Skocz do zawartości

[Bielizna termoaktywna] pod namiot


butek

Rekomendowane odpowiedzi

"Dowolna" to nie jest dobre określenie. Mam koszulki z długim rękawem z Decathlon, które mimo że są niby termoaktywne, to przy wysiłku bardziej wychładzają niż grzeją. Mam także koszulkę Brubeck, która mimo że jest dużo cieńsza, to od momentu założenia daje ciepło i bardzo szybko odprowadza wilgoć.

W lato można sobie zakładać co popadnie, bo człowiek i tak się poci. W zimę bym stawiał na sprawdzone i niestety nieco droższe ubrania.

Chyba nie wywołam kontrowersji, jeżeli napiszę: Merino. 

No tak, spanko weszło za mocno. Piszesz o lecie...

Moja opinia jest taka, że nawet tanie "potówki" dają radę. Kwestia jest taka, że niektóre śmierdzą po 1h jazdy, a inne można założyć następnego dnia. 

Zależy jeszcze który moment lata. Bo jak na przełomie czerwca i lipca, to naprawdę wiele nie potrzeba. Gorzej jeżeli piszesz o późniejszym terminie, bo wtedy w dzień masz 25, a w nocy 15 i robi się mało przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem lubię spać w bawełnie, zawsze mam bawełniany t-shirt, często też flanelowe spodnie, choć wolę prześcieradło, ogólnie nie lubię się przyklejać do śpiwora. Od zera do dziesięciu stopni śpię najczęściej już we flaneli i koszulce, którą wieki temu kupiłem w netto za 20 złotych, jak jest jeszcze zimniej, to już w czym popadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokąd się wybierasz. Ja ostatniego lata pod namiotem sypiałem bez odzieży i bez przykrycia przy otwartych drzwiach (Chorwacja) a wcześniej na elektrycznym kocu w czapce ( Mazury) albo we wszystkim co miałem bo w nocy woda zamarzła (Rumunia ale góry). Przy przeciętnych temperaturach typu kilkanaście stopni na noc też stawiam na coś bawełnianego i luźniejszego i w zależności od temperatury dodania drugiej warstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też jeszcze inny aspekt: Bielizna może spełniać rolę zabezpieczającą śpiwór przed brudem, potem, solą - jeżeli jechaliśmy cały dzień, a nie było gdzie się wieczorem wykąpać. Jeżeli masz dobry, drogi  puchowyśpiwór, i chcesz o niego dbać tak, aby Ci służył lata, a nie trzeba go było prać co sezon, to warto zabezpieczać wnętrze śpiwora przed swoim niedomytym cielskiem 😉 Można stosować wkładki do śpiwora, a można to też ogarnąć właśnie odpiwiednim zestawem do spania.

 

Z mojego doświadczenia: robotę robią getry i bluza z długim rękawem z wełny merino, z Deca. Zestaw przetestowany w warunkach od +20C do 3C nocą. Sprawuje się znakomicie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego wymagasz? Gdzie chcesz nocować i ile chcesz wydać?

Latem wyżej w górach potrafi być chłodno, ale jeśli będziesz się trzymał nizin i terminów po zimnej Zośce, ale przed jesienną równonocą, to sugerowałbym 200 gram puchu w dobrym opakowaniu - nawet śpiwór z deca będzie ok, za 150 więcej jest Volven Narvi 200 - puchu tyle samo, ale za to 150 gramów mniej i mniejsza objętość po spakowaniu. Jak chcesz taniej, ale z sensem, to znów wypada na deccathlon - forclaz mt500 do 15 stopni, mały po spakowaniu, lekki i za dwie paczki.

Ja dość długo używałem śpiwora z lidla, ale to był wyrób z czasów, kiedy jeszcze bywały przypadki dość dobrej jakości za rozsądne pieniądze, teraz mam dwa śpiwory puchowe, mumię cumulusa LL450 i na lato kopertę naturehike z 280 g puchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ciuchów popatrz na ofertę Attiq, mają fajne ciuchy termoaktywne.

Latem merynos raczej ci się nie przyda. Celuj w syntetyki

Fajne śpiwory robi Fjord Nansen. Pamiętaj o doborze odpowiedniego rozmiaru. Przemysl też wybor puch czy syntetyk. Bo oba materiały mają swoje wady i zalety. Puch wymaga więcej uwagi, nie lubi kompresji, wilgoci i prania.

