Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, ogólnie jestem laikiem w temacie rowerów i mam pytanie. Chciałem zakupić rower Marin Muirwoods ze stalową ramą. Użytkowanie to 80% miasto i 20% parki i las. Czyli ogólnie żaden ciężki teren. Wszystko mi się w tym rowerze podoba, ale wyczytałem, że rower posiada szybkozamykacz a nie sztywne osie. Czytałem również, że te sztywne osie sporo dają (zwłaszcza przy hamulcach tarczowych, aby koła się o nie nie ocierały). Czy przy terenie po jakim będzie jeździł rower te sztywne osie są bardzo potrzebne? Czy odczuł bym różnicę? Mam jeszcze inne pytanie, właściwie to najważniejsze - gdzieś czytałem o jakichś adapterach, dzięki którym można na ramie z szybkozamykaczem zamontować sztywną oś (nie wiem czy dobrze zrozumiałem i dlatego piszę ten wątek). Jak miało by to działać i jakie adaptery powinienem kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywna oś polega na tym że rama i widelec mają zamknięte haki i z jednej strony masz gwint. Więc wsadzasz taką sztywna oś w hak gdzie nie masz gwintu przepychasz przez piastę i wkręcasz ją w nagwintowany hak. Niektóre ramy mają wymienne haki. W Muirwoods możesz ewentualnie zastosować szybkozamykacze skręcane na imbus. Ogólnie bym sobie tym głowy nie zawracał. A jeśli chodzi o adaptery to zapewne chodzi ci o wymienne adaptery piast dzięki którym możesz takie koło użyć z szybkozamykaczem lub sztywną osią. To są piasty takich firm jak DT Swiss czy Novatec. 

Edytowane przez Alsew
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alsew Okej, czyli rozumiem, że te adaptery są po to, że jeśli np. mam ramę roweru lub widelec z szybkozamykaczam a kupiłem koło na sztywną oś to mogę kupić adapter aby móc to koło zamontować? (sorki za głupie pytania, ale tak jak pisałem jestem laikiem, jeśli jestem w błędzie to proszę mnie popraw). Jeśli tak to działa, to czy w tym wypadku takie rozwiązanie działa lepiej niż zwykły szybkozamykacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci napisałem konwersja za pomocą adapterów możesz przeprowadzić w piastach typu DT Swiss. Czyli kupując koła z takimi piastami do Muirwoods będziesz mógł w przyszłości ich użyć w rowerze gdzie są sztywne osie 15x100 i 12x142.  Przewaga sztywnej osi nad szybkozamykaczem jest taka że nie musisz korygować ustawienia zacisku hamulca po demontażu koła i zwiększa sztywność połączenia piasta / haki co ogranicza efekt ocierania tarczy przy agresywnej jeździe np w zakrętach. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...