Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Dobrze kombinujesz. Przy korbie 3-blat, zębatkę na środkowy, a zamiast dużej jakiś lekki rockring/bashring.
 

 

A w przyszłości jak będę chciał zamontować ten rockring na korbę 2-blatową (najpierw chcę zajeździć obecną 3-blatową) to nie będzie problemu, żeby go wykorzystać?

Jak go trzeba wtedy przykręcić? Między pająkiem i zębatką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w przyszłości jak będę chciał zamontować ten rockring na korbę 2-blatową (najpierw chcę zajeździć obecną 3-blatową) to nie będzie problemu, żeby go wykorzystać? Jak go trzeba wtedy przykręcić? Między pająkiem i zębatką?

 

Zależy od korby ale na 90% nie da rady go zamontować na korbie 2speed.

 

Ja przykładowo przy zmianie na nowe Dore 2speed musiałem pożegnać się z rockringiem

 

2x9_deore_2014.jpg

Nie wsadzisz go pomiędzy blat, a korbę bo w najlepszym przypadku zepsuje Ci się linia łańcucha. Jedne rozwiązanie jakie widzę to dorobienie odpowiednich dystansów i zastosowanie jeszcze dłuższych kominów/śrub. Wtedy dajesz rr po zewnętrznej stronie ramion korby.

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Słuchajcie - da się gdzieś dostać dystanse/podkładki do misek suportu HT2, ale takie o różnych grubościach?

Musiałbym przysunąć blat do ramy mniej więcej o ~1.5mm. Teraz na największej koronce kasety co prawda działa, ale na styk (przekos jest spory, hałas większy).

 

Miało padać przelotnie, jasne... :) Dwie godziny praktycznie cały czas w deszczu, wróciłem do domu, to nawet gacie i skarpetki wyciskałem, bo całe mokre :)

Jedno muszę przyznać (po raz pierwszy jechałem w takim syfie na 1x10) - po zabrudzeniu łańcuch nieco hałasuje, ale b. szybko się oczyszcza.

Oczywiście nie spadł ani razu, nie uderzył też o ramę (sprzęgło w Zee włączone).

 

mVyUU3Xm.jpg A0OetpWm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od siebie chciałbym tylko dodać, że byłem ostatnio na zlocie forum w górach i co prawda przejechałem się na swoim rowerze tylko raz bo zaliczyłem glebę, ale nie z powodu łańcucha. Na szybkich i kamienistych zjazdach, gdzie trzęsło że hej, łańcuch w ogóle nie spadał. Myślę, że to wystarczający test dla zębatek HCC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Musiałbym przysunąć blat do ramy mniej więcej o ~1.5mm. Teraz na największej koronce kasety co prawda działa, ale na styk (przekos jest spory, hałas większy).

Jesteś w stanie zauważyć, że 1,5mm wypada przesunąć? FyjuFyju ;) U mnie też więcej hałasuje na najlżejszym biegu, ale linia łańcucha wydaje się OK. Według mnie i U MNIE to kwestia tego, że cały napęd jest bardziej wysilony jeśli chodzi np. o napięcie sprężyn przerzutki.

Jak napisał RR, zastanów się po prostu nad 1,5mm podkładkami pod sam blat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, przymierzam sie do zmiany napedu na 1x10, z tego powodu dzisiaj zacząłem bawić sie troszke korba (XT) i zauważyłem, ze gdy wyrzucimy wszystki blaty i będziemy chcieli zostawić tylko środkowy Shimano to na oryginalnych śrubach i nakrętkach nie da sie tego zrobic, iz sa za długie. Tu mam pytanie czy zębatka od HCC jest grubsza, czy trzeba kupować jakies inne śruby/kombinować z podkładkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź komin ( tutaj pewnie leży problem), idź do kilku sklepów "metalowych" i poproś o podkładki dopasowane do wymiaru komina o jak najmniejszej średnicy zewnętrznej. Mi się wczoraj udało kupić stalowe podkładki 0,5mm które wystają poza obrys komina o jakieś 2mm więc nic nie trzeba piłować itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Połowa sierpnia, 1890km przejechane na 1x10, łańcuch oczywiście ani razu nie spadł, całość działa precyzyjnie. Nic nie regulowałem od momentu złożenia.

