Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

 Już wcześniej pisałem, teraz przypomnę,  zamiast tych blaszek pomiarowych do łańcucha (na ogół wątpliwej jakości) kupcie długą suwmiarkę, na pewno przyda się we warsztacie, a łańcuch zmierzycie naprawdę dokładnie..

Screenshot_2026-06-25-18-09-44-339.thumb.jpg.80bd9802de3af2f8506cd464fcb93987.jpg

Faktem jest, że jest trudność: suwmiarką trzeba umieć zmierzyć 0,05mm, i jeszcze policzyć procenty, dla tych którzy akurat przysnęli na tej lekcji, tu przypomnę:

Mój nowy łańcuch po ~1ooo km:

0,2mm rozciągnięcie, praktycznie żadne

254mm baza pomiaru 10" czyli 20 ogniw

0,2mm/254mm*100%=0,07874% jeszcze długo pojeździ do 0,5% i pierwszej zmiany.

 

Mój stary rower po kilku tysiącach km:

0,7mm/254mm*100%=0,27559% jeszcze spokojnie, gdy będzie 0,4-0,5% to założę nowy łańcuch, który już czeka, a potem  może rotacyjnie🤔 kolejne?

Mierzymy ostrzami suwmiarki od pinu do pinu, i to co ponad 254mm jest oczywiście zużyciem na odcinku 20 ogniw (np.254,7). Bez problemu można zmierzyć z dokładnością 0.1mm.

 

Napisano
Godzinę temu, Turysta05 napisał:

Już wcześniej pisałem, teraz przypomnę,  zamiast tych blaszek pomiarowych do łańcucha (na ogół wątpliwej jakości) kupcie długą suwmiarkę, na pewno przyda się we warsztacie, a łańcuch zmierzycie naprawdę dokładnie..

Ponieważ nie wiesz, o czym mówisz, to mówisz średnio prawdziwie.

najpierw weź odszukaj film na kanale unbroken reed, o łańcuchach i pomiarach ich wydłużenia i zakuwaj o co chodzi z tą problematyką. I czemu zwykłe blaszki do pomiaru, a nawet suwmiarki to nie to. I potem możesz przejść do dalszej części filmu, z której się dowiesz, czemu ten Polski wynalazek jest tak dobry.

Napisano

 @chester_jds ja projektowałem przekładnie łańcuchowe i pasowe, i wiem w jakich "ceglastych knipach" temat jest opisany. Jeśli Ty chcesz rozwijać temat łańcuchów "kosmicznie/galaktycznie"😄 to proszę, pisz i rozwijaj😉.

Nie chcę deprecjonować miernika p. Bronisława, bo jest rzetelnie wykonany (jak każdy inny z zaczepem na rolkę), ale w praktyce to sprawdza się jak słynna onegdaj Turbinka Kowalskiego.

Zejdźmy na poziom inżynierii praktycznej, prędzej zgodzę się ze stanowiskiem:

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

Dobrze działającą blachą dostaje się od razu informację zero-jedynkową bez myślenia, bez liczenia itd.

To racja, proponuję jednak na początku porównać wskazania posiadanej "blaszki" z metodą pomiarową, aby mieć pewność, że wskazania są rzetelne, potem już łatwizna😉, sprawdzamy szybko i w miarę często👍.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...