Skocz do zawartości

[dodatkowe chwyty] Po dwa gripy i dwa rogi w MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Pojezdziwszy kilkaset kilometrow mam problem z MTBową kierownicą i szerokim rozstawem rąk - boli kark i mięśnie wokół kciuków i nadgarstek. Nie zamierzam jednak rezygnować z roweru MTB ze względów roznych (moja waga, kocham teren, zjazdy etc), dlatego szukam pomysłu na dodanie sobie mozliwosci chwytu bardziej szosowo/gravelowego, na szerokosc barków. Testowałem wczoraj, działa jak złoto i nic nie boli. Tyle, że muszę trzymać ręce na manetkach i nie tylko mam słaby chwyt ale też oczywiście bolą łapy od wbijania się ciężarem góry ciała w te plastikowe elementy :D  Szukając w necie, znalazlem cos takiego, jak ponizej. Mieliście okazję z tym kombinować? Chodzi o podwójne gripy i rogi, gdzie w środkowych oczywiscie nie mamy przerzutki i hamulca, ale pionowy uklad rąk i odpoczynek dla gornej partii ciala.

A moze jeszcze jakos inaczej to rozwiązać? Baranek do mtb wygladalby juz aż nadto kosmicznie, ale moze jest cos pomiedzy? 

IMG_0415.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 lat MTB i nie mam pojęcia co ci ludzie, a może bardziej producenci mają w głowach z tymi obecnie "gołymi prostymi kierami"? Kiedyś każdy porządny rower MTB miał rogi, albo od razu kierę z takowymi zintegrowanymi. Teraz rogi beee, bo tak pewnie modnie, bo tak jak wszyscy. Choć teraz upalam dla mnie coś nowego bo koza/grawelem, i taką jazdą choć zdecydowanie wygodną i turystyczną, to wciąż układ dłoni wzdłuż ciała to jest to co pomaga na nadgarstki i ogólnie wygodę poprzez naturalny układ rąk. Otóż TAK , w każdym rowerze jaki mam z prostą kierą mam i zawsze będę miał rogi, nawet w enduro elektryku. Jakże prosta rzecz a jak poprawia ergonomię, zwłaszcza na monotonnych prostych, czy nużących podjazdach, gdzie pewność chwytu i kierowania nie jest priorytetem. Zlej tych baranów co pitolą " rogi dziś w MTB? - a fe". To Tobie ma być wygodnie a nie im "modnie". Moja ulubiona pozycja w gravelu? Właśnie naturalny układ na klamkomanetkach, i o zdziw na podjazdach w "korbie" i na zjazdach "aero" właśnie w dolnym chwycie czyli wzdłuż ciała jak na rogach. Tego czego nie próbowałem a też może mieć sens na prostych kierach upalanych na długich prostych trasach to "rogi wewnętrzne", jak wyżej wspomniane.

Edytowane przez Mentos
  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
26 minut temu, Mentos napisał:

35 lat MTB i nie mam pojęcia co ci ludzie, a może bardziej producenci mają w głowach z tymi obecnie "gołymi prostymi kierami"? Kiedyś każdy porządny rower MTB miał rogi, albo od razu kierę z takowymi zintegrowanymi. Teraz rogi beee, bo tak pewnie modnie, bo tak jak wszyscy. Choć teraz upalam dla mnie coś nowego bo koza/grawelem, i taką jazdą choć zdecydowanie wygodną i turystyczną, to wciąż układ dłoni wzdłuż ciała to jest to co pomaga na nadgarstki i ogólnie wygodę poprzez naturalny układ rąk. Otóż TAK , w każdym rowerze jaki mam z prostą kierą mam i zawsze będę miał rogi, nawet w enduro elektryku. Jakże prosta rzecz a jak poprawia ergonomię, zwłaszcza na monotonnych prostych, czy nużących podjazdach, gdzie pewność chwytu i kierowania nie jest priorytetem. Zlej tych baranów co pitolą " rogi dziś w MTB? - a fe". To Tobie ma być wygodnie a nie im "modnie". Moja ulubiona pozycja w gravelu? Właśnie naturalny układ na klamkomanetkach, i o zdziw na podjazdach w "korbie" i na zjazdach "aero" właśnie w dolnym chwycie czyli wzdłuż ciała jak na rogach. Tego czego nie próbowałem a też może mieć sens na prostych kierach upalanych na długich prostych trasach to "rogi wewnętrzne".

