Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem kupna centrownicy dla własnego użytku, chcę się nauczyć centrować i zaplatać koła. Uznałem, że zakup jest tego wart, bo ta wiedza zawsze się przyda. Z serwisowania roweru nie umiem w zasadzie tylko centrować (jakoś doraźnie na kolanie sobie nacentruję).

Znalazłem taką ofertę na centrownicę:

http://allegro.pl/centrownica-przymiar-gratis-tylko-na-tej-aukcji-i2950411438.html

Ręcznie robiona przez ponoć specjalistę, tania stosunkowo no i komentarz pozytywny od kogoś kto kupił też kusi.

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jest to sprzęt półprofesjonalny" z tego co widzę to tylko TS-3 parktoola może to przebić. Sam mam TS-2.2 i muszę stwierdzić że nie jest to tak sztywne jak powinno. Podczas pracy potrafi zmienić nastawy (bardzo upierdliwe przy zegarach)

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie za 250 miękkie nie są, ale elementy konstrukcyjne z tworzyw i po jakimś czasie łapią luzy. Jedyne co to poszukał bym jakiś gumek na te śrubki i kątownik, żeby rafki nie rysować.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukas85

Niby to spory wydatek, ale jeśli przez to nie będziesz musiał oddawać kół do centrowania to już masz rocznie jakiś zysk.

Do tego nauczysz się składać, centrować koła i możesz w wolnym czasie znajomym i tym mniej znajomym też zrobić, a wtedy koszta się zwracają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, dlatego wziąłem tą za 165 zł. Na jakimś blogu o rowerach jest dobry poradnik o zaplataniu kół, zacznę od zakupu tanich części: piasty i obręczy, szprychy wezmę ze zużytego koła (dt champion) i zobaczymy. No, jeszcze jakiś dobry klucz do centrowania się kupi, polecacie coś dobrego, ale nie w kosmicznej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz krecic nyple, szczegolnie aluminiowe ale i nie tylko to szybko przekonasz sie, ze na kluczu nie ma co oszczedzac.

Kolejna rzecz to dobor rozmiaru klucza, najczesciej uzywane pod nyple 3.23mm.

Pakr Tool sw40. Klucz ten zaklada sie na nypel od gory, trzyma go od 4 stron.

 

Kolejnym, waznym elementem jest tensiometr....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę polegał na słuchu na początku ;)
Gdzieś na youtube widziałem film na którym było pokazane jak bardzo metoda dźwiękowa jest zawodna. Dwie szprychy w tym samym kole, ten sam dźwięk, a różnica naciągów astronomiczna.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodzi, nie mam zamiaru składać profesjonalnych kół dla siebie, bo wolałbym kupić gotowce w necie/sklepie. Na początku mam zamiar złożyć bardzo budżetowe koło przednie do zimówki, które obecnie ma już startą obręcz (alexrims ace 18) i piastę LX, z wżerami na kulkach/konusach. Będę polował na allegro na piasty za 10-15 zł szczerbaty.gif i tanie obręcze, do tego jakieś szprychy typu cnspokes i jazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) do centrowania koła potrzeba sprzętu z NASA :teehee:

 

Coś w tym jest. Mój sprzęt marzeń? Proszę bardzo:

Centrownica: DT truing stand - 12707 PLN

2 cyfrowe zegary DT - 4128 PLN

Oprzyrządowanie do zegarów - 1548 PLN

Tensiometr: DT tensio digital - 4408 PLN

 

Do tego potrzeba kilka dobrych kluczy, przymiary, klej do nypli, etc. Żeby jako-tako zrobić kółko, trzeba po podsumowaniu wydać te 25 000 zł.

Schodząc na ziemię, uważam, że sprzęt chrisa jest na pełnym wypasie. Centrownica Park Tool-a za tą kasę jest naprawdę fajna, a już z zegarami jest świetnie. Osobiście tylko tensiometr Park Tool uważam za kiszkę; wychylne narzędzia są niedokładne i nieporęczne w obsłudze. Analogowy DT jest o niebo lepszy (i co oczywiste, droższy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tensometr partool działa na zasadzie powtarzalności pomiaru, a nie na samym pomiarze. Co do partoola to mam, używam i jedyne co w nim dobre to zegary, bo za tą cenę to centrownica powinna być przynajmniej tak sztwna i trzymająca wymiary jak ta z aukcji za ~250zł. TS 2.2 jest dobry do centrowania w szczękach, ale zegary pokazują, że jednak aż tak rewelacyjny to on nie jest.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee no nie przesadzajdzie ;) bo zaraz wyjdzie, że do centrowania koła potrzeba sprzętu z NASA :teehee:

Do centrowania, masz racje, nie potrzeba. Do zlozenia dobrego kola, przydaje sie ;)

 

Wypasem, obok DT, sa te centrownice:

P&KLie http://2.bp.blogspot...s1600/stand.jpg

Centrimaster Google Images

NASA robi swoje kola na tym: http://weightweenies...43693&mode=view

A jesli Bog sklada kola, to korzysta z Holland Mechanics: Google Images

 

Jesli mialbym kupowac tensiometr: Wheel Fanatyk: Wheel Fanatyk's Tensiometer

 

Wobec powyzszych park tool to.... mozna sie zestresowac :teehee:

 

Tofi mozesz troche jasniej co do sztywnosci PK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my w tej biednej Polsce na Park Tool-ach się męczymy ;-)

Tensio Wheel Fanatyk jest naprawdę fajny i na ebay można go kupić w bdb cenie. Nie dalej jak miesiąc temu sam się nad nim zastanawiałem.

Niemniej jednak nie ma co popadać w skrajności ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenrownica parktoola jest sztywna jako taka (stal galwanizowana), jednak techniczna budowa widełek powoduje, że koło nie zawsze zajduje się tam gdzie powinno, tj. jeżeli wyciągnąć i włożyć z powrotem koło może się okazać że zegary pokazują nawet powyżej 1mm różnicy, a to dzięki temu że regulacja jest za pomocą zsuwania i rozsuwania wdełek w układzie V. Jeszcze, żeby te łoża na oś miały możliwość samocentrowania (dwa łoża na zawiasach), ale są tylko wciącia, niby oczywiste proste rozwiązanie, ale zdarzyło mi sie już nie raz przyłapać ze włożyłem koło, które wpadło tam gdzie wpaść miało, i coś nie tak mi zegary pokazują. Okazało się, że z jednej strony oś nie osiadła całkowicie na dole wycięcia i koło sobie latało gdy je obracałem. W TS-3 poprawiono to i tam ramiona widełek są jak w układzie U, czyli są zawsze prostopadłe do osi, ale jest ona (centrownica) praktycznie nieosiągalna, są tylko ślady po niej na Amazonie i różnych forach.

 

Do centrowania nie jest potrzebny super sprzęt, ale mając go, to nawet najtańszą obręcz i najtańsze szprychy można tak wycentrować by przez długi czas koło trzymało to centrowanie. Bez tensometra to niestety niemożliwe.

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to masz racje. Rowniez zauwazylem, ze czasami kolo siada nierowno. Niemniej kazde zaciagniecie widelek powinno traktowac sie jako nowy stan zerowy. I jak ze wszystkim, odrobina nieufnosci jest wskazana.

Pomimo tego, mozna poskladac na tej centrownicy kola z bardzo wysoka dokladnoscia, nawet przerzucajac kolo z jednej strony na druga, 0.05-0.08mm. Przynajmniej ja staram sie tak zakonczyc kolo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...