędzy moderowaniem a cenzurą. Myślałem, że definicje proste coś dadzą (role moderatora nawet wytłuściłem na czerwono), ale łudziłem się... To, czego oczekujesz jako moderowanie (w Twoim mniemaniu) to cenzura i to dość ostra. Nie czujesz też różnicy pomiędzy wyrażaniem własnego zdania, opinii a nawoływaniem do łamania prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...