Skocz do zawartości

[Koło tył] Regulacja koła względem ramy


Fiejosolo5

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, po wymianie piasty tylnej (wolnobieg) i założeniu koła okazało się że nie jest ono po środku w ramie, jest trochę na prawo. Czy dopuszczalna jest regulacja koła prawo - lewo za pomocą np podkładek umieszczonych pomiędzy kontry stożków a ramą? Dodam że drugie koło siedzi idealnie w ramie, to które właśnie zaplotłem jest przesunięte. Być może zły dobór piasty lub źle zaplecione? Krótsze szprychy poszły od strony napędu, może tu jest błąd? 😃 Jeśli podobny temat był proszę przenieść.

Edytowane przez Fiejosolo5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zostało przede wszystkim określone jak mocno koło jest przesunięte - czy to różnica 2mm, czy 1,5cm.

Zazwyczaj jeśli są różne długości szprych w kole, to krótsze są od napędu. Skoro koło jest przeciągnięte na prawo, to trzeba to skorygować albo na centrownicy, albo przez ponowny zaplot w przypadku źle dobranej długości szprych. Rozpychanie ramy podkładkami...no można, w granicach rozsądku i w delikatnie użytkowanych rowerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @TheJW napisał.  Jak koło robili na serwisie to podstawa sprawdzić centryczność.  Najlepiej koło "przecentrować" . Jak różnica nie jest wielka i po pomiarze tensometrem  druga strona "puści" to wystarczy przeciągnąć.  Jak źle dobrali długości szprych  i po jednej stronie jest już na maxa  to elegancko by było zrobić przeplot.  Dla mnie osobiście niwelowanie partactwa przy kołodziejstwie podkładkami na osi jest bardzo beee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, TheJW napisał:

Rozpychanie ramy podkładkami...no można, w granicach rozsądku i w delikatnie użytkowanych rowerach.

Taka regulacja podkładkami niekoniecznie musi oznaczać rozpychanie ramy, bo czasem wystarczy przełożyć tylko jakąś podkładkę z lewej na prawą stronę, co nie zmieni całkowitej szerokości piasty. Przykładem może być choćby taka tania piasta na nakrętki:

PIASTA ROWEROWA TYŁ WOLNOBIEG ŁOŻYSZKA KULKOWE XMX - 230426 - 13808960683 - Allegro.pl

Oczywiście po takiej operacji wszystkie zębatki wolnobiegu przesuną się w stronę środka ramy, co w zależności od aktualnej sytuacji (jak daleko jest najmniejsza zębatka wolnobiegu od haka ramy obecnie, jaka jest długość osi suportu) może pogorszyć lub poprawić pracę napędu (przekosy). Do każdego przypadku trzeba podchodzić indywidualnie i czasem proste rozwiązania wcale nie muszą być złe. 

Ile tam jest biegów na tym wolnobiegu? Jak wygląda koło zamontowane w ramie obecnie (prześwit zębatka/hak)? To piasta na nakrętki czy na zacisk? Są jakieś gumowe uszczelnienia na osi? Zdjęcia mile widziane.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Taka regulacja podkładkami niekoniecznie musi oznaczać rozpychanie ramy, bo czasem wystarczy przełożyć tylko jakąś podkładkę z lewej na prawą stronę, co nie zmieni całkowitej szerokości piasty. Przykładem może być choćby taka tania piasta na nakrętki:

Dokładnie tak zrobiłem że jedną tulejkę z lewej przełożyłem na prawą i koło się prawie wyrównało. Wolnobieg 6 biegów, rama stalowa, rower to stary romet. Jutro zrobię zdjęcia żeby lepiej wyjaśnić co i jak. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję zdjęcia jak to teraz wygląda. Naprawiam to koło ponieważ jest to stalowa obręcz, fabryczna z tego roweru. Z przodu jest taka sama, dobrze się do niej ustawia klocki. I chociaż mam drugie koło (nawet na lepszych łożyskach), to postanowiłem to reanimować własnoręcznie. Oddawanie go do serwisu mija się z celem (przekroczy to jego wartość). Obecnie od strony napędu dodatkowa nakrętka kontrująca to wszystko. Skos łańcucha wygląda poprawnie, wszystkie biegi wskakują. Co sądzicie?

1111.jpg

222.jpg

333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...