Skocz do zawartości

[OLX] obecna sytuacja


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Na OLX do niedawna nie było wcale haraczu od sprzedaży. jest 1% teraz, za jakiś czas może być więcej.

54 minuty temu, Rumcajs. napisał:

Przecież to portal ogłoszeniowy

To BYŁ portal ogłoszeniowy. czas przeszły. Teraz bardziej przypomina Allegro, tylko w gorszym wydaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem (nigdy nie korzystałem z olx ani jako kupujący ani sprzedający, a z allegro już dawno nie), ale raz piszecie, że to portal ogłoszeniowy, a później, że są prowizje. No kurczę, przecież nawet 50 lat temu, jak chciałeś dodać ogłoszenie drobne w gazecie codziennej, to trzeba było określić, jak długo będą je drukowali i zapłacić. A że te prowizje są takie czy owakie, to nic dziwnego - to jest biznes i ktoś chce na nim zarabiać.  A jak dodatkowo udostępnia jakieś usługi - przesyłki płatności, to i prowizje są jakie są...

Edytowane przez HSM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przesyłka OLX i tak jest w miarę bezpieczna. Ja tam też dość często sprzedają, wysyłka tylko tą opcją. Pomimo tego kilka razy mi ludzie pisali czy im za pobraniem nie wyślę. a jak odpisałem że tylko wysyłka OLX to cisza.

Z ciekawości zapytam coś złego dla sprzedającego jest w przesyłce pobraniowej? Dla kupującego to bezpieczeństwo zwłaszcza zakup od osoby prywatnej, płaci gdy towar na miejscu. Chodzi o to,że dłużej sprzedający czeka na pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdarzyło mi się żeby ktoś nie odebrał poprzez przesyłkę OLX. Natomiast za pobraniem miałem przypał i dlatego nie wysyłam. Jak się ktoś bardzo narzuca to piszę mu o zaliczce na koszt przesyłki i wtedy rozmowa się urywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Natomiast za pobraniem miałem przypał i dlatego nie wysyłam

napiszesz coś wiecej? co za przypał? Można przyjąć,że jeśli ktoś nie chce zapłacić zaliczki to nie jest uczciwy? tak myślę, bo jakbym miał kupować od Ciebie i prosiłbym o pobranie to przelałbym Ci kase na to pobranie.

Ja w sklepach np centrum rowerowym zawsze biorę za pobraniem, bo naczytałem i nasłuchałem się ile to trzeba czekać,że towar nie ten,że w ogóle go nie było. Po prostu obawiam się,że może być taka sytuacja,że towaru nie dostane a kase przeleje. Kiedyś też kupiłem coś w niepolecanym tutaj sklepie citbike i czekałem i czekałem i czkałem i ani me ani be z ich strony, gdybym przelał kase martwiłbym się o jej zwrot a tak napisałem maila,że skoro 2 tygodnie nie reaguja to dziekuje za zakup i do widzenia.

Słyszałem też opinie choć nie twierdzę,ze prawdziwą,że jeśli dany sklep dostał już kasę na konto to nie ma po co się spieszyć z wysyłką, bo kasa już jest. Za pobraniem będą szybciej wysyłać bo zależy im na kasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie wysyłam za pobraniem na OLX. Dwa razy się naciąłem i poleciałem  na tym  prawie 60zł w plecy.   Jak ktoś chce za pobraniem to sam  ma sobie opłacić transport i mnie przysłać kod etykiety. Jak tego nie zrobi to nie ma wysyłki.  Z drugiej strony preferuję wysyłkę OLX. Zarówno ja jak i kupujący mamy dupy chronione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Przecietny napisał:

napiszesz coś wiecej? co za przypał? Można przyjąć,że jeśli ktoś nie chce zapłacić zaliczki to nie jest uczciwy?

Tak jak napisał przedmówca 😉.

28 minut temu, Przecietny napisał:

Słyszałem też opinie choć nie twierdzę,ze prawdziwą,że jeśli dany sklep dostał już kasę na konto to nie ma po co się spieszyć z wysyłką, bo kasa już jest.

Guzik prawda! W 99,9% płacę z góry, ale tylko u sprawdzonych sprzedających i nie zauważyłem żeby ktoś się ociągał w wysyłce.

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, Rumcajs. napisał:

Nadal pełni funkcję ogłoszeniową dla zwykłych zjadaczy chleba, więc nie jest to czas przeszły.

Ale kiedyś to byłą funkcja główna, obecnie tylko dodatek.

42 minuty temu, Przecietny napisał:

Z ciekawości zapytam coś złego dla sprzedającego jest w przesyłce pobraniowej? Dla kupującego to bezpieczeństwo zwłaszcza zakup od osoby prywatnej

No nie bardzo, jak w moim przypadku, możesz otrzymać towar inny niż zamówiłeś. Czasem to jest pomyłka, czasem można trafić na małolata jajcarza, który zamiast zamówionej konsoli wyśle cegłę, albo tabliczkę czekolady zamiast Iphone'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie możesz otworzyć przesyłki przed zapłaceniem bo po prostu kurier Ci hej nie wyda. Możesz za to poprosić kuriera aby został chwilę, żebyś mógł otworzyć i żeby on był świadkiem i jakby co to dopiero wtedy można reklamować. Przeważnie kurierzy nie chcą zostawać bo po prostu nie mają na to czasu. Czasem, jak są wporzo, to mówią, że jak coś będzie nie tak po otwarciu to on wróci i potwierdzi/podpisze papiery, że był przy otwarciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jedynie Poczta Polska oferuje możliwość sprawdzenia przesyłki przy dostarczeniu. I tutaj też nie jest to 100% bezpieczne. Produkt może mieć wadę ukrytą, która wyjdzie dopiero po jakimś czasie, a tego sprawdzić się nie da. Przykład; kupisz heble używane (ba, w przypadku Shimano nawet nowe), sprawdzasz, wszystko ok, po kil;ku jazdach okazuje się ze zacisk cieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się zmiany w Allegro średnio podobają. O ile kupując z oficjalnych sklepów czuję się bezpiecznie, o tyle sprzedając jakieś używane przedmioty jestem wypychany do jakiegoś Allegro Lokalnie. Na szczęście wciąż jeszcze można wystawić w "tradycyjny" sposób.

