Skocz do zawartości

[Korba] — Niewłaściwa korba Merida Big.Nine 300 Lite


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem jakieś 2 czy 3 lata temu Meridę:

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/archive/2319-3122/bignine-300-lite

 

Macie tam pełną specyfikację. Zwróćcie uwagę na korbę. Okazało się, i znalazłem to na forach w necie, że Merida miała problemy z dostępnością komponentów i wsadzili tam korbę normalną:

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m4100/FC-M4100-2.html

 

Czyli mam korbę FC-M4100-2. Problem jest taki, że ramę mam boost i miałem mieć korbę taką:

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m4100/FC-M4100-B2.html

 

Czyli jest Deore pod boost właśnie specjalny FC-M4100-B2. 

 

I teraz najciekawsze. Przez to, że nie mam właściwej korby mam problem z precyzyjną regulacją przedniej przerzutki. Na przykład nie jestem w stanie na dużym blacie z przodu skorzystać ze wszystkich przełożeń z tyłu. Jeśli ustawie poprawnie przerzutkę przednią do największej koronki kasety, to mam źle w momencie kiedy wrzucę najmniejszą na kasecie i odwrotnie. Pierwotnie założyłem dystans na osi korby po stronie napędu odsuwając delikatnie blaty od suportu, ale to jest mało lub niekoniecznie we właściwą stronę. Wcześniej nie wiedziałem, że to w ogóle zła korba i w taki sposób delikatnie skompensowałem ocieranie, bo w przerzutce zwyczajnie zabrakło regulacji. 

 

I teraz powoli do celu. Do korby B2 dostępny jest duży, wymienny blat. Małe blaty są chyba jednakowe we wszystkich. To jest ten blat:

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/service-upgradeparts/deore-m4100/WP-Y0LE98010.html

 

Pytanie jest zasadnicze, czy wymienić całą korbę, czy tylko blat? 

Zauważyłem, że na stronie blatu napisali:

"KOMPATYBILNE MODELE FC-M4100-2, FC-M4100-B2" 

 

Nie wiem czy różnica między boostem nie polega tylko na jakimś odpowiednim offsecie samej dużej tarczy, czy to różnica konstrukcyjno-wymiarowa całej korby. Na małym blacie jestem w stanie ustawić przednią przerzutkę właściwie, tzn. na kasecie uzyskuję zakres zgodny z instrukcją i bez ocierania schodzę do tego 6 czy 7 przełożenia. Irytuje mnie to, bo nie dość, że na dużym blacie nie mam pełnego zakresu kasety, to jeszcze na dodatek chyba przez to przesunięcie mam regularnie jakieś strzały, jakby ze złego zazębiania (łańcuch i wszystkie blaty oraz kaseta są OK). Suport sprawdziłem, wyczyściłem, nasmarowałem zgodnie ze sztuką. Dodatkowo borykam się z problemem “falowania” łańcucha pomiędzy kółeczkami przerzutki tylnej przy określonej kadencji i mocy, ale to temat na osobny wątek.

 

Co robić? Cała korba do wymian? Sam duży blat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

3mm różnicy linii łańcucha nie robi żadnej różnicy w pracy napędu. Nawet bym rzekł, że te brakujące 3mm polepsza linię łańcucha.


Niby to tylko 3 mm, a jednak powoduje problemy na przerzutce, których nie da się skompensować w żaden sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, uzurpator napisał:

Nie powoduje. Przy prawidłowym ustawieniu przerzutki te 3mm jest w zakresie regulacji. O tyle to się kasety mogą różnić w pozycji na pieście. Ba - nawet na super-booście da się normalnie wyregulować 2x10 z normalnej linii łańcucha.

Gdybym nie spędził nad tym kilku godzin, być może nie pisałbym tu pytania. Da się wyregulować tylko jedno ze skrajnych przełożeń kasety na przedniej przerzutce w konfiguracji z dużym blatem.  Zresztą nie jest to mój odosobniony problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, uzurpator napisał:

@krimano22

Chcesz się licytować? Spędziłem kilka _set_ godzin regulując kilka _set_ rowerów w różnych mniejszych lub większych dziwnych ustawieniach. Jakieś 20 lat grzebania w smarze.

Tu się nie ma co licytować, po prostu się nie da, gdyż różnica w położeniu łańcucha przekracza skrajne położenie przerzutki. Wyłożyłem na tym już trzech "zawodowych mechaników".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...