Skocz do zawartości

[Piasta tylna i przednia] Wymiana konusów i kulek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

posiadam rower B'twin Rockrider ST540. Po 3 latach użytkowania roweru troche wyszła dziwna sytuacja, ponieważ rower jeździł dobrze i normalnie i zupełnie przypadkiem zobaczyłem, że jak się zakręci kołami to zwalniają szybciej niż powinny. Koła oczywiście zdjąłem, i jak palcami pokręciłem konusami to strasznie się zacinały, więc rozebrałem no i okazało się, że w przedniej piaście było pełno opiłków metalu i brakowało jednej kulki - została zmielona, a na stożku konusa są mocne uszkodzenia, z kolei z tylną piastą podobny problem z tym że tam kulki są wszystkie a konusy mają wżery jedynie. Czy ktoś się orientuje jaki rozmiar konusów oraz kulek jest w tym rowerze? bo ja zupełnie nie wiem co kupić. Byłem w jednym pobliskim serwisie to powiedzieli mi, że takiego rozmiaru konusów nie zamawiają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie będę musiał sprawdzić jeszcze w innych serwisach, jeśliby się nie udało to załatwie suwmiarkę i pomierzę. Jeszcze jedno pytanie o kulki, wiem że są wymiarowane w calach ale czy w obydwu piastach są takie same, czy różnią się rozmiarem? no i jak wygląda kwestia jeśli np bieżnia łożysk jest walnięta, da się ją wymienić czy wtedy już piasta do wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konusy dopasowujesz do średnicy kulek, weź suwmiarkę i zmierz kulkę i przelicz to na cale tak aby wartość ta była ułamkiem np: 3/16, 3/8, lub 1/4, 5/16.  Gdy masz już ustaloną średnicę kulki szukasz konusa pod dany rozmiar kulki. Wszystkie elementy znajdziesz na Allegro.

Konusy na tył są pod oś 10mm, konusy na przód pod oś 9mm.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, leejoonidas napisał:

Konusy dopasowujesz do średnicy kulek, weź suwmiarkę i zmierz kulkę i przelicz to na cale tak aby wartość ta była ułamkiem np: 3/16, 3/8, lub 1/4, 5/16.  Gdy masz już ustaloną średnicę kulki szukasz konusa pod dany rozmiar kulki. Wszystkie elementy znajdziesz na Allegro.

Konusy na tył są pod oś 10mm, konusy na przód pod oś 9mm.


Dzięki, tak zrobię :)

 

16 minut temu, kamilmozej napisał:

Rozbierałem piasty ze zmieloną kulką i bieżni nic się nie stało. A ten rower to od nowości masz? 


Tak, kupiłem go trzy lata temu w Decathlonie. Trafiłem na taki artykuł w międzyczasie, i z niego wynika że te rowery są poprostu niezbyt dobrze składane w fabryce.

https://www.endurorider.pl/decathlon-rockrider-st-540/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No więc tak. Nie bawiłem się w wymianę samych konusów i zakupiłem całe kompletne ośki + kulki, złożyłem wszystko do kupy i po prawidłowym skontrowaniu jest bardzo dobrze, jednak nurtuje mnie jedna rzecz. Przed złożeniem wszystkiego czyściłem bieżnie, i po stronie kasety jak oczyściłem miskę w bębenku, to ukazały się niewielkie wżery, nie są jakieś duże jak na konusach które zmieniłem ale jednak są. Z tego co wyczytałem to miska bębenka to jest element którego się nie da osobno dokupić, i pytanie jest następujące. Czy jeśli na nowych ośkach, konusach i kulkach teraz wszystko dobrze śmiga to jest sens zmieniać bębenek dla tej samej bieżni? zupełnie nie wiem co z tym fantem zrobić...

No i jeszcze mam luz na samej kasecie, taki delikatny. Kaseta dokręcona

Edytowane przez MajkeL92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...