Skocz do zawartości

[Amortyzator]Rock Shox Reba - Porady serisowo-eksploatacyjne


Orzech89

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Panowie jeżeli oba są DA różnic w budowie nie ma. Różnic oczywiście konstrukcyjnych, natomiast mogła zostać pomniejszona komora negatywna, (czyli puste golenie w dole i pełne, choć nie wiem kiedy to weszło) co za tym idzie jest tak mała, że jej siła jest większa od pozytywa.

 

O co mi chodzi, bo generalnie mamy 2 komory. Jeżeli sa sobie równe, to takie same ciśnienia nie zrobią wrażenia na tłoku i nawet +/- 20% pewnie tez nie bardzo. Natomiast tu mamy tak bardzo dużą i bardzo małą komorę. W obu to samo ciśnienie. Wiadomo że pozytywna jest "miększa" w tym wypadku, łatwiejsza w kompresji i może ulegać negatywnej.

 

Stąd także może się brać zapadanie nowych soloairów. To oczywiście moje domysły, bo nie rozbierałem na tyle tych sprężyn by mieć takie rozeznanie a już na pewno nie porównywałem objętości z danych roczników.

 

Jakie sa rady. No jeżeli mamy DA do sprawa w miarę prosta, pompujemy tyle by widelec sie nie zapadał, nawet jeżeli będzie to połowa ciśnienia pozytywnego. Sprawdzamy jak widelec pracuje, szukamy złotego dla nas środka.

 

W SA to już problem, bo jedynie możemy manipulować objętością komory + za sprawą bottomles tokenow.

 

Miałem kilka sidów w ręce i faktycznie był problem z lekkim zapadaniem. Ciężko z tym walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

cześć

 

Amortyzator: Reba Sola Air 2015

 

W czasie robienie podstawowego serwisu (uszczelek kurzowych) zauważyłem dziwny problem.

Na początku nie mogłem tak jak by spuścić powietrza z do końca, czyli po spuszczeniu amortyzator się nie zapadał a nawet przy użyciu siły nie dałem rady go wcisnąć.

Więc poszedłem dalej czyli rozebrałem uszczelki wyczyściłem nasmarowałem i zacząłem go składać.

I tu pojawił się znowu powyższy problem. Po dokręceniu śruby na dolnym lagu od tłumika nie mogłem potem wkręcić tej od strony komory powietrznej.

Musiał trochę dopompować amortyzator by gwint się wysunął i wtedy dałem rade przykręcić.

Całość działa , nic nie przecieka, ale amortyzator nie ugina się do końca, a ugina się w jakiś 3/5 długości goleni, tak było też przed serwisem.

We wcześniejszym serwisie jaki robiłem około 4 mies. temu tego problemu nie miałem.

 

Pytanie dlaczego nie mogłem spuścić powietrza do końca ? Coś się mogło zapowietrzyć w tłumiki lub sprężynie powietrznej ?

proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Pytanie dlaczego nie mogłem spuścić powietrza do końca ?

 

Wynika to z konstrukcji SA, napompuj go do ... 100psi po pompuj widelcem, następnie spuść powietrze ALE,  Trzymając go rękoma na 100% wyciągniętego, lub poproś by ktoś to zrobił. W ten sposób spuścisz całość.

 

Po co? A no po to, ze jak spuścimy powietrze on się zacznie zapadać, a jak się zapadnie niżej wycięcia w goleni, to z negatywa nie spuścimy powietrza, nie ma opcji. W starszych solo, był zaworek w trzpieniu w głębi, w nowych już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reba Sola Air 2015

Na początku nie mogłem tak jak by spuścić powietrza z do końca, czyli po spuszczeniu amortyzator się nie zapadał a nawet przy użyciu siły nie dałem rady go wcisnąć.

Całość działa , nic nie przecieka, ale amortyzator nie ugina się do końca, a ugina się w jakiś 3/5 długości goleni, tak było też przed serwisem. We wcześniejszym serwisie jaki robiłem około 4 mies. temu tego problemu nie miałem.

Jest jeszcze opcja taka że zapowietrzyły się lagi i powstała tam niewielka komora powietrzna, dokładnie tak jak w Pike'u poniżej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie,

 

Jestem w trakcie składania roweru na ramie Peak 29 i kupiłem używaną Rebę. Jest to prawdopodobnie wersja z 2013 roku , Solo Air, taperowana sterówka, oś 9 mm.

 Amortyzator na goleni ma napisane 90 mm i faktycznie po zmierzeniu goleni górnych wystaje 90 mm od uszczelki.

 

Jest to dość nietypowa wersja, bo nie spotkałem się wcześniej z takim fabrycznym skokiem. Pytanie czy da się go przy pomocy podkładek zmienić na 100 mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jaki smar stały polecacie - z tych, które są aktualnie dostępne w Polsce? PM600 jest za 100 zł / 400g, niezbyt mi się uśmiecha wydawać tyle kasy na mazidło. Judy Butter, Rock'n'Roll Slick Grease ani Slick Honey nie są dostępne. W grę wchodzi też Motorex Bike Grease 2000 - 24 zł / 100g. Przeliczając cenę do masy wychodzi praktycznie to samo, ale wątpię żebym zrobił użytek z 400g PM600. Może ma ktoś taki smar do sprzedania, lub zna jakąś tańszą alternatywę? Ktoś próbował używać zwykłej wazeliny technicznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smarowałem i na pewnie nie gorzej a raczej lepiej względem PM600. 

Smarowałem też ROCK 'N' ROLL -em i też spoko. Ale mam nową Rębę SoloAir i tak czy tak chodzi mulasto :) pocieszam się, że się kiedyś dotrze. ROCK 'N' ROLLa można czasem wyrwać na alledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...