Skocz do zawartości

[kierownica + manetki] wymiana kierownicy prostej na baranka


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo, 

chciałbym w moim rowerze [MTB/CROSS] na osprzęcie Shimano xt M8100 wymienić kierownicę na gravelową. Pytanie, czy da się to jakoś zrobić nie wymieniając przerzutki i korby (mam pomiar mocy w korbie, którego nie chciałabym stracić)? Czy jakieś klamko-manetki pasują do systemu XT. Jeśli tak, to proszę o bliższe szczegóły. 
 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zmienić  przerzutkę pod ciąg linki klamkomanetek szosowych/gravelowych , jak masz kasetę >= 42T to najlepiej GRX 812 z długim wózkiem plus klamkomanetki GRX600/800.

Hamulce połączysz bez problemu z hydroklamkami szosowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Da się" jest dość luźnym terminem. Tak, da się, ale:

1. Przerzutka działa na systemie Dyna-Sys, łapy ( w domniemaniu Shimano ) na ichnym szosowym. Aby to pożenić potrzeba wihajstra typu WolfTooth tan-pan lub J-Tek shift mate

2. Napęd może zostać, ale jeżeli już masz mostek ~40-50mm, co jest normą we współczesnych rowerach, to baranek wyciągnie Cię o dodatkowe 5cm do przodu i ciężko się będzie na tym jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamkomanetka mechaniczna GRX 1x12 będzie pasować do przerzutki XT RD-M8100, ale trzeba ją przerobić (przerzutkę) by dostosować przełożenie czyli wspomniane różnice w ciągu linki. Jest to proste, z drugiej strony śruby mocującej musisz wypiłować/naciąć nowy kanał pod linkę, takie to są głowne różnice pomiędzy XT a GRX, poza tym że XT ma regulowane sprzęgło a GRX nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pewnie Ci się ten pomysł nie spodoba ale wymyśliłem ostatnio pewne druciarstwo z tym związane, tak aby zostać z manetkami i napedem mtb ale mieć kierownice baranek.

Klamkomanetki  jak pisali użytkownicy wyżej połączyć  z hamulcem hydraulicznym, jednak z przerzutkami już nie. Wpadłem na pomysł aby manetki mtb zamontować na czymś takim: https://ubierzrower.pl/produkt/uchwyt-rowerowy-przedluzka-kierownicy-extender/

ale skierować to w dół pod kierownicę a nie przed, tak aby opierało się o rure sterową. Nie jest to super wygodne zwłaszcza jak się ma krótkie palce😁ale jeździć się da. Estetyka oczywiscie też cierpi ale mozna założyć taką torebkę na kierownice która to zakrywa😁. Sądze jednak,że to bardziej tymczasowe (testowe) rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, uzurpator napisał:

"Da się" jest dość luźnym terminem. Tak, da się, ale:

1. Przerzutka działa na systemie Dyna-Sys, łapy ( w domniemaniu Shimano ) na ichnym szosowym. Aby to pożenić potrzeba wihajstra typu WolfTooth tan-pan lub J-Tek shift mate

2. Napęd może zostać, ale jeżeli już masz mostek ~40-50mm, co jest normą we współczesnych rowerach, to baranek wyciągnie Cię o dodatkowe 5cm do przodu i ciężko się będzie na tym jeździć.

Chyba więcej niż 5 cm. Reach baranka + Reach klamkomanetek.

@Przecietny moze i dziala, ale ergonomia takiego rozwiązania jest dramatycznie zła i chyba nawet nieco niebezpieczna. Chociaż przynajmniej sam to uczciwie przyznałeś, a nie idziesz w zaparte że wszystko jest super :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pomyślałem teraz, że można tą poprzeczke zamontować bezpośrednio pod kierownice bez tych "trzymaczy" , manetki byłyby bliżej. Musze tylko pomyśleć jak bo trytki chyba będą zbyt plastyczne. Przyjdzie czas będzie rada jak to starsi mawiali😁 pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krypto.Szosowiec napisał:

Tak, pod warunkiem że zmieniasz ramę, a nie wkładasz baranka do MTB

Warto sobie to uświadomić zanim wpadnie się na pomysł przerabiania roweru z prostą kierownicą na baranka i odwrotnie. Zmarnowane pieniądze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krypto.Szosowiec napisał:

Gdzieś mi mignęło, że @RafalxM znalazł dobry sposób na montaż manetki XT do baranka. Ergonomia nadal średnia, natomiast miało to już jako taki sens.

Fociszony w albumie na forum.   

Dlaczego piszesz o ergonomii, skoro tej manetki nawet nie dotykałeś ? ;)   

Biegi wyżej obsługiwane palcem środkowym/serdecznym, biegi niżej także  plus kciukiem, bo SL-M8000 ma mniejszą wajchę dwukierunkową.

Do tego w sumie pełna regulacja przód/tył oraz nachylenia "góra/dół" , w dostępnym zakresie fabrycznego mocowania ISPEC, jak w MTB.

Zasadniczo to ten rower niedawno sprzedałem, nabywca zdaje się jest na forum, może się ujawni i opisze jak mu się tego używa - dla mnie było gittara .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...