Skocz do zawartości

[pierwszy 29er] Trek Superfly 6 ('17) kontra Merida BIG.NINE 800 ('17)


TheJW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Ostatnio skupiłem się na pomaganiu innym, lecz teraz znów ja potrzebuję pomocy.

Gdzieś już pewnie wspominałem, że chcę przesiąść się z Krossa Level R6. Niestety (a może i dobrze) większość renomowanych producentów koła 27,5" stosuje tylko w najmniejszych ramach, stąd decyzja o zakupie 29er'a.

Po selekcji zostały mi dwa modele:

Trek Superfly 6 (https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-g%C3%B3rskie/rowery-xc/superfly/superfly-6/p/2058600-2017/)

oraz

Merida BIG.NINE 800 (http://www.rowerymerida.pl/produkt1227/bignine-800-rower-merida.html)

 

Trek "na papierze" waży 11,5 kg (Merida - 11,8). Jest prawie cały na SRAMowskiej grupie GX, amortyzuje go Reba.

Merida jest cała na nowym SLXie (przynajmniej ze zdjęć), widelec to FOX 32. Dodatkową przewagą są tutaj obydwie osie Boost. Trek sztywny ma tylko przód.

 

Co i dlaczego powinienem wybrać? Przebieg - 4,7 tys. km w roku ubiegłym, na ten planowane 7-8 tys. + okazjonalnie starty w maratonach. Wzrost 182 cm, waga ~95kg. No i spore ambicje, by jeździć więcej, dalej, mocniej, szybciej. :)

 

P.S.

Ile w sezonie będę w stanie utargować? Na rabat 15-20% mam co liczyć, czy będą to raczej negocjacje rzędu 5-10%?


e:

Dzwoniłem do sklepów, jeden kontaktował się ponoć bezpośrednio z Meridą.

BIG.NINE 800 nie ma i ma podobno już u nas nie być.

Czyżby problem się sam rozwiązał? A może znajdę coś innego?

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by jeszcze dodac, ze Treka nie ma w rozmiarze 17'', a 17,5'', ale pod Twoj wzrost raczej bedzie za maly. Celowalbym jak juz conajmniej w 18,5''.

Ile w sezonie będę w stanie utargować? Na rabat 15-20% mam co liczyć, czy będą to raczej negocjacje rzędu 5-10%?

 

Nie wiem jak teraz ale mnie sie udalo w styczniu wytargowac 20% dzieki pomocy ludzi z tego forum i nakierunkowaniu na konkretne sklepy. Moze jeszcze Ci sie uda ;) Co do sztywnych osi to nie wiem czy jestes w stanie wyczuc jej brak z tylu u Treka, choc nie ukrywam, ze pewnie sie skusze i zmienie z tylu os na sztywna z czystej ciekawosci. Z samego roweru gdybys sie zdecydowal to mysle, ze bedziesz zadowolony. Powodzenia :)

Edytowane przez marpok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybierałem między Trekiem SF 6 a SF 7.Myślałem też o Canyonie w ich cenie.Wybrałem tego pierwszego ze względu na napęd od Srama.Po prostu wolę Srama,a że miałem już manetki X0 to wybór był dla mnie tym bardziej prosty.Wtedy w 2015r. SF 7 był z napędem Shimano i korbą Race Face.

Ta Merida ma bardzo fajną ramę ale skoro już jej nie ma to bierz Treka.Szkoda czasu na zastanawianie.Wiosna się zaczęła. :)

A może Canyon ?  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Celowalbym jak juz conajmniej w 18,5''.

Dostałem namiary na sprzedawcę, z którym spędziłem prawie 30 minut na telefonie. Zgodnie ustaliliśmy, że na mój wzrost najodpowiedniejszy będzie 19,5". Jutro jedynie przymierzę się gdzieś w okolicy do niego, bo ten od którego prawdopodobnie będę kupował jest na drugim końcu kraju. ;)

 

 

 

Nie wiem jak teraz ale mnie sie udalo w styczniu wytargowac 20% dzieki pomocy ludzi z tego forum i nakierunkowaniu na konkretne sklepy.

