Skocz do zawartości

[Korba] Kwadrat, octalink czy ht2


Adrian187

Rekomendowane odpowiedzi

Bo około 2010 roku, to była "nowość", która dopiero wchodziła na rynek. Wtedy jak ze wszystkim, pojawiała się masa narzekań i "teoretyków", którzy takiego Suportu nie trzymali nawet w rękach

Teraz, sznib napisał:

HT2 to najlepszy system jaki wymyślono w temacie korb w historii rowerów.

Tylko ja bym dodał jedną rzecz. Chodzi o system Shimano, głównie ze względu na system montażu korby. Inne, bliźniacze rozwiązania, nie są w mojej opinii tak dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie wszystkie 3 systemy w moich rowerach: kwadrat w tanim commuterze i baardzo starym już nie używanym trekkingu na sztywnym widelcu, octalink w fitnessie i ht2 w mtb. Kwadrat jak kwadrat, jeździ, nie zaglądam do niego w ogóle, rower tyrany codziennie w dni robocze do roboty i na wycieczki rzędu 30-50 km po robocie, ale rower to tani Triban i z założenia nie miałem wielkich wymagań - rower miał być tani i nie miał intertesować potencjalnych amatorów cudzych własności. Stary trekking też już przeżył chyba ze 30 lat jak nie lepiej i kwadrat, niewymieniany, nieserwisowany ciągle działa. Octalink w fitnessie to przypadek, akurat taki się trafił (nawet nie wiedziałem, że jest taki system jak go kupiłem), korba trochę mi się luzowała mimo dokręcania i strasznie to mnie wkurzało - użyłem kleju do gwintów, trzyma - w sumie też nic złego powiedzieć nie mogę, jeździ, działa. HT2 w mtb - jeżdżę cały rok czy to lato czy to zima, czy to piach i pył, czy to deszcz i błoto, czy to śnieg - działa bez zarzutu, póki co, po 2 latach i 1 zimie nic nie trzeszczy, żadnych niepokojących hałasów od strony łożysk. Ludzie piszą, że HT2 jest bardziej sztywne ze względu na umiejscowienie łożysk bardziej na zewnątrz, ale nie wiem czy tak zwany "zwykły Kowalski" jest w stanie to wyczuć w codziennym czy rekreacyjnym użytkowaniu, może w bardziej zaawansowanym ujeżdżaniu bardziej wyczynowych maszyn...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bardziej zaawansowanym użytkowaniu idzie to zauważyć. Chcąc mocniej depnąć na korby jest efekt bujania korby a co za tym idzie obcierania łańcucha o prowadnik przerzutki. Ogólnie ht 2 mam w mtb jak również w szosie którą kupiłem używke w tym roku początkiem czerwca. Złego słowa nie powiem jak dla mnie to najlepsze co wymyslili.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suporty HTII zrównały się trwałością z kwadratami i octalinkiem, ale dlatego, że wszędzie poszli w oszczędności, ostatni suport octalink ES300, kończę po 4000 kilometrów, gdzieś mam jeszcze es-51, który pomimo 30000 kilometrów jest w lepszym stanie. W temacie HTII - w rowerze urlopowym mam jakiś stary wkład Shimano, czarny i nie do zajechania (od 2015 roku robię na tym rowerze średnio 2000-2500 kilometrów rocznie), tam się nic nie dzieje. W rowerze mojej niewiasty: bb-mt800 padł po pół roku, w porywach miał nakulane 5000 km, wspomniany wyżej accent - 3500 km i łożyska do wyrzucenia, kupiłem jakieś FAGi, zobaczymy ile wytrzymają, MT52 wytrzymują około 10000-12000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem i nawet używam dalej wszystkich tych systemów i szczerze mówiąc o ile mówimy o dobrej jakościowo korbie to ta lepsza sztywność HT2 jest dla mnie mitem. Tzn ja nie widzę tej różnicy w stosunku do kwadratu. Co nie zniemia faktu, że polecałbym tylko HT2, dlaczego? Bo to standard obecny - będący już na rynku dostatecznie długo i można się spodziewać, że będzie na rynku jeszcze dlugo. Porównaj sobie ile jest dostępnych modeli suportów HT2, a ile octalink. Tych drugich jak na lekarstwo. Drugi powód to obsługa, zarówno ściaganie korb jak i odkręcanie suportu w przypadku kwadratu / octalink potrafi zmęczyć i spsuć nerwy. A HT2 jest właściwie zeroproblemowy.