Przez OLX kupiłem kila przedmiotów, od sklepów i jestem zadowolony. Sprzedałem też 2 rowery ale na zasadzie "ogłoszenia" - dogadywałem się na twarz, z odbiorem osobistym. Jak dotąd wszyscy zadowoleni.

Natomiast nie podoba mi się polityka przycinania przez OLX - o ile na Allegro prowizję płaci sprzedający, tak na OLX jest opłata za przesyłkę OLX. Dobra, ok - dramatu nie ma, płacę i mam pupochron przez 24 h.

Ale system opłat za wyróżnienie to przeginka - miałem dopłatę 34,19 zł za wyróżnienie ale doładować mogłem tylko "pakietem" za 50 zł. Ta różnica nie przepadła, wisi sobie 15,81 zł na koncie - jako nieoprocentowana pożyczka dla OLX. Jeśli uwzględnić efekt skali, to nieźle sobie OLX przycina na takich "pożyczkach":

Zrzutekranu2024-03-23111554.png.6e0b40c3450b099784707aaad8a289ed.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jedynie Poczta Polska oferuje możliwość sprawdzenia przesyłki przy dostarczeniu. I tutaj też nie jest to 100% bezpieczne. Produkt może mieć wadę ukrytą, która wyjdzie dopiero po jakimś czasie, a tego sprawdzić się nie da. Przykład; kupisz heble używane (ba, w przypadku Shimano nawet nowe), sprawdzasz, wszystko ok, po kil;ku jazdach okazuje się ze zacisk cieknie.

Czesc Nigdy się nie zastanawiałem czy jest taka usługa czy nie zwłaszcza,że często na przesyłce jest taka naklejka która sugeruje aby sprawdzić i nigdy nie miałem z tym problemu. Ukryte wady jak piszesz nie są do sprawdzenia ale takie moga wystapić nawet jak kupujesz towar w sklepie stacjonarnym.

Beztytuu.thumb.png.a32c97e35461fb7d3f0b66361a7e8181.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz sprawdzić przy kurierze ale jeśli to jest płatne przy odbiorze to po zapłaceniu a dwa, kurierzy maja tak napięty grafik, że po prostu nie maja czasu, żeby stać i czekać aż otworzysz paczkę. Jak pisałem wcześniej, z reguły zgadzają sie przyjechać jeszcze raz i potwierdzić jak coś będzie nie tak. No chyba, że jesteż tak szybki i zdążysz otworzyć paczkę zanim kurier wsiądzie do samochodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak, możesz sprawdzić przy kurierze ale jeśli to jest płatne przy odbiorze to po zapłaceniu a dwa, kurierzy maja tak napięty grafik, że po prostu nie maja czasu, żeby stać i czekać aż otworzysz paczkę. Jak pisałem wcześniej, z reguły zgadzają sie przyjechać jeszcze raz i potwierdzić jak coś będzie nie tak. No chyba, że jesteż tak szybki i zdążysz otworzyć paczkę zanim kurier wsiądzie do samochodu :)

Dziwne bo otwieram zawsze zanim zapłacę i mówię,że jak będzie to co ma być(jeszcze mi się inaczej nie zdarzyło)to płacę i biorę  jeśli nie to nie wiem bo jak wcześniej😄paczkę otwiera się 10s więc nie ma problemu, może różnica tkwi w tym,że ja zawsze zamawiam tam gdzie pracuje i dlatego nie mają z tym problemu ale wiem,też,że kurier woli pozbyć się paczek niż na baze zwozić więc pójdzie na ręke, naprawdę nigdy nie miałem problemu z otwieraniem przed zapłatą. Oczywiście nie rozrywam w szale paczki na strzępy😄. Delikatnie nożykiem tam gdzie taśma aby ewentualnie móc zakleić to tak jak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może nie na temat ale mam ostatnio nie po drodze z InPostem.

Najpierw żona nie mogła wyjąć paczki bo kurier ją wcisnął w za małą skrytkę, poszła reklamacja.

Potem ja sprzedałem radio samochodowe na Allegro - zapakowane w fabryczne pudełko i drugie większe, wymoszczone wiórami.

No i InPost mi pisze, że uszkodzili - zalali czymś paczkę, wiórki idealnie wchłonęły wilgoć. Zdjęcia przysłali.

Pytają co robić - dostarczyć odbiorcy czy cofnąć do mnie.

Nabywca nie chce zalanego radia, co oczywiste, prosi o zwrot pieniędzy. Zwracam a InPostowi odpowiadam, żeby radio zwrócić do mnie.

Paczka pojawia się w aplikacji, a kolejnego dnia pojawia się status "etykieta anulowana". Piszę do nich o co chodzi a oni na to "z powodu błędu pracownika jesteśmy w trakcie wyjaśniania losów przesyłki" 🤣

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...