Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam kilka pytań:

1. Czy grubość tzn szerokość łańcucha jest taka sama dla rowerów 6, 7 i 8 zębatkowych?

Mam rower 7 zębatkowy i kupiłem łańcuch KMC Z33 114 ogniw, 7,8 mm 6-rzędowy: https://allegro.pl/oferta/lancuch-kmc-z33-service-5-6-7-8rz-116-ogniw-spinka-11016752831 i wydaje mi się że jest za szeroki i może obcierać sąsiednie zębatki.

2. Gdy mam 6 przerzutek a kupie łańcuch dla 7 to będzie on gorzej działał i np bardziej zużywał zębatki?

3. Gdy mam 7 przerzutek a kupie łańcuch dla 6 to będzie on gorzej działał i np bardziej zużywał zębatki?

Pytam bo podobno do rowerów 6,7,8 można łańcuchy używać zamiennie.

4. Ta spinka dwupinowa:

LANCUCH-MAYA-M50-7-RZ-116L-SPINKA-Marka-

jest gorsza od standardowej z dwoma połówkami z pinami?

Edytowane przez GPR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bogus92 napisał:

3. Może ocierać o sąsiadujące zębatki kasety.

4. Ta spinka to jednorazówka. Raz zapniesz i później po rozpięciu wymiana na nową.

No właśnie. Przed kupnem łańcucha obejrzałem kilka filmów o jego dobieraniu i zakładaniu z popularnych kanałów na yt (szajbajk, airbike, narower itp)

W jednym nawet mówili ze jak masz 6-8 zębatek to bierz jaki chcesz i będzie ok. W internecie tez niby piszą o wymiarach ale nikt nie przed tym nie przestrzega a wręcz tez potwierdziłem że mogę brać jaki chce. I co? I kupiłem na allegro łańcuch oznaczony 6,7,8 (teraz widze że mnóstwo aukcji z łańcuchami na 6 zębatek wprowadza w błąd pisząc o 7,8) który moim zdaniem jest za duży tzn za szeroki. O takich spinkach też nigdzie ani widu ani słychu. ☹️

Dzięki. Teraz przynajmniej wiem na czym stoję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
7 godzin temu, Daimos77 napisał:

@bogus92a gdyby tak dać korbę Shimano ALTUS FC-MT210 40/30/22t, to wtedy ori przednia przerzutka powinna to ogarnąć?

W obu przypadkach jest podobnie. Może być tak, że zadziała lub nie. Niestety Tourney do precyzyjnych nie należy, więc prognozuję problemy.

Twoja przerzutka w teorii obsługuje 3 blaty z różnica 8T góra-środek i 18T pojemności, czyli różnica najwieksza-najmniejsza zębatka.

Jak widzisz w obu przypadkach jesteś poza skalą. Jednak te 2 żeby mogą być istotne lub nie. Ja bym spróbował i ewentualnie jak nie będziesz w stanie tego wyregulować to kupisz przerzutkę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest DynaSYS?

The cassettes are the same width, with a cog pitch of 3.95mm. But the difference is that 10-speed road pulls 2.3mm of cable, compared to the 3.4mm of cable that Dyna-Sys pulls. So in order to end up in the same gear after a shift, the derailleur ratio is reduced from 1.7 to the new Dyna-Sys 1.2 ratio. The main reasoning behind this design change is that with more cable pull, a turn of the barrel adjuster gives much more incremental fine-tuning.

Science Behind the Magic | Drivetrain Compatibility – Art's SLO Cyclery (artscyclery.com)

Morał bajki taki, że manetka przerzutki tylnej z DYNASYS ciągnie inną dł. linki i przerzutka musi być kompatybilna z manetką aby zrobiła przeskok o tyle samo na kasecie co w większości systemów bo tutaj NIE ZMIENIŁA SIĘ SZEROKOŚĆ między zębatakmi na kasecie]. Wracając do sprzętu DynaSYS nie wiem czy to całe portfolio Shimano ale trzeba parować przerzutkę z manetką.

DYNA-SYS | SHIMANO BIKE COMPONENT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór.

Kompletuje napęd 3x9 Shimano XT i póki co mam tylną przerzutkę M-771.

Lada moment kupię przednią przerzutkę XT FD M-771

No i problem zaczyna się z korbą.. czy korby dedykowane dla napędu 10rz będą dobrze działać?

Ciężko dorwać jakieś sensowne XT FC-M770 dla 9rz 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam gravela (korba Force22, łapy Rival 2x11, przerzutki Force) chciałbym wrzucić mu 1x11. Mam komplet Apexa. Norma, że mógłbym przerzucić wszystko i po temacie. Nachodzą mnie jednak rozterki z cyklu czy nie lepiej zostawić łapy + korbę bo kiedyś może będzie powrót do 2x11. Inna sprawa, że korba Force wyglądem miażdży Apexa i trochę szkoda sprzedawać. Może warto wsadzić tam albo 1 blat z DirectMount NW taki 38/40 ewentualnie kupić blat pod aktualny pająk. Pytanie czy aktualny pająk od 2 blatów nie popsuje linii łańcucha? Czy może powinien być pająk po 1 blat?

Reasumując:
1. Na bank chce 1x11 kwestia czy jest sens zmieniać korbę + łapy
2. Jeśli zostawić korbę to czy kupować blat pod directamounta czy lepiej pod pająk
3. Jeśli pod pająk to czy musze mieć pod 1 blat czy ten od 2 blatów będzie ok ?

Z góry dziękuje za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy taki zestaw zagra? Rower z silnikiem bosch.

przerzutka m6000gs (mam) 

kaseta sunrace csms3 10s 11-46(chce kupić)

manetka xt 11s(chce zmienić z deore) jedenastka bo ona ma I-SPEC II pasuje do klamki deore a 10s jest na obejme i ma monitor i jest 50zł drozsza.

łancuch kmc e10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta 10s a manetka 11s - dobrze to nie będzie działać. Do tego rd-m6000-gs miewa problem (brak płynności przerzucania) z kasetami o rozpiętości większej niż 11-42 (zależy od usytuowania przerzutki względem tylnej osi).

Musisz pogodzić się z manetką na obejmę względnie szukać sl-m780 i-spec B i do niej adapter np. ReMatch 1.1 (jest dużo różnych adapterów w cenie 60-250zł).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2022 o 22:44, beneck1 napisał:

hej

Chciałem zmienić środkowy blat w korbie. Zaznaczam, że nigdy tego nie robiłem. Nie boję się samej wymiany, większy problem mam z zakupem odpowiedniej zębatki.

Moja korba FC M391, czyli grupa acera. Oznaczenie na blacie to SG-X M9 U-36

I teraz pytanie, znalazłem (powiedziałbym że dużo) oferty zakupu zębatki z takim samym oznaczeniem, ale tam info że pasuje do korby np. FC M431

Natomiast zębatka 36T z tym samym oznaczeniem, ale informacją że pasuje do FC M391 , jest trudno dostępna, a przede wszystkim ponad dwa razy droższa...

Wszystko inne się zgadza, napęd 3x9, PCD 104mm, 4 śruby...

Moje pytanie jest takie, czy np. taki blat będzie pasował do mojej korby

https://allegro.pl/oferta/tarcza-do-korby-shimano-36t-m431-8-czarna-11770122198

zębatka pasowała idealnie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...