Skocz do zawartości

[Cayon XT Performante FOX] czy to dobry rower?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Stoję przed wyborem roweru w okolicach 6-7 tys. Wpadł mi w oko w przecenie rowerek z linku.
https://nrowery.pl/mtb-29/139-cayon-xt-performante-fox.html
Do tej pory jeździłem KROSS Level A6 z 2013r więc już rower troche lat ma i koła 26 nieco mnie irytują. Trasa to leśne ścieżki, kamieniaste, piaszczyste i asfalt. Lubie pośmigać szybciej po lesie ale nie wyczynowo. Czy ten rower jest wart swoich pieniędzy? Dawno nie siedziałem w rowerach i nie wiem co teraz się pojawiło na rynku, co jest dobre, co jest słabsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz coś powiedzieć na temat ram w tych rowerach?? Czy to jakiś chinol, czy raczej coś przyzwoitego? Producent nie jest u Nas zbytnio rozpowszechniony z tego co widzę... Ale właśnie osprzęt wydaje się mega konkurencyjny (według mnie) w porównaniu z X Caliberem 9 od Treka, czy podobnymi w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same szpeja w tym rowerze przewyższają tą promocyjną ofertę więc nawet jak rama jest ze śmietnika to przynajmniej ja do takiego zastosowania bym nie wybrzydzał. Marka nie jest gwiazdą bo jak by to ująć oni nie idą choćby z geometrią do przodu. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj mnie troche podbudowałeś, bo wizualnie mi się bardzo podoba. A co do geometrii, jest aż tak źle? Jeżdzę raczej spokojnie, trasy między 50-80km. Nic wyczynowego. Chce po prostu dobry rower na wypady do lasu, piachy, korzenie, kamienie przy troche większych prędkościach. Ale żadnych skoków, wyścigów. Dbam o rowery i szkoda było by mi na "cioranie" a chce żeby rower kilka lat mi posłużył tak jak poprzedni Kross.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do geometrii to nie jest źle. To dobra geometria do zastosowania o którym piszesz. Może niekoniecznie najlepsza do współczesnych tras cross country w formacie olimpijskim.

Jakości ramy po zdjęciach się nie oceni. Liczy się jakość spoin, tolerancje wymiarów i spasowania.

Niemniej northtec to nie jest firma krzak, ale markę mają raczej w świecie rowerów trekkingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stosunek cena/wyposażenie, ten rower deklasuje konkurencję. Nawet Decathlon i marki wysyłkowe nie mają w w tej cenie tak dobrze wycenionego sprzętu.

Normalnie Fox 32 Factory i pełna grupa XT M8100 są montowane w znacznie droższych rowerach.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze zanim go kupię. Bo osprzęt osprzętem, mówicie że jest dobry. Ale z waszej perspektywy, czy jest coś szczególnego poza niezbyt nowoczesną geometria do czego można by się przyczepić i co mogło by sprawiać problem na dłuższą metę? Rower nie jest zbyt tani i wolałbym uniknąć przykrych niespodzianek. Czytałem że ważna jest jakaś główka 1 1/8 i coś tam, ale nie znam się na tym żeby móc to ocenić. Czy taki rower na kiedyś tam miałby szanse rozwoju ewentualnego? Chociaż myślę że jak Levela A6 na Sramie i jakimś tam Rock-Shox’sie nie udało mi się zniszczyć po tylu latach i w zasadzie poza wymianą opon, kasety, łańcucha i serwisem podstawowym we własnym zakresie nie robiłem w zasadzie nic, to i pewnie ten Northtec pośmiga? Różnica taka że Kross kosztował mnie 3 tys jak go kupowałem, a ten to już jednak 7tys bez mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w tym rowerze zastanawia tylko jedno, czyli waga. Jakoś ciężko mi uwierzyć w 11,2kg które podaje producent, ponieważ to rewelacyjny wynik jak na taki rower. Tym bardziej że to Northtec, więc rama pewnie nie jest szczytem finezji. Co do Twoich wątpliwości, to jest w tym rowerze wszystko co powinno być czyli sztywne osie, taperowana główka (to 1-1/8 cala o czym pisałeś). Tylko w porównaniu do aktualnych rowerów XC geometria jest tu bardziej rekreacyjna, choć dużo w tym "zalet" samej kierownicy i mostka, co nie będzie zaletą gdybyś chciał mocniej pocisnąć po lesie, jednak z drugiej strony po przesiadce a aktualnego roweru i tak tego nie odczujesz.

Co do ewentualnego rozwoju, to przy tym do czego planujesz go używać to i tak nie ma co tam zmieniać bo graty są aż nadto. Masz pełną grupę XT i dobry amortyzator, opony też bardzo dobre, wiem tylko czy obręcze nadałyby się do mleko, ale może wcale tego nie potrzebujesz. Jak nie szkoda Ci wydać 7k na rower z napisem Northtec na ramie ;) i wizualnie ci leży to bym się nie zastanawiał. 

Edytowane przez Artur85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy tam full jest potrzebny? Można też za 5k, w kieszeni zostaje sporo kasy a rower też ogarnie. Ogólnie w takim budżecie jest co wybierać i nie koniecznie trzeba się napinać na jak najlepsze graty, ważne żeby całość grała i dawała frajdę z jazdy.