Również dzięki pomocy kolegi z forum dostałem namiar na konkretny sklep, gdzie od razu dostałem rabat 18,5%. Może uda mi się dojść do 20%, albo "wywalczyć" jakieś pedały SPD w gratisie.

 

 

A może Canyon ?  :)

To był mój pierwszy wybór (7.9 lub 8.9). Jednak tu nie ma możliwości negocjacji cen i przymierzenia się. A uwzględniając rabat - Trek (moim zdaniem) bije go na głowę.

 


Propozycja dość ciekawa, jednak i cena (katalogowa) wyższa. Nie wiem, czy i ile udałoby się się "urwać".


 

 

Trzeba by jeszcze dodac, ze Treka nie ma w rozmiarze 17'', a 17,5'', ale pod Twoj wzrost raczej bedzie za maly.

Jeszcze słowo sprostowania. Siedemnastki w tytule, to rocznik - '17, a nie rozmiar - 17". Oczywiście nic nie zmienia to w dyskusji.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przymierz się też do 18.5 ;-).

Taki mam też zamiar. Nie wiem, czy w jednym sklepie będą oba (19,5" jest na pewno), ale najwyżej podjadę do innego. Gdzieś w Warszawie będą pewnie mieli. Zrobię sobie miejski trening jutro. Mam nadzieję, że nie skończę pod kołami samochodu, jak kolega z forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trek (moim zdaniem) bije go na głowę.

 

Problem w tym, że patrząc pod kątem geometrii jest według mnie odwrotnie. Trek w rozm. 19,5, nie ma aż 639 mm poziomo, a ktoś pisał że realnie ma 630 mm, to i tak jest b. dużo. Dodając do tego kąt główki 69,6 i podsiodłowy 72st masa jezdzca jest przesunięta bardzo na tył. Przednie koło jest niedociążone w stopniu takim jak lubię i chyba nawet w takim jak powinno być, bo nie zastosujesz stosunkowo długiego mostku przy tym kącie główki i tej długości horyzontalnej ramy. Taką geometrię trzeba chyba po prostu lubić, bo do klasycznej jej daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno "wymusza na jeźdźcy bardziej aerodynamiczną pozycję". Ponoć ludzie wsiadając na SF6 już z niego nie zsiadają. Ale faktycznie - wydaje się być takim chopperem wśród rowerów MTB.;)

Dostałem namiary na sklep z fajnym rabatem, jednak...zostały już tylko w kolorze zielonym. Może i ładny, może i wyróżniający się, ale jednak rower powinien też się podobać, a ja wolę zdecydowanie bardziej stonowane kolory (oczywiście, jeśli nie będzie innego wyjścia i żadnej alternatywy, to go wezmę).

I tutaj na prowadzenie wysuwa się zaproponowany Spec Epic HT ze swoim czarno-czerwonym malowaniem.

 

Na minus w Specu - brak blokady z kierownicy, wyższa cena, prawdopodobnie mniejszy rabat (jeśli w Warszawie w ogóle uda się jakiś dostać, a namiarów na sklepy w innej części kraju nie mam...).

Na plus - prowadzenie linki przedniej zmieniarki i obydwie osie sztywne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem. Sprzedawca mówił mi (może chciał wcisnąć, a może miał szczere intencje), że na żywo wygląda zdecydowanie ładniej i faktycznie mu się podobał. Może dzisiaj znajdę gdzieś w Warszawce obydwa kolory, rozmiary 18,5 oraz 19,5 no i dodatkowo Speca Epic HT. Myślę, że po przymiarce do obydwu i obejrzeniu kolorów będę w stanie podjąć najlepszą decyzję.

Tutaj można porównywać wady i zalety, osprzęt i geometrię, ale który będzie pasował mi najbardziej - okaże się dopiero po przymierzeniu i przejażdżce.

Mimo wszystko dziękuję za Waszą dotychczasową pomoc. Wiedziałem, że jak zwykle można na Was liczyć.