Edytowane przez PawelW84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Brombosz napisał:

Dlaczego nikt nie napisze, że Merino się pierze tylko ręcznie, a termoaktywne ze sztucznych włókien trzeba w praniu impregnować odpowiednim środkiem, aby zachowywały swoje właściwości? ;)

To jest chyba takie dosyć ważne przy wyborze na długie wypady.

To proponuję rozwinąć myśl, bo pierwsze słyszę o impregnacji bielizny. Nigdy też nie spotkałem się ze środkami do impregnacji bielizny.
Co mi w turystycznym zawsze mówili, żeby nie stosować płynów do płukania/zmiękczania. Do wełny lepiej mieć dedykowany środek piorący.

Tylko pranie ręczne merino, to też jakaś przesada. Nawet na metce mam, że można w pralce, byle na delikatnym programie (ja stosuję sportowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety puchu równoważą jego wady. Odkąd mam puch wszędzie go zabieram, tydzień w deszczowej Norwegii ogarnąłem z niewielkim dyskomfortem. Dzięki temu miałem miejsce na 3 kurtki które i tak mi przemokły 👍

Ostatnio oddawałem auto do ozonowania i przypadkowo śpiwór był na tylnym siedzeniu - pachnie jak nowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Brombosz napisał:

Dlaczego nikt nie napisze, że Merino się pierze tylko ręcznie

Dlatego, że nawet na metkach bielizny merino nie mam takiej informacji. Podobnie o impregnacji bielizny syntetycznej.

W temacie śpiworów - tak, puch to świetna sprawa, powłoki hydrofobowe pozbawiają go wielu wcześniejszych wad, ale znów kosztem pieniędzy, osobiście uważam, że warto iść w tą stronę, ale w dziedzinie syntetyków też da się znaleźć ciekawe produkty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, zekker napisał:

To proponuję rozwinąć myśl, bo pierwsze słyszę o impregnacji bielizny. Nigdy też nie spotkałem się ze środkami do impregnacji bielizny.

@wojtasin @zekker Człowiek uczy się całe życie. :) Proszę was bardzo.

https://allegro.pl/oferta/srodek-nikwax-do-prania-bielizny-termoaktywnej-1l-11394100368?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_turystyka_pla_pmax&ev_campaign_id=17959731294&gclid=EAIaIQobChMI37O_yaDx-wIVSfiyCh0A1QhAEAQYASABEgKg2PD_BwE

Używałem i polecam. Mój Brubeck Thermo Exteme ciągle był jak nowy. Raz na 2-3 prania dodać kapkę do pralki i będzie pan zadowolony. Jak się skończyło to olałem temat i zeszmaciłem go w rok czasu. Teraz chyba zrobię eksperyment czy można go przywrócić do stanu poprzedniego. ;)

22 minuty temu, zekker napisał:

Tylko pranie ręczne merino, to też jakaś przesada. Nawet na metce mam, że można w pralce, byle na delikatnym programie (ja stosuję sportowy).

Kobieta moja ręcznie szyje na maszynach dziewiarskich ciuchy ze 100% Meryno i nie tylko... wpajając mi ciągle, że nigdy w pralce. Ale co ja tam wiem. Dla mnie jest to na zapocenie na rower za ciepłe i za drogie. Wolę aby sobie sprzedawała za dobry hajs.

PS. Możliwe też, że drobniejsza struktura materiału z Meryno to już na innych zasadach może być zadbana. U niej lecą swetry, golfy, opaski, czapeczki, pierdoły, spodnie... Teraz dopiero pomyślałem, że na nogi ocieplacze może mi zrobi.

EDIT:

Aha... Ona jak metkę przyszywa, to na tej metce też niczego o praniu ręcznym nie ma. :) Takie życie.

Edytowane przez Brombosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest środek do prania, a nie impregnat, no chyba że wierzysz w marketingowy bełkot ofert na allegro :teehee:
Prałem w zwykłych proszkach, obecnie przy pomocy płynu niby dedykowanego do sportowych dostępnego w marketach. Nie czuje, żeby cokolwiek się szmaciło.

Zalecenia producenta odzieży z merino: https://www.smartwool.com/discover/how-to-wash-wool-socks.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Brombosz napisał:

Kobieta moja ręcznie szyje na maszynach ziewiarskich ciuchy ze 100% Meryno i nie tylko... wpajając mi ciągle, że nigdy w pralce. Ale co ja tam wiem. Dla mnie jest to na zapocenie na rower za ciepłe i za drogie. Wolę aby sobie sprzedawała za dobry hajs.

