Skocz do zawartości

[rama] duncon tosa inu ustawienie ramy/dampera


Aquamoeba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako że niedawno przesiadłem się na fulla i nie do końca ogarniam jeszcze ten temat. Mam ramę dun con tosa inu i przy mocowaniu dampera są 3 dziury. I pojawia się pytanie: do czego one służą? Do montażu różnej długości damperów? Do zmiany geometrii ramy czyli pracy zawieszenia ? tutaj zdjęcie: https://www.dropbox.com/s/1srpi40ryae1pdh/Screenshot_2015-04-18-15-29-57.jpg?dl=0

 

pzdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie popatrzył na zdjęcie i już się pospieszył z odpowiedzią.

 

Przełożenie dampera do innego otworu zmienia skok. Największy jest, gdy górne oczko dampera jest zamocowane najbliżej osi obrotu czarnej dźwigni. Wtedy też (bez zmiany sprężyny) zawieszenie zrobi się miększe.

 

Po co zmieniać skok? Żeby np. dostosować do skoku widelca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kolega nie popatrzył na zdjęcie i już się pospieszył z odpowiedzią.   Przełożenie dampera do innego otworu zmienia skok. Największy jest, gdy górne oczko dampera jest zamocowane najbliżej osi obrotu czarnej dźwigni. Wtedy też (bez zmiany sprężyny) zawieszenie zrobi się miększe.   Po co zmieniać skok? Żeby np. dostosować do skoku widelca.

 

Pojawiła się kolejna sprawa. A mianowicie gdy kupiłem ramę miałem w niej zamontowany damper 200 mm. Gdy ją rozłożyłem okazało się, że do ramy zmieści się damper 222.

https://www.dropbox.com/s/vknm11ljpp6r77e/20150427_185318.jpg?dl=0

Teraz pytanie, czy rama może się uszkodzić gdy zamontowany jest krótszy damper? Oraz czy nie uszkadza to dampera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem go z fox vanilla r. Wydaje mi się że nie był to standardowo damper do tej ramy i rama miała standardowo 222 (rama miała nawet odbicia jak by od zbiornika wyrównawczego amortyzatora). Koleś który mi ją sprzedał najwyraźniej się kompletnie na tym nie znał (nie wiedział jaki to rozmiar ramy, jakiej średnicy jest sztyca podsiodłowa ani jak ustawić sag bo twierdził że rower jest za sztywny a jak dostałem ramę to sprężyna była prawie maxymalnie skręcona). Jak bez dampera zginałem ramę to mocowanie najniżej było około 160 (czyli tak jak skok dampera na 222 mm). Chciałem kupić fox float ctd 200 mm ale nie bedę w stanie wykorzystać nawet pełnego jego skoku. Za to przy damperze 222mm rama pozwoli użyć całego skoku. Bynajmniej tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...