Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Rozumiem i akceptuję pliki cookies
Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

[dynamo w piaście] Kompendium - wszystko o... doświadczenia, opinie, porady, dodatki...

ładowarka rowerowa ładowarka dynamo ładowanie. dynamo w piaście prądnica dynamo hub akcesoria dla dynamo ładowanie z dynamo

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
271 odpowiedzi w tym temacie

#1 AuthorTraction2010

AuthorTraction2010

Amator

• Użytkownik
  • 75 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 18 luty 2012 - 19:36

Witam!

Chciałbym poruszyć temat ładowarek rowerowych. Wybieram się na 5000km trase po europie i jak każdemu i wszedzie jest potrzebna energia elektryczna, czy to do telefonu, czy aparatu, czy gps...
Jadąc na rowerze wytwarzamy dużo energii, która w pewien sposób się marnuje.

http://www.charbike.eu/

Na powyższej stronie oferuje się pewien Pan ze swoim sprzętem nawet i gwarancją. Czy miał ktoś z tymi ładowarkami do czynienia?

Kolejnym problemem jest to, że nie mam i nie będę miał dynama w piaście, więc zmuszony będę zamontować klasyka. Jak będzie się to sprawowało, jakie będą efekty ładowania telefonu, mp3, czy nawet akumulatorków AA czy AAA itp itd.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedzi.
  • 0

Reklama

Reklama

#2 blackiwan

blackiwan

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 992 postów
  • Imię:Daniel
Garaż Rower

Napisano 18 luty 2012 - 20:44

a może lepiej coś takiego+odpowiednie przejściówki: http://allegro.pl/no...2106894947.html
  • 0

#3 AuthorTraction2010

AuthorTraction2010

Amator

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 75 postów

Napisano 18 luty 2012 - 20:52

a może lepiej coś takiego+odpowiednie przejściówki: ***NOKIA DC-14 ŁADOWARKA ROWER DYNAMO N8 C7 C6 X6 (2106894947) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Fakt, nie głupi pomysł, jeżeli faktycznie będzie sprawnie działać z mikro USB, (akurat będę potrzebował ładować Samsunga G S2.
Nie widziałem wcześniej tego wcześniej na allegro. Tym bardziej, że ma "niekonwencjonalny" zestaw montażowy, który będzie pasował do mojego widelca bez możliwości podpięcia do niego czegokolwiek.
Miał ktoś okazję testowania tego, lub podobnego sprzętu?

Dzięki za linka.
  • 0

#4 dovectra

dovectra

Master

• Użytkownik
  • 2333 postów
  • Imię:Radek
Garaż Rower

Napisano 19 luty 2012 - 12:36

ten wątek przejrzyj
http://www.forumrowe...__fromsearch__1
  • 0
Cube 28 i 1/2

#5 mklos1

mklos1

Emeryt

• Użytkownik
  • 7886 postów
Garaż Rower

Napisano 19 luty 2012 - 13:52

Ostatni raz klasycznego dynama używałem jakieś 10-15 lat temu i z tego co pamiętam to była porażka. O ile teoretycznie dynamo jest w stanie wyrobić, tak sprawność tego ustrojstwa jest niezbyt wysoka, więc daje wyraźne obciążenie.

Spójrz na to od strony tego co będziesz zasilał:
  • AA/AAA. Im większa pojemność, tym dłuższy czas ładowania. Załóżmy, ze masz 4xAAx2500mAh. Daje to 10Ah. Przy założeniu 100% skuteczności procesu, daje to min 5 godzin na naładowanie kompletu 4 sztuk (konfiguracja ładowania mało istotna).
  • Telefon. Zależy jaki telefon będziesz miał. Jednoczesne zasilanie i praca na smartfonie - teoretycznie wydoła, ale proces ładowania będzie zapewne długi.
  • MP3, tutaj zapewne nie będzie problemu.
Ja bym poważnie rozważył ogniwo słoneczne:
http://allegro.pl/so...2081811219.html
  • 0

Po co mi buty na rowerze... blog.bosorowerem.pl

Sprzedam opony Schwalbe Dureme 28x1.6", NOWE!!! kasety 8sp Miche Primato 16-25T, 8sp Shimano Sora 12-21T.

Sprzedam buty do biegania Asics Nimbus 14. Rozmiar 43. Przebieg 4,5km.

