Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. Mam pytano. Posiadam korby Shimano fc590 z 3 blatami. Czy przy montażu zębatki narrow wide hello mtb będę potrzebował specjalnych śrub mocujacych? Mam podkładki o grubości 2mm które są pod średnicę śrub(przydadza się?)

Edytowane przez Damian98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod moją korbę (SLX) powinno podejść. Przymierzałem się do NW Renthal'a. Tutaj w podobnych pieniądzach jest owal. Zastanawiam się, czy jest sens się w to pchać :) Wiadomo, że noga musi podawać, ale jeżeli dystrybucja mocy miałaby być bardziej płynna i miałoby się trochę lepiej podjeżdżać to może warto? Jestem ciekaw, czy ktoś 'ujeżdża' taki blat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdania na temat tarcz owalnych są podzielone. Na szybkie sprinty i siłowe podjazdy wydaje się to OK, ale do pokonywania wielu km w ciągu dnia nie widze tego. Wydaje mi się, że martwy punkt jest potrzebny do chwilowego odpoczynku w kolanie. Jesli już miałbym na tym jeździć, to z bardzo lekko zaowaloną tarczą, aby w niewielkim stopniu zmniejszyć martwy punkt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy opis na tej stronie. Chyba w przyszłym sezonie będzie przesiadka na 1xX z owalną tarczą i przetestuję, jak to się sprawdza w praktyce. Co do martwego punktu to teoretycznie nadal powinno być lżej dla nogi bo w dolnym położeniu blat ma mniejszą ilość zębów. Z tego co czytałem w punkcie, gdzie podajemy największą moc na korbę blat zachowuje się (przykładowo) jak 34z a w punkcie, gdzie moc mamy najmniejszą, jak np. 30z. Obawiam się tylko, że to bilet w jedną stronę... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich testów wynika, że włączone sprzęgło nie robi to żadnej różnicy. Być może ma to znaczenie w zjazdowych dyscyplinach kolarstwa, ale w reszcie chyba nie. Wolę nawet jeździć bez sprzęgła, bo napęd pracuje ciszej i biegi lepiej się zmieniają. Długość łańcucha jest znacznie ważniejsza. Zawsze zostawiałem zobie łańcuch minimalnie dłuższy niż mógłby być, ale napęd 1x10 woli "dwa ogniwka mniej niż dwa więcej".

 

Co do owalnych zębatek, to dopiero teraz zauważyłem, że te chińskie z mojego linku nie mają sensu. Owal jest tak ustawiony, że nie da absolutnie żadnego zysku mocy. Kiedyś Łukaszowi z HCC wysłałem to na temat owalnych blatów:

 

Znalazłem cos świetnego na temat tych asymetrycznych blatów:

Okazuje się, że całe sedno sprawy robija się o milimetry i bardzo małe kąty. Mało znany Hull zapewnia o 11% mniejsze obiążenie kolan i podnosi efektywną moc o 3.3% a popularny Q-Ring obiąża kolana o 1.5% więcej niż standardowy blat, przy jednocześnie 4,5% gorszym przekazie mocy (str 33). 
WNIOSEK: Słabo zaprojektowany owalny blat pogorszy wyniki rowerzysty względem okrągłego a dobrze zrobiony poprawi. W załączonym PDF masz dokładne wymiary i kąty różnych rozwiązań owalnych blatów. Warto może wykonać kopię kilku z tych najlepiej ocenionych (Hull str 14-15)
 
A to widzieliście jako alternatywę dla RadCage:
11080401_615214508608430_554075183853695
 
We wrześniu nowe blaty owalne, to wyżej może się nie długo pojawi ... oj Komitet AkceptacyjnyTM będzie się pienił.
Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z kolei stałe sprzęgło sramowskie robi robotę. Zero trzepania na ostrych zjazdach. W facie z racji na wielkość kół mam dość długi tył (porównywalny z 29er) więc i długi łańcuch.

 

NW klei do korby, a przerzutka trzyma łańcuch w ryzach. W mojej opinii to połączenie idealne.

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw, jak te owale HCC mają się do Absolute Black (http://www.hcc-components.pl/produkty/zebatki-do-korb-owalne/ ). Jak zgłębiałem temat to faktycznie koncepcji owalu jest kilka i nie wszystkie wydają się sensowne jeżeli chodzi o ułożenie owalu względem ramion korby. Jeden i drugi produkt robiony w Polsce. Jeżeli 'geometrię' mają taką samą to pewnie zaważy cena :) Niepokoi mnie natomiast ta wzmianka o piłowaniu ramion korby w przypadku HCC. Absolute Black nic takiego nie wspominają u siebie na stronie. 

 

Na dobrą sprawę ceny są zbliżone do dobrych NW. Kwestia wyboru odpowiedniego rozmiaru i sensownej 'geometrii' owalu względem korby, żeby było lepiej a nie gorzej :) Argumentacja (marketing?) Absolute Black brzmi przekonująco. Na ten moment to mój faworyt. Jeżeli do wiosny się nie pojawi coś ciekawszego to pewnie od nich zakupię blat na testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...