Dokladnie wg tej filozofii lecę w podwójne rogi, opinia randomów to ostatnie co mnie obchodzi. Mam jednak problem z moją kierą, czy kierami mtb ogolnie bo z powodu wygięcia kierownicy nie moge zalozyc oojedynczej lampy przedniej. Swieci mi na bok zewnetrzny, wiec kupilem druga i mam widocznosc jak motocykl lol.

Notabene najlepsze by byly np rogi nakładane i zdejmowane a nie wsuwane od boku kiery, zebym nie musial sciagac gripów, klamek, manetek, dzwonka i lampy przed założeniem na srodek :D ewentualnie wiocha style i taśma, owijka, cholera wie co jeszcze i jazda, byleby przyczepic pod katem relatywnie prostym. Ale to pewnie nie utrzyma po oparciu sie. Oryginalnych gripów w moim treku bez cięcia to nie mam pojecia jak ruszyć. Malo fascynujaca wydaje sie opcja ze strzykawka i wstrzykiwaniem nawet nie wiem czego, zeby przesunąć :( 

 

EDIT: Szukajcie, a znajdziecie! Wlasnie zamowilem rogi wewnetrzne bez koniecznosci sciagania calego sprzetu z kiery. Zostawiam dla potomnych, link nie jest partnerski:

https://amzn.eu/d/aFp6XPh

 

Edytowane przez marekdam1
Znalazlem, wiec sie dziele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, kipcior napisał:

Pomiędzy to jest coś takiego jak corner bar, choć osobiście nie jeździłem.

Natomiast mam i polecam Ergony GP4, dużo lepiej jedzie się pod górę na rogach.

O super, bo wlasnie tez mnie interesowaly te chwyty. Moglbys napisac cos wiecej? Czy na rogach jesr dobra fakturka? Rece nie zjezdzaja? Ja sobie zalozylem z kellysa takie tanie dla testu ale to zwykla rurka i w rekawicach mozna zanurkowac szczeną o kierownicę :D chcialbym wiec cos innego. 
 

I jeszcze pytanko, czy te rogi z GP4 sie jakos skladaja? Wygladaja tak jakby byly jakies skladane ale wlasciwie to nie wiem gdzie. Z ciekawosci pytam, nie jest to mega potrzebna funkcja, ale ciekawie sie to prezentuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marekdam1, bardzo doby wybór rogów. Chwyt iście barankowy. Na gravelowych odcinkach i podjazdach robią robotę. Bezproblemowy dostęp do klamek hamulców i manetki przerzutki. Świetnie się z nimi jeździ. (na foto lekko zwichrowane ustawienie - bawiłem się w odpowiedni kąt i za lekko dokręciłem).

Tak btw, lekutko przepłaciłeś. U majfrienda do wyrwania z około 2 dyszki.

20240303-111958net.jpg

Edytowane przez CoolBreezeOne
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mentos napisał:

35 lat MTB i nie mam pojęcia co ci ludzie, a może bardziej producenci mają w głowach z tymi obecnie "gołymi prostymi kierami"? Kiedyś każdy porządny rower MTB miał rogi, albo od razu kierę z takowymi zintegrowanymi. 