Co do trwałości suportów to z mojego dośiwadzenia powiem tak ja już unikam suportów HT2 Shimano. W to miejsce wolę dopłacić i kupić lepszy suport. Osobiście używam Tokenów. Zero problemów, a nawet jeżeli to mają standardowe łozżska, można je wymienić bez problemu, można je też serwisować bez zdejmowania suportu.

Natomiast jeżeli budżet byłby priorytetem to szukałbym korby na octalink, jakiejś uzywanej deore, zęby od chińczyka, do tego nowy suport i da się ukręcić komplet korby za 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 o ile mówimy o dobrej jakościowo korbie to ta lepsza sztywność HT2 jest dla mnie mitem. Tzn ja nie widzę tej różnicy w stosunku do kwadratu.

@rozk_rock A że tak zapytam... Ile ważysz? Bo ja przy swojej wadze 95-100kg i mocnej nodze, różnicę odczułem dosyć wyraźnie. Szczególnie kiedy jeszcze używałem napędu 3x9. Dopiero przy korbie HT2 przestałem deptając ocierać łańcuchem o koszyk przedniej przerzutki.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brombosz Większość mojego doświadczenia zbierałem z zakresu wagi 90-100 kg. Natomiast nie jeżdzę raczej w trudnym terenie, tzn dopiero odkrywam te tereny dotychczas raczej szosa/ szuter / wycieczki z sakwami.
Oczywiście nie będę nikogo przekonywał do tego, że korby na kwadrat są równie dobre co te HT2. Nie jestem idiotą i oczywistym jest to, że HT2 musi być sztywniejszy ze względu na swoją konstrukcję. Jednak ja tego nie zauważyłem. Dodam też, że nie przypominam sobie abym namiętnie jeździł na korbie tourneya.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Wiem, że temat sprzed pół roku, ale może jeszcze komuś się przyda. Przez lata używałem systemu na kwadrat, a od kilku lat używam Octalink 2. Z tych dwóch Octalink 2 jest sztywniejszy, znacznie trwalszy, połączenie lepiej trzyma. Zdejmowanie i zakładanie korb jest prostsze i nie niszczy połączenia w korbie ani w pakiecie. Połączenie jest dobrze dopasowane i nie zdarza się trzeszczenie. Różnicy w trwałości łożysk między kwadratem a Octalink 2 nie stwierdziłem. Moje korby (XT) już mają ponad 35 tys. km i działają świetnie. Korby na kwadrat padały mi po kilkunastu tysiącach (wyrobione gniazda). Na pakietach robię po kilkanaście - dwadzieścia kilka tysięcy (Alivio, Deore, XT - nie wiem, czy jest różnica w trwałości). Dla mnie system jest tak dobry i bezproblemowy, że zrobiłem zapas części na wiele lat do przodu (dodatkowe 2 komplety korb XT i 4 pakiety Alivio i XT). Nie widzę powodu, by kupować coś nowszego.

Trzeba pamiętać, że do zwykłego ściągacza korb trzeba się zaopatrzyć w specjalny grzybek, żeby zdjąć nim korby Octalink 2.

Ważę 90 kg, jazda asfalt, XC, hardtail.

Edytowane przez niebieskiczerwony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dodam swoje trzy grosze okiem laika i amatora kilkudniowych wycieczek ale bez sportowego zacięcia. 

1. Kwadrat - absolutnie przestarzały system. Mój rower kupiłem z korbą na kwadrat i gięcie się czułem cały czas a ważę 72 kg. Rower nie dawał mi przyjemności z jazdy ale, że byłem wtedy laikiem to nie miałem pojęcia dlaczego.. 

2. Octalink - postanowiłem wymienić z kwadratu dla czystej ciekawości ale też m.in. dlatego bo naczytałem się o lepszej sztywności. I to był przeskok jak niebo i ziemia. W końcu rower zaczął dawać frajdę z jazdy ale .. niestety podczas jednej jazdy odpadło mi lewe ramię. Nie mogłem też znaleźć śruby więc wracałem do domu z buta. Dlatego też zdecydowałem się przejść na ht2.

3. HT2 - co do sztywności to nie czuje różnicy względem octalink (jak pisałem nie mam sportowego zacięcia a preferuję turystykę rowerową). Jest on jednak lżejszy od kwadratu i octalink no i konstrukcja powoduje, że szansa na odpadnięcie ramienia jest bardzo mała.

Całość opisałem też na tym forum w manii lekkości o odchudzaniu turystyka / trekkinga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...