Skocz do zawartości

[Okulary] Fotochromy do MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Dobre fotochromy szybko dostosowują się do warunków i jak najbardziej można w takie iść.

Miałem kilka sztuk nim wybrałem docelowe i każde z nich dawało radę. Jedynie największym problemem jest już zachodzące słońce świecące prosto na nas, wtedy żaden fotochrom nie da rady i lepiej nawet w takiej sytuacji okulary w ogóle ściągnąć. Z tańszych idzie polecić Tripout model Infinity, szkła w mojej opinii nawet lepsze niż w Oakley które obecnie mam, ale całkowicie mi nie pasowały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kettler napisał:

Według mnie fotochromy do MTB nie sprawdzają się ze względu na dużą i szybką zmienność warunków (jedziesz w pełnym słońcu po polanie i wjeżdżasz w ciemny las i przez chwilę niewiele widzisz).

To zależy od maksymalnego przyciemnienia. Fotochromy, które się bardzo nie sciemniają (np uvexowe s1-s2) są w takich warunkach mieszanych jak piszesz OK. Natomiast przy bardzo ostrym słońcu oczywiście brakuje przyciemnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kettler napisał:

Nikt nie jeździ rowerem po lesie w okularach przeciw słonecznych jak już to lekkie przyciemnienie często z zabarwieniem podnoszącym kontrast. 

Nie? Kurde, czyli jestem jedynym "góralem" jeżdżącym w szkłach kat.3?!

A nie...czekaj...koledzy z peletonu też jeżdżą w podobnych. 🤔 To chyba jednak coś jest nie tak nie ze mną, a z Twoją teorią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary kat. 3 skracają pole widzenia i nie są zalecane do lasu, szczególnie na maraton. Zdecydowanie lepsze lekkie przyciemnienie z zabarwieniem podnoszącym kontrast. Skusiłem się kiedyś na fotochromy Siroko i się zawiodłem, bo zakres przyciemnienia niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde no, szkoda, że nie powiedzieliście mi tego jakieś 6 lat temu... :(( Pewnie dlatego tak trudno mi wygrać. 

Uwielbiam te teoretyczne gadki ludzi, którzy więcej o akcesoriach czytają, niż spędzają czasu na rowerze, a wyścigi to widzą jedynie na Eurosporcie. 

Odpowiadając na pytanie autora - mają sens, jeśli będziesz jeździł w terenie, gdzie oświetlenie zmienia się łagodnie. Nie mają sensu w górach, gdzie na zjeździe wbijasz się na pełnej ekhm z nasłonecznionej polany w gęsty las. Wtedy możesz być pewien, że przytulisz się do pierwszego drzewa. "Bawiłem się" fotochromami w sklepach i zyskałem wtedy pewność, że na MTB takich nie kupię.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wycieczki jeżdżę w fotochromach (korekcyjnych) i są super. Wcześniej zmieniałem  szybki, co ma jakiś sens w turystyce, jak się kończy dzień, ale nie przy zmianach oświetlenia. Powyżej granicy lasu, przy dobrej pogodzie, lubię mieć dość ciemne okulary. Wjazd do lasu na początku może być szokiem (i bywał w okularach o stałym przyciemnianiu) ale reakcja fotochromow jest dość szybka.  Nie uczestniczę w wyścigach, mogę stanąć . O dziwo w bike parku wolę białe gogle - duży daszek i to co dają takie gogle wystarcza nawet na otwartych przestrzeniach (ostatnio brałem tanie okulary przeciwsłoneczne do kieszeni, by użyć ich jak zdejmuję kask z goglami na odpoczynku .  A w lesie przynajmniej coś widzę w takich goglach bez przyciemnienia. To potwierdza wskazany wyżej problem. 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.09.2023 o 09:52, Kettler napisał:

Według mnie fotochromy do MTB nie sprawdzają się ze względu na dużą i szybką zmienność warunków (jedziesz w pełnym słońcu po polanie i wjeżdżasz w ciemny las i przez chwilę niewiele widzisz).

Dlaczego po wjeździe do lasu nic nie widzę przez chwilę ? Bo okulary się ściemnią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chudzinki napisał:

Coś Ty kupił? Ja mam tanie Rockbros`y i absolutnie nie mam takich problemów tylko wzrok mam, póki co, bardzo dobry 🤭.

I jak wrażenia z Rockbrosów? Fotochrom działa OK? Planuję zakup jakichś fotochromów, czy faktycznie w takiej cenie można kupić coś co działa? 

Edytowane przez pawel934
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy jest duża różnica w działaniu fotochromu pomiedzy Rudy, Oakley i Shimano? Rudego mam i jestem zadwolony ale muszę wymienic na coś nowego no i podobają mi się z większymi szkłami. Teoretycznie oakley można wziąć w ciemno ale zastanawiam się nad shimano. Czy mógłby ktos podzielić się opinią jeśli testował/używał powyższe modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o dość subiektywne odczucia. Ja nie lubię ciemnych okularów, za to bardzo lubię bursztynowe zabarwienie szkiel :). Mi one pasują. Jeżdżę w słońcu i w cieniu. Wieczorami też dają radę bez problemu, ale jesli mamy zamiar jeździć w nocy to widać po lampce że nieco swiatla zabierają. Ja wtedy zakładam tripouty z bezbarwna szybką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...