Skocz do zawartości

[napęd MTB] konwersja 9x3 do 12x1


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Mój rower to klasyk MTB XC na kołach 26" z napędem 9x3.
Piasta XT FH-M775.

Czy da się to przejść na napęd 12r? Mój stan wiedzy na temat systemów utknął w czasach 9-rzędówek, więc nie wiem co z czym się teraz je, i jaka jest moda.
Nie celuję w konkretne firmy, raczej chciałbym, żeby dało się to zrobić względnie niedużym kosztem, np. wymiana bębenka. Z tego co wstępnie wyczytałem, wiem, że przeskok na 11r jest raczej bezbolesny i 9r bębenki shimano są w stanie przyjąć takie kasety.

Drugie pytanie dotyczy suportu. Aktualny suport i korba to FSA, FSA MEGAEXO BB-7000 na angielskim gwincie. Czy można to ewentualnie zastąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jeżeli pytasz czy jeżdżę 'gratem', to nie;). Budżetowo jestem gotowy. Wstępnie zakładałem górną granicę 1.5-2K za modernizację. Celuję raczej w średnią/średnią-wyższą półkę, z uwagi na ewentualne koszty naprawy w przyszłości. Nie potrzebuję ultra-lekkich-karbonowo-złotych części.

Edytowane przez theWalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzio to  czy to grat tylko o potencjalną wartość takiego używanego roweru na kołavh 26". Biorąc pod uwagę popyt na takie wynalazki kwoty transakcyjne są grubo poniżej oczekiwań sprzedających.

W 2k się na luzie zamkniesz. W przypadku shimano trzeba kombinować z korbą ze względu na linię łańcucha. W przypadku sram ogarnisz linię blatem z 6mm offsetem. Zmiana koła ew. przeplot na piastę umożliwiającą montaż kasety zaczynającej się od 10T.

Przemyśl tylko czy jest sens. Przy takim kole oraz ograniczeniach wynikających z miejsca na jakąś większą zębatkę z przodu funkcjonalność 1x12 będzie mocno ograniczona. Delikatny napęd będziesz zajeżdżał 2x szybciej niż przy kole 29" Do tego to o czym wspomniałem - wózek dyndający blisko podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mam rower na kolach 26'. Niedawno zmieniłem napęd na 2x10 i jestem happy. Korba Deore M6000 36/26, manetka tył Saint, manetka przód XT M8000, przerzutka tył XT M8000, kaseta 11-42, przednia przerzutka została stara XT. Do tego łańcuchy KMC x10, znacznie trwalsze od łańcuchów 12sp.Napęd bardzo uniwersalny, w przeciwieństwie do 1x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zależy co chcesz uzyskać. To już nie te czasy gdzie w napędzie 10sp miałeś największą zębatkę 36T, a większe były dostępne tylko w napędzie 11sp. Obecnie dostępne są nawet kasety 9sp z dużymi zębatkami. W napędzie z mniejszą ilością przełożeń minusem jest luźniejsze stopniowanie (niektórzy są na to wrażliwi, ja mam to gdzieś), a plusem większa trwałość napędu (trwalsze łańcuchy) i lepsza podatność na regulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1x11 robi jeszcze większe ograniczenia jeśli chodzi o dokręcenie np. z góry ze względu na najmniejszą koronkę 11T. Tutaj też jazda nawet po płaskim będzie nadmiernie obciążała najmniejsze koronki. Niemniej jeśli nie zamierzasz tym jeździć szybciej niż 25kmh można to rozważyć. Tanio, trwale i bez kompromisów jest wspomniany 2x10.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszą opcją jest na początek, konwersja z 3x9 na 1x9, kupujesz kasetę 9s 11/42, goatlinka (przedłużka haka), korbę z rozbieralną zębatką, może być kwadrat, isis, hollowteh2, blat narrow wide 36/38/40t.

Tu akurat przerobiony 26'er na kołach 27,5'' z oponą 47c ale praktycznie każdy 26'er zmieści te 2'' na kole 27'5''

DSC07264.thumb.png.19bae5dc2f484d0eac2d3ac2a7cde2af.png

 

DSC07269.thumb.png.bb0d8589c091ded0726466c755f7184a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie gruzy 26er które mam z lat 2005+ mają mocowania IS pod hamulec tarczowy, widelec z mocowaniem pod tarczę kupisz od ręki. 