To nie jest prawda, że każdy. Owszem rogi były popularne nawet w fullach do ostrzejszej jazdy ale nadal było sporo ofert bez. A dziś ludzie jacy są to są ale aż takimi ułomkami nie są by w razie niedogodności czegoś takiego sobie nie kupić. Tym bardziej, że wybór jest. Z powodów geometrii współczesnych rowerów po prostu nie jest to coś co się przydaje. Chcesz mieć i ok ale mienie pretensji o brak a już u producenta to jest co najmniej dziwne. By nie było tak mam rogi w starym szpeju ale to z powodu jaki podałem wyżej czyli stare geo ramy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rogów się nie czepiam. Kiedyś miałem, dziś nie. Ale odniosę się do problemu opisanego na początku. Nie wszystkim musi pasować taka kierownica, jaką dała fabryka. Mamy możliwość obracania jej w mostku, aby dopasować kąt. Możemy ją skrócić, bo nie każdy ma szerokie bary. I możemy zmienić na model z innym gięciem. Często problem wynika z ustawienia klamek. Zły kąt, a najczęściej za szeroko. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marekdam1 napisał:

Moglbys napisac cos wiecej? Czy na rogach jesr dobra fakturka? Rece nie zjezdzaja?

Jeżdżę zawsze w rękawiczkach i jakoś nie zwracałem uwagi jaka tam jest faktura. W gripach jest guma ale tu, nie wiem, jakieś tworzywo. W każdym razie dobrze się to trzyma.
PXL8-1-20240327-164720968-MV-1600.jpg

Ale jak rogi mają być składane? Można nachylenie regulować ale to tyle.

Miałem GP2 wcześniej i to była pomyłka. Tamte rogi są za krótkie i nie spełniają swojej funkcji.

Natomiast wadą rogów niewątpliwie jest realne ryzyko zahaczenia o drzewo na wąskim singlu. Jeśli po takich jeździsz to można by rozważyć GP5. Do tej pory wszystko w co przywaliłem się na szczęście poddało. No i ja mam kierownicę 720mm, co wg dzisiejszej mody jest wąskie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
14 godzin temu, CoolBreezeOne napisał:

@marekdam1, bardzo doby wybór rogów. Chwyt iście barankowy. Na gravelowych odcinkach i podjazdach robią robotę. Bezproblemowy dostęp do klamek hamulców i manetki przerzutki. Świetnie się z nimi jeździ. (na foto lekko zwichrowane ustawienie - bawiłem się w odpowiedni kąt i za lekko dokręciłem).

Tak btw, lekutko przepłaciłeś. U majfrienda do wyrwania z około 2 dyszki.

20240303-111958net.jpg

Jeszcze dopytałbym odnośnie tej kiery, bo wygląda bardzo fajnie z powodów praktycznych, montażowych to szpeju. Jak się na tym jeździ? Dobrze widzę, że jest dość wąska, czy to tylko iluzja na fotce? Czy na zjazdach albo w węższych miejscach czuć w jakiś sposób brak tej szerokości i precyzji, którą daje szeroki rozstaw ramion? Szukam kurde kompromisu między jazdą na kilometry a zjazdem i bieda zabawą w tricki trialowe (xD), bo siłą rzeczy nie stać mnie na dwa czy trzy rowery za pięć kafli, a nie chciałbym kupić dla odmiany za krótkiej kiery, by znowu narzekać.

EDIT: No i jeśli masz możliwość to bardzo chętnie poznałbym nazwę/model tej kierownicy :)

Edytowane przez marekdam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tyfon79 napisał:

To nie jest prawda, że każdy. Owszem rogi były popularne nawet w fullach do ostrzejszej jazdy ale nadal było sporo ofert bez. A dziś ludzie jacy są to są ale aż takimi ułomkami nie są by w razie niedogodności czegoś takiego sobie nie kupić. Tym bardziej, że wybór jest. Z powodów geometrii współczesnych rowerów po prostu nie jest to coś co się przydaje. Chcesz mieć i ok ale mienie pretensji o brak a już u producenta to jest co najmniej dziwne. By nie było tak mam rogi w starym szpeju ale to z powodu jaki podałem wyżej czyli stare geo ramy. 

