Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Doskonały filmik o myciu napędu i smarowaniu łańcucha. Ten stwardniały smar z brudem i piachem na kółeczkach tylnej przerzutki da się usunąć tylko mechanicznie - szczotką lub wkrętakiem płaskim (a potem trzeba przetrzeć szmatką z rozpuszczalnikiem). Podobny jest tez na zębatkach korby. Przyznam szczerze, że nie wiedziałem, że przed smarowaniem powinno się ustawić łańcuch na najmniejszych zębatkach z przodu i z tyłu. Co do szejkowania - łańcuch da się wyciagnąć z butelki pet - po obcięciu szyjki :) Natomiast odradzam słoik, bo może peknąć

 

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy dedykowany odtłuszczacz jakiego używałem, to Shimano Degreaser. Jest rewelacyjny. Z tym że ja polecam kupić tą butle 0,5 czy 1l, nie pamiętam jaka była pojemność.

Jeżeli dla kogoś za drogo lub nie pasują właściwości ( przypomina naftę), to polecam odtłuszczacz do tarcz hamulcowych w Sprayu. Kosztuje 11 zł za jakieś 500 ml. Zmywa bardzo dobrze, ale to jednak spray, więc nie do wszystkiego się nadaje ( Shake się nie zrobi). No i trzeba kupować sprawdzone. Niektóre śmierdzą tak potwornie, że się nie da tego używać. Jak nie zapomnę, to wrzucę kiedyś fotkę praktycznie bezwonnego i takiego, którego nie polecam nawet dotykać w zamkniętym pomieszczeniu.

Benzyna według mnie myje słabo. Przy Shake trzeba się namachać, a efekty są różne. Naprawdę polecam chociaż raz spróbować powyższych i zobaczyć że jednak czasami warto dopłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym smrodem to fakt. Najtaniej wychodzi benzyna z dystrybutora na stacji. Ale potem napęd wali niemiłosiernie i trzeba go znowu myc  - ekstrakcyjną :) Rozpuszczalniki typu nitro czy uniwersalne dostepne w sklepach to często jakieś odpady sprowadzane z Zachodu. Więc niektóre czasem śmierdzą strasznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Eathan napisał:

Doskonale sprawdza się też środek K2 AKRA do mycia silników. Dostępny m.in. w bańkach 5 litrowych i mniejszych spryskiwaczach 0,7 litra. Cena to ok 30 zł za 5 litrów. 

Ale to zupełnie co innego niż Shimano Degreaser. No ale tak, to prawda. Można go wlać do ręcznej małej pianownicy ( kosztuje kilka zł) i mamy piankę jak ten Fenwicks za ułamek kwoty. Kiedyś wrzucałem jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarniam napęd głównie pianą Fenwick's - mam od dawna i sobie chwalę. Do cięższego brudu używałem Tenzi Detalier Czysty Silnik - butelka z atomizerem, który daje pianę robi robotę. 

No ale, że czochram rower, to chciałem coś rowerowego i nabyłem odtłuszczacz do napędu Fenwick's. Combo z pianą dla mnie działa idealnie. No ale cenowo odtłuszczacz Fenwick's słabo stoi, więc jak się skończy, to chyba pójdę tropem Shimanowego odtłuszczacza polecanego przez @skom25.

Szejka robiłem dwa razy: butla i ekstrakcyjna. Wniosek: to nie dla mnie zabawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 bo mnie to ciekawi, poza tym juz pisałem, że nie lubię pazerności. W ciągu ostatniego roku wiele rzeczy podrożało, natomiast niestety w niektórych przypadkach spadła tez jakość produktów. Jeśli ludzie nie będą szukać produktów dobrych i niedrogich tylko łykać wszystko, co im się wmawia,  to ta tendencja będzie trwała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 zł + przesyłka.

Shimano PTFE w CR z przesyłką 29 zł. W innych sklepach 20-25 zł bez przesyłki.

Gdzie tu pazerność? Naprawdę myślisz że Shimano sobie coś zrobi, bo Ty nie kupisz oleju bo podrożał o 2 zł? 

A dobry i niedrogi nie bardzo idzie w parze. Wytłumacz mi, jakim cudem malutki przedsiębiorca, siłą rzeczy mający wyższą marżę, ma mieć lepszy produkt w niższej cenie niż producent specjalizujący się w danej dziedzinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popytaj kogoś, kto pracuje w firmie produkcyjno handlowej jak się ustala ceny nowych, wprowadzanych na rynek produktów. Robi się analizę konkurencji i na początek daje najniższą aby zachęcić klientów. Przynajmniej tak powinno się robić, bo niektórzy potrafią być zachłanni i dziwią się, że ludzie wole nieco dopłacić i kupić znany markowy produkt. Znam też firmę , która ma sklep stacjonarny i niedawno otworzyła internetowy. W ofercie m.in. lampki dobrze znanej marki. Cena realna wyższa niż w dużym, znanym sklepie on-line czy Allegro :) 

Osobna sprawa to jakość. Bo może się zdarzyć, że tańszy polski produkt będzie wcale nie gorszy od znanego zagranicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wszystko wiem ( skończyłem szkołę Ekonomiczną, więc coś tam w głowie zostało). Napisz mi tylko, który olej tak podrożał, że nagle go nie kupisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
2 godziny temu, Thomlodz napisał:

Jeśli ludzie nie będą szukać produktów dobrych i niedrogich tylko łykać wszystko, co im się wmawia,  to ta tendencja będzie trwała.

Spędzając wcześniej godziny czasu na poszukiwaniach świętego graala olejów do łańcucha.

Może i zaoszczędzisz 10zł w skali sezonu, ale pod warunkiem, że Twój czas nie ma wartości ;) A i te 10zł może być pozorną oszczędnością, bo lepszy (oczywiście niekoniecznie droższy) olej znacznie wydłuży życie łańcucha w porównaniu np. do gotowania w wosku ze świeczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich, którzy komplikują sobie życie dziesiątkami teorii na temat mycia łańcucha, poszukiwaniem rozlicznych środków do mycia i smarowania - zróbcie bardzo prostą rzecz. Po każdej jeździe nowy łańcuch - 100% pewności czystego łańcucha. Podobnie można zrobić ze skarpetkami i t-shirtami. Na raz i do kosza.🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...