Jakość jest jaka jest (smartfon średnio sobie radzi przy zachmurzonym niebie - tu akurat Galaxy S3 Mini). Może kiedyś pojadę z normalnym aparatem ;)

 

Przód 27.5", tył 26", przód 36T, tył 12-36T, realnie do ~40km/h, bo więcej mi nie trzeba (jeżdżę prawie na flakach i nie uznaję typowego obcisłego stroju rowerowego - przy luźnej koszulce i spodenkach mam sporo wyższe opory aero, nie ma sensu się męczyć). Na siedząco podjeżdżam właściwie wszystko co potrzebuję, także w piaszczystym terenie. W razie czego zawsze mogę wstać i jechać na stojąco...

 

pMmbz2Fl.jpg . ATkPuaJl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy nie zainwestować w nowy napęd shimano XT z serii M8000. Ogólnie już kupiłem część komponentów do 1x10 tj. korbę SLX FC-M675, do tego zębatkę NW 36z MTB. Jeszcze ich nie montowałem, bo chciałem dojechać obecny napęd do końca. Docelowo chciałem dokupić jeszcze kasetę i łańcuch XT 10s i przerzutkę shimano zee, ale… no właśnie ten nowy XT. Jak patrzę cenowo, to całkiem fajnie wychodzi i tak:

Przerzutka tył RD-M8000 – 269 zł

Łańcuch CN-HG700 – 104 zł

Kaseta CS-M8000 (11-40) – 259 zł (widziałem już gdzieś po 216 zł)

Manetka SL-M8000 – 159 zł

Korba FC-M8000 (ramiona) – 414 zł

Suport BB-MT8000 – 119 zł

Porównując do starego XT różnica w cenie jest w ogóle niewielka. Względem tego co chciałem wcześniej zestaw jest lepszy o wyższy model tylnej przerzutki i o klasę wyższą korbę. Nie będę miał problemu z tym co kupiłem, bo docelowo będę składał jeszcze dwa takie rowery. Zostanie mi zębatka NW 36z i chciałbym ją wykorzystać przy tym nowym XT. Shimano co prawda umożliwia zamontowanie 1x11, ale największa zębatka ma tylko 34z. Pytanie, czy ta którą posiadam będzie działała z łańcuchem pod 11s? Też do końca nie wiem czy zamontuję kasetę 11s na bębenek. W wielu miejscach czytałem, że nie będzie problemu, bo szerokość jest ta sama, ale podobno w niektórych przypadkach jest jakiś problem, z uwagi na to że ostatnia zębatka (największa) nachodzi bardziej na szprychy. Co o tym myślicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pracują wasze napedy 1x10. Ja po przesiadce słyszę pernamentne cykanie z tylnej przerzutki. Minimalnie zmienia sie w zależnosci od przełożenia ale słychać to na każdym. Na zebatce hellomtb przejechalem na razie 50 km. Zebatka jest przykrecona bez podkladek do korby, a z pod misek suportu wyjąłem wszystkie podkladki.

Przed zmianą nie bylo tego słychać. Łancuch to Hg54.

Jak u was z kulturąracy 1x10 bo ja jestem trochę zaskoczony bo myślałem że bedzie ciszej. Wczesniej nawet na sporych przekosach nie bylo tego slychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blat powinien patrzeć prosto pomiędzy koronki 5 a 6. Cykanie może wynikac z krzywego haka przerzutki. Weź go sobie wyprostuj, bo nawet mała przywizna powoduje takie efekty: http://www.forumrowerowe.org/topic/171669-diy-przyrzad-do-prostowania-haka-przerzutki-za-3zl/

 

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku poniżej zamieściłem galerię zdjęć napędu na 1, 5,6 i 10 biegu. Linia łańcucha jest mniej więcej między 5-6. Sam wózek przerzutki wydaje mi się blisko  ale nie znam się na tym na tyle aby ocenić czy to jest przyczyna. Hak jest raczej prosty bo zanim rower poszedł do serwisu na zmianę zębatki to nie był tych dźwięków.

Czy zębatka narrow-wide musi się dotrzeć? Pytam bo ona też jakby hałasowała.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...