Skocz do zawartości

[samochód] Dla rodziny 2+2


Rekomendowane odpowiedzi

4 rowery wewnątrz auta? Jak nie bus/dostawczak to mooooże duuuże kombi ale pewnie trzeba by koła odpinać i kombinować z jakimś stelażem/uchwytem. Swego czasu kombinowałem z fabią kombi, żeby 2 rowery wozić w środku - niby skoda ma taki gotowy uchwyt ale niekoniecznie do fabii, poza tym były na QR; kilka firm produkuje takie uchwyty do kombiaków (ale na Niemcy czy Szwajcarię), jest tu gdzieś wątek o tym.

Ja myślałem o kupnie budżetowych bagażników "za koło" i przykręceniu ich do jakichś belek dachowych albo profili aluminiowych, taki zestaw do auta, a potem rowery ale poza rozważania teoretyczne nie wyszedłem.

Szedłbym w kombi klasy octavii z hakiem + bagażnik na hak. Żeby zmieścić 2+2, bagaże i rowery wewnątrz auta musiałbyś iść w busa chyba, a tutaj niskie spalanie to chyba nieco inne wartości niż przy osobówce z hakiem...

Ciekawy temat, będę zaglądał.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio @Sobek82 prezentował piękne zdjęcia ze swojego dostawczaka z zamontowanymi wieszakami na rowery na burtach - w takim na pewno zmieszczą się i rowery i cała rodzina i bagaże. Pewnie nawet miejsce na leżankę się znajdzie :). A tak na poważnie to jeśli chcesz rowery zmieścić w kombi, nawet największym, to tylko na leżąco ale muszą być złożone tylne fotele więc nikt tam nie usiądzie więc jeśli naprawdę chcesz wozić rowery wewnątrz auta to zostaje tylko jakiś busik

Edytowane przez Greg1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się do Doblo przymierzalem i to tego dłuższego - tylko dwa ale - ja patrzyłem pod kątem dwóch rowerów (trzy by weszły na spokojnie) no i - kabina dwumiejscowa. Przy tylnej kanapie będziesz musiał koła ściągać.

Ale może warto trafić egzemplarz z hakiem - jak nie wszystkie, to przynajmniej "dorosłe" roweru na hak. Miejsca na bagaż też będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic wspólnego z tym ogłoszeniem ale może coś takiego - hak jest - dokupić bagażnik, wyłożyć na serwis - pakiet startowy i powinno wystarczyć budżetu:

https://www.olx.pl/d/oferta/fiat-fiorino-qubo-ew-zamiana-salon-pl-CID5-IDW0Syt.html

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 19:55, scoobydooxx napisał:

Hej,

Jakie macie propozycje na samochód dla rodziny 2+2 na rodzinne wypady z rowerami. Rowery zamknięte wewnątrz samochodu. Zakładany budżet do 10, 20 i 30 tys. Samochody bezawaryjne o niskim spalaniu😄

A jeśli mogę dopytać czemu koniecznie muszą być w środku?

Bo jeśli chodzi o zabezpieczenie przed kradzieżą wartościowych rowerów to większość samochodów otwiera się taka poduszka i drutem:

https://allegro.pl/oferta/werckmann-poduszka-montazowa-150kg-do-podnoszenia-11781087475?bi_s=ads&bi_m=listing:mobile:query&bi_c=ZTI3NmExM2YtZTVkYi00NDM4LWEwNTYtM2UyMjg1Mzc3ZmE1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=53baa474-bfe7-480e-b8ec-41c769b6d728

Nie wspominając już o możliwości wybicia szyby i otwarcia od wewnątrz ( a każde auto otwiera się od wewnątrz, to jest chyba w jakiejś regulacji zapisane)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ma passata i dobry bagażnik na hak, ale pociąga mnie wożenie w środku. Przy 4 współczesnych rowerach to musi być dostawczak. I to nie taki mały. Co prawda miałem kiedyś suw, w którym ramy dorosłych górali 26" wchodziły pionowo w poprzek (i 4 rowery plus koła by weszły), ale to było na styk i nowoczesne rowery z większym rozstawie tak by nie weszły. Ideałem jest rozwiązanie, w którym rowery wchodzą z kołami i sztycami bez rozkręcania czegokolwiek.