Nie no, to wiadomo że nie wszyscy, bo producentom zależało też na ich dokupieniu jako dodatkowego osprzętu, najlepiej w sklepie. Np. taki Trek czy Spec miał ich różne odmiany, te najdroższe od Control Techa, Canondale dawał swoje standardowo, Scott miał zintegrowane z rogami kiery itp. Mnie bardziej chodziło o to, że ktoś narzeka na ból w nadgarstkach, albo mało mu jedna pozycja dla dłoni na podjazdach, ale jak mu polecisz rogi, czyli to jakże mega proste, tanie i w sumie lekkie rozwiązanie to nieeeeee, to takie niemodne, rogi w rowerze MTB, no co ty,  a fuuu?  Przygłupawe podejście, i przygłupawe komentarze, zresztą wystarczy na kpiny popatrzeć powyżej.

14 godzin temu, CoolBreezeOne napisał:

@marekdam1, bardzo doby wybór rogów. Chwyt iście barankowy. Na gravelowych odcinkach i podjazdach robią robotę. Bezproblemowy dostęp do klamek hamulców i manetki przerzutki. Świetnie się z nimi jeździ. (na foto lekko zwichrowane ustawienie - bawiłem się w odpowiedni kąt i za lekko dokręciłem).

Tak btw, lekutko przepłaciłeś. U majfrienda do wyrwania z około 2 dyszki.

20240303-111958net.jpg

Kurcze, fajnie to wygląda, muszę spróbować.

A tu jest gościu co sporo chyba na podobnym rozwiązanu już km. nabił:

 

Edytowane przez Mentos
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mentos, dokładnie taki jest mój zamysł. Kumpel ma cross i gravela, a jak przy tym stanąłem z moimi 113kg masy to uznałem, że lepiej nie będę się "przejeżdżał" na próbę, bo mi szkoda funduszy na kupowanie mu nowego :D MTB rządzi, ja się na swoim treku z 2,35" oponami czuję jak w czołgu i tego mi potrzeba. Tylko właśnie baranek super i prosta rama pozwala więcej upchnąć toreb/bidonów, ale trudno. Tego nie przeskoczę, przynajmniej mogę zeskoczyć z pedałów bez strachu o potencjał rozrodczy.

Dzięki za film, nie znałem tego kanału, a pomysłów sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Przyszły te małe wewnętrzne rożki to się podzielę spostrzeżeniami. Kolega @Mentos chyba rozważa zakup, to proszę czytać :D

Po pierwsze, aż dziwne, jak taka mała rzecz potrafi wygody dodać :) piękna sprawa, rekomenduję każdemu kto nie ma baranka. Zwłaszcza, że tak jak pisałem wyżej, dla wielu z nas mega piękną sprawą jest fakt, że nie trzeba ściągać wszystkiego z kiery zakładając do maleństwo, tylko normalnie nakładamy od góry, bo objemka jest łamana na pół! ❤️ 

Ciekawostka: z moich krótkich obserwacji wyszło, że albo mam dziwne łapy, albo się koledzy Chińczycy pomylili w oznaczeniu stron na tych rogach, bo kompletnie nie jestem w stanie używać ich zgodnie z oznaczeniem prawa/lewa. Mam teraz odwrócone (lewa z prawej, prawa z lewej) i dopiero jest mega sztos. Z jakiegoś powodu "prawidłowo" ustawiając rogi miałem dziwnie wygięte dłonie i napięcie w nadgarstkach zaczynało się po paru sekundach. Możliwe też, że to wina relatywnie dużych dłoni, bo potrzebuję nieco więcej "mięsa" żeby na nim położyć większą część mięśnia pod kciukiem. Tak czy owak, po odwróceniu układu jest złoto.

Także w skrócie, polecam gorąco. Dla mnie żadnych wad, zwłaszcza przy tak śmiesznej cenie. Szkoda łapek na jeżdżenie dłużej w złej pozycji :)

 

EDIT: Widzę teraz dopiero, że kolega @CoolBreezeOne ma dokładnie tak jak ja, czyli odwrotnie, założone te rogi. Ach chińska precyzja i jakość :D

Edytowane przez marekdam1
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...