Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniam napęd z 2x10 na 2x11, potrzebuję zagęszczenia na małych zębatkach kasety. Mam tylną przerzutkę M5120, rozumiem, że ona pociągnie też 11 biegów. Chciałbym włożyć do tego kasetę CS-M8000 w wersji 11-42T (ten sam rozstaw co mam obecnie). Pytanie, to zadziała? Kaseta ma oznaczenie LinkGlide, przerzutka też to powinna obsługiwać? Łańcuch muszę do tego kupić też LinkGlide od Shimano czy KMC 11 zadziała tak samo dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2023 o 15:24, sztorm napisał:

A hak przerzutki masz prosty ?

No i nie było całkiem dobrze i to nie dawało mi spokoju. Jednak hak był trochę krzywy, bo jak podgiąłem francuzem w odpowiednim kierunku kółka się ułożyły bardziej równolegle do zębatek i od razu lepiej wchodzą biegi :)

 

W dniu 23.09.2023 o 17:47, sztorm napisał:

odpowiednią odległość górnego kółka przerzutki od największej zębaki

Ile mm powinno być licząc od końców zębatek? Kaseta 9rz. 11-34 Alivio, Przerzutka Deore RD M-531. Regulacja wkręcona do hak prawie na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Czy na piaście Shimano MT400-B zamontuje kasetę 11 rzędową M5100 bo wg. kompatybilności na stronie Shimano w teorii nie ale czytając opis piasty to pasuje do 11 rzędów.

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/altus-m370/FH-MT400-B.html

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m5100/CS-M5100-11.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bogus napisał:

Unikać nie, pod warunkiem, że zastosujesz dłuższy łańcuch, bo obecny może być za krótki.

Druga sprawa to czy zębatka 36T zmieści się w ogóle w ramie. Co to za rower?

Potwierdzam, działa bez problemu, u mnie 12sp. GX w połączeniu z korbą Deore na której jest blat 36T.

 

Swoją drogą, zastanawiam się, czy nie zmienić korby na inną. Wybierając nową korbę urodziło mi się pytanie:

Jeśli na zębatce jest napisane, że "Shimano 12sp chain only", to łańcuch Eagle serio nie podejdzie?
Czy może to bujda na resorach i łańcuch Sram 12sp. na zębatce Shimano będzie działał? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nad tym się tu teoretycznie zastanawioałem a teraz mam w ręce obie przerzutki, więc może moje spostrzeżenia się komuś przydadzą, no albo ktoś je zaneguje 😉

Dwie przerzutki 12 biegowe jak poniżej, lewa GRX SGS, prawa Deore. Pomierzyłem wszystkie odległości w pantografie, długość ramienia pod opór pancerza, i wszystkie te odległości wyglądająsą wg mnie na takie same. Jedna rzecz je różni, i chyba tu jest uwzględniany inny ciąg manetek GRX vs te MTB. Moim zdaniem to punkt mocowania linki na ramieniu ciągnącym co zmienia przełożenie. Linka idzie od oporu do tego ramieniania jak zielona linia w GRX, i żółta w Deore. W Deore jest zawrotka o 180st, a w GRX idzie prosto na przestrzał – tak są kanały na linkę zrobione pod podkładką. Wg mnie wystarczy cienki pilniczek i w tej Deore na pomarańczowo zaznaczony kanał zrobić i można ją używać (i pewnie inne MTB) zamiast przerzutki GRX. Będę to próbował jak w końcu mi rama  gravelowa dojdzie i wszystko  będę składał. I można też w drugą stronę, czyli GRX w MTB używać, robiąc na czerwono zaznaczony kanał. Swoją drogą trochę nie rozumiem S. Można było przecież zrobić w tych zmieniarkach MTB uniwersalne ramie z kanałami po obu stronach, oznaczyć to jakoś GRX/MTB, i można by je używać i w gravelu i w MTB zamiennie. Ewentualnie zmienić ciąg klamkomanetek GRX na taki jak w MTB i używać obecne zmieniarki MTB bez ich zmian. Przecież S nie straciłoby na tym gdyby do graveli sprzedawało przerzutki MTB. Dziwne to.

p.s. wózek w Deore cały stalowy + kółeczka bez łożysk/uszczelnień, GRX wózek cały alu i kółka na łożyskach/uszczelnione, wagowo cała GRX 288g czyli lżej o 68g od Deore, ale +4g względem XT SGS, pewnie ze względu na baryłkę 😉. Cenowo XT są tańsze, ale nie jest to powalająca różnica.

 

GRX_vs_Deore_12speed.jpg

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2023 o 02:19, klon napisał:

Potwierdzam, działa bez problemu, u mnie 12sp. GX w połączeniu z korbą Deore na której jest blat 36T.

 

Swoją drogą, zastanawiam się, czy nie zmienić korby na inną. Wybierając nową korbę urodziło mi się pytanie:

Jeśli na zębatce jest napisane, że "Shimano 12sp chain only", to łańcuch Eagle serio nie podejdzie?
Czy może to bujda na resorach i łańcuch Sram 12sp. na zębatce Shimano będzie działał? :D

Będzie działał. W drugą stronę niekoniecznie tzn. łańcuch shimano 12s na (nieużywanej) korbie sram bo shimano jest węższy wewnętrzbie od reszty świata 12s.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wolek napisał:

Wiesz ze masz kasetę "nie kompatybilną" z obecną przerzutką? Możesz zmienić kasetę dobierając właściwą długość łańcucha tak jak mówi instrukcja, albo spróbować z łańcuchem odpowiednio dłuższym tak jakbyś miał kasetę 51.

Zmieniłem hak na inny jest lepiej ale nie idealnie

Z przodu 32 z tyłu 11/45 długość łańcucha 116 ogniw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...