Może chodzi o jakieś pralki made in PRL ;). Nowoczesny sprzęt ma dobre i odpowiednie programy do wszelakich materiałów.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2022 o 02:14, Brombosz napisał:

 a termoaktywne ze sztucznych włókien trzeba w praniu impregnować odpowiednim środkiem, aby zachowywały swoje właściwości? ;)

Że co ? Impregnacja termoaktywek ? Rozumiem że można próbowac impegnować hardshell ale żeby bieliznę ?

Oczywiście niemcy wymyślili srodek ku temu przeznaczony , ale to chyba jest gruby farmazon .

😁

Edytowane przez Tomek595
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2022 o 10:36, Brombosz napisał:

Kobieta moja ręcznie szyje na maszynach dziewiarskich ciuchy ze 100% Meryno i nie tylko... wpajając mi ciągle, że nigdy w pralce. Ale co ja tam wiem. Dla mnie jest to na zapocenie na rower za ciepłe i za drogie. Wolę aby sobie sprzedawała za dobry hajs.

PS. Możliwe też, że drobniejsza struktura materiału z Meryno to już na innych zasadach może być zadbana. U niej lecą swetry, golfy, opaski, czapeczki, pierdoły, spodnie... Teraz dopiero pomyślałem, że na nogi ocieplacze może mi zrobi.

EDIT:

Aha... Ona jak metkę przyszywa, to na tej metce też niczego o praniu ręcznym nie ma. :) Takie życie.

Brombosz, a "przyreklamujesz" jakoś namiary gdzie kupić? Wystarczy nawet priv... Co za spodnie ma, bo tu szukam już dłuższy czas? Daj jakieś namiary... Z górki thnx

 

Ja tam uwielbiam merino... Super sprawa, a dostęp mam po rozsądnych cenach, więc bdb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakbym tego wczesniej nie używał to bym tu nie pisał. Robi robotę ten impregnat i tyle. Przynajmniej w zestawie jakiego używałem.

Cytat

Brombosz, a "przyreklamujesz" jakoś namiary gdzie kupić? Wystarczy nawet priv... Co za spodnie ma, bo tu szukam już dłuższy czas? Daj jakieś namiary... Z górki thnx

@SieKreci1 Dałbym, ale od wczoraj nic nie zrobi, bo mieliśmy zderzenie czołowe samochodem. 😕

Ja z jednym połamanym żebrem już w domu, ale ona ma takich sześć i leży w szpitalu 100km od domu. Przypomnij się za miesiąc, dwa. Ogólnie to dobrze, że żyjemy i do leczenia tylko kości.

IMG-20221212-120126.jpg

Jak przyjdzie co do czego to założę nowy wątek jak i co od niej kupić. Na razie potrzebuje spokoju. 

Edytowane przez Brombosz
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

@SieKreci1 Ogólna sytuacja ma się ku poprawie. Prawnie dalej nie wiem co mnie czeka bo w sądzie nikt się nie spieszy. Dalej nie wiem co z prawkiem, bo mimo że policjanci zapewniali mnie, że na 100% oddadzą, to nikt mi nie wyjaśnił kto odda i kiedy. Kasa była wypłacana z mojego OC, więc za jedno pęknięte żebro dostałem 150zł z NNW. ;)

Reszta codzienności to już pozytywy. 

Cytat

Daj znać jak coś o tych gaciach... ;)

Spokojnie. Pamiętam. Problem jest taki, że na tych maszynach dziewiarskich, żeby zrobić kawałek tkaniny, trzeba się całkiem zdrowo namachać czymś w rodzaju suwnicy. Jest to trochę wysiłek w niewygodnej pozycji i przez to wolę na razie nie poruszać tego tematu. :)

Jak dla mnie to jeszcze z miesiąc wypada poczekać. Temat byl poruszany i jest zielone światło, tylko odpoczynek teraz jest ważniejszy. No i na start to będą raczej mniejsze rzeczy. Spodnie to raczej byłoby zamówienie już na przyszłą jesień czy zimę.

W kazdym razie aktualne. :) Od siebie dodam, że komin ze ściągaczem i ekspanderem też super sprawa. 

IMG-20230404-233513.jpg

IMG-20230404-233530.jpg

IMG-20230404-234211.jpg

Akurat ten jest akrylowy bo meryno za mocno grzało. Nie ma u nas takich mrozów. :) Kolor to też eksperyment. O paletę barw musiałbym zapytać. W tym na zdjęciu chodziło o to żeby nie było widać brudu i błota i eksperyment połączenia trzech różnych przędz się nawet udał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...