#6 AuthorTraction2010

AuthorTraction2010

Amator

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 75 postów

Napisano 19 luty 2012 - 15:27

Co do proponowanych ładowarek słonecznych/solarnych jestem negatywnie nastawiony, pod względem ich sprawności/wydajności. Wygrałem kiedyś w konkursie takową, chyba z Discovery, czy jakoś tak. Totalna porażka, żeby zaczęła ładować telefon potrzebowała warunków, typu Sahara. Bez chmurki, kąt padania promieni 90*, upał 35* itp itd. Tragedia, zraziłem się do tego typu wynalazków.

Chyba, że jest ktoś, kto testował takie urządzenia w autopsji i chciałby się podzielić swoimi wrażeniami z efektów działania konkretnego modelu.

Jestem otwarty na propozycje.
  • 0

Reklama

Reklama

#7 Piotrek111

Piotrek111

Maniak

• Użytkownik
  • 402 postów
  • Imię:Piotrek
Garaż Rower

Napisano 19 luty 2012 - 22:54

Ja bym postulował jak kolega mklos1. Porządny power bank załatwia sprawę.
  • 0
„Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu. Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem...” M.Pantani

#8 dovectra

dovectra

Master

• Użytkownik
  • 2333 postów
  • Imię:Radek
Garaż Rower

Napisano 20 luty 2012 - 19:44

. Porządny power bank załatwia sprawę

na europę tak
w dzicz tylko niezależne ładownie z dynama
ale raczej w piaście
  • 0
Cube 28 i 1/2

#9 dziobolek

dziobolek

Master

• Użytkownik
  • 2288 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 06 listopad 2012 - 16:51

Jako że ostatnio chyba dojrzałem do porzucenia bateryjek na rzecz dynama,
zainteresowałem się tematem dynama w piaście i myśląc naiwnie, że wybór będzie w miarę łatwy i prosty,
zacząłem poszukiwania potencjalnego „kandydata” do zakupu.

Jakże się jednak zdziwiłem mnogością urządzeń, szczególnie w ofercie firmy SHIMANO.

Niestety nie znalazłem żadnych opinii czy też porad w tym temacie, to też postanowiłem
zebrać podstawowe informacje na ten temat w jednym miejscu.

Zachęcam również do dzielenia się doświadczeniami praktycznymi oraz opiniami na ten temat.

No i tak, mamy kilka firm które oferują dynama w piaście.

W procentach (%) - jeśli dostępny - podany jest wskaźnik efektywność/wydajność przy prędkości 15km/h,
jeśli nie określono innej. No i wiadomo - im wyższa wartość, tym lepiej.

On/Off - dynamo posiada przełącznik/sprzęgło, który fizycznie rozłącza dynamo z piastą ,
dzięki czemu uzyskujemy opory toczenia tradycyjnej piasty, kiedy nie korzystamy z dynama.

SHIMANO

Posiada produkty podzielone na trzy grupy:

- DH
- HB
- IB

Najbardziej popularne na rynku:

- DH-3N20 - 825g
- DH-3N30 - 740g
- DH-3N72 - 560g
- DH-3N80 - 481g
- DH-S501 Alfine - 570g
- DH-T780 Deore XT - 483g
- DH-T670 Deore LX - 550g

Pomijam modele które od podstawowych (pod V-Brake) różnią się tylko systemem mocowania dla tarcz hamulcowych.

Jako że SHIMANO ma w swojej ofercie baaardzo bogaty wachlarz urządeń tego typu,
to ograniczyłem się tutaj do modeli najłatwiej dostępnych i chyba najbardziej popularnych na rynku.
Pełną listę (mam nadzieję) można znaleźć tutaj - http://techdocs.shim...534374302051151

SON (Schmidt Original Nabendynamo) - SON Dynamos

- SONdelux - 390g
- SON 28 - 430-460g - 65%
- SON 28 15 - 460g - 65%
- SON 28 klassik - 570g - 65%
- SON 28 XS - 400g 60%
- SON 28 XS-M - 520g - 60%

SRAM - SRAM Urban Products | SRAM

- D3 Dynamo - 558-602g
- D7 Dynamo - 565-594g

SP (Shutter Precision) - SP Dynamo System
- SP 7 Series - 640-690g
- SP 8 Series - 360-410g

Biologic - Joule™ HG On/Off Dynamo Hub | BioLogic Bicycle Accessories and Bike Gear

- Joule II
- Joule 3 - 416g - 73%
- Joule™ HG On/Off

Supernova - http://supernova-lig...ucts/index.html
- Infinity 8 - 660g - On/Off - 76% @ 25km/h
- Infinity S - 399g

Sturmey Archer - http://www.sturmey-a...ubs/cid/2/id/30
- X-FDD - 970g
- XL-FDD - 1220g

Ta firma produkuje piasty/dynama tylko z hamulcem bębnowym/rolkowym.