 

SENSA MERANO EVO PRO 2024 | Szybkierowery.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, heiser092 napisał:

A jeszcze zanim go kupię. Bo osprzęt osprzętem, mówicie że jest dobry. Ale z waszej perspektywy, czy jest coś szczególnego poza niezbyt nowoczesną geometria do czego można by się przyczepić i co mogło by sprawiać problem na dłuższą metę? Rower nie jest zbyt tani i wolałbym uniknąć przykrych niespodzianek. Czytałem że ważna jest jakaś główka 1 1/8 i coś tam, ale nie znam się na tym żeby móc to ocenić. Czy taki rower na kiedyś tam miałby szanse rozwoju ewentualnego? Chociaż myślę że jak Levela A6 na Sramie i jakimś tam Rock-Shox’sie nie udało mi się zniszczyć po tylu latach i w zasadzie poza wymianą opon, kasety, łańcucha i serwisem podstawowym we własnym zakresie nie robiłem w zasadzie nic, to i pewnie ten Northtec pośmiga? Różnica taka że Kross kosztował mnie 3 tys jak go kupowałem, a ten to już jednak 7tys bez mała.

Nowoczesna geometria nie jest dla każdego. To po pierwsze :) 

Po drugie nowoczesna geometria powoli się zmienia. Focus wypuścił ostatnio nowy model ravena i mi się mega podoba ten pomysł: https://www.focus-bikes.com/int/bikes/mountainbike-hardtail/raven

Dla mnie to co nazywano "nowoczesną" w ostatnich 5-6 latach to był trochę ślepy zaułek mtb. Nisko główka, nisko mostek, długa rura górna... fajnie to wygląda, ale do jazdy dla 90% użytkowników to buła katorga. Niska, wyciągnięta pozycja, to jest dobra dla zawodników i na zawody. A nie do jazdy rekreacyjnej, gdzie asfaltem mamy dojazd do lasu, po lasach też nie wiadomo jakich przeszkód nikt na HT nie robi. Od tego są fulle, enduro itd. 

Na ramę masz gwarancje. To pewnie tania rama bez wodotrysków, jak 90% alu na rynku. 

W tej cenie ten rower jest warty zakupu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, heiser092 napisał:

Rower nie jest zbyt tani i wolałbym uniknąć przykrych niespodzianek. 

No właśnie jest tani i to bardzo. Wiem, że dla ciebie tyle kasy to może być dużo ale nawet jak by ci pękła rama i trzeba było przełożyć części to jesteś sporo do przodu. Każdy ci tu pisze, że na takie zastosowanie brać dziękować. Szczerze to jest zbyt piękne by było prawdziwe więc ma wątpliwości czy to jest do dostania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Artur85 napisał:

Tylko czy tam full jest potrzebny? Można też za 5k, w kieszeni zostaje sporo kasy a rower też ogarnie. Ogólnie w takim budżecie jest co wybierać i nie koniecznie trzeba się napinać na jak najlepsze graty, ważne żeby całość grała i dawała frajdę z jazdy.

 

SENSA MERANO EVO PRO 2024 | Szybkierowery.pl

No ta Sensa w sumie bardzo fajna, tylko ten kolor. Sam nie wiem czemu napaliłem się na rower na bogatym osprzęcie gdzie najprawdopodobniej nie wykorzystam jego możliwości. Lubię mieć coś fajnego i może dla tego akurat ten Northtec i jeszcze wasze opinie… 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flagowegy model Foxa da większa frajdę z jazdy niż Recona Silver z jego kiepskiej jakości powłoką górnych goleni, którą można stosunkowo łatwo uszkodzić. Ten Fox to widelec o kilka klas lepszy - odpowiednik SID-a Ultimate, czyli flagowej konstrukcji Rock Shoxa. 

Minusem tego widelca jest koszt serwisu - ok. 700 zł co 125 godz. jazdy.

Edytowane przez Galvatron
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artur85 napisał:

Tylko czy tam full jest potrzebny? Można też za 5k, w kieszeni zostaje sporo kasy a rower też ogarnie. Ogólnie w takim budżecie jest co wybierać i nie koniecznie trzeba się napinać na jak najlepsze graty, ważne żeby całość grała i dawała frajdę z jazdy.

 

SENSA MERANO EVO PRO 2024 | Szybkierowery.pl

Namieszałeś mi tym rowerkiem nieco w głowie https://www.centrumrowerowe.pl/rower-mtb-sensa-merano-evo-pro-pd33692/ ten to przypuszczam że to samo co wysłałeś mi tylko kolor inny na obrazku. Ale faktycznie osprzętowo by mi wystarczył chyba. Ale tutaj mam wrażenie że kierownik jest nieco niżej niż Northec’u. Nie będą nieco bardziej cierpieć ręce przy spokojniejszej jeździe z nastawieniem na dłuższe odcinki?

14 minut temu, Galvatron napisał:

Flagowegy model Foxa da większa frajdę z jazdy niż Recona Silver z jego kiepskiej jakości powłoką górnych goleni, którą można stosunkowo łatwo uszkodzić. Ten Fox to widelec o kilka klas lepszy - odpowiednik SID-a Ultimate, czyli flagowej konstrukcji Rock Shoxa. 

Minusem tego widelca jest koszt serwisu - ok. 700 zł co 125 godz. jazdy.

O kurde, to co tam trzeba serwisować średnio co 125h jazdy? 🫤 chciałbym raczej sprzęt serwisować we własnym zakresie bo z tym problemu raczej by nie było.

Odnośnie tego Northeca przedstawiciel odpisał mi że specyfikacja w pełni zgadza się z opisem na stronie, rowery są nowe i udzielają 5 lat gwarancji na ramę i 2 lata reszta osprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, heiser092 napisał:

Sam nie wiem czemu napaliłem się na rower na bogatym osprzęcie gdzie najprawdopodobniej nie wykorzystam jego możliwości.

Możliwości ma te same co słabszy (zmienia biegi, hamuje), ale za to kulturę pracy sporo lepszą...  Tak więc warto iść w "bogatszy" osprzęt.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...