A przerabiam część na 1x9 przez wzgląd na niechęć wyrzucenia manetki i przerzutki do śmietnika, konwersja na 1x10 czy 1x11 to koszt przerzutki, kasety, manetki, łańcucha i zębatki, gdy korba jest nierozbieralna dochodzi koszt nowej i suportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea 10x2 chyba bardziej mnie przekonała. Próbuję tylko znaleźć jakąś sensowną przerzutkę 2rz i znów można się tu pogubić. Down-swing, top-swing, side-swing. Głowa boli.
Standardowo, bez żadnych udziwnień, górne prowadzenie linki, linka idzie z tyłu rury. Producenci jeszcze robią takie rzeczy?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Znalazłem Shimano FD M6025 Deore - wybór jakiś ograniczony się wydaje: https://allegro.pl/oferta/przednia-przerzutka-shimano-deore-fd-m6025-34-9mm-down-swing-34-38t-2x10-rz-15701884463
Bo model wyżej jest SLX FD M7025 ale już nie ma wersji na 2x10: https://allegro.pl/oferta/przerzutka-przod-fd-m7025-2rz-34-9mm-slx-ds-dual-pull-15529288618

Też pytanie czysto teoretyczne - czy np. przerzutka przednia 2x11 obsłuży 2x10?

Edytowane przez theWalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze pytanie odnośnie przerzutki tylnej. Pojawiają mi się dwa modele Shimano Deore RD-M5120 i RD-M4120
https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tyl-shimano-deore-rd-m4120-sgs-10rz-42t-10128698575
https://allegro.pl/oferta/shimano-deore-rd-m5120-11-sgs-10-11s-shadow-plus-tylna-przerzutka-dlugi-15692210778

Nie rozumiem różnicy. Tańsza 5x jest w stanie przyjąć w razie czego 11r, a droższa 4x 10r. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sobek82 napisał:

Najtańszą opcją jest na początek, konwersja z 3x9 na 1x9, kupujesz kasetę 9s 11/42, goatlinka (przedłużka haka), korbę z rozbieralną zębatką, może być kwadrat, isis, hollowteh2, blat narrow wide 36/38/40t.

Tu akurat przerobiony 26'er na kołach 27,5'' z oponą 47c ale praktycznie każdy 26'er zmieści te 2'' na kole 27'5''

DSC07264.thumb.png.19bae5dc2f484d0eac2d3ac2a7cde2af.png

 

DSC07269.thumb.png.bb0d8589c091ded0726466c755f7184a.png

Nie wiem jakie są twoje doświadczenia z goat linkiem ale dla mnie kultura zmiany biegów jest porażką. Z przerzutki która zmienia dobrze biegi robi się ospały i plączący się w zeznaniach muł.  Jeszcze na bardzo upartego na asfalcie to hiper pół biedy ale w terenie - nie wyobrażam sobie. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując części
Korba Shimano Deore m6000 26/36T
Wkład suportu Shimano BB-MT501 68/73mm
Przerzutka przednia Shimano Deore FD M6025
Przerzutka tylna Shimano Deore RD-5120
Kaseta Shimano CS-M4100 10 rzędowa 11-42T
Manetki Shimano Deore SL-M4100 /R 10 rz
Jakiś łańcuch Shimano CN-HG54
+ pancerze i linki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tobodobre kilka lat temu w świecie rowerowym, zaczęło się narzekanie na napęd 3x w którym rzesza ludzi używała głównie środkowego blatu i jakoś nikt nie narzekał na pracę tylnej przerzutki, dodając dwie większe koronki od podstawowej kasety 11/34, np. 11/42, 11/46 niewiele zmieniło, prócz oczywistych dziur, ale te dziury występują nawet przy napędzie 9/48 Ekara

Pozdrow'er

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montując przedłużkę odsuwa się górne kółko od koronek i zmniejsza opasanie tym samym uposledzajac jakość zmiany biegów,  zależnie od zestawu,  do absolutnej porażki  włącznie. 

Używając środkowej tarczy korby nie było powodu do narzekania na pracę przerzutki bo przerzutka w takich napędach była kompatybilna z dedykowanym zakresem biegów kasety. Opasanie było takie jak powinno być. 

Jeśli kaseta ma 11-28 a druga 11-34 to mimo że obie są kompatybilne z np przerzutkami z klasycznych napędów to przy ustawieniu pod 11-34 kultura pracy zauważalnie jest gorsza ale nie uposledza działania napędu.  Więc jeśli dorzeźbi się 42 czy 46 to na reszcie działać to kulturalnie mię będzie 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
9 godzin temu, theWalker napisał:

Czyli podsumowując części
Korba Shimano Deore m6000 26/36T
Wkład suportu Shimano BB-MT501 68/73mm
Przerzutka przednia Shimano Deore FD M6025
Przerzutka tylna Shimano Deore RD-5120
Kaseta Shimano CS-M4100 10 rzędowa 11-42T
Manetki Shimano Deore SL-M4100 /R 10 rz
Jakiś łańcuch Shimano CN-HG54
+ pancerze i linki

Łańcuch zdecydowanie lepiej KMC X10. Będzie sporo trwalszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...