No i na koniec dość ciekawy wynalazek

SUNUP - http://www.sunupeco....Sunup_Home.html

- Sunup Eco Cycle Dynamos - 650g - 84%

Pomysł o tyle ciekawy, że o ile nie jest to dynamo zintegrowane/wbudowane w piastę,
to nie wymaga przeplatania koła, choć po montażu jest zintegrowane z tylnym kołem.

Ponoć posiada najwyższy wskażnik efektywności/wydajności – 84% przy 15km/h.

Jedyny „feler” jakiego się dopatrzyłem, to taki, że może być problem z montażem w ramach,
które do demontażu koła wymagają jego znacznego „przesunięcia” w widelcu w kierunku przedniego koła.
Choć mogę się mylić, oczywiście.

To na razie tyle - ciekawi mnie ten wynalazek SUNUP, jak również kilka modeli SHIMANO:

- DH-3N80
- DH-S501 Alfine
- DH-T780 Deore XT
- DH-T670 Deore LX

No i bądź tu człowieku mądry i... Który model lepszy i dlaczego? Może ktoś poradzi???

No i może być ważne to, że ja poszukuję czegoś dla 28" ;)

Użytkownik dziobolek edytował ten post 06 listopad 2012 - 16:51

• 0

#10 zekker

zekker

Stary wyjadacz

• Użytkownik
  • 4017 postów

Napisano 07 listopad 2012 - 17:33

Trochę o oznaczeniach piast Shimano:
DH - dynamo hub
2/3 - moc 2,4W lub 3W
N/R/D - rodzaj hamulca: N - na obręcz, R - rolkowy, D - tarcza

Dynama pod hamulce rolkowe mają niestety wynalazek zwany "power modulator", który potrafi upośledzić siłę hamowania. Trzeba zwrócić uwagę na dokładne oznaczenia tych piast, bo są dedykowane pod różną wagę i wielkość koła (przynajmniej w teori. bo w praktyce dostępność jest mizerna).

Najlepiej brać piastę o mocy 3W, zwłaszcza jak ma być komplet oświetlenia. Potem dobrać pod posiadane hamulce. Na końcu masa i wydajność w zależności od potrzeb i sposobu jazdy.
U siebie mam DH-2R30-E (o ile dobrze pamiętam). Trzymając gołą piastę obrót osi był bardzo trudny i skokowy. Kręcąc kołem czuć spory opór, a po rozkręceniu dosyć szybko się zatrzymuje (nie wspominając jak się coś do dynama podłączy). W praktyce nie zwracam na to uwagi, ale tym rowerem głównie jeżdżę po mieście, więc nie zależy mi na masie i oporach. Do roweru wycieczkowego lub wyprawowego jednak warto wziąć coś lepszego.
  • 0

#11 kazafaza

kazafaza

Master

• Elita
  • 2118 postów

Napisano 09 listopad 2012 - 10:12

Dopiszę swoje trzy grosze: zapodałem piastę SP Dynamo HB015 z opcją odłączanego dynama, niestety nie miałem szansy jej jeszcze przetestować bo czekam na lampę...jedyne co mogę powiedzieć to nie ma sensu pakować się w tą opcję! Kosztuje więcej, waży więcej, a różnica w obciążeniu gdy dynamo jest włączone jest minimalna i, jak dla mnie niewyczuwalna. Więcej wieści na ten temat pod koniec miesiąca jak dorwę Exposure Revo...