Oczywiście temat jest wciąż otwarty, gdyby ktoś miał jakieś sugestie, porady, albo namiary na sklepy z fajnymi rabatami - śmiało. ;)

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem Treka i Speca (M i L), dzisiaj jadę przymierzyć oba. Jeśli w Warszawie nie będą skłonni do negocjacji cen, będę szukał po całym kraju.

 

W międzyczasie zacząłem zastanawiać się nad gwarancją.

Podobno obydwie firmy udzielają dożywotniej gwarancji na ramę. O ile w przypadku Treka wszędzie czyta się o bezproblemowym podejściu producenta do tego zagadnienia, w przypadku Speca wygląda to już różnie. Podobno "dożywotnia" gwarancja to tak naprawdę 6 lat (zakładany przeze mnie czas eksploatacji, to 5 lat) i są jakieś problemy z jej egzekwowaniem.

Nie znalazłem nigdzie w sieci aktualnej instrukcji/warunków gwarancji Speca. Czy ktoś dysponuje takim dokumentem?


e:

OK, znalazłem. Wcześniej nie zauważyłem tego na ich stronie.

Gdyby ktoś był zainteresowany: http://service.specialized.com/collateral/ownersguide/

Gwarancja jest po angielsku, instrukcja obsługi jest dostępna po polsku (wersja z 2007, więc nie wiem, czy na pewno aktualna...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wizycie w sklepach wyłonił się zwycięzca.

Jest nim Specialized Epic Hardtail. Trek jest zbyt rozciągnięty (mierzyłem SF5, ale to ta sama rama).

 

Dziękuję wszystkim za pomoc!

 

Teraz pozostaje tylko potargować rabat, kupić i się cieszyć.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wizycie w sklepach wyłonił się zwycięzca.

Jest nim Specialized Epic Hardtail. Trek jest zbyt rozciągnięty (mierzyłem SF5, ale to ta sama rama).

 

Dziękuję wszystkim za pomoc!

 

Teraz pozostaje tylko potargować rabat, kupić i się cieszyć.:)

No nareszcie.

Super ten Spec jest.Do tego korby Race Face,obie sztywne osie i ta "koronkowa" kaseta.

Edytowane przez next
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Dzisiaj zapłaciłem zaliczkę za Speca. Nie mam już zatem odwrotu i wcale nie chcę się wycofywać.:)

Na poniedziałek ściągną mi w odpowiednim kolorze.

Dostałem fajny rabat, buty Speca w gratisie, do tego parę pierdółek jak wentyle do tubelessa oraz darmowy bikefitting na miejscu po zakupie.

Dzięki za pomoc! Do zobaczenia w Garażu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na czarnego i pojadę w poniedziałek porównać z zielonym.

Niestety czarny był w jednym sklepie, a zielony w drugim. Strasznie ciężko było mi podjąć decyzję, bo wszystkie kolory są świetne (zielony i czerwony zupełnie inne niż na stronie).

Rozmiar L. Mam nadzieję, że się dogadam z nim przed zawodami 28 maja.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się kupić rower.
Czy jestem zadowolony? Nie bardzo...

Sklep obiecywał złote góry, a skończyło się jak zwykle...

O tym, jak rower został "przygotowany" do jazdy można by napisać poradnik "Jak nie przygotowywać nowego roweru". :P

Koła nie wycentrowane, tylna przerzutka źle wyregulowana, siodło przykręcone tak słabo, że na pierwszej większej dziurze prawie spotkałem się kroczem z tylną oponą. Obydwie piasty mają luzy - pewnie nie są odpowiednio mocno skręcone.

No i nie wiem, czym i w jaki sposób został przykręcony korek od "wentyla" w amorze, ale za nic nie można go odkręcić. Podejrzewam, że nie został wkręcony prosto, więc pewnie gwint jest uszkodzony.

Cóż - pod koniec tygodnia planuję jechać na przegląd gwarancyjny (oczywiście płatny), mam nadzieję, że usuną wszystkie usterki.

 

Aaaa jeśli nie, wystawię im stosowną opinię. :)

 

Mimo wszystko - jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. W brodę pluć mogę sobie sam, wszak to ja podjąłem decyzję, żeby wziąć ten rower w TYM sklepie...

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...