Dla czego na haku gorzej niż w środku:

Kuszą złodzieja - ukraść może ktoś zawsze, ale musi zauważyć. Ponadto ubezpieczenie auta zwykle obejmuje bagaż i przedmioty w pojeździe. Nie wiem czy na zewnątrz

Trudno parkować z bagażnikiem na dachu

Brudzą się rowery

Większość aut z bagażnikami hakowymi jest mocno przeciążona - wpływ znacznej, daleko wywieszonej masy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przyczepa kempingowa waży mimo wszystko więcej, niż 4 rowery, a holują.

Druga sprawa - rowery można dodatkowo spiąć ze sobą albo przykryć pokrowcem. Znajomy wozi tak 3 elektryki na kamperze.

Zawsze można zostawić na haku tylko dorosłe rowery, a dziecięce - do auta.

Z ciekawości rzuciłem okiem na Doblo w zwykłym rozniarze, z dwoma rzędami siedzeń. W przestrzeni bagażowej może wejdzie szosówka w poprzek bez ściągania koła. I tyle.

Wreszcie - jak ja szukałem, to dokonywałem się do specyfikacji technicznych żeby znać wymiary.

Takie rzucanie markami bez danych niewiele wnosi 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrywanie wchodzi w grę na kamperze - który jest wielki jak dom i zapewnia cień aerodynamiczny. Zza osobówki bryła rowerów wystaje i szkoda jej dodać spadochron. 

Ja akceptuje i od lat wożę rowery na haku. Jak miałem ciężkiego suva to rowery były jak mucha. W Golfie to zdecydowanie było czuć i przysiadał. W passacie (ze wzmocjonym zawieszeniem) jazda nie jest problemem, ale pod knajpą czy w deszczu mam dyskomfort. Poza tym czasem bym chciał pojechać zimą do lasu, ale zasoloną drogę dobrego roweru na haku nie zawiozę. I jeszcze jedno - mimo wysokiej klasy bagażników (Thule a teraz Uebler) i dobrych haków (Westfalia) cały układ na wertepach się nieźle rusza. Jak widziałem ostatnio rodzinkę wyładowującą się z Transita ze stojakiem na rowery w ładowni to im zazdrościłem (mieli uchwyty dachowe przykręcone do podłogi).

Ideał dla mnie - dostawczak do 2m wysokości, brygadówka - 5 miejsc i dalej ładownia o długości 2m bez okien oddzielona od kabiny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wy się produkujecie, a autor tematu podał takie warunki brzegowe, które są praktycznie niemożliwe do spełnienia, bo żeby zmieścić 4 rowery do środka, musimy szukać wśród dużych aut. Większe auto = większy koszt zakupu = większe spalanie. Zakładając budżet nawet te 30 tys zł. kupimy stare i wyjeżdżone auto, więc kolejny punkt o bezawaryjności możemy wykreślić. W tym momencie to z budżetem 30 tys zł to się podchodzi do kupna miejskiego samochodu... niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zagłębieniu się w temat, widzę, że nic sensownego w zakładanym budżecie nie znajdę. A o niskim spalaniu to już mowy nie ma;) W związku z tym zmieniam kierunek w stronę Forda S Max plus bagażnik na hak.  Czy mieliście przyjemność testować ten samochód, a może jakaś inna ciekawsza opcja przychodzi Wam do głowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 19:55, scoobydooxx napisał:

Hej,

Jakie macie propozycje na samochód dla rodziny 2+2 na rodzinne wypady z rowerami. Rowery zamknięte wewnątrz samochodu. Zakładany budżet do 10, 20 i 30 tys. Samochody bezawaryjne o niskim spalaniu😄

Jeżeli miałbyś problem ze znalezieniem wersji z hakiem to jeszcze do rozważenia jest uchwyt na klapę bagażnika. Wiem, że są różne opinie ale ze swojej strony polecam bo sam używam.

Kosztuje to ułamek inwestycji w hak, zwykle mieści 3 rowery, składa się na płasko i można wozić w bagażniku a jak się dobrze paskami podociaga to nic nie lata i nie buja. 

Z wad to matowi lakier więc albo podkleic albo olać, dostęp do bagażnika w zasadzie nie istnieje z założonymi rowerami, do tego rozkładanie i składanie trochę zajmuje. A jak chcesz zabezpieczyć rower na stacji czy parkingu to możesz pomyśleć o długiej stalowej lince która owiniesz rowery i zaczepisz do jakiegoś haka w środku plus kłódka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...