Dołączona grafika

POZDRo-:ver
  • 0

steelloween16pix50_zpsnygkseg5.png

#12 dziobolek

dziobolek

Master

• Użytkownik
  • 2288 postów

Napisano 09 listopad 2012 - 12:07

O! I to są istotne spostrzeżenia - dzięki Dołączona grafika
  • 0

Reklama

Reklama

#13 Asce

Asce

Amator

• Użytkownik NA
  • 53 postów

Napisano 23 grudzień 2012 - 12:31

A czy różnica w kręceniu powstanie po obciążeniu dynama odbiornikami?
  • 0

#14 zekker

zekker

Stary wyjadacz

• Użytkownik
  • 4017 postów

Napisano 23 grudzień 2012 - 17:24

Tak, jak się obwód zamknie, to opory rosną.
  • 0

#15 vitesse

vitesse

Master

• Użytkownik
  • 2137 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 marzec 2013 - 20:42

ja znowu slyszalem ze jak pradnica wylaczona to opory wieksze :)
  • 0

#16 zekker

zekker

Stary wyjadacz

• Użytkownik
  • 4017 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 10:19

Na 99,9% niemożliwe.
  • 0

#17 dziobolek

dziobolek

Master

• Użytkownik
  • 2288 postów

Napisano 09 marzec 2013 - 12:27

ja znowu slyszalem ze jak pradnica wylaczona to opory wieksze :)

Podaj źródło tych doniesień ;)

W większości przypadków prądnicy nie da się wyłączyć i w związku z tym pracuje ona NON-STOP,
niezależnie od tego, czy korzystasz z oświetlenia, czy też nie.

Natomiast opory są mniejsze przy wyłączonych, ale rosną po włączeniu odbiorników do użytku.

Dynama w których da się fizycznie wyłączyć/wysprzęglić prądnicę do tanich nie należą,
ale w takim dynamie opory po fizycznym wyłączeniu/wysprzęgleniu prądnicy stają się jeszcze mniejsze.

Użytkownik dziobolek edytował ten post 09 marzec 2013 - 12:27

• 0

#18 vitesse

vitesse

Master

• Użytkownik
  • 2137 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 10 marzec 2013 - 09:56

przepraszam zle sie wyrazilem, choc napisalem ze wylaczona a nie rozlaczona :) mialem na mysli to ze jak wylaczone sa odbiorniki pradu :)

Użytkownik vitesse edytował ten post 10 marzec 2013 - 09:57

• 0

#19 rzymo

rzymo

Master

• Użytkownik
  • 1846 postów

Napisano 10 marzec 2013 - 10:06

Na 99,9% niemożliwe.

Jasne, że możliwe :) Niektóre starsze Shimano miały tę "zaletę". Kwestia jakości materiałów i sposobu nawinięcia dynama.

Najciekawsze pod względem efektywności byłoby dynamo SON przeznaczone do małych kół (16-24"): http://www.sjscycles...le-prod4222/��- przy większym kole efektywność większa (wada to nieco większa prędkość potrzebna do 'zadziałania' lampki). Niestety SON się ceni i to bardzo :/

Jeśli szukałbym sprzętu dla siebie, to na pewno wśród nowych modeli Shimano - po co dynamo ważące 800g, skoro można mieć niewiele ponad półkilogramowe: Shimano Nabe XT DH-T785 100mm/QR, 32-Loch - Gewicht von Teilen auf der Waage - MTB-News.de ;)
Do tego jedna cztery diody prostownicze, jeden kondensator, jedna mocna dioda Cree + optyka. Dynamo da z siebie 500-550mA, co da ~160lm z lampki (tyle co 10W halogen).

Edit: pierwszy link się zepsuł, ma być: http://www.sjscycles...-hole-prod4222/

Użytkownik rzymo edytował ten post 10 marzec 2013 - 10:10

• 0

Reklama

Reklama

#20 zekker

zekker

Stary wyjadacz

• Użytkownik
  • 4017 postów

Napisano 10 marzec 2013 - 12:21

Jasne, że możliwe :) Niektóre starsze Shimano miały tę "zaletę". Kwestia jakości materiałów i sposobu nawinięcia dynama.

Dlatego nie dałem 100% ;)
Jakość materiałów nie ma tu nic do gadania, jedynie sposób działania może namieszać.
Z tego co znalazłem to tą piastą jest HB-NX32, zgodnie z wykresem dopiero przy badanych 50km/h opór jest większy przy wyłączonym oświetleniu. Na moje to kwestia jakichś zabezpieczeń przed zbyt dużym napięciem.

Użytkownik zekker edytował ten post 10 marzec 2013 - 12:22

• 0